ورود به جانویس

کی گفته داشتن عادت‌های روزانه بده؟!

کی گفته داشتن عادت‌های روزانه بده؟!
کی گفته داشتن عادت‌های روزانه بده؟!

حمام رفتید تا حالا؟ آره چه سوال مسخره‌ای، منم می‌دانم که رفتید؛ فقط خواستم اینجوری سر صحبت را باز کنم! حالا چرا با حمام رفتن شروع کردم؟ چون می‌خواهم یک سوال مهم‌تر از شما بپرسم. وقتی می‌خواهید به حمام بروید قبل آن شروع به برنامه‌ریزی می‌کنید؟ مثلا با خودتان می‌گویید وارد حمام که شدم اول شیر آب را باز کنم، بعد شامپو را بردارم و …؟ قطعا نه؛ بدون برنامه‌ریزی کارتان را انجام می‌دهید. در حقیقت به یک عادت تبدیل شده.

این مثال را گوشه‌ی ذهن‌تان داشته باشید تا بگویم اصل موضوع چیست. حقیقت این است که ما نمی‌توانیم به همه چیز توجه کنیم. اگر می‌خواهیم پیشرفت کنیم باید بین کوه مواردی که به توجه نیاز دارند، مهم‌ترین‌ها را جدا کنیم. باید یاد بگیریم که برخی از کارها نیازی به توجه ما ندارند و باید به صورت خودکار انجام شوند؛ یعنی آن‌ها را تبدیل کنیم به عادت‌های روزانه.

این عادت‌ها شامل هر عمل یا الگوی رفتاری‌ هستند که به طور منظم و به روشی مشخص انجام شوند. مثل چی؟ همان حمام رفتن. حین این کارها ناخودآگاه‌مان فرمان رو بدست می‌گیرد و ذهن ما آزاد است تا به مسائل مهم‌تر بپردازد. این یکی از دلایلی‌ست که موقع دوش گرفتن بهترین ایده‌ها به ذهن ما می‌رسد!

داشتن روتین روزانه می‌تواند مقدمات پیروزی شما را در تمام بخش‌های زندگی فراهم کند. در ادامه ۳ دلیل آورده‌ام تا متوجه اهمیت این موضوع شوید..

۱- خلاقیت بیشتر

اگر فکر می‌کنید یک برنامه‌ی روزانه از پیش تعیین شده، مانع خلاقیت شما می‌شود باید بگویم که سخت در اشتباهید! شاید در ابتدا دشوار باشد بعضی کارها را به عادت تبدیل کنید، اما همین که یکبار انجام دهید به طور خودکار پیش می‌روند و دیگر لازم نیست هربار به آن فکر کنید. در عوض آزادید که انرژی و خلاقیت‌تان را خرج چیز دیگری کنید.

۲- کار سریع‌تر

وقتی یک سری کارها را به عادت تبدیل کردید، دقیقا می‌دانید بعد از هرکار چه رخ می‌دهد. این باعث می‌شود در انجام آن وظایف بسیار سریع‌تر و کارآمدتر باشید. برای مثال تصور کنید قبل از خواب مسواک زده‌اید. بعد از آن لازم نیست تصمیم بگیرید چه کاری انجام دهید. شما احتمالا به طور خودکار از نخ دندان یا دهان‌شویه استفاده می‌کنید. شاید هم مثل من مستقیم به تخت‌خواب بروید. در هر حال اینگونه عادت‌ها شما را از قدم‌های بعدی آگاه می‌کنند.

۳- اشتباه کمتر

وقتی یک عادت را در خودتان شاخ و برگ می‌دهید، باید روش‌های مختلفی را که ممکن است باعث بروز اشتباه شود را هم پیش‌بینی کنید و حول آن‌ها برنامه بچینید. عادت‌های روزانه به مرور زمان خود را اصلاح می‌کنند و اشتباهات شما کم و کمتر می‌شود.

شما می‌توانید هر کار تکراری را به یک عادت روزانه تبدیل کنید. وقتی این کار را انجام دهید، زحمت مغز را کم می‌کنید تا بتواند روی موارد مهم‌تر تمرکز کند. همچنین با این کار به افزایش خلاقیت خود کمک می‌کنیم. همه‌ی ما یک‌ سری عادت‌های بخصوص داریم. فقط باید آن‌ها را شناسایی کنیم و بهبود ببخشیم.

آیا شما از عادت‌های روزانه خودتان آگاهید؟ چگونه می‌توانید آن‌ها را بهبود ببخشید تا تمرکز خود را روی وظایف مهم‌تر بگذارید؟

منبع: michaelhyatt.com

حانیه خانی

من حانیه خانی هستم. خواندن و نوشتن در زندگی‌ام نقش پررنگی دارند. اگر در این مسیر به یک سوال از ذهن‌تان پاسخ دهم برای من کافی‌ست..

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها