ورود به جانویس

۱۷ راه برای رشد کسب و کار به کمک لینکدین

۱۷ راه برای رشد کسب و کار به کمک لینکدین
۱۷ راه برای رشد کسب و کار به کمک لینکدین

لینکدین به عنوان بزرگ‌ترین پلتفرم توسعه شغلی شناخته شده است؛ قابلیت‌های کاربردی و هدفمند این شبکه اجتماعی، می‌تواند به پیشرفت مشاغل کمک بسیاری کند. با این حال، اگر فکر می‌کنید که تنها کاربرد آن، ساخت یک پروفایل برای برندتان و صرفا کانکت شدن با افراد دیگر است، وقت آن رسیده که سوپرایز شوید!

راه‌های بسیاری وجود دارد که بتوان از لینکدین برای تبلیغ و گسترش نام تجاری خود استفاده کرد. در این مقاله سعی می‌کنیم ۱۷ روش عالی برای رشد کسب و کار به کمک لینکدین را به شما معرفی کنیم.

اما قبل از آن، خوب است که بدانید تاکنون تعداد کل کاربران لینکدین به بیش از ۷۶۶ میلیون نفر رسیده است! در چنین جامعه‌ی گسترده‌ای، مراکز تجاری و برندها می‌توانند به راحتی کسب و کار خود را تبلیغ کنند.

بیش از ۳۰ میلیون سازمان تجاری در لینکدین عضو هستند و تعداد افرادی که دنبال کار می‌گردند نزدیک به ۲۰ میلیون نفر می‌باشد. تمام این آمارها کافی‌ست تا بر اهمیت استفاده از لینکدین پی ببرید. با شناخت و استفاده درست از ابزارهای لینکدین می‌توانید به راحتی کسب و کارتان را گسترش دهید.

پس با ما همراه باشید تا فوت و فن‌های استفاده درست از لینکدین را یاد بگیریم:

۱- یک حساب کاربری مخصوص شرکت‌ برای برند خود درست کنید.

اولین قدم برای استفاده موثر از لینکدین، ساخت یک حساب شرکتی (Company Profile) می‌باشد. هنگامی که شخصی، یک حرفه و شغل را در لینکدین جست‌وجو می‌کند، این پروفایل‌ها در رتبه‌های بالای سرچ قرار می‌گیرند. (برای ساخت حساب می‌توانید از این لینک استفاده کنید.)

اما این تنها کاربرد حساب‌ مخصوص شرکت‌ها نیست؛ این نوع حساب‌ها، اطلاعات مفیدی درباره پست‌ها، مخاطبان و عملکردتان در اختیار شما قرار می‌دهند که می‌توانید به کمک آن‌ها، جامعه هدف خود را بهتر شناسایی کرده و محتوای مناسب‌تری تولید کنید.

برای ساخت حساب وقت بگذارید و سلیقه به خرج دهید تا مخاطب مجذوب کاری که انجام می‌دهید شود. (در انتهای همین مقاله تعدادی نکته برای داشتن یک پروفایل عالی در لینکدین بیان کردیم.)

۲- فروش اجتماعی داشته باشید.

ممکن است شما هم تماس‌های بیش از حد برخی فروشگاه‌های زنجیره‌ای یا پیام‌های تخفیف خرید مرغ و ماهی! لوستر، مبل و غیره را دیده باشید! تبلیغاتی که بیشتر اوقات چون از حد می‌گذرند حکم اسپم در دنیای مارکتینگ را دارند و نه تنها کمکی به فروش نمی‌کنند، بلکه در نظر افراد به عنوان فروشگاه آنلاین مزاحم معرفی می‌شوند! (من که گاهی اوقات مجبور می‌شوم بلاک کنم، شما را نمی‌دانم!🙄)

یادتان باشد هدف صرفا بدست آوردن مشتری نیست، باید بتوانید با او ارتباط موثر برقرار کنید و به موقع وارد مکالمه شوید.

پس هرگز سعی نکنید مشتری را هرطور شده به طرف خود بکشید، باید به عنوان برطرف کننده یک نیاز از مشتری معرفی شوید و نشان دهید که محصول یا خدمت شما می‌تواند زندگی راحت‌تری برای او به همراه داشته باشد.

(اگر مایلید درباره مشتری مداری بیشتر بدانید، می‌توانید مقاله ایجاد یک رابطه دوستانه با مشتریان در پیام‌رسان‌ها را مطالعه کنید.)

۳- از لینکدین به عنوان بستری برای انتشار اخبار استفاده کنید.

باید بگوییم هرجا که خبری منتشر می‌کنید، بحث راجع به آن هم در همانجا انجام می‌شود. مخاطبانی که آن خبر را می‌بینند، پرسش‌های خود را در همان پلتفرم مطرح می‌کنند و این موارد سبب افزایش تعامل شما با مخاطبان می‌شود.

اگر از اینستاگرام و وب‌سایت خود برای انتشار اخبار استفاده می‌کنید، پیشنهاد می‌کنیم که لینکدین را هم به آن‌ها اضافه کنید. لینکدین جامعه گسترده‌ای دارد که اکثر آن‌ها اشخاص حرفه‌ای، بیزینس‌های موفق و به طور کلی افرادی هستند که حرفی برای گفتن دارند!

برای مثال حساب کاربری زیر را در نظر بگیرید که اخبار مختلف در زمینه کاری خود را منتشر کرده است.

نمونه از یک حساب کاربری لینکدین که اخبار مختلف را در صفحه خود منتشر می‌کند.

۴- پروفایل راحت الجست‌وجویی داشته باشید!

همانطور که می‌دانید، شهرت داشتن در فضاهای اجتماعی حرف اول را می‌زند. افراد باید دلیلی برای جست‌وجوی شما در فضاهای اجتماعی داشته باشند، اما بعد از این، مسئله مهم این است که بتوانند شما را جست‌وجو کنند.

بسیاری برندها با انتخاب نام و یا لوگوی نامناسب، کار مشتری‌ها را برای جست‌وجوی آن‌ها در فضای مجازی دشوار می‌کنند.

در همه پلتفرم‌ها یک پروفایل مشخص داشته باشید تا پیدا کردن شما راحت‌تر شود.

۵- افراد مستعد را پیدا کنید و سفت بچسبید!

رشد کسب و کار به کمک لینکدین با استخدام افراد مستعد و متعهد

با اعلام آگهی در لینکدین می‌توانید افراد با استعداد را شناسایی کنید و با آن‌ها همکاری داشته باشید.

اگر عضویت ویژه لینکدین را دارید، می‌توانید از ابزار Recruiter Lite برای استخدام افراد استفاده کنید.

۶- عضو گروه‌های مرتبط با کسب و کار خود شوید.

یکی از بهترین راه‌ها برای معرفی خود و اعلام حضور، عضویت در گروه‌های مرتبط با موضوعاتی‌ست که در آن‌ها مشغول به فعالیت هستید. بهتر است در ابتدا عضو یک گروه شوید و با افراد تعامل داشته باشید و روابط جدیدی پایه‌ریزی کنید. بعد از درک بهتر جامعه هدف و روش تعامل با آن‌ها، می‌توانید در گروه‌های بیشتری عضو شوید.

اگر نمی‌دانید چطور گروه‌ها را پیدا کنید، یک راه ساده آن، سرچ موضوعاتی‌ست که کار می‌کنید و قصد دارید در آن‌ها تجربه بیشتری کسب کنید.

۷- در سرچ‌های گوگل بالا بیایید!

آیا می‌دانستید لینکدین می‌تواند در سرچ‌های گوگل نیز برای کاربران نمایش داده شود؟ برای آنکه صفحه لینکدین شما برای کاربران در گوگل نیز نمایش داده شود، تنها کافی‌ست از کلمات کلیدی مناسب برای موضوعاتی که فعالیت دارید استفاده کنید و سئو پروفایل خود را قوی کنید.

برای انتخاب بهترین کلمات کلیدی می‌توانید مرتبا بازدیدها را چک کنید و متناسب با بیشترین بازدیدها کلمات کلیدی خود را انتخاب کنید.

۸- کار خود را در لینکدین تبلیغ کنید.

لینکدین با داشتن ابزارهای نوآورانه برای تعامل، بستر مناسبی برای بازاریابی هدفمند ایجاد کرده است. به کمک لینکدین می‌توانید بعد از تبلیغ محتوای خود، نتایج را ارزیابی کنید و در صورت نیاز تغییری در روند کار خود ایجاد کنید.

با این حال باید توجه داشته باشید که استفاده از برخی ابزارهای لینکدین هزینه دارد و لازم است بابت آن‌ها پول پرداخت کنید، اما پولی که برای تبلیغ خرج می‌کنید، ارزش نرخ مشارکتی که دریافت می‌کنید را دارد.

۹- فقط کانکت نشوید!

با کسانی که کانکشن برقرار کرده‌اید تعامل داشته باشید؛ قسمت سخت ماجرا هم همین است! باید یادآور شویم که بدون مراقبت و تلاش برای حفظ روابط، ارتباطات موثر و مفید از بین خواهند رفت. سعی کنید در بحث‌ها مشارکت کنید، نظر دهید و کامنت بگذارید. تمام این‌ها برای این است که ارتباط فعال داشته باشید و در نهایت بتوانید تجارت خود را گسترش دهید.

۱۰- جامعه خود را در لینکدین گسترش دهید.

با حضور ۷۶۶ میلیون فرد متخصص در لینکدین، جست‌وجوی افرادی که بتوانند تاثیر مثبتی در رشد کسب وکار شما داشته باشند، کار سختی نخواهد بود.

نیازی نیست با همه افرادی که ارتباط برقرار می‌کنید، همکاری داشته باشید. حضور افراد متخصص و بیان تجربیات و نظراتشان می‌توانند به رشد شما کمک بسیاری کند. پس تا جایی که می‌توانید افراد مرتبط با کار خود را شناسایی کنید و برای ارتباط برقرار کردن با آن‌ها تلاش کنید.

ابزارهای سرچ لینکدین می‌توانند نیاز شما را برطرف کنند اما اگر احتیاج به سرچ پیشرفته‌تر دارید، می‌توانید یک Premium Account بسازید و از ویژگی‌های جست‌وجوی آن برای بازاریابی هدفمند استفاده کنید.

۱۱- به کامنت‌ها با صبر و حوصله پاسخ دهید.

ممکن است دوست نداشته باشید برخی کامنت‌ها را پاسخ دهید، برای مثال، کامنت کارمند سابق شرکت خود که از قضا در همین لینکدین با او آشنا شده‌اید و اندکی همراه گوشه و کنایه به شماست خیلی خوشایند نیست. اما، حقیقت این است که حرف‌های او در لینکدین اهمیت دارد!

پاسخ‌های شما به کامنت‌ها می‌توانند نحوه برخورد شما، میزان دانش و تسلط شما بر امور مختلف را نشان دهند. درواقع کامنت‌ها می‌توانند سایرین را مجذوب شما کنند و شاید هم برعکس! بستگی به خودتان دارد. (البته که برخی کامنت‌های نامربوط جواب دادن ندارد!)

۱۲- رقیبان خود را بشناسید.

لینکدین یکی از بهترین راه‌ها برای دست یافتن به اطلاعاتی‌ست که ممکن است رقیبان به طور مستقیم در اختیار همه قرار ندهند. مطمئنا اطلاعات مفیدی در پروفایل کارمندان شرکت رقیب وجود دارد که می‌تواند شما را با سیستم کاری آن‌ها بیشتر آشنا کند؛ پس به پروفایل کارمندان شرکت رقیب سر بزنید و آن‌ها را بررسی کنید.

ببینید بیشتر افرادی که در این شرکت کار می‌کنند چه مرتبه علمی‌ای دارند، درچه زمینه‌ای فعال هستند و… . تمام این اطلاعات را ارزیابی کنید و سعی کنید نقاط ضعف و قوتی پیدا کنید و آن‌ها را در کار خود نیز پیاده کنید.

۱۳- به کارمندان خود توجه ویژه داشته باشید.

تمام مدیران موفق به این نکته رسیده‌اند که کار به بهترین شکل ممکن انجام می‌شود اگر به دست کارمند خوشحال بیفتد! اگر کارمندان شما احساس کنند که کسی قدردان آن‌ها نیست یا در حق آن‌ها کم‌لطفی شده است، هرگز نمی‌توانند به خوبی کار کنند.

تشکر و تحسین کارمندان کار مشکلی نیست؛ از آن‌ها بابت کارهای شایسته‌ای که انجام می‌دهند قدردانی کنید.

۱۴- گروه لینکدین برای خود بسازید.

این گروه باید برای افزایش تعامل با کاربرانی باشد که با شما کانکت هستند. در این گروه تبلیغ و بازاریابی انجام ندهید. سعی کنید محتوا، تجربیات و اطلاعاتی را به اشتراک بگذارید که برای سایرین نیز مفید می‌باشد.

به کمک این گروه، می‌توانید علاوه بر معرفی بهتر و کامل‌تر برندتان، از میان اعضا، افرادی که می‌توانند با شما همکاری خوبی داشته باشند را پیدا کنید.

۱۵- به طور منظم پست بگذارید.

پیوسته پست گذاشتن به شما کمک می‌کند تا علاقه مخاطبان نسبت به محتوای خود را نگه دارید و تعامل آن‌ها با محتوای خود را حفظ کنید.

بنابراین سعی کنید منظم پست بگذارید. (اگر دوست دارید درباره بهترین تعداد پست در لینکدین بدانید، بخش لینکدین این مقاله را مطالعه کنید.)

۱۶- از رویدادهای اخیر مرتبط با کسب و کارتان با خبر باشید.

در این زمان که ما هستیم، با توجه به شرایط همه‌گیری ویروس کرونا، امکان برگزاری جلسات حضوری وجود ندارد و اکثر سمینارها و جلسات به صورت مجازی برگزار می‌شوند. برای به روز نگه داشتن اطلاعات‌تان و کسب تجربه بیشتر، در جلسات (چه حضوری و چه مجازی) مرتبط با فعالیت‌هایتان شرکت کنید. این جلسات علاوه بر موارد بالا، فرصتی مناسب برای معرفی شما به سایرین هستند.

۱۷- به سئو مطالب‌تان توجه کنید.

آیا کاربران می‌توانند به راحتی شما را تنها با یک سرچ ساده در لینکدین پیدا کنند؟ برای دیده شدن در لینکدین لازم است که سئو پروفایل خود را قوی کنید.

اینکار تا حدی نیاز به تخصص دارد، برای عملکرد بهتر در این زمینه، می‌توانید از افراد متخصص کمک بگیرد.

نکات مهم ساخت پروفایل برای رشد کسب و کار در لینکدین

تنظیم یک پروفایل مناسب

ایجاد یک پروفایل حرفه‌ای در لینکدین از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. این پروفایل معرف شما به مشتریان و افرادی‌ست که تمایل دارید با آن‌ها مشارکت داشته باشید. در این قسمت لیستی از نکات که می‌تواند به شما در این زمینه کمک کند آورده‌ایم:

  • قسمت توضیحات (Description) را با حوصله کامل کنید و به زبان ساده برند خود را معرفی کنید. سعی کنید از کلمات کلیدی هم استفاده کنید تا به دیده شدن صفحه شما کمک می‌کند.
  • تصویر بنر جذابی داشته باشید. بنر با لوگوی شما متفاوت است؛ بنر در بالای توضیحات قرار می‌گیرد و اندازه ایده‌آل آن ۴۲۵*۱۴۰۰ می‌باشد.
  • لوگوی خاص و مناسبی داشته باشید. تقریبا همه از اهمیت داشتن یک لوگوی جذاب با خبریم. لوگو مهری‌ست بر محصولات و خدمات ما. بهتر است حجم تصویر لوگویی که برای لینکدین انتخاب می‌کنید کمتر از ۴ مگابایت باشد و ترجیحا کیفیت عکس را حفظ کنید.
  • تا جایی که می‌توانید، فیلدی را خالی نگذارید. سعی کنید تمام مشخصاتی که لینکدین از شما می‌خواهد را به طور کامل پر کنید.

راه‌های بسیار متفاوتی برای رشد کسب و کار وجود دارد. یکی از بهترین بسترها برای گسترش کسب و کار لینکدین می‌باشد. ما در اینجا سعی کردیم تعدادی از مهم‌ترین راه‌های گسترش کسب و کار در لینکدین را بیان کنیم. امیدواریم نکات مفیدی برای شما به همراه داشته باشد. اگر شما هم راه‌ خوبی برای موفقیت در لینکدین می‌شناسید به ما معرفی کنید.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها