ورود به جانویس

تجزیه و تحلیل اینستاگرام: نحوه‌ی استفاده از داده‌ها

تجزیه و تحلیل اینستاگرام: نحوه‌ی استفاده از داده‌ها
تجزیه و تحلیل اینستاگرام: نحوه‌ی استفاده از داده‌ها

اینستاگرام برنامه‌ای محبوب است که بازاریابان برای پیشرفت و درآمد بیشتر از آن استفاده می‌کنند. اینستاگرام این مسئله را می‌داند و به همین علت است که ویژگی‌های متعددی در اختیار کاربرانش قرار داده است. یکی از قابلیت‌های مهمی که اینستاگرام ارائه کرده ابزارهای تحلیلی‌اش می‌باشد.

حال آیا در تجزیه و تحلیل اینستاگرام خود آپدیت هستید؟ اینستاگرام مرتبا به‌روزرسانی‌هایی را ارائه می‌دهد تا به شما کمک کند داده‌های کاربردی داشته باشید و پیشرفت کنید؛ همچنین همانطور که می‌دانید مشخص کردن این اعداد باید برای برندها و بازاریابان یک اولویت است.

اگر نمی‌دانید چگونه از قابلیت تجزیه و تحلیل اینستاگرام استفاده کنید پیشنهاد می‌کنیم ادامه‌ی این مطلب را از دست ندهید:


چرا تجزیه و تحلیل اینستاگرام مهم است؟

ایده «داده محور بودن» در حال حاضر در بازاریابی رایج است. اما نکته اینجاست، بازاریابان باید بر اساس اعداد واقعی و عملکرد پیچ تصمیم بگیرند. این مسئله نشان دهنده‌ی اهمیت تجزبه و تحلیل در اینستاگرام است و داشتن داده‌های پیج‌تان به شما این امکان را می‌دهد که:

 • محتوای با عملکرد برتر را بر اساس خواسته‌های مخاطبان خود دوباره بسازید. چالش‌های رقابتی بیشتر و الگوریتم همیشه بی‌ثبات اینستاگرام را در نظر بگیرید. درک آنچه واقعا مخاطبان شما ترغیب می‌کند با تجزیه و تحلیل شما شروع می‌شود.
 • بررسی روند رشد در بازه‌های زمانی متفاوت. این مسئله در مورد استراتژی محتوایی، تعامل و دسترسی شما صدق می‌کند. به عنوان مثال، آیا ریلزها از پست‌های معمولی شما بهتر عمل می‌کنند؟ آیا رشد فالوورهای شما ثابت است؟ فرکانس انتشار شما چطور؟ اعداد می‌توانند به شما نشان دهند که چگونه به رشد خواهید رسید. چه بخواهیم چه نخواهیم، ​​امروزه از بازاریابان انتظار می‌رود که تصمیمات خود را با ارقام توجیه کنند.
 • رشد و عملکرد اکانت خود را برای هم تیمی‌ها و مدیران توضیح دهید. چه بخواهیم چه نخواهیم، ​​امروزه از بازاریابان انتظار می‌رود که تصمیمات خود را با ارقام سخت توجیه کنند. خوشبختانه اینستاگرام این عملکرد را در اختیارتان قرار داده است.

نحوه دسترسی به تجزیه و تحلیل اینستاگرام

فرض کنید برای اولین بار می‌خواهید به تجزیه و تحلیل پیج‌تان بپردازید، نگران نباشید کافیست مراحل زیر را طی کنید:

 1. مطمئن شوید که یک پروفایل بیزینسی تنظیم کرده‌اید.
 2. از پروفایل خود، روی ≡ در گوشه بالا سمت راست بزنید.
 3. سپس، روی Get Insights بزنید و تایید کنید.
نحوه دسترسی به تجزیه و تحلیل اینستاگرام

قبلا این روند را طی کرده‌اید؟ اگر قبلا تجزیه و تحلیل اینستاگرام را تنظیم کرده‌اید، به سادگی روی Insights در پروفایل خود بزنید. از اینجا می‌توانید به نمای کلی مخاطبان، خلاصه محتوا و پست‌های با عملکرد برتر دسترسی داشته باشید. با این گنجینه‌ی داده‌ها می‌توانید تعامل خود را افزایش دهید و رشد کنید.

نحوه دسترسی به تجزیه و تحلیل اینستاگرام

چیزهایی که باید در مورد تجزیه و تحلیل در اینستاگرام بدانید:

ده‌ها داشبورد در مقابل شماست که ممکن است کمی ترسناک به نظر برسند. نترسید! اکنون که می‌دانید چگونه به معیارهای خود دسترسی پیدا کنید، بیایید معنای آن‌ها را بررسی کنیم. در اینجا خلاصه‌ای از آنچه می‌توانید از طریق Insights ببینید را آورده‌ایم:

بینش و تحلیل مخاطب: باز هم، تجزیه و تحلیل اینستاگرام در مورد بینش مخاطبان به طرز شگفت‌آوری قدرتمند است و شبکه داده‌های ارزشمند مشتری را برجسته می‌کند، از جمله:

 • جمعیت شناسی مخاطب (سن، جنسیت، مکان)
 • رشد فالوور در طول زمان
 • تعامل مخاطب در طول زمان
 • درصد تعاملات فالوورها در مقابل غیر فالوورها

این نقاط داده نشان می‌دهند که آیا شما از طریق اینستاگرام در مقابل مخاطبان هدف خود قرار می‌گیرید یا خیر.

به Insights Overview خود به عنوان یک بررسی نبض برای عملکرد اینستاگرام خود بنگرید. در اینجا می‌توانید ببینید که آیا دسترسی اکانت شما در حال افزایش است یا خیر و کدام پست‌ها به این دسترسی کمک می‌کنند؛ همچنین می‌توانید فرمت‌های پست با عملکرد برتر را مشاهده ببینید.

چیزهایی که باید در مورد تجزیه و تحلیل در اینستاگرام بدانید:

اطلاعات تجزیه و تحلیل را ارسال کنید!

وقتی نوبت به محتوای اینستاگرام می‌رسد برای‌مان سوال می‌شود چه چیزی کار می‌کند و چه چیزی خوب نیست؟

برای پاسخ به این سوال، باید به تعاملات محتوایی و داده‌های پست فردی خود بپردازید. خوشبختانه، اینستاگرام انجام هر دوی این موارد را بسیار ساده کرده‌ است. در کنار داده‌های خاص عملکرد پست، می‌توانید روندهای تصویر بزرگ را برای حساب خود مشاهده کنید که شامل موارد زیر است:

 • فرمت‌های محتوا با عملکرد برتر
 • بهترین زمان برای ارسال پست در اینستاگرام (بر اساس رفتار واقعی مخاطبان)
 • پست‌هایی با عملکرد برتر برای یک دوره زمانی خاص
 • برداشت‌های پست فردی، تعامل و دسترسی

و به عنوان یک امتیاز اضافه، اینستاگرام به شما امکان می‌دهد نتایج جستجوی خود را بر اساس متریک فیلتر کنید.

شاید شما صرفا نگران دسترسی هستید. شاید نظرات و تعاملات اولویت شما برای جذب مخاطب باشد اما در هر صورت، می‌توانید از این معیارها استفاده و سپس برخی از آن‌ها را دنبال کنید.

یکی از مزایای اصلی درک تجزیه و تحلیل اینستاگرام، تصمیم گیری مبتنی بر داده است. برای مثال، داده‌های زیادی در مورد عملکرد بهتر ریلزها یا پست‌های آلبومی از یکدیگر وجود دارد. با این حال، نتایج شما ممکن است بر اساس صنعت، مخاطبان و استراتژی محتوا متفاوت باشد.

راهکار آماده می‌خواهید؟ باید آزمایش کنید و خودتان ببینید. با یک کنترل بهتر در تجزیه و تحلیل خود، می‌توانید آن آزمایش‌ها را با احساس اطمینان انجام دهید.


تجزیه و تحلیل استوری‌ها

در حالی که عملکرد Reels غالب است، Stories یکی از ویژگی‌های اصلی اینستاگرام باقی مانده است. جالب است بدانید در حالی که خود استوری‌ها ناپدید می‌شوند، داده‌های پیوست شده به آن‌ها ناپدید نمی‌شوند.

بهینه سازی استراتژی Stories شما ممکن است به آزمون و خطا نیاز داشته باشد. با این حال، این جایی است که تجزیه و تحلیل می‌تواند کمک بزرگی باشد. برای مثال، اطلاعات استوری‌های شما می‌توانند شما را در موارد زیر راهنمایی کند:

 • چند استوری در هفته منتشر کنید.
 • اینکه آیا زمان‌بندی روی اینگیجمنت و تعاملات تاثیر دارد یا خیر.
 • کدام قالب‌های محتوا بهترین عملکرد را دارند (فکر کنید: ریلزها در مقابل پست‌های آلبومی)

تجزیه و تحلیل ریلزها

با توجه به اینکه ۲۰ درصد از تمام فعالیت‌های اینستاگرام در Reels انجام می‌شود، بازاریابان نمی‌توانند داده‌های عملکرد ویدیوی خود را نادیده بگیرند.

اطلاعات ارائه شده توسط تجزیه و تحلیل اینستاگرام در اینجا برای دوره یکسان است.

آنچه در اینجا قابل توجه است، تفکیک “فالوور و غیر دنبال کننده” در Reels است. این نشان می‌دهد که آیا ویدیوهای شما با الگوریتم انتخاب می‌شوند یا از طریق اکسپلور دیده می‌شوند.


تجزیه و تحلیل IG Live

با توجه به اقدامات لازم برای اجرای یک لایو اینستاگرام موفق، ارزیابی عملکرد یک امر ضروری است. فراتر از معیارهایی که برای محتوای ویدیویی انتظار دارید، شبکه به اشتراک می‌گذارد:

 • اوج نماهای همزمان
 • #تعداد تعاملات زنده (نظرات و اشتراک گذاری)
 • #حسابی که در طول پخش به دست آمده است


تجزیه و تحلیل تبلیغات IG

ریسک داده‌های عملکرد مربوط به کمپین‌های تبلیغاتی اینستاگرام زیاد است. این پلتفرم راه‌های متعددی را برای بررسی تجزیه و تحلیل تبلیغات اینستاگرام از جمله مدیر تبلیغات ارائه می‌دهد. از منوی Breakdown در Ads Manager، می‌توانید ببینید:

 • نمای کلی عملکرد کمپین شما
 • جمعیت شناسی مخاطبان آگهی
 • داده‌های تحویل
 • مبلغ هزینه شده برای کمپین
 • هزینه هر نتیجه

جمع‌بندی…

در این مقاله هر آنچه که باید در تجزیه و تحلیل اینستاگرام بدانید را گفتیم. اینستاگرام به اپلیکیشنی داده محور تبدیل شده و لازمه پیشرفت و رشد استفاده از این داده‌هاست. اگر سوالی در این مورد داشتید حتما کامنت بزارید.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها