ورود به جانویس

نحوه عملکرد الگوریتم یوتیوب در سال ۲۰۲۲

نحوه عملکرد الگوریتم یوتیوب در سال ۲۰۲۲
نحوه عملکرد الگوریتم یوتیوب در سال ۲۰۲۲

الگوریتم یوتیوب برای کمک به بینندگان برای یافتن ویدیوهایی که می‌خواهند تماشا کنند طراحی شده است تا رضایت ‌آن‌ها را به حداکثر برساند. مشابه دیگر پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی، الگوریتم یوتیوب هم با تکامل سایتش تغییر کرده است.

نگاهی کلی به یوتیوب امروز:

 • در حال حاضر حدود ۲.۱ میلیارد کاربر یوتیوب در سراسر جهان وجود دارد.
 • در یک دقیقه اینترنت، کاربران یوتیوب حدود ۶۹۴۰۰۰ ساعت ویدیو در این اپلیکیشن می‌بینند.
 • در هر دقیقه بیش از ۵۰۰ ساعت محتوا در یوتیوب آپلود می‌شود.
 • درآمد جهانی تبلیغات، ۱۹.۷۷ میلیارد دلار آمریکا است که سهم آن به ۱۰.۹ درصد از کل درآمد گوگل می‌رساند.
 • در سال ۲۰۲۰، ۷۴ درصد از بزرگسالان آمریکایی گفتند که از یوتیوب استفاده کرده‌اند و این امر به معنای شکست دیگر شبکه‌های اجتماعی می‌باشد و فیسبوک با ۶۸ درصد استفاده‌ی کاربران در رتبه‌ی بعدی قرار گرفته است.

همانطور که گفته شد الگوریتم یوتیوب همراه با تکامل سایت تغییر کرده است، در ادامه همراه ما باشید تا این تغییرات را با یکدیگر بررسی کنیم:

الگوریتم یوتیوب قبل از سال ۲۰۲۲

یوتیوب چندین بار در تاریخ خود الگوریتم‌هایش را به طور قابل توجهی تغییر داده که این تغییرات تاثیر مستقیمی بر ویدیوهای ارسال شده و نحوه برخورد کاربران با آن‌ها داشته است. برخی از این تغییرات را ببینیم:

کلیک‌ها و بازدیدها: ۲۰۰۵ -۲۰۱۱

در سال‌های اولیه، یوتیوب به این موضوع می‌پردازد که چند نفر به یک ویدیو نگاه می‌کنند و چند نفر برای تماشای آن کلیک می‌کنند. در سال ۲۰۰۶، تبلیغ نایک توسط رونالدینیو، اولین ویدیویی بود که به یک میلیون بازدید در این پلتفرم رسید. سپس در سال ۲۰۰۸، ویدیوی Evolution of Dance اولین بار بود که به ۱۰۰ میلیون بازدید رسید. با این حال، از آن جایی که کلیک‌ها و بازدیدها از ارزش بالایی برخوردار بودند، ویدیوهایی که از تعداد کلیک بیشتری برخوردار بودند بر پلتفرم تسلط یافتند و این مسئله باعث نارضایتی کاربران یوتیوب شد.

زمان تماشا: ۲۰۱۲

در سال ۲۰۱۲، یوتیوب معیار جدیدی را به نام Time Watched (زمان تماشا) برای استفاده در الگوریتم جستجو و ویدیوی پیشنهادی خود اعلام کرد. این پلتفرم تصمیم گرفت ویدیوهایی که مردم زمان بیشتری را صرف تماشای آن می‌کنند در الگوریتم‌اش ارزش بیشتری داشته باشند.

رضایت و شخصی سازی: ۲۰۱۵-۲۰۱۶

در سال ۲۰۱۶، یوتیوب مقاله‌ای در مورد الگوریتم خود برای سیستم‌های خود منتشر کرد. بر اساس این مقاله، سابقه تماشای کاربر، سابقه جستجو و تاریخچه تکمیل ویدیو، همگی در تولید توصیه‌هایی که بیشتر از همیشه شخصی‌سازی شده بودند، کمک کردند. علاوه بر این، این شرکت از نظرسنجی‌ها برای جمع آوری اطلاعات در مورد آن چه کاربران لذت می‌برند و ترجیح می‌دهند هم استفاده کرد.

دی‌مانیتایز و به‌روزرسانی‌های قوانین: ۲۰۱۶ تا الان

اگر چه دی‌مانیتایز از سال ۲۰۱۲ اجرا شد، اما این پلتفرم تا سال ۲۰۱۶ شروع به اطلاع‌رسانی به سازندگان محتوا درباره نقض دستورالعمل‌های محتوا نکرد.

تبلیغات در کنار ویدیوهایی که محتوای توهین‌آمیز یا خشونت‌آمیز را تبلیغ می‌کردند، اجرا می‌شد و باعث شد بسیاری از شرکت‌های بزرگ تبلیغات خود را متوقف کنند. YouTube الگوریتم خود را به‌روزرسانی کرد تا سیاست‌های سختگیرانه‌تری در مورد تبلیغات داشته باشد. همچنین شرایط بودن در برنامه Partner را هم سخت‌تر کرد.


الگوریتم یوتیوب امروز چگونه کار می‌کند؟

در سال ۲۰۲۱، یوتیوب بینش بیشتری در مورد الگوریتم خود و نحوه عملکرد سیستم در اختیار کاربران قرار داد. هدف یوتیوب این است که می‌خواهد بینندگان از ویدیوها لذت ببرند و تا زمانی که ممکن است روی پلتفرم بمانند.

YouTube سه مورد زیر را در ویدیو‌های خود بررسی می‌کند :

 • شخصی سازی: سابقه تماشای کاربر و عملکرد
 • عملکرد: علاقه به تماشای ویدیو، مدت زمان مشاهده، رضایت
 • عوامل خارجی: علایق موضوعی، نحوه عملکرد رقابت شما، ارتباط با فصل جاری

هفت منطقه در یوتیوب وجود دارد که الگوریتم در آن‌ها تاثیر دارد. بیایید نگاهی دقیق‌تر به این هفت منطقه‌ی یوتیوب داشته باشیم:


۱) Home

صفحه اصلی اولین جایی است که شخصی هنگام باز کردن YouTube در آن قرار می گیرد و یکی از منابع اصلی ترافیک برای اکثر کانال‌ها می‌باشد. هر چه بیشتر از YouTube استفاده کنید و با ویدیوها تعامل داشته باشید، Home شما شخصی‌تر می‌شود. علاوه بر این، اشتراک‌های کانال شما در اینجا نیز نمایش داده می‌شود.

تاثیر الگوریتم یوتیوب بر روی Home

رتبه بندی Home بر اساس دو عامل است:

 • عملکرد: بر اساس داده‌های جمعیتی که درباره شما جمع‌آوری کرده‌اند، ویدیوهایی را نشان می‌دهند که بینندگان مشابه شما را درگیر و راضی کرده است.
 • شخصی سازی: سابقه تماشای خود، بازدیدهای کانال و علایق موضوعی شما

نکات الگوریتم Home برای بازاریابان

در زیر چند نکته از YouTube در مورد بهینه‌سازی ویدیوی خود برای نمایش در صفحه اصلی افراد آورده شده است:

 • وانمود کنید که بیننده جدیدی برای کانال خود هستید و به طور عینی ویدیوهای خود را مرور کنید. آیا می خواهید آن‌ها را تماشا کنید؟
 • به طور مداوم محتوا آپلود کنید تا انتظاراتی از بینندگان برآورده کنید.
 • هدفتان را بشناسید و برایش تلاش کنید. محتوایی را به سبک یا موضوعی مشابه با مواردی که بینندگان شما قبلا از آن لذت می‌بردند ایجاد کنید.
 • منابع ترافیک YouTube Analytics خود را بررسی کنید تا ببینید کانال شما چقدر در صفحات اصلی دیگران ظاهر می‌شود.

۲) ویدئوهای پیشنهادی

ویدیوهای پیشنهادی آن چیزی است که هنگام تماشای یک ویدیو در نوار کناری نشان داده می‌شود. اگر اجازه دهید پخش ویدیوی فعلی شما تمام شود، یک ویدیوی پیشنهادی همان چیزی است که بعدا به‌طور خودکار پخش می‌شود.

عملکرد ویدیوهای پیشنهادی در الگوریتم یوتیوب

ویدیوهایی که در بخش پیشنهادی نمایش داده می‌شوند بر اساس چندین سیگنال هستند:

 • کدام ویدیوها اغلب با هم تماشا می‌شوند.
 • نحوه ارتباط ویدیوها با یکدیگر به عنوان یک موضوع مشترک!
 • سابقه تماشای خود کاربر!

نکات الگوریتم ویدیوهای پیشنهادی برای بازاریابان

برای بهینه سازی الگوریتمی ویدیوهایتان یوتیوب پیشنهاد می‌کند از برخی نکات زیر استفاده کنید:

 • انتشار ویدیوهایی که به یکدیگر مرتبط هستند. فراموش نکنید که آن را به یک لیست پخش تبدیل کنید.
 • به پایان خود توجه کنید. YouTube دارای ویژگی‌هایی مانند لیست‌های پخش، لینک‌ها، کارت‌ها، صفحه‌های پایانی و گزینه‌های فراخوان است که به شما کمک می‌کند بیننده را به ویدیوی دیگری هدایت کنید.
 • ویدیوها را با فرمت‌هایی ایجاد کنید که در حال حاضر مرسوم هستند.
 • برای ویدیوهای خود سبک عنوان و تصویر کوچک ثابتی داشته باشید.

۳) جستجو کردن

موتور جستجوی یوتیوب قدرتمند است. بالاخره این پلتفرم متعلق به گوگل است. به خاطر داشته باشید که نتایج جستجو کاملا مبتنی بر ویدیوهایی با بیشترین بازدید نیست، بنابراین درک SEO YouTube می‌تواند به شما کمک کند رتبه‌ی بالاتری کسب کنید.

 جستجو کردن

چه چیزی تعیین می‌کند که کدام ویدیوها در نتایج جستجو نشان داده شوند؟

ارتباط: چقدر کلمات کلیدی با آن چه در عنوان، توضیحات و محتوای ویدیو مطابقت دارند، ارتباط دارند.

Engagement: ویدیوهایی که بیشترین تعامل را در رابطه با عبارت جستجو داشته‌اند.

 watch time: ویدیوهایی که بیشترین watch time را در ارتباط با عبارت جستجو داشته‌اند.

نکات الگوریتم جستجو برای بازاریابان

در اینجا چندین روش برای بهینه سازی ویدیوهای خود برای نمایش در نتایج جستجو وجود دارد. اگر چه ممکن است وسوسه انگیز باشد اما پر کردن توضیحات خود با کلمات کلیدی راه حل درستی نمی‌باشد.

 • درباره کلمات کلیدی که کاربران برای یافتن ویدیوهای شما تایپ می‌کنند، تحقیق کنید.
 • توضیحات بهتری در یوتیوب بنویسید: توضیحات هوشمندی بنویسید که قابل جستجو و آموزنده باشند.
 • از ابزارهای ترجمه برای کمک به دستیابی به مخاطبان جهانی استفاده کنید.
 • تب Trending خود را بررسی کنید تا ببینید چه ایده‌هایی ممکن است برای کانال شما مناسب باشد.

۴) Trending

تب Trending YouTube محبوب‌ترین ویدیوهای حال حاضر را جمع‌آوری می‌کند و همچنین سازندگانی را که در حال افزایش محبوبیت هستند، شناسایی می‌کند.

این نتایج مختص کشور کاربر است و هدف آن ترکیب محبوبیت با تازگی است. برای مثال، بخش‌های Creator On The Rise و Artist On The Rise دارای کانال‌های جدید هستند و روزانه به‌روزرسانی می‌شوند.

تب Trending به ویژگی‌های زیر توجه می کند:

 • تعداد مشاهده
 • نرخ رشد در بازدیدها
 • لوکیشن

نکات الگوریتم پرطرفدار برای بازاریابان

نمایش در تب Trending یک پیروزی بزرگ برای بسیاری از بازاریابان است. اما نمی‌توانید هزینه‌ای برای حضور در آن جا بپردازید، فقط می‌توانید سعی کنید ویدیوهایی بسازید که ممکن است برای آن جا مناسب باشند. در اینجا چند نکته وجود دارد:

 • کلیپ‌های جذاب و قابل اشتراک گذاری بسازید. این به معنای ساختن ویدیوهایی است که برای طیف وسیعی از افراد، نه فقط مشترکین شما، جذاب باشد.
 • تجزیه و تحلیل خود را بررسی کنید تا ببینید ویدیوهای شما چند وقت یکبار در تب Trending ظاهر می‌شوند.
 • در کیفیت و برنامه ثابت باشید. برای واجد شرایط بودن در تب Trending باید به سطح مشترک خاصی برسید و معیارهای دیگری مانند رشد بازدیدها و مشترکین را برآورده کنید.

۵) تب Subscribers و Subscriptions 

Subscribers بینندگانی هستند که برای دیدن محتوای بیشتر از شما شرکت کرده‌اند. وقتی فردی در کانال شما مشترک می‌شود، ویدیوهای شما در برگه اشتراک او ظاهر می‌شود.     

Subscribers بزرگترین طرفداران شما هستند و بیشترین مشارکت را در ویدیوهای شما دارند. علاوه بر این، اشتراک‌های ویدئویی نیز در صفحه اصلی‌شام نمایش داده می‌شوند.

نکات مشترک برای بازاریابان

افزایش تعداد Subscribers هدف اصلی بسیاری از کانال های یوتیوب است. برای انجام این کار، YouTube چند نکته ارائه کرده است:

 • از بینندگان بخواهید تا در بالاترین نقاط تعامل یا احساس در یک ویدیو و در پایان subscribe شوند.
 • در مورد اینکه چرا اشتراک مهم است، صادق باشید. به بینندگان خود آموزش دهید که چرا اشتراک برای شما و کانالتان اهمیت دارد.
 • تعداد subscriber خود را در تجزیه و تحلیل بررسی کنید و ویدیوهایی مشابه آن‌هایی که عملکرد خوبی داشته‌اند تولید کنید.

۶) نوتیفیکیشن

نوتیفیکیشن‌ها هشدارهایی هستند که از طریق Push یا ایمیل برای کاربر ارسال می‌شوند. پیش‌فرض نوتیفیکیشن‌ها از کانال‌هایی است که اغلب تماشا می‌کنید یا کانال‌هایی که مشترک آن‌ها هستید. کاربران می‌توانند تعداد دفعات نوتیفیکیشن‌ها را از گزینه‌ی اشتراک ویرایش کنند.

نوتیفیکیشن

هر چند محدودیتی برای نوتیفیکیشن‌ها وجود دارد. بینندگان حداکثر سه بار در هر بار آپلود/ پخش زنده در هر کانال در یک دوره ۲۴ ساعته دریافت خواهند کرد.

نکات اطلاع رسانی برای بازاریابان

انوتیفیکیشن‌ها راهی عالی برای اطلاع مشترکین از محتوای جدیدی است که تولید می‌کنید. برای تشویق مشترکین به روشن کردن نوتیفیکیشن‌ها، از این نکات استفاده کنید:

 • مشترک شوید و از کانال‌های دیگر مطلع شوید تا بتوانید نحوه عملکرد آن‌ها از دیدگاه کاربران را درک کنید.
 • تجزیه و تحلیل خود را بررسی کنید تا ببینید چقدر watch time از ویدیوهایی که در نوتیفیکیشن‌ها ظاهر می‌شوند تولید می‌شود.
 • نوتیفیکیشن‌ها را برای بینندگان خود تشویق و توضیح دهید.
 • ویدیوها را در زمان‌های بهینه برای بینندگان خود منتشر کنید.

۷) Restricted Mode

Restricted Mode یک ویژگی اختیاری در YouTube است که می‌توانید از آن برای فیلتر کردن محتوای بالقوه بزرگسالان استفاده کنید. این حالت باید روشن باشد تا اعمال شود. برای اینکه ببینید آیا ویدیوهای شما در Restricted Mode ظاهر می‌شوند، باید آن را روشن کنید و مستقیما از ویدیوهای خود را ببینید.

الگوریتم مورد استفاده برای Restricted Mode بر اساس تشخیص خودکار محتوای ویدیوی شما است:

 • مواد مخدر و الکل
 • موقعیت‌های جنسی
 • خشونت
 • سوژه‌های بالغ
 • زبان ناسزا و بالغ
 • محتوای تحریک‌آمیز و تحقیرآمیز

نکات Restricted Mode برای بازاریابان

برخی از ویدیوهایی که نباید Restricted شوند محدود می‌شوند، بنابراین مهم است که ویدیوهای خود را بررسی کنید:

 • برای بررسی دستی ویدیوهای خود، Restricted Mode را روشن کنید.
 • اگر به طور ناعادلانه فیلتر شده است، بازخورد ارسال کنید.

افسانه‌های الگوریتم یوتیوب رد شد

افسانه‌هایی در مورد الگوریتم یوتیوب برای مدت طولانی وجود داشته است. در ادامه متداول‌ترین آن‌ها که از بین رفته‌اند را آورده‌ایم:

افسانه ۱: آپلود ویدیوها به صورت فهرست نشده و سپس تغییر آن‌ها به عمومی بر روی الگوریتم تاثیر می‌گذارد.

حقیقت: الگوریتم این را جریمه نمی‌کند. در عوض، به نحوه عملکرد یک ویدیو پس از انتشار آن نگاه می‌کند.

افسانه ۲: بهینه سازی عناوین و توضیحات شما را به رتبه‌ی بالاتری در الگوریتم می‌رساند.

حقیقت: SEO تنها سیگنالی نیست که الگوریتم در نظر گرفته است. بهینه سازی سئوی به ویدیوی شما کمک خواهد کرد اما الگوریتم فاکتورهای زیادی را در نظر می‌گیرد.

افسانه ۳: بهتر است به جای صفحه اصلی، فید مشترکین پیش فرض باشد.

حقیقت: یوتیوب این را آزمایش کرده و به این نتیجه رسیده است که تعداد مشترکینی که بر می‌گردند و روی پلتفرم ویدیو تماشا می‌کنند را کاهش می‌دهد.

افسانه ۴: مشترکین همه اعلان ها را برای همه آپلودهای جدید دریافت می‌کنند.

حقیقت: مشترکین باید برای دریافت اعلان‌ها شرکت کنند.


الگوریتم یوتیوب را دریابید! 

الگوریتم یوتیوب کاملا شفاف نیست ولی اطلاعاتی در مورد نحوه عملکرد آن وجود دارد. ما می‌دانیم که الگوریتم در طول سال‌ها تغییر کرده است؛ از ارزش گذاری اعداد مشاهده تا شخصی سازی فید Home. اکنون که درباره نحوه عملکرد الگوریتم یوتیوب اطلاعات بیشتری دارید، قدم بزرگ بعدی این است که بدانید کاربران چگونه از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند و چگونه می‌توانید از دیگران متمایز شوید.

دیدگاه

 1. با سلام و وقت بخیر
  در مورد سئوی صفحه Home باید بگم که دیدن خود مدیر کانال تأثیری در نرخ کلیک ندارد مگر در لوکیشن جدید و یا با سیستم و یا یک دیوایس جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها