ورود به جانویس

۳۰ نکته مهم برای سئو بهتر

تقریباً همه افراد می‌دانند که هر چه کاربران زودتر صفحه وب شما را پیدا کنند، شانس بیشتری برای جذب مشتریان دارید.

خب واضح است که این به معنای چیزی بالاتر از داشتن یک محتوای عالی است؛ در واقع به معنای برداشتن گام‌هایی برای بهبود سئو، به طوری که الگوریتم‌های موتور جستجو، صفحه شما را به عنوان یک نتیجه برتر نشان دهند.

ما در این مقاله از جانویس قصد داریم تا به شما کمک کنیم که از روش‌های درست برای سئوی خود استفاده کنید. در ادامه لیستی از ۳۰ نکته تاکتیکی موتور جستجو برای سئوی بهتر سایتتان وجود دارد.


۳۰ نکته برای سئو

ما برای ساده‌تر کردن مسیریابی نکات سئو، آنها را به دسته‌های زیادی تقسیم کرده‌ایم که در ادامه به توضیح هر بخش می‌پردازیم:

  • بهبود سرعت صفحه
  • مطالب مرتبط و قابل اعتماد را منتشر کنید
  • به طور منظم کلمات کلیدی و ترندهای روز را ارزیابی کنید
  • معیارهای خود را مدیریت کنید
  • بهینه سازی در اجزای صفحه

بهبود سرعت صفحه

غول جستجوگر گوگل از سرعت صفحه به عنوان بخشی از الگوریتم خود برای نشان دادن نتایج بیشتر استفاده می‌کند. در حالی که این تنها عاملی نیست که بر رتبه سایت شما تأثیر می‌گذارد بلکه یک قطعه کلیدی از پازل است.

طبق گفته مدیران گوگل:

«افزایش سرعت وب‌سایت‌ها مهم است البته نه فقط برای صاحبان سایت، بلکه برای همه کاربران اینترنت».

در نتیجه، صفحاتی که سریع‌تر بارگذاری می‌شوند، در رتبه‌بندی جستجو جز لینک‌های بالاتر هستند، در حالی که صفحات با سرعت بارگذاری کمتر (حتی اگر محتوای مشابهی داشته باشند) در لیست پایین‌تر قرار می‌گیرند. در اینجا شش نکته برای کمک به افزایش سرعت صفحه وجود دارد:

۱. از شبکه تحویل محتوا (CDN) استفاده کنید

یک CDN به مدیریت و مسیریابی کارآمدتر ترافیک وب‌سایت با استفاده از خطوط تحویل متعدد کمک می‌کند و در نتیجه سرعت سایت را کاهش می‌دهد.

۲. اندازه تصویر را کاهش دهید

هرچه سایت شما نیاز به بارگذاری کمتری داشته باشد، سرعت آن برای بازدیدکنندگانش کمتر خواهد بود. با کوچک کردن اندازه تصویر یا ذخیره آنها به عنوان فرمت‌های کوچکتر، می‌توانید در فضا و زمان صرفه‌جویی کنید.

۳. کدهای ناخواسته را حذف کنید

اگر سایت شما به روز رسانی‌های ثابت یا قابل توجهی را مشاهده کرده است، به احتمال زیاد کمی کدهای ناخواسته دارید. ابزارهایی مانند «WP Optimize» می‌توانند به یافتن و حذف کدهای ناخواسته برای بهبود سرعت سایت شما کمک کنند.

۴. از ابزارهای فشرده‌ سازی استفاده کنید

ابزارهای فشرده سازی یک راه عالی برای کاهش اندازه فایل‌های CSS ،HTML و جاوا اسکریپت هستند که به نوبه خود روند بارگذاری سایت شما را بهبود می‌بخشد.

۵. تغییر مسیرهای صفحه را به حداقل برسانید

هرچه تغییر مسیر صفحات بیشتر باشد، سرعت سایت شما کاهش می‌یابد. به عنوان مثال، اگر از یک آدرس صفحه وب قدیمی به آدرس جدید تغییر مسیر می‌دهید و این کار را چندین بار در چندین صفحه تکرار می‌کنید، سرعت سایت شما کند می‌شود.

۶. محتوای Cache

شما می‌توانید از کش مرورگر برای ذخیره داده‌ها در مرورگرهای کاربر استفاده کنید تا مجبور نباشند برای هر بازدید کل سایت شما را بارگیری کنند.


مطالب مرتبط و قابل اعتماد را منتشر کنید

فقط قرار دادن سایت شما در صفحه اول کافی نیست – شما به محتوایی نیاز دارید که توجه کاربر را حتی در توضیحات مختصر متا و تکه هایی در نتایج جستجو جلب کند. برای انتشار محتوای قابل اعتمادتر و مرتبط تر، این شش نکته را امتحان کنید:

۷. از کلمات کلیدی مناسب استفاده کنید

کلمات کلیدی با محتوای مناسب تفاوت زیادی در سئو ایجاد می‌کنند. برای مثال، کلمات کلیدی چند کلمه‌ای یا آنهایی که خیلی خاص هستند می‌توانند به سئوی شما آسیب بزنند. در عوض، از ابزارهایی مانند «Google AdWords» برای مشخص کردن عبارات جستجوی بیشتر توسط کاربران استفاده کنید.

۸. محتوای موضوعی و همیشه سبز ایجاد کنید

محتوای موضوعی به محتوای مرتبط گفته می‌شود، در حالی که محتوای همیشه سبز در مدت زمان طولانی قابل اجرا است. برای دستیابی به سئوی ثابت هر دو را استفاده کنید.

۹. قرار دادن کلمات کلیدی را فراموش نکنید

این نکته فقط به این نیست که چه کلمات کلیدی را انتخاب می‌کنید، بلکه به اینکه در کجا هم قرار می‌دهید ربط دارد. کلمات کلیدی باید در محتوای شما، در متن، در عناوین و توضیحات متادیسکریپشن و غیره، تا جایی که امکان دارد گنجانده شوند.

۱۰. به طور منظم محتوا را ارزیابی کنید

برنامه‌ای برای ارزیابی محتوای خود ایجاد کنید و در صورت لزوم تغییراتی ایجاد کنید. این برای محتوای موضوعی بسیار مهم است که به سرعت در طول زمان ارزش خود را از دست می‌دهد.

۱۱. محتوای خود را ساده نگه دارید

محتوای پیچیده ننویسید بلکه آن را به صورت ساده، واضح و دقیق ایجاد کنید. هم بازدیدکنندگان و هم الگوریتم‌های موتورهای جستجو این روش را ترجیح می‌دهند.

۱۲. فیدبک کاربران را در نظر بگیرید

اگر کاربران در مورد محتوای شما نظر می‌دهند، به نظزات آنها گوش کنید، به خصوص اگر دیدگاه‌های ثابتی را مشاهده می‌کنید. استفاده از این داده‌ها به شما این امکان را می‌دهد تا محتوا را مطابق با اولویت‌های مخاطب هدف خود تنظیم کنید.


به طور منظم کلمات کلیدی و ترندهای روز را ارزیابی کنید

کلمات کلیدی و ترندها محتوای شما را به روز و مرتبط نگه می‌دارند و بر روی مخاطبان هدف شما متمرکز می‌شوند. از ۶ نکته بعدی برای اندازه گیری کلمات کلیدی و ترندها استفاده کنید:

۱۳. از ابزارهای تحلیلی استفاده کنید

ابزارهایی مانند Google Trends و Google Adwords و همچنین راه‌حل‌های SEO HubSpot می‌توانند به شما کمک کنند. کلمات کلیدی مرتبط و پرطرف‌دار برند شما را بیشتر نشان می‌دهد.

۱۴. به رقابت‌ها نگاه کنید

کلمه کلیدی اصلی خود را جستجو کنید و ببینید چه چیزی به دست می‌آید. اگر شما لینک اول هستید که عالی است! اگر هم یک رقیب دارید به وب‌سایت آنها نگاهی بیندازید تا ببینید چه کاری انجام می‌دهند که شما از آن غافل مانده‌اید.

۱۵. تست A/B را اجرا کنید

تست A/B فرآیند آزمایش دو رویکرد یا ایده است تا ببینیم کدام یک عملکرد بهتری دارد. شما همچنین می‌توانید این کار را با کلمات کلیدی انجام دهید، دو صفحه با کلمات کلیدی اصلی متفاوت بنویسید و ببینید کدام یک رتبه بالاتری دارد.

۱۶. ترندهای کلیدی را دنبال کنید

ترندهای فصلی و رویداد محور می‌توانند بر سئو تأثیر بگذارند. در نتیجه، ارزش آن را دارد که کلید انتظارات مشتری را دنبال کنید تا کلمات کلیدی را با ترجیحات کاربر هماهنگ کنید.

۱۷. بر روی تجربه کاربری حساب باز کنید

شاخص‌های تجربه کاربری (UX)، مانند مدت زمانی که کاربران در صفحات خاص می‌گذرانند و مدت زمانی که در سایت شما می‌مانند، می‌توانند به عنوان زنگ خطری برای سئوی شما عمل کنند. اگر این معیارها به اشتباه حرکت می‌کنند، بهینه سازی کلمه کلیدی و محتوای شما ممکن است نیاز به آپدیت داشته باشد.

۱۸. سؤالات مرتبط را بیابید

یکی از بهترین راه‌ها برای درک اینکه چه چیزی ترند است، جستجوی کلمه کلیدی اصلی سایت و دیدن سؤالات متداول (FAQ) است. این روش می‌تواند به شما کمک کند تا بفمید که چه محتوایی ایجاد کنید که با آنچه کاربران می‌خواهند بیاموزند مطابقت داشته باشد.


معیارهای خود را مدیریت کنید

سئوی موفقیت آمیز به داده‌ها بستگی دارد. به طور مثال، کاربران چه می‌کنند؟ برای چه مدت؟ چرا؟ هرچه بیشتر بدانید، برای نوشتن بر اساس علاقه‌مندی مشتریان مجهزتر خواهید بود. با شش نکته بعدی، معیارهای سئوی خود را به طور موثر مدیریت کنید:

۱۹. ببینید در چه رتبه‌ای قرار می‌گیرید

با جستجو در سایت خود شروع کنید و ببینید در چه رتبه ای قرار می گیرید. آیا شما جزو سه نفر برتر هستید؟ پنج نفر برتر؟ در صفحه اول؟ با توجه به اینکه ۷۵ درصد از کاربران هرگز به جز لینک اول به لینک دیگری نمی‌روند، رتبه شما مکانی عالی برای بهبود سئوتان را در اختیارتان قرار می‌دهد.

۲۰. رصد کنید که بازدیدکنندگان از کجا می‌آیند

از ابزارهایی استفاده کنید که به شما این امکان را می‌دهد تا ببینید ترافیک از کجا می‌آید. آیا منبع اصلی ترافیک شما نتایج جستجوی ارگانیک است یا پست‌های شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات و یا چیز دیگری. هر چه بیشتر در این مورد بدانید، بهتر است.

۲۱. ترافیک ارگانیک را اندازه‌گیری کنید

ترافیک ارگانیک ترافیکی است که از یک موتور جستجو به سایت شما وارد می‌شود که توسط تبلیغات ادورز هدایت نمی‌شود. در نتیجه، برای سایت شما فوق‌العاده ارزشمند است که اندازه‌گیری منظم را برای دانستن ترافیک ارگانیک خود بدانید.

۲۲. نرخ کلیک (CTR) خود را بررسی کنید

چند نفر بعد از دیدن نتایج جستجوی شما روی آن کلیک می‌کنند؟ اگر متوجه شدید که حجم بالایی از بازدیدکنندگان به نتایج صفحه شما نگاه می‌کنند، اما سریع پس از ورود به صفه پرش می‌کنند، مطمئن باشید که سئوی شما نیاز به کار دارد.

۲۳. خوانایی خود را درست کنید

هرچه محتوای شما خواناتر باشد، سئوی شما بهتر می‌شود، به ویژه از آنجایی که موتورهای جستجو اغلب هنگام جستجوی کاربران، قسمت‌های مرتبط از محتوای شما را جمع آوری می‌کنند. اگر زبان یا ساختار جمله شما خیلی پیچیده یا گنگ باشد، کاربران اغلب سایت دیگری را انتخاب می‌کنند.

۲۴. نرخ پرش یا بانس ریت را دنبال کنید

پرش (Bounce rate) زمانی اتفاق می‌افتد که کاربران به صفحه شما می‌رسند اما اقدامی نمی‌کنند. آنها روی لینک‌ها کلیک می‌کنند و هیچ عنصری را نمی‌پسندند، در نتیجه خیلی سریع صفحه وب‌سایتتان را ترک می‌کنند. برای سئوی بهتر باید نرخ پرش خود را اندازه‌گیری کنید تا مطمئن شوید عناصر وب‌سایت شما از سئو سود می‌برند یا نه!


بهینه سازی اجزای داخل صفحه

سایت شما همیشه ثابت نمی‌ماند پس برای بهبود سئو، ارزیابی منظم داشته باشید تا اطمینان حاصل شود که مؤلفه‌های کلیدی همان‌طور که در نظر گرفته شده کار می‌کنند.

این شش نکته بعدی می‌تواند به شما در بهینه سازی اجزای داخل سایتتان کمک کند:

۲۵. از متا دیتا استفاده کنید

اطمینان حاصل کنید که تمام منابع مربوط به ابر داده از جمله عنوان، توضیحات، کلمه کلیدی و متادیسکریپشن را برای ارائه هرچه بیشتر محتوا برای کاربران نوشته‌اید.

۲۶. تصاویر را بهینه کنید

تصاویر را در سایت خود با کاهش اندازه کلی آنها، اطمینان از کیفیت بالا و اطمینان از بارگیری سریع برای جذب کاربران بهینه کنید.

۲۷. عنوانی جذاب ایجاد کنید

محتوای عالی بدون عنوان خوب تأثیر چندانی ندارد. برای یافتن عناوینی که یکی از کلیدواژه‌های اصلی شما را شامل می‌شود و توجه کاربران را به خود جلب می‌کند، وقت بگذارید.

۲۸. ساختار سایت را ساده کنید

وقتی صحبت از وب‌سایت‌ می‌شود، ساده فکر کنید. از کارمندان و کاربران در مورد سایت خود بازخورد بخواهید تا بفهمید که کجا به راحتی می‌توان آن را پیمایش کرد و کجا به کار نیاز دارد.

۲۹. محتوای انسان محور ارائه دهید

در حالی که بهبود عملکرد سئو می‌تواند به جذب کاربران به سایت شما کمک کند، اما اگر تنها چیزی که شما دارید تصاویر بهینه شده و محتوای مملو از کلمات کلیدی باشد که به سرعت بارگذاری می‌شوند، مطمئن باشید برای مدت زیادی باقی نخواهید ماند.

۳۰. چگالی کلمه کلیدی خود را بسنجید

پر کردن کلمات کلیدی راهی مؤثر برای بهبود سئو نیست، اما همچنان می‌تواند در طول زمان و با تغییر و تکامل صفحات اتفاق بیفتد. برای ارزیابی منظم تراکم کلمات کلیدی خود و حفظ تعادل آن وقت بگذارید.


سئو یک روش مستمر است، فراموش نکنید

یک سئوی خوب به طور خودکار اتفاق نمی‌افتد، اینکه موتورهای جستجو متوجه محتوای شما شوند و سایت شما را به عنوان یک نتیجه جستجوی برتر ببینند نیاز به زمان، تلاش و ارزیابی منظم دارد.

بهترین راه این است که مکان‌هایی را که سایت شما با مشکل مواجه است را پیدا کنید، سپس از نکات هدفمند برای بهبود عملکرد سئو استفاده کنید و در صورت اهمیت مورد توجه قرار بدهید.

فراموش نکنید که سئو یک روش مستمر است و یک شبه به دست نمی‌آید. برای یادگیری ابزارهای سئو می‌توانید از با کلیک بر روی مقاله ۱۳ ابزار رایگان سئو استفاده کنید.

نسرین نیک‌نژاد

من نسرین هستم.
ورزشکاری که عاشق نوشتن هست و یا نویسنده‌ای که عاشق ورزش کردن.

به هرحال به دنیای پر از دویدن و نوشتن من خوش آمدید.❤❤❤

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها