ورود به جانویس

گوگل آنالیتیکس ۴ چیست؟ + ویژگی‌ها و کاربردهایش

گوگل آنالیتیکس 4
گوگل آنالیتیکس 4

در این مقاله جانویس، ما قصد داریم تا جزئیاتی از ورژن جدید گوگل آنالیتیکس یعنی «Google Analytics 4» را به شما آموزش دهیم، همان قابلیتی که می‌تواند بازاریابی دیجیتالینگ شما را متحول کند.

پس بهتر است با نسخه قدیمی گوگل آنالیتیکس خداحافظی کنید و با این نسخه جدید آشنا شوید.

Google Analytics

۱. آمارها درگوگل آنالیتیکس ۴ دقیق‌تر است

اولین چیزی که در نسخه گوگل آنالیتیکس ۴ وجود دارد این است که انواع مختلفی از بازدیدها از کاربران را نشان می‌دهد. به‌عبارت‌دیگر  ازآنجایی‌که بازدیدها به‌عنوان معیاری برای رشد وب‌سایت‌ها به نظر می‌آید، گوگل آنالیتیکس ۴ یا ga4 می‌تواند همه این بازدیدها را به طور دقیق تجزیه‌وتحلیل کند.

درگوگل آنالیتیکس ۴، شما می‌توانید آمار بازدید از یک صفحه را داشته باشید، همچنین می‌توانید آمار تراکنش‌ها را نیز داشته باشید و اینها همه انواع مختلف بازدید هستند که در GA4 امکان بررسیشان را دارید.

یکی از امکاناتی که همه مردم می‌خواستند در گوگل آنالیتیکس داشته باشند این است که افراد چه صفحاتی را می‌دیدند و چه ارتباطی با نرخ تبدیل دارند و این واقعاً در نسخه قبلی گوگل آنالیتیکس مشکل بود.

در گوگل آنالیتیکس ۴، شما آزادی بیشتری در مورد اینکه چگونه می‌توانید داده‌های خود را تفسیر کنید و بفهمید که افراد قبل از تبدیل با چه صفحاتی درگیر می‌شوند را دارید. این ویژگی نه فقط برای صفحه فرود، بلکه برای کل مسیر نرخ تبدیل کاربر قابل رویت است.


۲. نرخ تعامل برعکس نرخ پرش نیست

نکته دوم، نرخ تعامل در گوگل آنالیتیکس ۴ یک مدل جدید است. به عبارت دیگر از آنجایی‌که نرخ تعامل در گوگل آنالیتیکس قدیمی، برعکس نرخ پرش نیست؛ باید بگوییم اتفاقاً در GA4 هست.

در گوگل آنالیتیکس قدیمی، نرخ پرش معیاری بود که افراد همیشه در مورد آن حساسیت به خرج می‌دادند. فرض کنید، برای مثال، رئیس شما به شما می‌گوید: نرخ پرش در سایت ما بسیار بالا است. آیا می‌توانید آن را برطرف کنید؟

شما کاری که انجام می‌دهید این است که هرگاه شخصی وارد وب‌سایتتان می‌شود، رویدادی را که رویداد تعاملی نامیده می‌شود، همزمان به Google Analytics ارسال می‌کنید و شما با این روش یک نرخ پرش ۰٪ خواهید داشت.

خب کاملاً مشخص شد که شما با کلک می‌توانید نرخ پرش را پایین بیاورید اما وقتی صحبت از گوگل آنالیتیکس ۴ می‌زنیم، اصلاً نرخ پرشی وجود ندارد.

به طور پیش‌فرض در گوگل آنالیتیکس ۴، شخصی که ۱۰ ثانیه در یک صفحه از وبسایت وقتش را سپری می‌کند، آن وب‌سایت باز است و مرورگر نیز فعال است پس از دو صفحه بازدید کرده است. حالا این قانون ۱۰ ثانیه‌ای شاید خیلی کوتاه باشد زیرا ۱۰ ثانیه زمان زیادی نیست تا کسی با وبسایت شما درگیر شود.

بنابراین ممکن است بخواهید آن را تغییر دهید. زیر تنظیمات برچسب‌گذاری در جریان داده شما قرار دارد. بنابراین اگر به نام Admin بروید و سپس روی جریان داده‌های خود کلیک کنید و به تنظیمات برچسب‌گذاری بروید و سپس به زمان‌بندی جلسه بروید، می‌توانید آن را در آنجا تغییر دهید.

در حال حاضر گوگل آنالیتیکس ۴ به معنای واقعی کلمه نرخ پرش را اعلام می‌کند که در واقع برعکس نرخ تعامل است. توصیه ما این است از آن استفاده نکنید چون ممکن است کمی نا امید شوید.


۳. داده های شما مطابقت نخواهد داشت

داده‌های شما درگوگل آنالیتیکس ۴ مطابقت ندارند و این کمی دلهره آور است زیرا شما سال‌ها از داده‌های گوگل یونیورسال آنالیتیکس یا Universal Analitycs که به صورت مخفف UA است، گزارش می‌گیرید و حالا ناگهان با هم مطابقت ندارد و بقیه افراد ممکن است بگویند، اما شما گفتید ۱۰۱ کاربر وجود دارد و امروز می‌گویید که ۱۰۲وجود دارد پس مشکل چیست؟

در گوگل آنالیتیکس ۴ داده‌ها متفاوت خواهند بود و گاهی اوقات بسیار هم متفاوت خواهند بود و به این دلیل است که GA4 آمارها را متفاوت از یونیورسال آنالیتیکس اندازه گیری می‌کند. در ادامه به تغییراتی که در گوگل آنالیتیکس ۴ باید با آنها آشنا شوید می‌پردازیم.

بازدید از صفحه و بازدید از صفحه یونیک

بنابراین اولین نکته، معیار بازدید از صفحه، که همه ما با آن آشنا هستیم، در یونیورسال آنالیتیکس، تعداد همه بازدیدها از صفحه شامل افراد تکراری‌ نبود. در صورتی‌که درگوگل آنالیتیکس ۴ یا GA4، نمایش صفحه برای هر فرد، معیار نیست.

در یونیورسال آنالیتیکس بازدیدهای منحصر به فرد از صفحه که تنها بازدیدهای هر نفر در هر نشست یا session بود. بنابراین اگر به صفحه اصلی نگاه می‌کردیم و سپس به صفحه خدمات می‌رفتم و باز به صفحه اصلی برمی‌گشتیم، دو بازدید از صفحه اصلی برای مشاهده صفحه داشتیم.

در صفحه نمایش از صفحه اصلی در بازدیدهای منحصر به فرد از صفحه ما یک نمایش داریم. این معیار در گوگل آنالیتیکس ۴ وجود ندارد. بنابراین این موضوعی است که واقعاً باید مراقب آن بود که اگر به گزارش در مورد بازدیدهای منحصر به فرد از صفحه عادت داشتید، دیگر از بین رفته است.

کاربران

مورد بعدی کاربران است، کاربران موضوعی دشوار برای بسیاری از مردم است که خود را درگیر آن می‌کنند، زیرا اغلب فکر می‌کنند که این بدان معناست که اگر من در لپ‌تاپ خود باشم و سپس به دستگاه تلفن همراه خود بروم، واضح است که من یک کاربر هستم. متأسفانه اینطور نیست. شما لزوماً در چندین دستگاه مرتبط نمی‌شوید یا اگر از یک مرورگر مانند Safari استفاده کنید، ممکن است در یک دستگاه دیگر ارتباطی نداشته باشید، که این واقعاً بد است.

تنها روشی که می‌توانید اندازه‌گیری کنید که آیا شخصی در چندین نشست کاربر است یا خیر، این است که در وب‌سایت خود وارد شوید. بسیاری از سایت‌های B2B لاگین ندارند. بسیاری از سایت‌های کسب و کار کوچک هم لاگین ندارند. بنابراین کاربران در حال حاضر به نوعی یک معیار کلی هستند و متأسفانه یکی از مواردی است که قبلاً در یونیورسال آنالیتیکس در مورد آن گزارش می‌کردند.

در یونیورسال آنالیتیکس، کاربران همه کاربران را شامل می‌شد اما در گوگل آنالیتیکس ۴، کاربران فقط شامل کاربران فعال هستند. کاربر فعال چیست؟ مستندات در مورد اینکه چگونه گوگل یک کاربر فعال را در نظر می‌گیرد کمی نامشخص است.

به هر حال شما هرگز نباید در مورد کاربران جدید در مقابل کاربران بازگشتی گزارش می‌دادید، مگر اینکه در سایت خود لاگین کرده باشید، زیرا این معیار بسیار واضح بود.

نشست‌ها یا Session

یکی دیگر از مواردی که باید به تغییرات در مورد آن فکر کنید، نشست‌ها است. در یونیورسال آنالیتیکس، نشست یک استفاده فعال از یک سایت بود که شما روی موارد کلیک می‌کردید.

۳۰ دقیقه تایم اوت داشت و ممکن است شنیده باشید که هرگز از برچسب‌های UTM در لینک‌های داخلی وب‌سایت خود استفاده نکنید. دلیل این امر این است که اگر شخصی روی لینک داخلی وب‌سایت شما که دارای UTM است کلیک کند، نشست شما بازنشانی می‌شود.

بنابراین شما چیزی را خواهید داشت که به آن شکستن نشست می‌گویند، به عبارت دیگر در آن ناگهان نشستی خواهید داشت که اساساً در وسط وب‌سایت شما با یک کمپین، منبع و رسانه کاملاً جدید شروع شده و کاملاً از نشستی که اخیراً داشتند جدا شده است.

اگرچه آنها یک کاربر بازگشتی خواهند بود اما به هر حال نباید آن را گزارش می‌کردید. در حالی که در GA4 در عوض، اکنون یک رویداد وجود داردکه به آن شروع جلسه می‌گویند. به این ترتیب که زمان شروع نشست را ضبط می‌کند و سپس ۳۰ دقیقه تایم اوت نیز وجود دارد، اما بازنشانی UTM در آن وجود ندارد.

این بدان معنا نیست که شروع به استفاده از UTM در لینک‌های داخلی کنید. شما می‌توانید با مشاهده رویداد شروع نشست، بفهمید که هر شخصی در سایتتان از کجا شروع کرده است. البته این موضوع مشخص نیست که ۱۰۰٪ قابل اعتماد باشد یا خیر. زیرا برای موقعیت‌هایی مانند ابزار انطباق با کوکی‌ها، می‌توانید با شروع نشست‌ها مشکل داشته باشند.

بنابراین فقط به عنوان این که بتوانید بفهمید افراد در سایتتان از کجا شروع کرده‌اند، به نظر جالب می‌آید.


۴. از BigQuery استفاده کنید

بسیار خب، چهارمین موردی که باید در مورد گوگل آنالیتیکس ۴ بدانید، این است که از BigQuery استفاده کنید. یک ابزار خروجی گرفتن از BigQuery زیر تنظیمات گوگل آنالیتیکس ۴ وجود دارد که می‌توانید از آن استفاده کنید.

شما بنا به دلایل زیر می‌توانید از آن استفاده کنید:

  • گزارش‌های گوگل آنالیتیکس ۴ کامل نیستند، گزارش‌های پیش‌فرض، یک جورهایی شاید برایتان ناخوشایند باشند.
  • حتی سرچ‌های گوگل آنالیتیکس ۴ نیز قابل اعتماد نیستند، بنابراین چیزی که باید بدانید این است که واقعاً از گزارش‌های داخل گوگل آنالیتیکس ۴ برای هر نوع گزارش دقیقی استفاده نکنید.
  • گزارش‌هایگوگل آنالیتیکس ۴ بیشتر شبیه یک گزارش موقت است. پس برای نیازهای خود از BigQuery استفاده کنید.وقتی به گزارش‌های موجود در GA4 نگاه می‌کنید، لزوماً تمام داده‌ها را دریافت نمی‌کنید.

نتیجه‌گیری

گوگل آنالیتیکس ۴ یک ابزار تحلیلی فوق العاده است که با ارائه امکانات فوق العاده به صاحبان مشاغل کمک می‌کند تا داده‌های مربوط به ترافیک، تعامل کاربر، بازدیدها و بسیاری موارد دیگر را تجزیه و تحلیل کنند.

گزارشات حاصل از گوگل آنالیتیکس ۴ نقش مهمی در هدف‌گذاری برای مسیر دیجیتال مارکتینگ دارند. پس برای شروع کافیست همین امروز یک حساب کاربری برای خود ایجاد کنید و از امکانات آن استفاده کنید.

نسرین نیک‌نژاد

من نسرین هستم.
ورزشکاری که عاشق نوشتن هست و یا نویسنده‌ای که عاشق ورزش کردن.

به هرحال به دنیای پر از دویدن و نوشتن من خوش آمدید.❤❤❤

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها