ورود به جانویس

۷ دلیل برای اینکه نباید از سئو دست بکشید؟

سئو
سئو

بعد از اینکه حضور خود را در وب ایجاد کردید حالا نوبت آن می‌رسد که یک استراتژی سئو برای خودتان انتخاب کنید. درست است که مقداری ترافیک ثابت در سایتتان وجود دارد و شما در حال انتخاب تعدادی سرنخ هستید اما کار شما تمام نشده است.

در واقع سئو یک فرآیند مداوم است که مستلزم کار مداوم است. حتی اگر به نقاط عطف کلیدی رسیده‌اید و در جایگاهی هستید که در SERP در رتبه‌های بالا قرار دارید، این بدان معنا است که فکر نکنید که هنوز جایی برای بهبود وجود ندارد و نیازی به تطبیق ندارید. به خصوص زمانی که چشم انداز رقابتی شما در حال تغییر است.

کلمات کلیدی مرتبط با معنایی، بهینه‌سازی تصویر، جستجوی پیش‌بینی‌کننده و Google Analytics 4 تنها برخی از عوامل شکل‌دهنده سئو هستند. علاوه بر این دلایل زیادی وجود دارد که چرا باید به کار بر روی استراتژی سئو خود ادامه دهید.

در این مقاله از جانویس به طور مفصل توضیح می‌دهیم که چرا سئو یک فرآیند مداوم است و چیزی نیست که وقتی شروع به دیدن نتایج کردید بتوانید آن را نادیده بگیرید.

پس بیایید با دلیل اول شروع کنیم.


۱. بیش از یک نوع استراتژی سئو مؤثر وجود دارد.

بیش از یک نوع سئو وجود دارد و برای هر نوع یک استراتژی سئو مناسب است. در بازاریابی دیجیتال، سئو را به چهار دسته تقسیم می‌کنیم:

 • On-page SEO یا سئوی درون صفحه، محتوا و ساختار یک وب‌سایت را برای رتبه بالاتر در SERP بهینه می‌کند. سئوی درون صفحه شامل بهینه‌سازی تگ‌های عنوان و هدر، توضیحات متا، تصاویر و سایر عناصری است که بر نحوه رتبه‌بندی وب‌سایت تأثیر می‌گذارند.
 • Off-page SEO یا سئوی خارج از صفحه شامل ایجاد بک لینک به سایت شما از وب‌سایت‌های دیگر است. هر چه یک وب‌سایت دارای بک لینک‌های با کیفیت‌تری باشد، رتبه آن در SERPها بالاتر می‌رود و اعتبار و جایگاه وب‌سایت شما را افزایش می‌دهد.
 • Technical SEO یا سئوی فنی، وب‌سایت شما را برای موتورهای جستجو بهینه می‌کند تا رتبه بهتر و ترافیک بیشتری کسب کند. بخش‌های غیرمحتوای سایت شما مانند سرعت و سازگاری با موبایل را پوشش می‌دهد و یکی از مؤثرترین راه‌ها برای بهبود دید وب‌سایت و جذب بازدیدکنندگان بیشتر است.
انواع سئو
 • Local SEO یا سئوی محلی کمک می‌کند تا وب‌سایت شما در نزدیکی بالای صفحات نتایج موتور جستجو برای سرچ‌های مرتبط در منطقه‌تان ظاهر شود. شما می‌توانید چندین کار را برای بهبود سئوی محلی خود انجام دهید، مانند پر کردن نمایه Google My Business. این سرویس رایگان از Google به کسب و کارها این امکان را می‌دهد تا فهرست کسب و کار خود را در Google.com و سایر سرویس‌های Google مانند Maps و Search ایجاد و مدیریت کنند.

یک نمونه عالی از SEO محلی، شرکت حقوقی Hasbrook & Hasbrook است که رتبه‌ یک را در صفحه اول SERPها دارد و تقریباً ۱۰۰۰۰ جستجوی ماهانه برای کلمات کلیدی خاصی را جذب می‌کند. این کار با استفاده از کلمات کلیدی محلی در عناوین صفحه و URL وب‌سایت و بهینه سازی صفحه Google برای کسب و کار انجام می‌شود.

ترفندهای سئو
 • Enterprise SEO یا سئوی سازمانی یک روش در مقیاس بزرگ سئو است که اهداف کسب و کار، مخاطبان هدف و رقابت شما را در نظر می‌گیرد. از چندین استراتژی بهینه‌سازی استفاده می‌کند و معمولاً وب‌سایت‌هایی با حجم بالایی از تراکنش‌ها یا مقادیر زیادی از داده‌های منتشر شده را پوشش می‌دهد.

حتی اگر زمان لازم برای بازنگری کامل سئو را ندارید، می‌توانید با دنبال کردن این مراحل ساده، یک طرح سئو مینیمالیست را اجرا کنید.


۲. رقبای شما متوقف نمی‌شوند.

اگر به فکر کنار گذاشتن استراتژی سئوی خود هستید، می‌توانید تضمین کنید که رقبای شما اینطور نیستند. سئوی مؤثر زمان می‌برد. هنگامی که شروع به اجرای برنامه خود می‌کنید، ممکن است یک جهش در صفحه SERPهای خود مشاهده کنید.

با این حال، شما برای مدت طولانی درگیر آن هستید و فوراً نتایج را نخواهید دید. رقبای شما این را درک می‌کنند و به آزمایش ادامه می‌دهند. اگر شما هم همین کار را انجام نمی‌دهید، راهی را برای رقبای خود باز می‌کنید؛ علاوه بر این، برای اطمینان از اینکه استراتژی سئوی آنها تا حد ممکن مفید است، می‌توانید رصد کنید که رقبای شما در حال اصلاح و اجرای فرایندهای جدید با به روزرسانی و تکامل موتورهای جستجو هستند.


۳. الگوریتم گوگل تغییر می‌کند و تکامل می‌یابد.

گوگل مدام در حال تغییر و تکامل الگوریتم خود است. همان‌طور که با امتیاز دادن به محتوای مفید در آگوست ۲۰۲۲ نشان داد. برخی از این تغییرات کوچک هستند، در حالی که برخی دیگر قابل توجه هستند.

الگوریتم پاندا و پنگوئن را به یاد دارید؟ این دو الگوریتم دربه‌روزرسانی‌های اخیر، بسیاری از صاحبان وب‌سایت‌ها را زمانی که گوگل آن‌ها را معرفی کرد، با مشکل مواجه کرد. پاندا بر محتوای باکیفیت تأکید کرد، در حالی که پنگوئن سایت‌ها را با استفاده از تکنیک‌های بک لینک‌دهی و پر کردن کلمات کلیدی جریمه می‌کند.

با این حال، به ناچار بسیاری از صاحبان وب‌سایت‌ها درگیر این موضوع شدند و باعث از دست دادن رتبه آنها در SERP شد. به روز رسانی دیگری، مرغ مگس خوار است که هدف جستجوگران از سرچ را در نظر می‌گیرد، در حالی که به روز رسانی کبوتر بر سئوی محلی نظارت دارد.

بنابر این، این فقط به‌روزرسانی‌های اصلی نیستند که باید در نظر بگیرید زیرا دائماً در حال تغییر مداوم هستند، تا دو بار در روز، که باید از آن آگاه باشید. در حالی که همه این الگوریتم‌ها همیشه در حال تکامل هستند.

در آخرین اخبار گوگل باید بتوانید استراتژی سئوی خود را بر اساس الگوریتم‌های آن تنظیم کنید.


۴. محتوای جدیدی که ایجاد می‌کنید هنوز به بهینه سازی نیاز دارد.

آیا می‌دانید که محتوای جدید و عالی که مدام ایجاد می‌کنید، خوب نیست. اگر می‌خواهید مقالات شما نتایج ارگانیک را به خود جلب کند و به مشتریان ایدئال شما برسد، باید هر تکه را بهینه کنید.

نقش رسانه‌های اجتماعی در جذب ترافیک به صفحات را نمی‌توان انکار کرد، طبق یک نظرسنجی، گوگل هشت برابر بیشتر از مجموع تمام سایت‌های رسانه‌های اجتماعی ترافیک ایجاد می‌کند و متوسط ​​وبلاگ‌های برتر ۶۶.۴۷ درصد از ترافیک را از موتورهای جستجو دریافت می‌کنند.

برای بهینه سازی محتوا به جز انتخاب کلمات کلیدی درست، ارزیابی محتوا با استفاده از ابزار Semrush SEO Writing Assistant نشان داد که مقالات با موارد زیر سنجیده می‌شوند:

 • سئو
 • لحن صدا
 • خوانایی خوب
 • یونیک بودن

شما می‌توانید محتوای خود را با موارد زیر بهینه کنید:

 • به هم پیوستگی یا Interlinking
 • مدیریت چگالی کلمات کلیدی که شامل کلمات کلیدی مرتبط با معنای درست است
 • تمرکز بر عناصر فنی مانند متا تگ‌ها
 • به موضوعات به طور عمیق پرداختن

۵. هدف جستجو می‌تواند در طول زمان تغییر کند.

قصد جستجوگران می‌تواند در طول زمان تغییر کند و به طور قابل توجهی بر نحوه رتبه وب‌سایت شما در SERPها تأثیر بگذارد. وقتی از جان مولر، مدیر سئوی گوگل پرسیده شد که موتور جستجو چه چیزی را به عنوان یک جستجوی معتبر می‌داند، مولر با این پاسخ در توییتر جواب داد :

خب، دقیقاً مشخص نیست. فرض کنید یک نفر در ماه دسامبر عبارت درختان کریسمس را سرچ می‌کند، بی‌شک منظورش برای خرید این درخت برای شب کریسمس است.

درحالی‌که در ماه ژانویه سرچش تغییر می‌کند و به عبارت چگونه می‌توان از این درخت‌ها خلاص شد پس باید به محتوایی برای رهایی از این درخت‌ها فکر کرد.

پس بیایید با این نظریه جلو برویم که هدف جستجو اغلب می‌تواند فصلی باشد.

حالا تصور کنید که صاحب هتل یک هستید. تابستان است، کسب و کار شما در حال رونق گرفتن است زیرا مردم در طول تعطیلات خود به دنبال جایی برای اقامت در نزدیکی ساحل هستند؛ بنابراین به طور طبیعی، آنها به دنبال هدفی مانند «هتل ساحلی (موقعیت)» هستند، زیرا آنها به دنبال مکانی برای اقامت در نزدیکی ساحل در هتل انتخابی خود هستند.

با این حال، در فصل زمستان، تجارت شما کند می‌شود زیرا مردم به دنبال استراحت در ساحل نیستند. یک استراتژی مؤثر سئو این تغییرات فصلی را در هدف جستجو در نظر می‌گیرد و برنامه خود را بر این اساس تطبیق می‌دهد. برای مثال، ممکن است کلمات کلیدی خود را به «وقفه های کوتاه فصلی» (مکان) یا موارد مشابه تغییر دهید.

بدیهی است که برای تعیین دقیق کلمات کلیدی، تحقیقاتی با ابزارهای Ubersuggest انجام می‌دهید.

ابزار کلمات کلیدی

۶. سئوی مؤثر از بازاریابی پولی و سایر تلاش‌ها طرفداری می کند.

شما هرگز نباید به طور مجزا به سئو فکر کنید. سئوی مؤثر بخشی از یک استراتژی کلی است که برای بهینه سازی نتایج شما طراحی شده است. هنگامی که از سئو در کنار بازاریابی پولی، توسعه و تلاش‌های دیگر استفاده می‌کنید، یک برنامه بازاریابی آنلاین متعادل دریافت می‌کنید که نتایج کوتاه‌مدت و بلندمدت را ارائه می‌دهد.

بنابه دلایل زیر شما می‌توانید از SEO در کنار تبلیغات PPC (پرداخت به ازای کلیک) استفاده کنید:

 • SEM فوراً ترافیک شما را از طریق تبلیغات هدفمند افزایش می‌دهد، در حالی که سئو کار کندی است و تا یک سال طول می‌کشد تا نتیجه دهد.
 • سئو می‌تواند با هدف قرار دادن مخاطبان مناسب و افزایش نرخ کلیک، اثربخشی کمپین‌های PPC شما را افزایش دهد.
 • با بهبود رتبه وب‌سایت خود در صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERP)، می‌توانید ترافیک بیشتری را به سایت خود هدایت کنید.
 • سئو می‌تواند به شما کمک کند تا کاربرانی را که از قبل به محتوای شما علاقه‌مند هستند، هدف قرار دهید و در نتیجه نرخ تبدیل بالاتری را به همراه خواهید داشت.
 • جستجوی پولی و سئو با هم کار می‌کنند تا یک استراتژی بازاریابی آنلاین جامع ایجاد کنند. این روش به شما در دستیابی به اهداف تجاریتان کمک می‌کند.
 • سئو می‌تواند به شما کمک کند تا محتوای باکیفیتی ایجاد کنید که توجه آنلاین را به خود جلب کند. از این محتوا می‌توان برای کمپین‌های تبلیغاتی پولی استفاده کرد و در نتیجه سرنخ‌ و فروش بیشتری را به همراه خواهد داشت.

۷. سئوی مؤثر همچنان نتایج را به همراه دارد.

شما احتمالاً مقالات بی‌شماری را دیده‌اید که می‌گویند «سئو سایت مرده». برخی از این مقالات به سال ۲۰۱۲ و پس از آن برمی‌گردند. با این حال، می‌توانیم با اطمینان به شما بگوییم: آنها اشتباه می کنند!

سئو زنده و بسیار مفیداست، اما مانند هر چیز دیگری، همیشه در حال تغییر است؛ بنابراین اگر می‌خواهید سئوی شما مؤثر باشد، باید روی آن کار کنید.

با نگاه به آینده، فناوری‌های در حال تکامل مانند محاسبات ابری، حرکت به سمت کار ترکیبی و نیاز به ساخت آینده‌ای پایدار تنها برخی از عواملی هستند که راه را برای آینده‌ای روشن‌تر هموار می‌کنند. اما برای دیدن شرکت‌های این بخش، فناوری اطلاعات باید خود را برای این تغییرات سریع آماده کند و آن سرمایه‌گذاری در سئو است.

بر اساس نظرسنجی Tech Behemoths هشتاد درصد از مشاغل مورد بررسی با ابزارهای SEO آشنا بودند و ۶۷ درصد از یک مدیر اختصاصی SEO استفاده می‌کردند.

سئو

علاوه بر این، ۸۹.۳ درصد گفتند که در سال گذشته یک ممیزی سئو انجام داده‌اند و شاید واضح‌ترین نتیجه از همه این‌ها این باشد که ۷۸ درصد از سئو برای سرنخ استفاده می‌کنند. فرقی ندارد در هر بخشی که هستید، سئو می‌تواند برای شما کارساز باشد، سرنخ‌های تازه‌ای برای شما به ارمغان بیاورد و تبدیل‌ها را بهبود بخشد و کسب‌وکار شما را به سطح بعدی برساند.


نتیجه‌گیری

اگر تا به حال به این فکر کرده‌اید که سئو یک فرآیند مستمر است یا یک پروژه یکباره، این مقاله نباید شکی برای شما ایجاد کند زیرا اگر می‌خواهید سئوی شما مؤثر باشد، باید روی آن کار کنید.

فاکتورهای زیادی برای بهینه سازی وب‌سایت وجود دارد. در حالی که ممکن است از سایتی به سایت دیگر متفاوت باشد اما کلید موفقیت بهینه سازی مداوم برای سئو است.

روش‌های جدید، تغییر هدف جستجو و الگوریتم‌های در حال تکامل برخی از دلایل اصلی هستند که باید در هنگام توسعه یک استراتژی سئو مؤثر در نظر گرفته شوند. با پیروی از بهترین روش‌ها و همگام شدن با آخرین ترفندها، می‌توانید شانس رتبه‌بندی سایت خود را افزایش دهید و بازدیدکنندگان و مشتریان بالقوه بیشتری را برای خود به ارمغان بیاورید.

به نظر شما بهترین راه برای یک استراتژی سئو مؤثر چیست؟ لطفا نظرات خود را در زیراین مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

نسرین نیک‌نژاد

من نسرین هستم.
ورزشکاری که عاشق نوشتن هست و یا نویسنده‌ای که عاشق ورزش کردن.

به هرحال به دنیای پر از دویدن و نوشتن من خوش آمدید.❤❤❤

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها