ورود به جانویس

چگونه یک برنامه‌ی توسعه فردی برای موفقیت شغلی ایجاد کنیم؟

چگونه یک برنامه‌ی توسعه فردی برای موفقیت شغلی ایجاد کنیم؟
چگونه یک برنامه‌ی توسعه فردی برای موفقیت شغلی ایجاد کنیم؟

نمی‌توان منکر این شد که نیروی کار در چند سال گذشته به شدت تغییر کرده است. فرق نمی‌کند در وضعیت الان خود باقی بمانید، استعفا دهید یا کسب‌وکار خود را برپا کنید، مهم این است که بدانید هدف نهایی شما چیست و به کجا می‌روید؟

علاوه بر این، استراتژیک بودن در مسیر کلید دستیابی به اهداف بلندمدت است. این‌جاست که یک برنامه‌ی توسعه فردی می‌تواند مفید واقع شود. اما «برنامه توسعه فردی» به چه معناست؟ در مورد آن مانند یک توافق با خودتان فکر کنید که هدف بلندمدت و مسیر اهداف کوتاه‌مدت را مشخص می‌کند تا به آن برسید.

قبل از اینکه بخواهیم به ایجاد طرح توسعه فردی شما بپردازیم، چند نکته‌ی مهم وجود دارد که باید بدانید.


قبل از ایجاد یک برنامه توسعه فردی، نگاهی به درون خود بیندازید

استفان اسپیلبرگ که یک کارگردان موفق است، در یک سخنرانی در دانشگاه هاروارد در سال ۲۰۱۶، توصیه‌های شغلی ارزشمندی را ارائه کرد: به شهود و بینش خود گوش دهید.

«به آن صدایی که به شما می‌گوید چه کاری می‌توانید انجام دهید گوش دهید. هیچ چیز بیشتر از این شخصیت شما را تعریف نخواهد کرد. چون وقتی به شهودم آگاهی پیدا کردم، پروژه‌های خاصی مرا به سمت خود کشاندند و از برخی دیگر دور شدم.»

استفان اسپیلبرگ

فرقی نمی‌کند در چه نقطه‌ای از کار و حرفه‌ی خود هستیم. گاهی اوقات صدای کاری که باید انجام دهیم غریزه درونی ما را خفه می‌کند. در مورد تنظیم مجدد شهود خود فعال باشید. اطمینان حاصل کنید که اهداف شما با چیزی که واقعاً به آن گرایش دارید سازگار است.

همان‌طور که رایان ولف، سرپرست بخش رفاه گالوپ در یک پخش اینترنتی اخیر گفت،

«مهم است که همه‌ی اهداف‌مان را خیلی جدی نگیریم و کمی با آن‌ها خوش بگذرانیم. به خاطر داشته باشید که نقاط قوت زمینه‌های برتری، سهولت و لذت هستند. پس باید مطمئن شویم کارهایی انجام می‌دهیم که لذت‌بخش هستند.»

در حالی که اهداف باید با نقاط قوت ما سازگار باشند، مهم است که واقعا از روند کار برای رسیدن به آن‌ها لذت ببریم. مطالعات نشان داده‌اند که در حالی که ما تمایل داریم اهدافی را دنبال کنیم که مهم هستند، اما بیشتر دوست داریم به اهدافی برسیم که کار کردن برای رسیدن به آن‌ها سرگرم‌کننده است.

اگر می‌خواهید برای یک ماراتن تمرین کنید، اما به سختی می‌توانید کفش‌های کتانی‌تان را برای یک دویدن کوتاه صبحگاهی ببندید، شاید باید به یک چالش ورزشی دیگر فکر کنید.

پس همانطور که برنامه‌ی توسعه‌ فردی خود را ترسیم می‌کنید به یاد داشته باشید این شما هستید که باید هر روز با کفش‌هایتان راه بروید، بنابراین مطمئن شوید که مسیر برای شما لذت‌بخش است.


۵ مرحله برای ایجاد یک برنامه‌ی توسعه فردی

در اینجا پنج مرحله برای ایجاد یک برنامه‌ی توسعه فردی برای موفقیت شغلی آورده شده است.

۱- با موارد حذف‌شدنی شروع کنید

یکی از سخت‌ترین بخش‌های دست‌یابی به اهداف این است که انتخاب کنیم کدام را دنبال کنیم و کدام را نادیده بگیریم.

مطالعات نشان می‌دهند افرادی که به راحتی حواس‌شان پرت می‌شود و دوست دارند تجربه‌های جدیدی داشته باشند، احتمال بیشتری برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار دارند. مانند یک میدان مین، حواس‌پرتی‌هایی که به اهداف مبدل شده‌اند در همه‌جا وجود دارند. برای مثال تغییر نام تجاری (در مواقعی که لازم نیست) یا استخدام کردن (زمانی که آماده نیستید). این‌ها می‌توانند بدترین دشمن کسب‌وکار یا شغل شما باشند.

پس چطور می‌توانید در آن میدان مین راه بروید و مسیر خود را انتخاب کنید؟

به گفته‌ی دوری کلارک، یکی از استادان دانشگاه هاروارد، با تصمیم‌گیری در مورد کاری که نمی‌خواهید انجام دهید، از منفی‌ها شروع کنید. کلارک می‌گوید:

«انسان‌ها از عدم اطمینان خوش‌شان نمی‌آید و اگر گاهی اوقات این‌طور به نظر برسد که نمی‌دانیم داریم چه کار می‌کنیم، می‌ترسیم موقعیت خود را نزد دیگران از دست بدهیم. اما این فشار می‌تواند ما را به سمت تصمیم‌گیری زودهنگام در مورد اقدامی سوق دهد که ممکن است مناسب نباشد. در عوض من به مراجعین خود توصیه می‌کنم که رویکرد مخالف را در پیش بگیرند: مشخص کنید چه چیزی را نمی‌خواهید و سپس اقداماتی را برای اجتناب از آن انجام دهید.»

فرآیند حذف می‌تواند ابزار مفیدی برای محدود کردن گزینه‌های شما و شروع کردن چارچوب توسعه‌ی فردی شما باشد.

۲- بیانیه ماموریت بنویسید

یک قدم مهم در ایجاد برنامه توسعه فردی شما، نوشتن بیانیه ماموریت است.

در حال حاضر اکثر ما قبول داریم که نوشتن اهداف، شانس شما را برای دست‌یابی به آن‌ها افزایش می‌دهد. تحقیقات نشان داده است که پیاده کردن اهداف روی کاغذ، احتمال دست‌یابی به آن‌ها را تا ۴۲ درصد افزایش می‌دهد.

به عنوان یک کارآفرین، شما همیشه در مورد بیانیه ماموریت سازمان خود صحبت می‌کنید؛ که اساسا یک جایگزین جذاب برای هدف است. اما بیانیه ماموریت شما باید دقیقا شامل چه چیزی باشد؟

این باید شامل هدف و رویکرد شما باشد. بیانیه ماموریت جت بلو را در نظر بگیرید: «الهام بخشیدن به بشریت، هم در هوا و هم در زمین.» یا تسلا: «تسریع فرآیند تحول جهانی به سمت انرژی پایدار.»

بیانیه ماموریت شما باید واضح، قابل دست‌یابی و نشان‌دهنده‌ی شخصیت منحصر به فرد شما باشد.

۳- در مورد مبانی تحقیق کنید

در حالی که قدم‌های اولیه در برنامه توسعه فردی شما نیاز به درون‌نگری دارند، شما در خلاء به سمت هدف خود پیشرفت واقعی نمی‌کنید. در عوض، شما باید در دنیا (یا در اینترنت) بروید و یاد بگیرید.

دوری کلارک توصیه می‌کند که از اصول اولیه شروع کنید. او می‌گوید: «مهارت‌ها و دانش پایه‌ای که شما را بهتر می‌کنند را دوچندان کنید؛ مهم نیست در نهایت چه مسیری را دنبال می‌کنید.

موضوعاتی را شناسایی کنید که به شما کمک می‌کند تا به سمت هدف خود پیش بروید. برای مثال اگر هدف شما ارتقاء به یک نقش رهبری است، شاید بخواهید مهارت‌های سخنرانی در جمع یا مدیریت افراد را در خود تقویت کنید.

آموزش‌های رسمی فقط یک گزینه هستند. امروزه راه‌های زیادی برای یادگیری شما وجود دارد. Skillshare، Coursera و Udacity تنها تعدادی از گزینه‌های آموزش آنلاین هستند. آن‌چه برای شما جواب می‌دهد را انتخاب کنید.

۴- تصمیم بگیرید که چگونه پیشرفت را اندازه گیری کنید

یک گام ساده اما مهم در برنامه توسعه فردی شما این است که تعیین کنید چگونه پیشرفت خود را در طول مسیر اندازه‌گیری کنید. فکر می‌کنید چگونه؟

فهرستی از نقاط عطفی که می‌خواهید در مسیر رسیدن به هدف بلندمدت خود به آن‌ها دست پیدا کنید، ایجاد کنید. مثلا دست‌یابی به تعداد مشخصی دنبال‌کننده، دعوت شدن برای سخنرانی در یک رویداد یا تکمیل X تعداد دوره‌ی آموزشی. سپس هر ماه یا هر سه ماه یک بار بررسی کنید که آیا به آن‌ها رسیده‌اید یا نه.

این کار یک مزیت دیگر هم دارد. هر بار که به نقطه‌ی عطفی برسید و تیک انجام آن را بزنید، از آن موفقیت لذت می‌برید و انگیزه‌ی بیشتری برای ادامه‌ی کار خواهید داشت.

۵- دمای بدن خود را بگیرید

وندی پتی، مدیر عامل شرکت Date Your Money، توانست زندگی مالی خود را تغییر دهد و از ورشکستگی به مدیر عاملی یک تجارت میلیون دلاری تبدیل شود. او با استفاده از سابقه منحصر به فرد خود به عنوان یک مربی، به مشتریان کمک می‌کند تا به اهداف شخصی و مالی خود برسند.

پتی از اهمیت اعتماد به بدن خود اشاره می‌کند: «با خودتان چک کنید و بپرسید که آیا این احساس خوبی دارد یا نه؟ شما می‌توانید جزر و مد داشته باشید و تغییر کنید. سازش نکنید. کاری را انجام ندهید که احساس خوبی برای شما ندارد.»

البته، بسیار مهم است که به طور منظم بررسی کنید که آیا به نقاط عطف هدف خود می‌رسید یا خیر. اما فراموش نکنید که با روده‌ی خود هم مشورت کنید! پس از خود بپرسید: چه احساسی دارم؟

اگر در هر نقطه‌ای، دیگر احساس خوبی به مسیرتان نداشتید (مثلا با وحشت از خواب بیدار شوید و از کاری که هر روز انجام می‌دهید بیزار باشید)، یاد بگیرید که چگونه مسیر خود را تغییر دهید و به مسیری برگردید که احساس خوبی دارد.


نمونه طرح توسعه فردی

در اینجا نمونه‌ای از یک برنامه توسعه فردی آورده شده است:

بیانیه ماموریت: رهبری یک نشریه فناوری آنلاین و شکل دادن به پوشش فناوری امروزی.

مبانی:

  • تحقیق در مورد مسیرهای شغلی سردبیر.
  • گذراندن دوره‌های آنلاین فناوری برای کسب مهارت‌های تخصصی.
  • ثبت‌نام در برنامه‌های ویرایش پیشرفته.

اندازه‌گیری پیشرفت از طریق نقاط عطف:

  • تکمیل دو برنامه ویرایش پیشرفته.
  • راه‌اندازی خبرنامه فناوری.
  • رسیدن به ۱۰ هزار دنبال‌کننده پس از یک سال.
  • ارتقا پیدا کردن به سردبیر ارشد.
  • ارتقا پیدا کردن به معاون سردبیر.

سخن پایانی

اگر می‌خواهید موفقیت شغلی خود را تضمین کنید، داشتن یک برنامه توسعه فردی ضروری است. با استفاده از دانش و الگوی بالا، اهداف خود را تعیین و پیشرفت خود را اندازه‌گیری و تنظیم کنید. همیشه نگاهی به درون خود بیندازید و به شهود خود گوش دهید. همیشه شما را در مسیر درست هدایت می‌کند.

حانیه خانی

من حانیه خانی هستم. خواندن و نوشتن در زندگی‌ام نقش پررنگی دارند. اگر در این مسیر به یک سوال از ذهن‌تان پاسخ دهم برای من کافی‌ست..

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها