ورود به جانویس

واتساپ چه اطلاعاتی از ما را ذخیره می‌کند!

واتساپ
واتساپ

طبق آخرین گفته‌های مدیر تلگرام، واتساپ شبکه اجتماعی امنی نیست. به طور کلی واتساپ (WhatsApp) مقدار قابل توجهی از داده‌ها را در مورد ما جمع آوری می‌کند، در این مقاله جانویس ما قصد داریم تا نحوه فهمیدن آنچه که واتساپ در مورد ما می‌داند را توضیح دهیم، پس با ما همراه باشید.

واتساپ با توجه به سیاست حفظ حریم خصوصی خود ، اطلاعات را با «سایر شرکت‌های متا» دریافت و به اشتراک می‌گذارد. این کار می‌تواند برای هرکسی نگران کننده باشد. اما آیا واقعاً دلیلی برای نگرانی وجود دارد؟ واتساپ واقعاً در مورد ما چه می‌داند که می‌تواند به طور بالقوه با شرکت‌های زیر مجموعه خود به اشتراک بگذارد؟


واتساپ در مورد شما چه می‌داند؟

اگر واتساپ روی دستگاه شما کار می‌کند، این بدان معناست که شما خط مشی حریم خصوصی آن را پذیرفته‌اید. بنابراین، لازم است که بدانید که سیاست حفظ حریم خصوصی واتساپ چه اطلاعاتی را از شما می‌گیرد و ذخیره می‌کند.

در اینجا لیستی از دسته‌های مختلف اطلاعاتی که شرکت واتساپ جمع می‌کند آورده شده است:

 • اطلاعات حساب شما: هنگامی که یک حساب واتساپ ایجاد می‌کنید، باید اطلاعات شخصی خود را ارائه دهید. این اطلاعات شامل نام و شماره تلفن شما است. واتساپ همچنین ممکن است عکس پروفایل شما را بخواهد که اختیاری است.
 • پیام‌های شما: واتساپ رمزگذاری پیش فرضی را ارائه می‌دهد و به طور معمول پیام‌های کاربران را در سرورهایش ذخیره نمی‌کند. با این حال، این پیام‌ها را تا ۳۰ روز معلق نگه می‌دارد. واتساپ همچنین به طور موقت رسانه‌های ارسال شده را به صورت رمزگذاری شده ذخیره می‌کند.
 • اطلاعات تماس شما: بارگذاری مخاطبین در واتساپ اختیاری است. اگر مخاطبین خود را از تلفن خود بارگذاری کنید، واتساپ به اطلاعات تماس افراد در مخاطبین شما دسترسی خواهد داشت، از جمله مخاطبینی که در واتساپ نیستند.
 • اطلاعات Status: واتساپ اطلاعات وضعیت یا همان استاتوس شما را جمع آوری می‌کند.
 • مکان: وقتی از هر یک از ویژگی‌های مبتنی بر مکان واتساپ استفاده می‌کنید، اطلاعات مکان شما را جمع آوری می‌کند. به عنوان مثال، اگر مکان زنده خود را با یک مخاطب به اشتراک بگذارید، آنها می‌توانند آن را در زمان واقعی روی نقشه مشاهده کنند.
 • آدرس IP و اطلاعات دستگاه: هنگامی که از واتساپ استفاده می‌کنید، به طور خودکار آدرس IP و اطلاعات دستگاه را جمع آوری می‌کند. این موارد شامل اطلاعاتی مانند مدل دستگاه، سیستم عامل و سایر مشخصات منحصر به فرد است.
 • کوکی‌ها: واتساپ از کوکی‌ها برای درک تنظیمات کاربر و تقویت خدمات مبتنی بر وب خود، مشابه نحوه استفاده سایر برنامه‌ها و وب‌سایت‌ها از کوکی‌ها استفاده می‌کند.
 • داده‌های معامله و پرداخت: اگر از واتساپ برای انجام معامله یا ارسال پول استفاده می‌کنید ، برنامه اطلاعات مربوط به معامله را جمع آوری می‌کند. این مورد شامل جزئیاتی مانند روش پرداخت، جزئیات حمل و نقل و مبلغ پرداخت است.
 • استفاده و اطلاعات ورود به سیستم: واتساپ به طور خودکار اطلاعات مربوط به ورود به برنامه را جمع‌آوری می‌کند. این مورد نیز شامل تعامل شما با مخاطبین، زمان صرف شده و ویژگی‌هایتان است.

چه زمانی متا اطلاعات مربوط به شما را به اشتراک می‌گذارد؟

واتساپ برخی از اطلاعاتی را که با سایر شرکت‌های متا جمع آوری می‌کند را به اشتراک می‌گذارد. اگر از ارائه دهنده خدمات پشتیبان داده مانند iCloud یا Google Drive استفاده می‌کنید، واتساپ همچنین اطلاعات را با آن شرکت‌ها به اشتراک می‌گذارد. در اینجا نگاهی به نحوه اشتراک برنامه با سایر شرکت‌ها می‌پردازیم:

 • واتساپ با سایر شرکت‌های متا برای کمک به فعالیت، ارائه، بهبود، درک، سفارشی سازی، پشتیبانی و بازار خدمات [IT] و پیشنهادات آنها از جمله محصولات شرکت متا، اطلاعات دریافت و به اشتراک می‌گذارد. اگر تاکنون در استاتوس واتساپ عکسی ارسال کرده‌اید و اشتراک را در Facebook Story Prompt مشاهده کرده‌اید، Sync Data Meta را در عمل مشاهده کرده‌اید.
 • واتساپ همچنین از ارائه دهندگان خدمات پشتیبان داده مانند iCloud و Google Drive برای ذخیره نسخه پشتیبان از واتساپ استفاده می‌کند. اگر نسخه پشتیبان تهیه iCloud یا Google Drive را در واتساپ فعال کرده‌اید، واتساپ اطلاعات را با آن شرکت‌ها به اشتراک می‌گذارد که این موارد شامل اطلاعات، پیام‌ها و اطلاعات تماس شما است.

چگونه می‌توان یک نسخه از داده‌های واتساپ خود را بدست آورد؟

اکنون که می‌دانید واتساپ چه نوع داده‌ای را جمع می‌کند، احتمالاً تعجب می‌کنید که چگونه می‌توانید یک نسخه از این اطلاعات را برای خودتان دریافت کنید. خبر خوب این است که واتساپ دسترسی برای کاربران را بسیار آسان می‌کند و یک نسخه از داده‌های خود را بارگیری می‌کند. اما خبر بد نیز این است که با توجه به میزان داده‌های جمع آوری شده ، این گزارش به اندازه کافی توضیح ندارد. برای به دست آوردن یک نسخه از داده‌های واتساپ خود، این مراحل را دنبال کنید:

واتساپ
 1. واتساپ خود را باز کنید و به قسمت Settings بروید.
 2. روی Account ضربه بزنید.
 3. گزینه Request account Info را انتخاب کنید.

معمولاً سه روز طول می‌کشد تا واتساپ گزارش خود را جمع‌آوری کند و آن را برای بارگیری در دسترس قرار دهد. در صورت آماده بودن، یک اعلان در برنامه دریافت خواهید کرد.

هنگامی که گزارش خود را صادر می کنید، یک فایل ZIP دریافت می‌کنید که حاوی برخی از پرونده‌های HTML است. این پرونده‌ها شامل اطلاعات حساب، مخاطبین، گروه‌ها و موارد دیگر است.

واتساپ

یک کپی از داده‌های واتساپ خود دریافت کنید

اگر پیام رسان واتساپ را ذخیره می‌کنید، باید بدانید که این برنامه به طور بالقوه می‌تواند داده‌های شما را با شرکت‌های شریک خود به اشتراک بگذارد.

پس بهتر است مراحلی را که در بالا بیان کردیم دنبال کنید تا یک نسخه از داده‌های واتساپ خود را درخواست کنید. پس از گزارش، مدتی وقت بگذارید و ببینید که چه اطلاعاتی را با واتساپ و شرکت‌های متا به اشتراک گذاشته‌اید.

همچنین اگر مایل به حفظ حریم خصوصی خود در واتساپ هستید، می‌توانید با کلیک بر روی مقاله چگونه وضعیت آنلاین خود را در واتساپ مخفی کنیم؟ اطلاعات لازم را به دست آورید.

نسرین نیک‌نژاد

من نسرین هستم.
ورزشکاری که عاشق نوشتن هست و یا نویسنده‌ای که عاشق ورزش کردن.

به هرحال به دنیای پر از دویدن و نوشتن من خوش آمدید.❤❤❤

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها