ورود به جانویس

چگونه یک مغز دیجیتالی بسازیم؟ (مغز دوم شما)

چگونه یک مغز دیجیتالی بسازیم؟ (مغز دوم شما)
چگونه یک مغز دیجیتالی بسازیم؟ (مغز دوم شما)

مغز انسان یک شگفتی با قابلیت‌های بسیار زیاد است. هرچه بیشتر محققان مغز را مطالعه می‌کنند، بیشتر متوجه می‌شویم که مغز چه مقدار اطلاعات را می‌تواند ذخیره کند.

بر اساس گزارش مجله علمی آمریکایی، مغز انسان از حدود یک میلیارد نورون تشکیل شده است. هر نورون حدود ۱۰۰۰ اتصال به نورون‌های دیگر ایجاد می‌کند که به بیش از یک تریلیون اتصال می‌رسد. اگر هر نورون فقط بتواند به ذخیره یک حافظه کمک کند، خالی شدن فضا مشکل‌ساز خواهد شد.

اگر نه تنها بتوانید داده‌های بیشتری را ذخیره کنید، بلکه به راحتی آن‌ها را بازیابی کنید و فضای بیشتری در مغز برای حل مسئله و خلاقیت ایجاد کنید چه؟

شما به راحتی می‌توانید با ساختن یک مغز دوم (مغز دیجیتالی) با حجم رو به رشد اطلاعات کنار بیایید. مدیریت موثر اطلاعات به معنای درک این موضوع است که نمی‌توانید از ذهن خود برای ذخیره و به خاطر سپردن همه‌ی جزئیات استفاده کنید.

اطلاعات در هر کاری که انجام می‌دهید ضروری است. برای توسعه یک مهارت جدید، تکمیل یک پروژه با موفقیت در محل کار یا راه اندازی و اجرای یک کسب و کار، به اطلاعات مناسب نیاز دارید. برای دست‌یابی به اهداف شغلی و بهبود کیفیت زندگی خود، باید اطلاعات را به طور موثر مدیریت کنید.

مطالبی که در ادامه آورده شده است را بخوانید تا بدانید چگونه می‌توانید مغز دومی برای مدیریت موثر اطلاعات و دست‌یابی به اهداف خود بسازید.


مغز دوم چیست؟

چند بار برای به یاد آوردن یک نکته مهم از مقاله یا کتابی که اخیرا خوانده‌اید تلاش کرده‌اید؟ آیا تا به حال وقت خود را برای به دنبال گشتن فایلی که فکر می‌کردید آن را ذخیره کرده‌اید، تلف کردید؟

اگر چنین موقعیت‌هایی را تجربه کرده‌اید، باید بدانید که شما تنها نیستید. میلیون‌ها نفر در سراسر جهان با اضافه بار اطلاعات در جامعه مدرن ما دست و پنجه نرم می‌کنند. این اتفاق فشار زیادی به افراد وارد و آن‌ها را مضطرب می‌کند.

اینجاست که مفهوم مغز دوم مطرح می‌شود.

برای ساختن مغز دوم نیازی به ایجاد یک کپی ساخته دست بشر از ذهن شما یا بازسازی مغز انسان نیست. این شامل ساختن یک سیستم خارجی است که ایده‌ها و افکاری را که به ذهن خطور می‌کند، جمع‌آوری، سازماندهی، بازیابی و بایگانی کند. مغز دوم شما را قادر می‌سازد تا نحوه‌ی ثبت، سازماندهی و یادآوری اطلاعات را بهینه کنید.

شما می‌توانید از ابزارهای آنالوگ برای ساختن مغز دوم استفاده کنید، اما  ابزارهای دیجیتال از هر نظر برتر هستند. ابزارهای دیجیتال در مقایسه با ابزارهای فیزیکی قابل حمل‌تر و قابل دسترس‌تر هستند. با توجه به این مزایا، ما بر روی روش‌های دیجیتالی برای ساختن مغز دوم تمرکز می‌کنیم.

مغز دیجیتالی

مغز دیجیتالی شبیه به هارد اکسترنال است. اگر هارد دیسک شما پر باشد، می‌توانید اطلاعات اضافی را ذخیره کنید. این به این معنی است که برای بهبود حافظه‌ی خود مجبور نخواهید بود تلاش کنید. این حافظه عناصر زیادی دارد.

از منظر محاسباتی، حافظه شامل سه عنصر کلیدی است:

 • ثبت کردن – ذخیره کردن اطلاعات
 • سازماندهی – آرشیو کردن آن به روشی منطقی
 • یادآوری – بازیابی دوباره در صورت نیاز

مانند یک کامپیوتر، مغز دیجیتالی به همان شیوه‌ی چارچوب حافظه کار می‌کند تا چگونگی جریان اطلاعات به داخل و خارج از مغز شما را مدیریت کند.

برای مثال:

هنگام راه‌اندازی یک حساب کاربری جدید در یک وب‌سایت، به دلیل تنظیمات امنیتی سخت‌گیرانه، بسیاری از سایت‌ها از شما می‌خواهند که رمزهای عبور پیچیده با کاراکترهای خاصی که معمولا از آن‌ها استفاده نمی‌کنید، ایجاد کنید.

در نتیجه، حالا باید رمز جدید را به خاطر بسپارید (ثبت کردن)، آن را با رمزهای عبور دیگری که در مغز شما ذخیره شده است مرتبط کنید (سازماندهی) و دفعه‌ی بعد که وارد سیستم شدید آن رمز عبور را وارد کنید (یادآوری).

حتی در این مثال ساده هم ممکن است آن را به آسانی فراموش کنید. از آنجایی که این رمز عبور جدید منحصر به فرد است، تشخیص آن با الگوهای معمولی دشوار است. و اگر هر روز از رمز عبور استفاده نکنیم، پس از چند روز به راحتی آن را فراموش می‌کنیم. یک روز سعی می‌کنید رمز عبور را به خاطر بیاورید، اما بارها و بارها رمز عبور نادرست را وارد می‌کنید.

این یکی از رایج‌ترین اتفاقاتی‌ست که می‌افتد. آیا به این دلیل است که آن اطلاعات پیچیده‌اند؟ اصلا. رمز عبور فقط مجموعه‌ای از کاراکترها، اعداد و نمادهاست!

این اتفاق می‌افتد زیرا مغز ما برای حفظ کردن ساخته نشده است. با داشتن یک مغز دیجیتالی، می‌توانید‌ کارهای سنگین را به آن بسپارید.


چرا به مغز دیجیتالی نیاز دارید؟

داشتن دو مغز می‌تواند کارها را بسیار آسان کند. مغزی که با آن متولد شده‌اید کاملا محدود است. طبق یک مطالعه‌ی استنفورد، قشر مغز به تنهایی دارای ۱۲۵ تریلیون سیناپس است. مغز انسان بالغ به طور متوسط ​​توانایی ذخیره‌سازی معادل ۲.۵ میلیون گیگابایت حافظه‌ی دیجیتال را دارد.

ساختن مغز دوم به شما این امکان را می‌دهد که شکاف درون توانایی یادگیری و به خاطر سپردن خود را پر کنید.

مغز دوم به شما کمک می‌کند:

 • اطلاعات را به طور موثر یاد بگیرید و ذخیره کنید.
 • در صورت لزوم، اطلاعات را سریع‌تر به یاد آورید.
 • اطلاعات را سازماندهی کنید تا پیوندها و الگوها را در فرآیند افکار خود آشکار کنید.

اگر می‌خواهید دانش خود را گسترش دهید و سریع‌تر به اهداف حرفه‌ای خود برسید، باید یک مغز دیجیتالی بسازید. در حالی که ساختن مغز دوم زمان و انرژی زیادی می‌طلبد، می‌توانید زمان خود را به طور موثر برای پروژه‌های مهم مدیریت کنید.

به دلایل زیر به مغز دیجیتال نیاز دارید:

۱- استفاده‌ی مؤثر از منابع ذهنی

مغز شما نیز مانند هر اندام دیگری محدودیت‌هایی دارد. این امر به ویژه زمانی صادق است که در تلاش برای حل یک سوال پیچیده یا کار روی یک وظیفه هستید. اگر در حال کار بر روی یک پروژه کاری هستید و ذهن شما مدام سرگردان است، تمرکز و تکمیل به موقع آن برای شما بسیار دشوار خواهد بود.

مغز دوم به شما کمک می‌کند تا با حواس‌پرتی‌ها مقابله کنید. داشتن یک سیستم قوی در زندگی به شما کمک می‌کند تا مشکلات پیچیده را به سرعت حل کنید و در درازمدت در مسیر خود باقی بمانید. وقتی به چیزهای دیگر فکر نمی‌کنید، تمرکز بر روی مهم‌ترین وظایف‌تان آسان است.

۲- منظم ماندن

زندگی به طور کلی ایجاد تعادل بین تعهدات حرفه‌ای و شخصی است. با کارهای بسیار زیادی که در هر زمان باید انجام دهید، می‌توانید به راحتی کار روی وظایف مهم را فراموش کنید. این به ویژه اگر در حال توسعه‌ی یک مهارت جدید هستید صادق است. مغز دیجیتالی به شما کمک می‌کند سازماندهی شده باشید و از یک زندگی پر استرس جلوگیری کنید.

برای موفقیت در زندگی، باید کارهایتان را انجام دهید و برای انجام کارها باید منظم بمانید. سازماندهی دانشی که دارید به شما کمک می‌کند تا زمان کافی برای کار روی مهم‌ترین وظایف خود داشته باشید.

شما می‌توانید پروژه‌های خود را سریع‌تر تکمیل کنید، چراکه از مواد ارزشمند و روش‌های موثر استفاده می‌کنید. با رسیدن به اهداف‌تان، اعتماد به نفس خود را هم آزاد می‌کنید. این به شما اجازه می‌دهد پروژه‌های بزرگ‌تری را انجام دهید.

۳- ایجاد یک فرآیند خلاق

دنیای مدرن ما توسط خلاقیت هدایت می‌شود. با این حال، برای میلیون‌ها نفر در سراسر جهان، خلاقیت مرموز و غیرقابل پیش‌بینی است. غوطه‌ور شدن در مجموعه‌ای از تداعی‌ها، محرک‌ها، پرسش‌ها و ایده‌هایی که دیگران در طول سال‌ها جمع‌آوری کرده‌اند، می‌تواند در مواقعی که به آن نیاز دارید الهام‌بخش باشد و خلاقیت شما را برانگیزد.

ساختن مغز دوم کلید ایجاد فرآیند خلاقیت و ایجاد عاداتی‌ست که به شما کمک می‌کند به بزرگ‌ترین اهداف زندگی خود برسید. لازم نیست که یک کمال‌گرا باشید یا بیش از حد فکر کنید تا فرآیند خلاقیت را آزاد کنید.

۴- تبدیل دانش خود به فرصت‌ها

این بزرگ‌ترین عصر کارآفرینی است که تاکنون شاهد آن بوده‌ایم. امروزه می‌توانید دانش خود را به صورت آنلاین منتشر کنید، مخاطب پیدا کنید و از این طریق درآمد داشته باشید.

چه یک تجارت یا سرگرمی، شما با گزینه‌های شغلی فراوان و فرصت‌های بی‌شماری مواجه خواهید شد. با ایده‌ها و بینشی که در دسترس شماست، می‌توانید به راحتی وضعیت اقتصادی خود را با دانش گسترش دهید.

۵- بهبود تفکر و کشف ارتباطات

در اقتصاد مدرن ما، موفقیت شغلی شما بستگی به طرز فکر شما دارد. به جای اینکه بیش از حد فکر کنید یا کمال‌گرا باشید، به راحتی می‌توانید بهترین تصاویر، داستان‌ها، استعاره‌ها، حکایت‌ها و مشاهدات را یک‌جا جمع‌آوری کنید.

این کار تخیل شما را بهبود می‌بخشد و ارتباطات بین ایده‌های مختلف را آشکار می‌‌کند. مطالعات نشان داده‌اند که بهبود تخیل می‌تواند شانس شما را برای دست‌یابی به بزرگ‌ترین اهداف زندگی‌تان افزایش دهد. توانایی شما در کشف الگوها به شما این امکان را می‌دهد که فرصت‌ها را قبل از دیگران تشخیص دهید و جلوتر از جمعیت بایستید.

۶- توسعه اعتبار برای یک کسب‌وکار یا شغل جدید

دارایی اصلی شما دانشی‌ست که در طول زمان بخاطر تجربه به دست آورده‌اید. اگر افراد دیگر نمی‌توانند بدون گرفتن وقت‌تان به این دانش دسترسی پیدا کنند، گیر خواهند کرد. به لطف پیشرفت سریع فناوری، می‌توانید دانش را ملموس کنید.

این به شما اجازه می‌دهد زمان خود را همان‌طور که می‌خواهید بگذرانید و در عین حال اطمینان حاصل کنید که دیگران اطلاعات مورد نیاز خود را دریافت می‌کنند. وقتی یک مغز دیجیتالی می‌سازید، تغییر شغل یا راه‌اندازی یک کسب‌و‌کار جدید به فرصتی برای یادگیری چیزهای جدید تبدیل می‌شود.

۷- استفاده‌ی مؤثر از منابع یادگیری

امروزه میلیون‌ها نفر از منابع یادگیری آنلاین برای توسعه‌ی مهارت‌های جدید و به دست آوردن فرصت‌های بیشتر در زندگی استفاده می‌کنند. منابع یادگیری آنلاین زیادی وجود دارد. آن‌ها شامل کتاب‌ها، انجمن‌ها، پادکست‌ها، مقالات و وبینارها می‌شوند.

بیشتر این منابع به صورت رایگان یا با قیمت‌های منصفانه قابل دسترسی هستند. تفکیک این دانش به قطعات کوچک و ذخیره‌ی آن می‌تواند به شما در صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌ها کمک کند. ساختن یک مغز دیجیتال به شما کمک می‌کند تا در مراحل یادگیری خود بهترین باشید. یادگیری به یک فعالیت لذت‌بخش تبدیل می‌شود که این به پیشرفت سریع شما کمک می‌کند.


داشتن مغز دوم چه حسی دارد؟

به لطف مغز دیجیتال شما می‌توانید زندگی کاری و خانوادگی خود را به شیوه‌های سازنده‌تر و سازمان‌یافته‌تر مدیریت کنید. دیگر قرار نیست رمزهای هزاران اکانت مختلف خود را به سختی به یاد بیاورید. هرگز حتی یک مورد از لیست موادغذایی و یا جلسات کاری‌تان را فراموش نمی‌کنید. با کمک مغز دوم، می‌توانید اطلاعات و اسناد مهم را به راحتی، در هر زمان و هر مکانی بازیابی کنید و به یاد بیاورید.

وقتی وظیفه‌ی به خاطر سپردن را به مغز دوم محول می‌کنید، استرس و اضطراب را به حداقل می‌رسانید، زیرا می‌دانید که با هر تکه‌ی اطلاعات چه کاری باید انجام دهید.

هنگام برخورد با اطلاعات اعتماد به نفس پیدا خواهید کرد، زیرا هیچ چیز را نمی‌توان فراموش کرد. با دور کردن ترس‌ها و اضطراب‌های خود از ذهن و ایجاد برنامه‌های قوی برای رفع‌شان، بهتر آن‌ها را مدیریت می‌کنید. حجم اطلاعاتی که هر روز با آن‌ها روبرو می‌شوید را درک خواهید کرد و ذهن روشنی خواهید داشت.


ساختن مغز دیجیتالی (مغز دوم) به ما این امکان را می‌دهد تا اطلاعات را به طور سیستماتیک ذخیره کنیم، ایده‌های جدیدی داشته باشیم و آن‌ها را به واقعیت تبدیل کنیم.

چگونه مغز دیجیتالی خود را توسعه دهید؟ (مغز دوم شما)

آیا ساخت مغز دوم هزینه‌ی زیادی دارد؟ هم بله و هم خیر.

هزینه‌ی مالی زیادی ندارد، اما به تلاش زیادی نیاز دارد. همان‌طور که قبلا گفتیم، برای توسعه‌ی مغز دیجیتالی به این موارد نیاز است:

 • ثبت کردن – ذخیره کردن اطلاعات
 • سازماندهی – آرشیو کردن آن به روشی منطقی
 • یادآوری – بازیابی دوباره در صورت نیاز

و ما به هر یک از این عناصر می‌پردازیم:

۱- قبل از ثبت کردن، تصمیم بگیرید که چه اطلاعاتی برای شما مهم هستند

برای تبدیل شدن به یک فرد موفق در دنیای مدرن، باید حجم عظیمی از اطلاعات را به طور موثر مدیریت کنید. هر مقاله، کتاب، وبینار، پادکست، ایمیل و پیام متنی ارزش دارد. با این حال، تلاش برای به خاطر سپردن همه چیز نه تنها طاقت‌فرساست، بلکه نشدنی است.

به خواسته و اهداف خود فکر کنید، چه اطلاعاتی نیاز دارید؟

 • برای رشد
 • برای مقابله با چالش‌های فعلی خود
 • برای رسیدن به آنچه می‌خواهید

شما باید ایده‌ها را ادغام کنید و یک سیستم قوی ایجاد کنید که به شما در دست‌یابی به اهداف‌تان کمک کند. توسعه‌ی مغز دیجیتالی به مغز بیولوژیکی شما اجازه می‌دهد تا تصور و خلق کند.

به این منظور..

 1. گوشی خود را بردارید و به رسانه‌های اجتماعی خود بروید.
 2. مواردی که باعث سالم‌تر، شادتر یا باهوش‌تر شدن شما نمی‌شوند را آنفالو کنید. شما نیازی ندارید مغز خود را با چیزهای بی‌اهمیت پر کنید.

۲- اطلاعات را با ابزار مناسب ثبت کنید

در بیشتر موارد، ما اطلاعات را بدون هیچ گونه آمادگی به دست می‌آوریم. اما، هرگز از این اطلاعات استفاده نمی‌کنیم. چه در حال تولید یا مصرف اطلاعات باشید، باید آن را در یک مکان متمرکز مانند Microsoft One Note، Notion، Evernote و Bear ذخیره کنید.

این برنامه‌ها به شما اجازه می‌دهند اطلاعات کوچکی را ذخیره کنید. می‌توانید تصاویر، اسکرین‌شات‌ها، لینک‌ها، صفحات وب و فایل‌های PDF را ذخیره کنید و با استفاده از دستگاه‌های مختلف به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

انواع مختلف اطلاعات ممکن است به ابزارهای مختلفی نیاز داشته باشند:

 • یادداشت برداری: برنامه‌های یادداشت برداری مانند Evernote یکی از بهترین برنامه‌های یادداشت برداری در جهان است. کاربران می‌توانند کلیپ‌های صوتی، اسناد PDF، یادداشت‌های متنی، تصاویر، صفحات دست‌نویس اسکن شده، ایمیل‌ها و وب‌سایت‌ها را در آن اضافه کنند.
 • ذخیره‌ی مقالات مفید: Pocket یک برنامه‌ی شگفت‌انگیز است که ویژگی‌ها و قابلیت‌های خوبی را ارائه می‌دهد. می‌توانید اسناد خود را بر اساس تصویر، ویدئو و متن مرتب کنید. طراحی جدید آن برای وب بهینه شده است.
 • اطلاعات مربوط به برنامه زمانی: برنامه‌های دارای تقویم نه تنها مهم‌ترین وظایف شما را به شما یادآوری می‌کنند، بلکه به شما کمک می‌کنند زمان خود را به طور موثر مدیریت کنید و بهره‌وری خود را افزایش دهید. تعداد زیادی از این نوع برنامه‌ها وجود دارند. دسترسی به بهترین برنامه‌های دارای تقویم آسان است، ویژگی‌های شگفت‌انگیز زیادی دارند و می‌توان با استفاده از چندین دستگاه به آن‌ها دسترسی داشت. آن‌ها شامل Google Calendar، Apple Calendar و Microsoft Outlook Calendar هستند.
 • وظایف: اگر می‌خواهید به وظایف خود برسید، برنامه‌های To-do list یا چک‌لیست ضروری هستند. هنگام انتخاب برنامه‌های فهرست کارها، برخی از عواملی که باید در نظر بگیرید عبارت‌اند از سهولت استفاده، انعطاف‌پذیری، بودجه شما و سازگاری بین پلتفرم‌ها. برخی از بهترین برنامه‌های فهرست کارها عبارتند از Google Keep، Google Tasks و Apple Notes.

به این منظور..

 1. یکی از برنامه‌های گفته‌شده را دانلود کنید.
 2. هر چیزی را که این هفته یا ماه نیاز دارید بخرید کنار بگذارید.
 3. مهلت‌ها و یادآوری‌ها را بر اساس نیاز به آیتم‌های مختلف تنظیم کنید و از فراموش نکردن چیزهای مختلف لذت ببرید.

۳- اطلاعات را با ابزار مناسب برای بازیابی آسان سازماندهی کنید

پس از گرفتن اطلاعات، چگونه باید آن‌ها را سازماندهی کرد؟

هنگامی که شروع به جمع‌آوری و سازماندهی اطلاعات مهم می‌کنید، متوجه ارتباطات می‌شوید. مقاله‌ای در مورد شبکه به شما در درک بازاریابی آنلاین کمک می‌کند. کارت ویزیتی که چند سال پیش ذخیره کرده‌اید می‌تواند به شما در پیگیری و جذب مشتریان جدید کمک کند.

با انتخاب ابزار مناسب می‌توانید به راحتی اطلاعات را سازماندهی کنید. در اینجا چند معیار برای انتخاب ابزار مناسب آورده شده است:

 • آیا این ابزار در دستگاه‌های مختلف موجود است و می‌توان اطلاعات را بین دستگاه‌ها همگام‌سازی کرد؟
 • آیا به استفاده‌ی شخصی اختصاص دارد یا به یک تیم؟
 • آیا امکان بازیابی آسان اطلاعات را فراهم می‌کند؟ برای مثال با یک تابع جستجو.
 • آیا امکان دسته‌بندی یا برچسب‌گذاری آسان داده‌ها را دارد؟
 • آیا به کاربران اجازه می‌دهد لیست‌ها یا مجموعه‌هایی را برای سازمان ایجاد کنند؟
 • آیا امکان ارتباط آسان بین ایده‌ها و اطلاعات را فراهم می‌کند؟
 • آیا به نقشه‌برداری ذهنی و سازماندهی افکار به روش بصری کمک می‌کند؟

راه‌های زیادی برای سازماندهی موثر اطلاعات و داده‌ها وجود دارد. برای مثال شما می‌توانید از Notion برای سازماندهی پایگاه داده‌های مهم خود استفاده کنید. Notion می‌تواند به تیم‌ها کمک کند تا انواع مختلف اطلاعات را به روشی بسیار سازمان‌یافته ذخیره کنند. همچنین این امکان را می‌دهد که مجموعه‌های مختلفی از داده‌ها را ایجاد کنید و اطلاعات خاص را با توجه به نقش آن‌ها به راحتی با اعضای تیم به اشتراک بگذارید. این برنامه در دستگاه‌های مختلف قابل دسترسی است.

به این منظور..

Notion را دانلود کنید و یکی از این الگوها را برای شروع سازماندهی اطلاعات انتخاب کنید؛ چه برای پروژه‌های کاری یا پروژه‌های خانگی!


نتیجه‌گیری نهایی

ساختن مغز دیجیتالی (مغز دوم) به ما این امکان را می‌دهد تا اطلاعات را به طور سیستماتیک ذخیره کنیم، ایده‌های جدیدی داشته باشیم و آن‌ها را به واقعیت تبدیل کنیم. مغز دوم شما در امتداد مغز بیولوژیکی‌تان عمل می‌کند. از شما در برابر اثرات فراموشی محافظت می‌کند و به شما اجازه می‌دهد چالش‌های خلاقانه‌ی بزرگ‌تری را انجام دهید.

حانیه خانی

من حانیه خانی هستم. خواندن و نوشتن در زندگی‌ام نقش پررنگی دارند. اگر در این مسیر به یک سوال از ذهن‌تان پاسخ دهم برای من کافی‌ست..

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها