ورود به جانویس

Google Keyword Planner؛ ابزاری آسان برای تحقیق کلمه کلیدی

Google Keyword Planner
Google Keyword Planner

اگر می‌خواهید که اولین قدم‌های خود در سئو را بردارید، مطمئن باشید چیزهای زیادی وجود دارد. به عنوان مثال، ممکن است فکر کنید که تحقیق کلمات کلیدی ضروری است یا نه، چون به نظرتان می‌آید که سرعت کار شما را کاهش می‌دهد.

البته باید بگوییم که اشتباه فکر نمی‌کنید ولی خب زیاد نگران نباشید چون ابزارهای زیادی برای سرعت بخشیدن به تحقیق کلمه کلیدی وجود دارد.

«Google Keyword Planner» که احتمالاً آن را به عنوان ابزار کلمات کلیدی Google می‌شناسید، یک گزینه عالی است که ممکن است از آن نهایت استفاده را نبرید.

واضح و مبرهن است که اگر می‌خواهید در جستجوهای گوگل به صفحه اول برسید باید درک درستی از کلمه کلیدی داشته باشید.

اکثر مردم بدون نگاه کردن به دفترچه راهنما از ابزاری استفاده نمی‌کنند اما اگر کسی بتواند آن را برای شما توضیح دهد کار کردن با آن ابزار مثل آب خوردن می‌شود. به همین دلیل در این مقاله جانویس ما تصمیم گرفته‌ایم که به شما یاد بدهیم که چگونه از Google Keyword Planner استفاده کنید.

پس برای یادگیری این ابزار کاربردی برای تحقیق کلمه کلیدی با ما همراه شوید، همچنین اگر به دنبال یادگیری ابزارهای سئو هستید، می‌توانید از مقاله ۱۳ ابزار رایگان سئو برای رتبه‌بندی بهتر کمک بگیرید.


Google Keyword Planner چیست؟

Google Keyword Planner یا GKP یک ابزار سئو برای پیدا کردن کلمات کلیدی با حجم جستجوی آنها است. تحقیق کلمات کلیدی با حجم جستجوی کافی به وب‌سایت امکان ایندکس شدن و رتبه‌بندی سریع در گوگل را می‌دهد.

فرقی نمی‌کند چه مسئول یک وب‌سایت، وبلاگ یا سایت تجارت الکترونیک باشید در هر صورت شما می‌توانید از GKP برای ایجاد ترافیک بیشتر، تبلیغ برنامه‌ها و ایجاد کمپین‌های پولی و کارهای دیگر استفاده کنید.


چرا Google Keyword Planner مفید است؟

جذابیت اصلی Google Keyword Planner به خاطر این است که توسط خود گوگل توسعه یافته است. شما نمی‌توانید در بخش موتورهای جستجو ابزاری بهتر از آن را پیدا کنید.

البته ابزارهای دیگری هم هستند اما به اندازه Keyword Planner کامل و جامع نیستند. هرچه بیشتر این ابزار را بررسی کنید، به ارزش واقعی آن پی می‌برید.

در ادامهدلایل برتری این ابزار را بیان کرده‌ایم.


دسترسی آسان به Google Keyword Planner

مزیتی که در مورد این ابزار عالی به نظر می‌رسد این است که برای دسترسی و شروع نیازی به خرج حتی یک سکه ندارید.

اما خب در ابتدا باید یک حساب Google Ads برای خودتان ایجاد کنید.

حتی اگر قصد گشتن در تبلیغات گوگل را ندارید، برای استفاده از Keyword Planner باید یک حساب کاربری ایجاد کنید.

راه اندازی AdWords فقط چند دقیقه طول می‌کشد.

google keyword planner
google keyword planner چیست
روش کار با google keyword planner

پس از تأیید جزئیات کسب‌وکارتان، نماد «Tools & Settings» را پیدا کنید تا منوی «Keyword Planner» نمایان شود.

سرچ کلمه کلیدی
روش سرچ کلمه کلیدی

اکنون که آماده استفاده از Keyword Planner هستید، بیایید آن را به کار بیندازیم.


نحوه استفاده از Google Keyword Planner (گام به گام)

برای شروع شما از این صفحه شروع می‌کنید و تصمیم می‌گیرید که «کلیدواژه‌های جدید را کشف کنید» یا «دریافت حجم جستجو و پیش‌بینی‌ها».

google keyword planner

از آنجایی که می‌خواهیم چند ایده جدید به شما نشان دهیم، بیایید روی «Discover new keywords» کلیک کنیم.

هنگامی که به دنبال فرصت‌های جدید هستید، می‌توانید در مورد آنچه که مخاطبان یا مشتریان بالقوه شما در جستجوی آن هستند اطلاعاتی به دست آورید.

مشخص بودن این نکته به شما کمک می‌کند تا به مخاطب هدف خود را سریع‌تر بشناسید.

گام ۱: کشف کلمه کلیدی

از قسمت «Discover new keywords»، گزینه «start with keywords» یا «start with a website» وجود دارد.

گوگل کیووورد پلنر

فکر کنید که یک برند جواهرات نقره دارید و می خواهید برای کلمات کلیدی جدید آن سرچ کنید. بیایید ببینیم برای چه محتوای جدیدی می‌توانید کلمه پیدا کنید.

گام ۲: جستجوی کلمات کلیدی ارگانیک

در بخش «Enter products or services closely related to your business»، بیایید با احتمالات کلمات کلیدی بازی کنیم. شما می‌توانید زبان و مکان را تغییر دهید یا انتخاب کنید که نام‌های تجاری در نتایج لحاظ نشود.

ما از «Enter a domain to use as a filter» رد می‌شویم تا در نتایج خود محدود نباشیم.

به محصولات یا خدمات کلیدی مرتبط با کسب و کار خود فکر کنید. از اینجا، خواهیم دید که آیا آنها فرصت‌های بازدهی بالایی برای خلق مشتری دارند یا خیر.

تحقیق کلمه کلیدی

گام ۳: نتایج کلمات کلیدی را تجزیه و تحلیل کنید

در این قسمت بسیاری از نتایج کلمات کلیدی بارگیری خواهند شد. بر اساس آنچه ارائه شده است، در ادامه چیزی است که ما خواهیم داشت:

روش کار با گوگل کیورد پلنر

به این نکته توجه داشته باشید که چگونه زیاد بودن و در عین حال خاص بودن پیشنهادات، قصد جستجوی کاربران را نشان می‌دهد. حتی می‌توانید ببینید که کدام عوامل در طول زمان تغییر می‌کنند. شاید همه افراد در نزدیکی زمان عید به دنبال جواهرات باشند. شما با این اطلاعات می‌توانید از این تغییرات کلیدواژه مناسب برای سرچ بیشتر آنها استفاده کنید.

هرچه درک بهتری از این ابزار داشته باشید، می‌توانید نتیجه بهتری داشته باشید چون شما می‌دانید که کدام محصول را بیشتر بیاورید و کدام محصول خریدار چندانی نخواهد داشت.


با نتایج کلمات کلیدی گوگل خود باید چه کاری انجام دهید؟

نحوه استفاده از ابزار Google Keyword Planner به آنچه باید بدانید بستگی دارد. بر اساس ورودی‌های شما، بیایید نتایج را با هم تجزیه و تحلیل کنیم.

اکنون می‌توانیم فهرست را فیلتر کنیم و بهترین کلمات کلیدی را برای شما از «Keywords Results Page» انتخاب کنیم.

Keywords Results Page

بر اساس این ویژگی‌ها می‌توانید محتوا را مانند این موارد تقسیم کنید: Locations ،Language ،search networks و desired date(s).

«Locations» که همان مکان است و مربوط به کشور یا منطقه‌هایی است که باید بازار هدف خود را در نظر بگیرید.

«Language» یا زبان مربوط به زبان بومی آن کشور یا منطقه‌ای است که بازار هدف خود را در نظر می‌گیرید. شما باید مطمئن شوید که زبانی که در محتوای خود استفاده می‌کنید مطابق با آن منطقه است.

«search networks» مربوط به جایی است که می‌خواهید تبلیغات خود را نمایش دهید. گوگل منطقی‌ترین گزینه برای این کار است و این شامل شرکای جستجوی گوگل مانند یوتیوب می‌شود.

«desired date(s)» تاریخ(های) مورد نظر را مربوط به دوره‌ای که می‌خواهید، بررسی می‌کند. ۱۲ ماه گذشته نقطه شروع خوبی است مگر اینکه نیاز به جستجوی زمانی خاص ‌تری داشته باشید.

پس از فیلتر کردن با این موارد می‌توانید ایده‌های کلمات کلیدی به دست آمده را تجزیه و تحلیل کنید.

استفاده از ابزار Google Keyword Planner برای کلمات کلیدی مورد نظر به این صورت است: کلمه کلیدی (بر اساس ارتباط)، میانگین جستجوهای ماهانه و رقابت. یک عدد پیشنهادی بالای صفحه است که پتانسیل آن کلمه کلیدی را برای کسب درآمد ارزیابی می‌کند. هرچه قیمت پیشنهادی بالاتر باشد، احتمال ورود ترافیک به آن کلمه بیشتر است.

نتایج کلمات کلیدی (بر اساس ارتباط) مربوط به آنچه که گوگل در رابطه با کلمه کلیدی یا URL وارد شده شما می‌گوید مرتبط است.

میانگین جستجوهای ماهانه به محدوده حجم جستجو مربوط می‌شود. تا زمانی که کمپین خود را برنامه ریزی کنید و برداشت‌ها را مرور نکنید، به این عدد به عنوان یک تخمین تقریبی فکر کنید. برداشت‌ها عدد دقیقی را که احتمالاً به دست می آورید به شما نشان می‌دهد.

خب واضح است که زرنگ کسانی هستند که برای کلمه(های) کلیدی مشابه شما، آنهایی که ترافیک کمتری دارند را انتخاب می‌کنند چون زودتر به نتیجه می‌رسند. هنگام تجزیه و تحلیل هر هدف جستجوی کاربر، این عدد را در نظر داشته باشید. سرنخ‌های پولساز شما در این نتایج هستند.


Ubersuggest یا Google Keyword Planner

امروزه ابزارهای زیادی برای تحقیق کلمات کلیدی وجود دارند که بسیار مؤثر و رایگان هستند مانند Google Keyword Planner.

در واقع، ابزارهای دیگری مانند Ubersuggest وجود دارند که ویژگی‌های یکسانی دارند.

اگر این حرف را قبول نکنید، بیایید این دو ابزار را با هم مقایسه کنیم.

بدون شک هر ابزاری دارای مزایا و معایبی است. برخی از افتهای رایج GKP شامل میانگین حجم جستجو است. به یاد دارید که گفتیم که واقعاً باید به برداشت‌ها برای تعداد دقیق آن نگاه کنید. چون این باعث سردرگمی کاربران می‌شود و ارزش این نتایج را زیر سؤال می‌برد.

در مقایسه با GKP ،Ubersuggest برای نتایج کلمات کلیدی هنگام تولید محتوا بهتر عمل می‌کند. طیف گسترده‌ای از گزینه‌ها برای یافتن ایده‌های بیشتر وجود دارد. این همان چیزی است که Google Keyword Planner نتوانست آن را حفظ کند و منجر به حذف ویژگی «Closely Related Ideas’ feature» شد. از آنجایی که این ویژگی دیگر در دسترس نیست، کاربران به فیلتر کردن وب‌سایت از طریق GKP روی می‌آورند. اما در ارائه مجموعه‌ای از کلمات کلیدی برای ایجاد موضوعات محتوا کم است.

Ubersuggest جایی را انتخاب می‌کند که GKP فاقد آن است، ایده‌های کلیدواژه را ارائه می‌دهد. کلمات کلیدی از وب‌سایت‌های مشابه و حتی دسته‌های زیادی از کلمات کلیدی تشکیل شده‌اند. از میان مجموعه‌ای از کلمات کلیدی، می‌توانید دسترسی خود را گسترش دهید و همچنان به یک کلمه کلیدی پایبند باشید.

همچنین از جدیدترین ویژگی کلیدواژه «Keyword Visualization» لذت ببرید. به این معنی که شما می‌توانید کشف کنید که چگونه مردم چیزهای مختلف را برای جستجوی خود بیان می‌کنند و به گزینه‌های دیگر هدایت می‌شوند.

با Ubersuggest، لازم نیست این فرصت‌ها را از دست بدهید این به این دلیل است که اطلاعات آماری در زمان جستجو قابل مشاهده نیستند یا بر اساس تبلیغات در حال اجرا هستند.

در حالی که Google Keyword Planner یک ابزار عالی است، گاهی اوقات، شما باید بیش از حد از آن استفاده کنید تا به نفع شما عمل کند.


ویژگی‌های رایگان Ubersuggest

اگر شما به یک ابزار برای تحقیق کلمات کلیدی می‌گردید که با اهداف شما کار کند، این کاری است که Ubersuggest انجام می‌دهد.

تحقیق کلمه کلیدی

در مقایسه با GKP کمی زمان بیشتری می‌برد تا شما به این ابزار عادت کنید.

از نتایج Ubersuggest برای ایجاد ترافیک و در نهایت ایجاد استراتژی‌های محتواهای خود استفاده کنید.

از آنها در عناوین و مقالات عاقلانه استفاده کنید و شاهد رشد با کیفیت مخاطبان خود باشید. علاوه بر این، اگر به نتایج سریع و دقیق‌تری نیاز دارید، این ابزار این کار را انجام می‌دهد.


نتیجه‌گیری

Google Keyword Planner یک ابزار فوق‌العاده است که هر چه بیشتر به آن تسلط داشته باشید نتیجه بهتری می‌گیرید.

اگرچه این ابزار دارای اشکالاتی است، اما در عین حال داده‌های دقیقی را در اختیارتان قرار می‌دهد. اگر هم به دنبال یک ابزار تکمیلی هستید، Ubersuggest می‌تواند به شما در استخراج داده‌های دقیق کمک کند.

تجربه شما از کار کردن با Google Keyword Planner چگونه بوده است؟ آیا قابلیت‌های رایگان Ubersuggest را نیز امتحان کرده‌اید؟ به ما بگویید کدام را ترجیح می‌دهید؟

سوالات متداول

آیا Google Keyword Planner هنوز رایگان است؟

بله، هنوز رایگان است. تنها چیزی که نیاز دارید یک حساب Google Ads است. اگر ندارید، ثبت نام کنید و اعلان‌های روی صفحه را دنبال کنید. به «ابزارها» واقع در سمت راست بالای صفحه برای «کشف کلمات کلیدی جدید» یا «دریافت پیش‌بینی حجم جستجو» بروید. اکنون، می توانید روی جستجوی کلمات کلیدی مبتنی بر SEO خود کار کنید.

آیا می توانید از Google Keyword Planner برای سئو استفاده کنید؟

بله، در بخش «کشف کلمات کلیدی جدید»، می توانید شروع به یافتن کلمات کلیدی کنید که ارتباط نزدیکی با محصول یا خدمات شما دارند. حتی می توانید دامنه ای را که می خواهید بررسی کنید وارد کنید. سپس می‌توانید داده‌های مورد نیاز خود را فیلتر و مرتب کنید تا آن‌ها را تجزیه و تحلیل کنید که کدام ایده‌های کلیدواژه برای شما مفید است

نسرین نیک‌نژاد

من نسرین هستم.
ورزشکاری که عاشق نوشتن هست و یا نویسنده‌ای که عاشق ورزش کردن.

به هرحال به دنیای پر از دویدن و نوشتن من خوش آمدید.❤❤❤

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها