ورود به جانویس

بدون فکر کردن تصمیم بگیرید تا از مزایای آن بهره‌مند شوید!

بدون فکر کردن تصمیم بگیرید تا از مزایای آن بهره‌مند شوید!
بدون فکر کردن تصمیم بگیرید تا از مزایای آن بهره‌مند شوید!

بسیاری از ما بارها سعی کرده‌ایم یک عادت جدید در خودمان ایجاد کنیم. ما معمولا این کار را با نیت خوبی شروع می‌کنیم. اما دوباره در جریان زندگی گم می‌شویم و این عادت هم فراموش می‌شود.

شاید همه چیز سر کار بهم بریزد، آب‌ و هوا همکاری نکند و شاید هم بچه‌ها نخوابند و شما را هم بیدار نگه ‌دارند. دلیل هرچه که باشد، یک وجه اشتراک در تلاش‌های ناموفق ما وجود دارد: ما متکی به نیروی اراده هستیم.

حقیقت‌ش را بخواهید، اراده آنقدرها هم کارساز نیست؛ حداقل نه برای مدت طولانی. بخشی از مغز که انتخاب‌های آگاهانه‌ را کنترل می‌کند، اسب بخار کافی برای تصمیم‌گیری‌های بی‌پایان شما را ندارد. برای اینکه مطمئن شوید یک کار را به طور مداوم انجام خواهید داد، به چیزی قوی‌تر نیاز دارید. شما باید قسمتی از مغز را که به طور خودکار کارها را انجام می‌دهد فعال کنید. در این صورت مجبور نیستید دائما در مورد هر چیزی تصمیم بگیرید.

Self-Automation فرآیندی‌ست که شما برخی از تصمیمات و اقدامات خود را روی حالت «خلبان خودکار» می‌گذارید. بنابراین آن‌ها بدون تفکر آگاهانه اتفاق می‌افتند. وقتی از این قدرت پنهان مغز استفاده کنید، مزایای آن باورنکردنی خواهند بود. در اینجا سه مورد از آن‌ها را آورده‌ایم:

۱- افزایش انرژی ذهنی

محققان تخمین می‌زنند که هر فرد روزانه به طور متوسط ۳۵۰۰۰ تصمیم می‌گیرد. رقم بزرگی‌ست، نه؟ در پایان روز شما احساس خستگی می‌کنید و حتی انرژی لازم برای کوچک‌ترین تصمیم‌ها مثل «چی بخورم؟» را هم ندارید! وقتی که تصمیم‌گیری‌ روزانه را تا حد امکان کاهش دهید، ذهن خود را آزاد کرده و سطح استرس را کاهش می‌دهید.

۲- حل خلاقانه‌ی مشکلات

تا به حال برای‌تان پیش نیامده زیر دوش آب جرقه‌ای در ذهن‌تان زده شود و جواب سوالی را پیدا کنید؟ این اتفاق به این دلیل است که شما به فرآیند حمام کردن فکر نمی‌کنید و کارها را به طور خودکار انجام می‌دهید. تصور کنید وقتی کارهای بیشتری را در طول روز به صورت خودکار انجام دهید چه می‌شود! شما فضای بیشتری را برای تفکر خلاق، آزادی بیشتر در فکر کردن، تامل در مشکلات و ایده‌ها و ایجاد ارتباطاتی که قبلا ندیده‌اید، بدست می‌آورید.

۳- به چنگ آوردن زمان

بسیاری از کارهایی که در طول روز با آن‌ها سر و کار داریم می‌توانند با استرس و توجه کمتری انجام شوند، اگر آن‌ها را روی حالت خودکار بگذاریم. به زمان و انرژی فکر کنید که روزانه صرف انتخاب وعده‌های غذایی، هماهنگی برنامه‌های مدرسه، لباس شستن و … می‌شود. بسیاری از این انتخاب‌های کوچک، اما مهم روزانه را می‌توان به صورت خودکار انجام داد. شما می‌توانید از تقویم‌ها و دفترهای برنامه‌ریزی استفاده کنید تا تصمیم‌گیری روزانه خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهید و در ساعات هر هفته صرفه‌جویی کنید.

کلام آخر

پس دیدیم که لازم نیست همیشه برای هر تصمیمی فکر کنیم. گاهی اوقات می‌توانیم کارها را به صورت خودکار انجام دهیم تا ذهن‌مان را خسته‌تر از چیزی که هست نکنیم. علاوه بر این در وقت‌مان هم صرفه‌جویی می‌شود و با مشکلات به شکل خلاقانه‌تری دست‌ و پنجه نرم می‌کنیم.

شروع کنید.. کدام کارها را در زندگی‌تان می‌توانید به صورت خودکار انجام دهید تا بهتر فکر کنید، زمان بیشتری داشته باشید و استرس‌ها را کاهش دهید؟

حانیه خانی

من حانیه خانی هستم. خواندن و نوشتن در زندگی‌ام نقش پررنگی دارند. اگر در این مسیر به یک سوال از ذهن‌تان پاسخ دهم برای من کافی‌ست..

2 دیدگاه

  1. چطوری می‌تونیم کارهایی که الان با فکر کردن انجام‌شون میدیم رو Self-Automation کنیم؟ 🤔

    1. قطعا در مورد تمام کارها نمی‌تونیم این روش رو به کار ببریم. اما موضوع اینه باید یک سری از کارهارو تعیین کنیم و به طور منظم و به روش مشخص انجام بدیم. این کارها می‌تونن برای هر شخصی متفاوت باشند. برای مثال هر روز از مسیر مشخصی به محل کار بریم یا لباس ثابتی رو بپوشیم. می‌تونیم یک روتین صبحگاهی یا شبانه‌ی ثابت داشته باشیم تا هر بار به این فکر نکنیم که «باید چیکار کنم؟». به طور کلی با برنامه‌ریزی و استفاده از پلنرها می‌تونیم روند منظم و ثابتی رو وارد زندگی‌مون کنیم که هر بار برای کوچک‌ترین مسائل ذهن رو خسته نکنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها