ورود به جانویس

۴ مرحله برای ایجاد یک عادت جدید که شاید نمی‌دانستید!

۴ مرحله برای ایجاد یک عادت جدید که شاید نمی‌دانستید!
۴ مرحله برای ایجاد یک عادت جدید که شاید نمی‌دانستید!

هر یک از ما عادت‌هایی داریم که بر نحوه‌ی گذراندن روزهایمان تأثیر می‌گذارند. برای مثال قهوه‌سازمان را از شب قبل آماده می‌کنیم، هر روز در ساعت مشخصی ورزش می‌کنیم، ظرف‌ها را به روش خاصی در ماشین ظرف‌شویی می‌چینیم یا اینکه هر شب چگونه برای خواب آماده می‌شویم. اگر دقت کنیم، این کارها را به صورت خودکار انجام می‌دهیم و دیگر به انجام آن‌ها فکر نمی‌کنیم. در واقع ناخودآگاه ما کنترل را به دست گرفته است!

از آنجایی که اکثر عادت‌های ما بدون فکر کردن زیاد شکل گرفته‌اند ایجاد یک عادت جدید از عمد، می‌تواند برای ما به یک چالش تبدیل شود. دوست داریم یک روتین ورزشی را رعایت کنیم اما شروع آن سخت است. تصمیم می‌گیریم قبل از خواب چند صفحه کتاب بخوانیم، ولی در نهایت خواب ما را در خود غرق می‌کند. برنامه‌ریزی می‌کنیم که هر روز ناهار را برای سر کار آماده کنیم، ولی در عوض ترجیح می‌دهیم بیرون غذا بخوریم؛ چرا؟ چون آسان‌تر است. آیا واقعا امیدی به ایجاد یک عادت جدید هست که ماندگار شود؟

فقط به این دلیل که در گذشته موفق نبوده‌اید، به این معنی نیست که الان هم نمی‌توانید موفق شوید. شما به ابزار مناسب نیاز دارید. شما باید یک حلقه‌ی عادت ایجاد کنید. در اینجا ۴ مرحله‌‌ی حلقه‌ی عادت گفته شده که به شما در ایجاد عادت‌های ماندگار کمک می‌کند.


۱- یک محرک فعال‌سازی ایجاد کنید

یک نشانه بگذارید که به ناخودآگاه‌تان یادآوری کند که می‌خواهید چه چیزی اتفاق بیفتد. شاید کمی گنگ به نظر برسد؛ بگذارید توضیح دهم.. برای مثال اگر می‌خواهید هر شب قبل از خواب در مورد مشغله‌های خود بنویسید، هر روز صبح دفترچه یادداشت خود را روی پاتختی‌تان بگذارید.


۲- از طریق واکنش خود فکر کنید

این همان چیزی‌ست که می‌خواهید به یک عمل خودکار تبدیل شود. می‌خواهید عملی شدن چه چیزی را ببینید؟ برای اینکه به آن برسید، «محرک فعال‌سازی» باید بدون فکر کردن زیاد شما را به نتیجه‌ی دلخواه برساند. اتوماتیک شدن برخی کارها و کاهش میزان فکر کردن به آن‌ها، به شما کمک می‌کند از کاری که انجام می‌دهید بیشتر لذت ببرید یا افکار خود را برای چیزهای دیگر آزاد کنید.


۳- روی پاداش تمرکز کنید

با فکر کردن به احساسی که خواهید داشت و یا نتیجه‌ی نهایی ایجاد این عادت، خود را به سمت موفقیت سوق می‌دهید. اگر دائما نتیجه‌ی نهایی را در نظر داشته باشید، می‌تواند انگیزه‌ای برای ادامه‌ی حرکت رو به جلو باشد؛ به خصوص در روزهایی که می‌خواهید استراحت و تنبلی کنید یا آن را رها کنید.


۴- به انجامش ادامه بدهید

تکرار کلید ایجاد یک عادت جدید است. شما باید به آن ادامه دهید. البته اگر یک روز را از دست دادید، خود را سرزنش نکنید. این کار باعث می‌شود یک روز دیگر را هم از دست بدهید! در عوض اگر در کارتان افت کردید، دوباره شروع کنید. حتی اگر سخت و خسته‌کننده به نظر برسد، در نهایت آسان‌تر می‌شود. ۶۰ تا ۹۰ روز به خودتان فرصت بدهید تا این عادت واقعا ماندگار شود.


هیچ‌وقت برای شروع یک عادت جدید دیر نیست؛ فقط کمی زمان می‌برد. پس اجازه ندهید که این روند شما را دلسرد یا مضطرب کند. گاهی اوقات تلاش برای ایجاد یک عادت جدید با شکست مواجه می‌شود، زیرا افراد خیلی زود تسلیم می‌شوند. به مسیر و روند آن اعتماد کنید و مراحل گفته شده را به طور مرتب انجام دهید.

می‌خواهید چه عادت جدیدی را ایجاد کنید؟ فکر می‌کنید چگونه می‌توانید در مسیر خود باقی بمانید؟

حانیه خانی

من حانیه خانی هستم. خواندن و نوشتن در زندگی‌ام نقش پررنگی دارند. اگر در این مسیر به یک سوال از ذهن‌تان پاسخ دهم برای من کافی‌ست..

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها