ورود به جانویس

۱۵ روش آسان و موثر برای افزایش مخاطبان در یوتیوب

۱۶ روش آسان و موثر برای افزایش مخاطبان در یوتیوب
۱۶ روش آسان و موثر برای افزایش مخاطبان در یوتیوب

اگر این مقاله‌ را می‌خوانید احتمالا به دنبال افزایش مخاطبان در یوتیوب هستید. تبدیل شدن به یک یوتیوبر (YouTuber شخصی‌ است که در یوتیوب کانال فعالی دارد) کار چندان سختی نیست. اصولا افرادی که در یوتیوب فعالیت دارند همیشه به دنبال روش‌هایی هستند که در این اپلیکیشن موفق شوند و ویدیو‌هایشان بازدید بیشتری داشته‌باشند. به طور کلی تولید محتوای درست برای ویدیو‌ها در یوتیوب یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین بخش‌ها در مدیریت کسب‌وکار می‌باشد. اگر در این پلتفرم فعالیت دارید و هنوز نتیجه‌ی دلخواهتان را نگرفته‌اید، ناامید نشوید! دانستن ترفندهای افزایش بازدید، به رشد کانال‌تان در یوتیوب کمک می‌کند. در ادامه‌ی مقاله ۱۵ روش کاربردی را به شما آموزش می‌دهیم تا در این مسیر سرعت رشد چشمگیری داشته باشید:

۱) چندین بار در هفته ویدیو منتشر کنید!

بنظرتان چرا کاربران به کانال‌های یوتیوب می‌آیند؟ اصلی‌ترین دلیلی که مخاطبان شما را دنبال می‌کنند، محتوای شماست. آن‌ها به کانال یوتیوب شما می‌آیند تا ویدیو و محتوایی جدید ببینند. در نتیجه بهتر است هر هفته تعدادی ویدیو در کانال خود آپلود کنید تا آن‌ها را به خود جذب کنید. طبق گزارش‌های یوتیوب افرادی که به صورت منظم در کانال‌شان ویدیو منتشر می‌کنند، بازدهی و عملکرد بهتری دارند. پس اگر تازه در این پلتفرم شروع به فعالیت کرده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم حداقل در هفته ۳ بار، به صورت منظم ویدیو آپلود کنید.

این امر بر اساس الگوریتم‌های گوگل به شما کمک بسیاری می‌کند و در رشد کانال یوتیوب‌تان تاثیر گذار خواهد بود. حال اگر موضوعات کانال‌تان تخصصی و بسیار مشابه هستند و تنها در محتوا با یک‌دیگر تفاوت دارند، با این کار می‌توانید رتبه‌‌ی ویدیو‌هایتان را در یوتیوب افزایش دهید. اگر مخاطبان از عملکرد ویدیو‌های شما راضی باشند، تعداد بازدید ویدیو‌ها، زمان مشاهده‌ی ویدیوها توسط کاربران و میزان اشتراک گذاری آن‌ها افزایش پیدا می‌کند.

۲) خود را در ذهن کاربران ماندگار کنید!

شاید در نگاه اول فکر کنید تولید یک فیلم با کیفیت می‌تواند جذاب باشد. اما این امر نمی‌تواند باعث افزایش مخاطبان شود. به طور میانگین تولید یک فیلم کوتاه و حرفه‌ای حداقل ۶ ماه زمان می‌برد. ممکن است که از دید کاربر هم این مسئله جذاب باشد اما پس از مدتی کاربر شما را فراموش می‌کند. به عبارتی دیگر، در ذهن کاربر ماندگار نشده‌اید! فراموش نکنید برای افزایش مخاطب نباید فاصله‌ی بین دو ویدیو از یک هفته بیشتر شود. برای تدوین ویدیو‌ها سعی کنید سریع‌ترین و ساده‌ترین روش را در نظر بگیرید تا محتوای شما به موقع در اختیار کاربر قرار گیرد.

سخت نگیرید! اگر محتوای آموزشی یا کسب‌وکار خانگی دارید کافیست از یک پارچه‌ی رنگی و دوربین موبایل‌تان برای ضبط ویدیو استفاده کنید. در مقابل اگر مدیریت یک کسب‌وکار بزرگ را بر عهده دارید، برای راحتی کار از یک تیم تدوین ویدیو کمک بگیرید.

اگر کانال شما مربوط به یک کسب‌وکار یا به طور کلی این کانال معرف یک برند می‌باشد و برای خودش نام و لوگویی دارد، از آن در ویدیو‌هایتان استفاده کنید. با این کار مخاطبان هر جایی این نام یا لوگو را ببینند، یاد شما می‌افتند. به عنوان مثال در ابتدای ویدیو عکس و نام خود را به صورت کاملا ساده به کاربران نشان دهید. اینگونه تصویر شما در ذهن مخاطب باقی می‌ماند.    

۳) نتیجه را به صورت داستان به کاربران نمایش دهید!

در محتوایی که تولید می‌کنید، همیشه باید یک مورد جذاب برای ارائه داشته‌باشید تا توجه مخاطب به آن جلب شود. سعی کنید محتوای مورد نظر را در قالب یک داستان برای کاربر بیان کنید. داستان سرایی برای آن‌ها جذاب است و این امر کمک می‌کند تا مخاطب تا انتهای ویدیو را ببیند. مخاطبان همیشه برای رسیدن به هدفی ویدیوی شما یا هر شخص دیگری را تماشا می‌کنند. اگر در هر لحظه حس کنند با این ویدیو به هدفشان نمی‌رسند آن را رها می‌کنند. پس ارائه‌ی ویدیو به صورت داستان می‌تواند کاربران را ترغیب کند که تا انتها ویدیو را تماشا کنند.

۴) قبل از آموزش نتیجه را به کاربران نشان دهید!

برخی از کانال‌ها در یوتیوب قصد دارند چیزی را به مخاطبان یاد دهند، اما بعضی از آن‌ها موفق‌تر هستند. به نظر شما علت این مسئله چیست؟ نشان دادن نتیجه قبل از آموزش به کاربران کمک می‌کند که بتوانند تصمیم بگیرند این ویدیوی مورد نظر آن‌ها می‌باشد یا نه. پس اگر مدیریت یک کانال آموزشی را بر عهده‌ دارید، ابتدا نتیجه‌ی آموزش را در اختیار کاربران قرار دهید. به عنوان مثال اگر دارای کانال آموزش فتوشاپ هستید، ابتدا نتیجه‌ی کار (یعنی تصویر نهایی پس از ادیت) را نشان دهید و سپس آموزش را شروع کنید.

۵) برای معرفی از عنوانی کوتاه در ابتدای ویدیو استفاده کنید!

کاربران معمولا به دنبال محتوای کوتاه و مفید هستند و حوصله‌ی خواندن مطالب طولانی را ندارند! در نتیجه عنوان‌های بلند کمکی به رشد شما نمی‌کنند. از عنوان‌های کوتاه، جذاب و مرتبط با ویدیو استفاده کنید تا کاربران جذب ویدیو‌تان شوند.

۶) استفاده از ابزار End Screen در پایان ویدیو!

یوتیوب ابزار‌های متفاوتی برای عملکرد بهتر در این پلتفرم قرار داد‌ه‌است. یکی از این ابزار‌ها End Screen است تا بتوانید ویدیو‌ی خود را به صورت حرفه به پایان برسانید و عملکرد مورد نظر خود را در اختیار کاربران قرار دهید. به عنوان مثال می‌توانید لینک سایت‌تان را قرار دهید یا از کاربران بخواهید ادامه‌ی ویدیو را در صفحه‌ی دیگری ببینند. با این کار می‌توانید تعامل را در کانال خود افزایش دهید.

حتی می‌توانید به جای استفاده از این ابزار، لوگوی خود را در پایان ویدیو قرار دهید و به برندسازی کسب‌وکارتان کمک کنید. به طور کلی ابزار End Screen کمک زیادی به رشد کانال‌تان می‌کند.

Call to action را فراموش نکنید. در پایان ویدیو از کاربران بخواهید کاری انجام دهند، مثلا دیدن ویدیویی دیگر را به آن‌ها پیشنهاد بدهید. اگر چنین کاری نکنید، کاربران صفحه‌ی شما را ترک می‌کنند. در این بخش اگر قصد دارید لینک قرار دهید، سعی کنید از چندین لینک استفاده کنید. درج یک لینک جنبه‌ی تبلیغاتی دارد و همین امر سبب می‌شود کاربران به آن مراجعه نکنند. لینک‌هایی مانند مشاهده‌ی ویدیو پیشنهادی، دریافت کد تخفیف، ثبت نام در سایت و … درج کنید. این قدرت انتخاب باعث می‌شود در نهایت کاربران وارد یکی از این لینک‌ها شوند. نتیجه‌ی این امر افزایش مخاطبان در کانال‌تان می‌باشد.

۷) حواس کاربران را پرت نکنید!

حتما شما هم با ویدیو‌هایی که سبب حواس‌پرتی می‌شوند رو‌به رو شده‌اید. مثلا برخی از ویدیوها توقف طولانی دارند، در آن‌ها حرکات اضافی بدن وجود دارد، از کلمات سنگین در ویدیو استفاده شده‌است و … . این موارد خستگی مخاطب رابه همراه دارند و باعث می‌شوند که آن‌ها ویدیو را نبینند یا آن را نصفه رها کنند. سعی کنید ساده، روان، قابل فهم و سریع محتوایی را که می‌خواهید به مخاطبان‌تان انتقال دهید. در غیر این صورت مخاطبان‌ خود را از دست می‌دهید.

۸) طراحی تصاویر کوچک برای ترغیب مخاطب

اگر دقت کرده‌باشید در کنار عنوان‌های ویدیو‌های یوتیوب یک تصویر وجود دارد. این تصاویر با عنوان‌های تامنیل و کاور شناخته می‌شوند که تاثیر بسیار زیادی در جذب مخاطب دارند. هر چقدر این تصاویر جذاب‌تر باشند احتمال انتخاب آن‌ها توسط مخاطبان بیشتر خواهد بود.

تصاویر می‌توانند مهم‌ترین فاکتور انتخاب برای کاربران باشد؛ زیرا زمانی که کاربران در حال تماشای ویدیو‌یی هستند، در بخش دیگر ویدیو‌های مرتبط نشان داده می‌‌شوند. ممکن است ویدیوی شما در این بخش وجود داشته باشد. اگر ویدیو شما تصویری فوق‌العاده داشته‌باشد، احتمال انتخاب آن توسط کاربران افزایش پیدا می‌کند. همچنین تصاویر در ساخت ذهنیت کاربران دربا‌ره‌ی محتوای‌ها بسیار تاثیر گذار هستند.

در طراحی تصاویر برای ویدیو‌‌های یوتیوب نکات زیر را رعایت کنید:

۱- تصاویر را مرتبط با محتوا تولید کنید:

تصاویر علاوه بر جذاب بودن باید به محتوای ویدیو هم مرتبط باشد. اگر از عکس‌های بی‌ربط به محتوا استفاده کنید، مخاطبان پس از مدتی به کانال شما بی‌اعتماد می‌شوند و در گذشت زمان شما مخاطبان خود را از دست می‌دهید.

۲- مخاطب را کنجکاو کنید:

اگر با تصاویر کوچک بتوانید کنجکاوی مخاطب را برانگیزید، تیر خلاص را زده و موفق شده‌اید که راه مخاطب را با کانال‌تان باز کنید. اگر کیفیت و محتوای ویدیو نیز بالا باشد این احتمال وجود دارد که افراد آن را برای دوستان‌شان هم ارسال کنند. به این ترتیب مخاطبان شما در یوتیوب افزایش پیدا می‌کنند.

۳- تصاویر با کیفیت طراحی کنید:

برخی از تصاویر کوچک هستند. این دسته از تصاویر را  کوچک طراحی کنید تا هنگام کوچک شدن آن‌ها توسط یوتیوب کیفیت و تاثیر آن‌ها کم نشود. در غیر این صورت مخاطب به آن‌ها توجه نمی‌کند.

۴- جزئیات مهم هستند:

کاربران راحت‌تر با جزئیات ارتباط برقرار می‌کنند. در نتیجه سعی کنید همیشه جزئیات مربوط به کسب‌وکارتان را در کانال یوتیوب هم رعایت کنید. مثلا اگر رنگ سایت قرمز است، استفاده از رنگ قرمز در کانال یوتیوب تاثیر زیادی خواهد داشت یا همیشه از یک فونت در دسترس استفاده کنید و فونت‌ها یکدست قرار دهید. این عوامل حس خوبی را به مخاطبان انتقال می‌دهند تا اینکه مخاطب هر بار با رنگ و فونت جدید روبه‌رو شود. با این ترفند خود را در ذهن مخاطب ماندگار کنید. رعایت این نکات علاوه بر برندسازی به افزایش کاربران در کانال یوتیوب هم کمک می‌کند.

۵- احساسی عمل کنید:

خواهان تعامل بیشتری در کانال یوتیو‌ب‌تان هستید، پس کمی احساسی عمل کنید. با تصاویر سعی کنید با مخاطبان ارتباط برقرار کنید و احساسات آن‌ها را درگیر کنید. مثلا تصویر کوچک را تصویری خندان قرار دهید. مخاطب کنجکاو می‌شود و می‌خواهد بداند چرا این تصویر می‌خندد. تعداد زیادی از افراد برای به دست آوردن پاسخ سوال‌شان روی ویدیو‌ی شما کلیک می‌کنند و آن را می‌بینند.

ممکن است تمامی اصول تصویر در یوتیوب را رعایت کرده‌باشید اما باز مشکلی وجود داشته‌باشد. ناامید نشوید، آن را ویرایش کرده و سپس آپلود و تست کنید. آنقدر این کار را انجام دهید تا بهترین خروجی را برای تصاویر کوچک بدست آورید.

۹) ویدیو‌های پرطرفدار را شناسایی کنید

 اگر مدتی است که بازخورد کافی را از ویدیو‌های کانال یوتیوب‌تان دریافت نمی‌کنید یا می‌خواهید مخاطبان خود را افزایش دهید، پربازدیدترین ویدیو‌تان را پیدا کنید و ویدیویی نظیر آن بسازید. برای پیدا کردن پربازدیدترین ویدیو کافیست از ابزار آنالیز یوتیوب استفاده کنید. وارد بخش Dashboard > Channel Analytics > Top Videos  شوید و ویدیو‌ی مورد نظر را شناسایی کنید. همچنین با انتخاب گزینه‌ی GO TO CHANNEL ANALYTICS به لیست کامل ویدیو‌های پربازدید می‌رسید.

۱۰) برای افزایش زمان بازدید، ویدیو طولانی بسازید

در ابتدا بیاید با مفهوم زمان بازید ویدیو یا Watch Time آشنا شویم:

یوتیوب بر این باور است که اگر ویدیو با کیفیت باشد، مخاطب آن را می‌بیند. یکی از مواردی که یوتیوب ویدیو‌ها را بر اساس آن رتبه‌بندی می‌کند، زمان بازید ویدیو‌ها می‌باشد. به عنوان مثال اگر ویدیویی محتوای خوبی نداشته باشد و مخاطبان از ویدیو خارج شوند زمان بازدید ویدیو کاهش پیدا می‌کند. هر چه میانگین زمان بازدید ویدیو‌ها بیشتر باشد، یوتیوب کانال شما را نسبت به دیگر کانال‌ها با کیفیت‌تر و در رتبه‌بندی بالاتر نشان می‌دهد.

به طور کلی ویدیو‌های کوتاه با محتوای خوب تاثیر بیشتری دارند و مخاطبان این دسته از ویدیو‌ها را بیشتر می‌پسندند اما گاهی اوقات برای افزایش زمان بازید ویدیوها (Watch Time) پیشنهاد می‌کنیم ویدیو‌های طولانی تولید کنید. اصولا ویدیو‌های بین ۷ تا ۱۵ دقیقه بهترین عملکرد را دارند. اما اگر در یک ویدیو‌ی طولانی می‌توانید محتوایی مفید در اختیار کاربران قرار دهید، دریغ نکنید چرا که تاثیر بسیار زیادی در رتبه‌بندی کانال شما در یوتیوب دارد.

۱۱) استفاده از لایو در یوتیوب

جالب است بدانید یوتیوب هم مانند اینستاگرام قابلیت لایو دارد. همانطور که در اینستاگرام می‌توانید در لحظه با مخاطبان ارتباط برقرار کنید، در یوتیوب هم می‌توانید این کار را انجام دهید. با برگذاری لایو می‌توانید در وقت خود صرفه‌جویی کنید. چرا که دیگر نیاز به نیست برای تدوین و ویرایش فیلم‌های ضبط شده وقت صرف کنید. همچنین با اینکار می‌توانید اطلاعات بیشتری را در اختیار کاربران قرار دهید و به افزایش مخاطبان در یوتیوب کمک کنید.

ارتباط مستقیم در شبکه‌های اجتماعی از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین دلیل بسیاری از پلتفرم‌ها این قابلیت را پشتیبانی می‌کنند. با استفاده از این قابلیت می‌توانید ساعت‌ها با مخاطبان خود تعامل داشته باشید. برای استفاده از این ویژگی کافیست دوربین موبایل‌تان یا وب‌کم‌های معمولی روشن و لایو با کیفیتی را برگذار کنید. این روش بسیار عالی‌ست! به راحتی با برگذاری یک لایو پرمحتوا می‌توانید مخاطبان خود را در یوتیوب افزایش دهید.

۱۲) ویدیو‌های مفید برای کاربران تولید کنید

فراموش نکنید ویدیو‌‌ی شما هر چقدر مفیدتر باشد، تعامل کاربران نیز با شما و دیگر مخاطبان بیشتر خواهدشد. ویدیو‌ها در یوتیوب به دو دسته‌ی کلی تقسیم می‌شوند:

  1. ویدیویی که نیاز کاربران را رفع می‌کند.
  2. ویدیو‌هایی جست‌وجوی زیادی دارند.

ویدیوهایی که در دسته‌ی اول قرار دارند هدفشان رفع نیاز کاربر است. هر چقدر در این مسیر موفق‌تر عمل کنید زمان بازدید ویدیو‌ها‌یتان افزایش پیدا می‌کند. در نتیجه سبب افزایش مخاطبان خواهید شد.

ویدیو‌هایی که در دسته دوم قرار دارند، ویدیوهایی هستند که بر اساس کلمات کلیدی بیشتر سرچ را داشته‌اند. با یک تولید محتوای خوب و انتخاب کلمه‌ی کلیدی درست می‌توانید رتبه‌بندی کانال خود را تغییر و به رتبه‌های بالاتری در یوتیوب برسید.

ویدیو‌ها در یوتیوب پل ارتباطی شما با کاربران می‌باشند. برای افزایش تعامل سعی کنید نظرات آن‌ها را بخوانید و جواب دهید، لایو برگذار کنید، در پروژه‌های خود کاربران را شرکت دهید، از تجربه‌های خود بگویید و … . مطمئن باشید داستان شروع یک کسب‌وکار برای کاربران بسیار جذاب است.

۱۳) مجموعه‌ی فیلم تولید کنید

از آنجایی که ویدیو‌های کوتاه تاثیرگذارتر هستند پیشنهاد می‌کنیم اگر فیلم‌هایتان طولانی هستند آن‌ها را به قسمت‌های کوتاه‌تر تبدیل کنید و مجموعه‌ی فیلم تولید کنید. با این کار می‌توانید مدت زمان ویدیو‌ها را نیز افزایش دهید و همانطور که گفتیم این امر باعث افزایش مخاطبا‌ن‌ می‌شود. مثلا اگر محتوای آموزشی تولید می‌کنید و این محتوا را سعی کنید در چندین فصل ارائه دهید.

اینگونه دیگر حوصله‌ی مخاطبان سر نمی‌رود. در آخر زمانی که ویدیو‌ها کامل شدند می‌توانید یک پلی‌لیست با عنوان مرتبط بسازید و این ویدیو‌ها را به صورت یک‌جا در اختیار کاربران بگذارید. با توجه به گزارش‌های یوتیوب هیچ ابزاری به اندازه‌ی تولید مجموعه‌ی فیلم نمی‌تواند به افزایش مدت زمان بازدید ویدیو‌ها کمک کند. این راه ساده را دریابید و منتظر افزایش مخاطبان در یوتیوب‌تان باشید.

۱۴) با سایر کاربران و کانال‌های یوتیوب همکاری کنید

با مدیریت کانال‌هایی که مخاطبان زیادی دارند وارد مذاکره شوید. یوتیوب هزاران کانال و میلیون‌ها کاربر دارد. ممکن است محتوای کانال دیگر برای کاربران کانال شما مفید باشد. در نتیجه به اشتراک گذاری این دسته از ویدیو‌ها می‌تواند بسیار برای مخاطبان کاربردی باشد. حال اگر این کار را دیگر کانال‌ها برای شما انجام دهند و ویدیو‌های کانال‌تان را به اشتراک بگذارند ممکن است تعداد زیادی کاربر جدید به کانال شما اضافه شود. حال بیایید به جای یک‌ کانال به چندین کانال همکاری کنید در مدت کوتاهی نتیجه‌ی این اشتراک گذاری را خواهید دید.

نکته: کانال‌هایی که می‌خواهید با آن‌ها همکاری کنید باید مخاطب هدفشان با شما یکی باشد اما محتوایی که در کانال‌شان قرار دارد باید با محتوای شما متفاوت باشد. در غیر این صورت شما رقیب خود را تبلیغ و به ضرر کانال‌تان عمل کرده‌اید.

۳ نکته‌ی مهم که برای همکاری با سایر کانال‌ها باید رعایت کنید:

۱) کانال‌های متناسب و هم‌اندازه‌ی کانال خود انتخاب کنید. همکاری با کانالی که خیلی بزرگ‌تر یا خیلی کوچک‌تر از کانال‌ شما می‌باشد نتیجه‌ی مطلوب را نمی‌دهد. درست است هدف از اشتراک گذاری افزایش مخاطبان می‌باشد اما کانال‌های خیلی بزرگ اصولا برای تبلیغ هزینه‌ی بسیار زیادی دریافت می‌کنند یا کانالی که مخاطب خیلی کمی نسبت به شما دارد نمی‌تواند برای شما مفید باشد.

۲) با چندین کانال همکاری کنید. چه اصراری دارید که تنها با یک کانال همکاری کنید. همانطور که گفتیم جامعه‌ی یوتیوب بسیار بزرگ است و همکاری با چند کانال می‌تواند موثرتر باشد. اگر می‌خواهید آنالیزی انجام دهید، پیشنهاد می‌کنیم ابتدا با یک کانال همکاری کنید و سپس سراغ کانال بعدی بروید. به این صورت می‌توانید بررسی کنید همکاری با هر کانال چه نتیجه‌ای برایتان داشته‌است.

۳) با همکاری دیگر کانال‌ها ویدیو‌ی حرفه‌ای و با کیفیت تولید کنید. با مدیران دیگر کانال‌ها مرتبط با حوزه‌ی خودتان ویدیوی مشترک تولید کنید و سپس در همه‌ی کانال‌هایی که در تولید آن ویدیو شرکت کرده‌اند، منتشر کنید.

در این مسیر کاربران فعلی خود را فراموش نکنید چرا که آن‌ها مهم‌تر از جذب کاربر می‌باشد در نتیجه محتوای ارزشمند در اختیارشان قرار دهید.

۱۵) مشخصات خود را در ویدیوها قرار دهید

هدف از اشتراک‌گذاری ویدیوها با دیگر کانال‌ها افزایش مخاطب می‌باشد. در نتیجه قرار دادن نام گذاشتن لوگو در تصویر کوچک به صورتی که دیده شود امری مهم و ضروری می‌باشد. این کار تاثیر بسیار زیادی روی اعتبار کانال شما دارد.

در صفحه‌ی اطلاعات ویدیو بخشی تحت عنوان Video Credits وجود دارد که با استفاده از آن می‌توانید کانال دیگری را اضافه کنید. اگر در تولید یک ویدیو با کانالی همکاری می‌کنید از این گزینه استفاده کنید. به طور کلی شما می‌توانید در این بخش هر کانالی که به نحوی با آن‌ها همکاری و تبادل داشته‌اید را اضافه کنید. اگر تمامی این کانال‌ها در این بخش قرار گیرند، تبلیغ بسیار خوبی برای کانا‌ل‌تان در یوتیوب خواهد شد.

نتیجه‌گیری

در این مقاله تمامی عوامل تاثیرگذار در تولید محتوا برای ویدیو‌های یوتیوب را بررسی کردیم و راه‌هایی برای تولید محتوایی بهتر آموزش دادیم. امیدواریم برایتان مفید و کاربردی باشد. به ما بگویید شما از چه روشی برای تولید محتوا ویدیو‌های یوتیوب استفاده می‌کنید.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها