ورود به جانویس

چگونه اعتبار دامنه (Domain Authority) را تقویت کنیم؟

اعتبار دامنه
اعتبار دامنه

دانستن اعتبار دامنه برای کمک به ایجاد یا بهبود بازاریابی، یک عامل کلیدی است. اما چگونه می‌توانید بفهمید اعتبار دامنه شما چقدر است؟

پس بیایید با هم به بررسی این معیار و چند نکته دیگر برای بررسی اعتبار دامنه کسب‌و‌کارتان بپردازیم.

اعتبار دامنه یا Domain Authority چیست؟

Domain Authority (DA) به تعداد بک‌لینک‌های مرتبط یا لینک‌هایی که به وب‌سایت شما از سایر سایت‌های معتبر دیگر وارد می‌شود، اشاره دارد. ارتباط این بک‌لینک‌ها به امتیاز شما در سئو نیز کمک می‌کند.

نخستین بار سایت «Moz» معیار «Domain Authority» را ایجاد کرد تا به کسب‌وکارها کمک کند تا در صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERP) رتبه‌بندی شوند. آنها رتبه‌بندی احتمالی یک صفحه را از طریق چندین روش، «از جمله لینک دادن دامنه‌های ریشه و تعداد کل لینک‌ها، با امتیاز DA برآورد می‌کنند. این امتیاز می‌تواند وب‌سایت‌ها را مقایسه کند و «قدرت رتبه‌بندی» یک وب‌سایت را در طول زمان ردیابی کند.

برخی از برندها بدون اینکه به‌نظر بیایند معتبر هستند و این به‌دلیل کلمات کلیدی است که به‌طور طبیعی در وب‌سایت‌های آن‌ها وجود دارند.

به‌عنوان مثال، سایت فیلم «IMDB» دارای DA بالایی است زیرا کلمات کلیدی مرتبط به‌طور طبیعی در سراسر سایت پراکنده شده‌اند. کلمات کلیدی مرتبط یا LSIها نیز رایج هستند.

وقتی شرایطی برای اعتبار بهتر داشته باشید، می‌توانید سایت خود را بهتر سئو کنید.

اما این فقط به کلمات کلیدی محدود نمی‌شود؛ بلکه هرچه بک‌لینک‌های شما بهتر باشد، شانس شما برای افزایش DAتان بیشتر است.

اعتبار دامنه در مقیاس لگاریتمی تعیین می‌شود، این بدان معنی است که معیارهای انفرادی همیشه امتیاز را به همان درجه افزایش یا کاهش نمی‌دهند. هر چه یک معیار مهم‌تر باشد، احتمالاً تأثیر بیشتری خواهد داشت.

چرا باید به اعتبار دامنه اهمیت بدهیم؟

اگرچه گوگل از اعتبار دامنه در رتبه‌بندی خود برای سایت‌ها استفاده نمی‌کند، اما براساس مطالعه سایت Ahrefs، ارتباط بین رتبه‌بندی DA و SERP را نشان می‌دهد.

نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که DA ممکن است معیار مفیدی برای سنجش میزان ترافیک ارگانیک شما از گوگل نیز باشد.

اگر می‌خواهید رتبه‌بندی سئوی خود را افزایش دهید، استراتژی اعتبار دامنه خود را افزایش دهید. با این حال، افزایش این اعتبار ممکن است مدتی طول بکشد، بنابراین اگر فوراً نتایج را مشاهده نکردید زیاد نگران نباشید.

امتیاز یک اعتبار دامنه خوب چقدر است؟

امتیازات اعتبار دامنه از یک تا ۱۰۰ متغیر است. به‌عبارت دیگر، وقتی امتیاز اعتبار دامنه بیشتری دارید، به احتمال زیاد شاهد افزایش در ترافیک وب و رتبه‌بندی SERP خواهید بود.

هنگامی که یک وب‌سایت جدید را راه‌اندازی می‌کنید، اعتبار دامنه آن ۱ است. سایت Moz به این موضوع اشاره می‌کند که سایت‌هایی که لینک‌های خارجی زیادی دارند معمولاً در مورد DA بالاتر هستند، در حالی که سایت‌های کسب‌وکار کوچک و آن‌هایی که لینک‌های ورودی کمتری دارند معمولاً امتیاز DA پایین‌تری دارند.

یک معیار قوی برای سایت شما این است که آن را با سایر سایت‌های مشابه اندازه‌گیری کنید. DA شما می‌تواند در طول زمان نوسان داشته باشد و با تعداد زیادی از عامل، تغییر آن کمی چالش‌برانگیز باشد. اما بهتر است هرگز تسلیم نشوید.

Moz چندین عامل را برجسته می کند که می تواند بر امتیاز شما تأثیر بگذارد. یکی از آنها می‌تواند رشد پروفایل لینک شما که هنوز ایندکس نشده است، باشد.

مورد دیگر زمانی اتفاق می‌افتد که سایت‌های دارای اعتبار بالاتر رشد گسترده‌ای را در تعداد لینک‌ها تجربه می‌کنند، که ممکن است روند مقیاس‌بندی را کمی پیچیده کند. این نوع نوسان ممکن است به طور قابل توجهی بر اعتبار دامنه تأثیر بگذارد.

همچنین ممکن است از سایت‌هایی که به رتبه‌بندی در گوگل کمکی نمی‌کنند، لینک‌هایی به دست آورده باشید. اگر Moz مقدار متفاوتی از دامنه‌های لینک را نسبت به دفعه قبل که از سایت شما عبور کرده بود کرال (crawl) کند، نتایج ممکن است تحت تأثیر قراربگیرند.

چگونه می‌توانید امتیاز اعتبار دامنه خود را افزایش دهید؟

افزایش DA یک فرآیند طولانی‌مدت است، اما راه‌های مختلفی برای انجام آن وجود دارد.

بهتر است در ابتدا یک حسابرسی برای لینک انجام دهید. این فرآیند شامل اطمینان از معتبر بودن لینک‌های وب‌سایت شما است و شامل تاکتیک‌های سئو کلاه سیاه نمی‌شود. Ubersuggest را امتحان کنید تا در مورد امتیاز دامنه خود، تعداد بک‌لینک‌های فعلی و دامنه‌های ارجاع دهنده اطلاعات داشته باشید.

بک‌لینک‌ها یا لینک‌هایی که از سایر وب‌سایت‌ها به وب‌سایت شما وارد می‌شوند، بر رتبه‌بندی سئو تأثیر می‌گذارند، اگرچه بک‌لینک‌ها همه یکسان ایجاد نمی‌شوند.

آیا می‌دانید چگونه برای دریافت لینک‌های با کیفیت بالا اقدام کنید؟ برای شروع، ابزار بک لینک رایگانی مانند Backlinks را امتحان کنید. در میان موارد دیگر، این سایت به شما نشان می‌دهد که کدام سایت‌ها به جای شما به رقبای شما لینک می‌دهند.

DA یا اعتبار دامنه چیست؟

چگونه اعتبار دامنه یا Domain Authority خود را بررسی کنید؟

چندین ابزار مرجع برای لینک وجود دارد اما از کجا باید بفهمید که کدام یک برای شما مناسب هستند؟

«SEO Review Tools» دارای یک بررسی‌کننده برای اعتبار دامنه اولیه است و به اعتبار (بر اساس کمیت و کیفیت بک لینک) و محتوا نگاه می‌کند.

سایر معیارهای اندازه‌گیری شده توسط این ابزار شامل سن وب‌سایت و امتیاز رسانه‌های اجتماعی است. امتیاز رسانه‌های اجتماعی شما به میزان فعال بودن پروفایل‌های اجتماعیتان و تعداد کاربرانی که محتوای شما دریافت می‌کند، مربوط می‌شود.

در این میان اعتبار صفحه وب نیز اندازه‌گیری می‌شود. این معیار مانند DA است، با این تفاوت که به یک صفحه خاص نگاه می‌کند نه کل سایت. قدرت صفحه نیز در مقیاس لگاریتمی ۱ تا ۱۰۰ محاسبه می‌شود.

اگر می‌خواهید چندین سایت را به طور همزمان بررسی کنید، «Linkgraph’s Free Bulk DA Checker» ممکن است گزینه مناسبی باشد. این ابزار به شما اجازه می‌دهد تا معیارهای DA و هرزنامه را برای حداکثر ۱۰ URL در یک زمان بررسی کنید.

اگر می‌خواهید دامنه‌های بیشتری را بررسی کنید، ردیاب رتبه «SEO Rankz» نیز به شما این امکان را می‌دهد تا صدها دامنه را همزمان بررسی کنید. آنها همچنین یک بررسی‌کننده بک‌لینک، مانیتور بک‌لینک و بررسی در دسترس بودن دامنه را نیز ارائه می‌دهند.

Moz یک ابزار جامع برای تجزیه‌وتحلیل سئو دامنه به صورت رایگان است. صفحات برتر را با لینک‌ها، لینک‌های پیدا شده و گم شده، دامنه‌های لینک‌دهنده برتر و کلمات کلیدی را با کلیک‌های تخمینی نشان می‌دهد. البته، شما می‌توانید برخی از این اطلاعات را با استفاده از Ubersuggest نیز بیابید.

به عنوان مثال، هنگامی که شما برای «DA «neilpatel.com در Moz جستجو می‌کنید، مشخص می‌شود که عدد آن ۸۸ است و ۶۹۹۰۰ دامنه لینک‌دهنده (یعنی بک‌لینک) برای آن وجود دارد. همچنین بیش از ۲۶۹۰۰۰ کلمه کلیدی وجود دارد که سایت برای آنها رتبه‌بندی می‌کند و اسپم اسکور (spam score) آن فقط ۱٪ است.

DA و اندازه گیری آن

سپس این ابزار مهم‌ترین صفحات سایت را براساس قدرت صفحه و سایر دامنه‌های لینک‌دهنده بالا تجزیه می‌کند. همچنین می‌توانید معیارهایی مانند کلمات کلیدی با رتبه‌بندی بالا، کلمات کلیدی براساس کلیک‌های تخمینی، متادیسکریپشن برتر، کلمات کلیدی مارک‌دار و موارد دیگر را پیدا کنید.

همچنین می‌توانید با استفاده از کلمات کلیدی خود، تفکیک رقبا را نیز مشاهده کنید. سپس می‌توانید دامنه‌های رقیب را بگیرید و آنها را به یک جستجوگر انبوه مانند موارد ذکر شده در بالا متصل کنید.

چگونه اعتبار دامنه خود را در استراتژی سئوتان ادغام می کنید؟

هنگامی که امتیاز اعتبار دامنه خود و عوامل مؤثر بر آن را تعیین کردید، در مرحله بعد چه کاری باید انجام دهید؟

با بک‌لینک شروع کنید. شما می‌خواهید به سایت‌های دیگر دلیلی برای لینک‌دادن به سایت خود بدهید.

اگر در چیزی منحصربه‌فرد تخصص دارید یا گزینه جدیدی برای یک محصول یا خدمات ارائه می‌دهید، می‌تواند شروع خوبی برایتان باشد. برای ارائه اطلاعات بهتر در مورد جایگاه خود نسبت به رقبا تلاش کنید.

همچنین ممکن است عاقلانه باشد که با مشاغل کوچکی همکاری کنید که می‌توانید با آنها شراکت‌های سودمندی ایجاد کنید.

با شرکت‌هایی که قبلاً با آنها رابطه دارید نیز تماس بگیرید، ببینید آیا راه‌هایی وجود دارد که بتوانید از حضور آنلاین یکدیگر حمایت کنید.

همچنین باید محتوای موجود خود را برای فرصت‌هایی برای افزودن لینک جستجو کنید. به عنوان مثال، اگر به یک کافی‌شاپ اشاره می‌کنید، به وب‌سایت آنها لینک دهید. اگر آنها ترافیک وب خود را زیر نظر داشته باشند، شما را مرتبط با آنها می‌بینند و ممکن است تمایل داشته باشند که با شما ارتباط برقرار کنند.

البته، اگر شما می‌خواهید مطمئن شوید که تمام بک‌لینک‌هایی که دریافت می‌کنید از کیفیت بالایی برخوردار هستند. بهتر است چند بک‌لینک با کیفیت داشته باشید تا تعداد زیادی بک‌لینک بی‌اثر.

پست مهمان در سایت‌های دیگر نیز ممکن است به اعتبار نام و سایت شما کمک کند. با این حال، برخی از سایت‌ها برای این کار مناسب‌تر از سایرین هستند.

هنگام ارزیابی اینکه کدام وبلاگ‌ها را انتخاب کنید، بررسی کنید که آیا پیوندهای آنها «فالو» یا «nofollow» است. این کار ممکن است بر میزان ارزش لینک شما تأثیر بگذارد، اگرچه همه لینک‌ها به کاربران کمک می‌کنند تا به وب‌سایت شما دسترسی پیدا کنند، بنابراین لینک‌ها را به عنوان یک ابزار تجاری و ترافیک نیز در نظر بگیرید.

همچنین باید به DA و PA آنها برای صفحات هدف، مدت زمان پست‌های آنها و مخاطبانشان نگاه کنید. اگر اهداف آنها مشابه اهداف شما نیست، پست مهمان ممکن است ارزش وقت گذاشتن را نداشته باشد.

این جنبه از افزایش اعتبار دامنه شما با استراتژی بازاریابی محتوایتان همپوشانی دارد. در حال حاضر اکثر شرکت‌ها، وبلاگ‌ها یا رسانه‌های مشابهی در وب‌سایت‌های خود دارند؛ بنابراین، اگر ندارید، به فکر راه‌اندازی چیزی شبیه به این باشید.

هرچه محتوای بیشتری را به طور منظم ایجاد کنید، احتمال رتبه بندی شما بیشتر است.

نتیجه‌گیری

اعتبار دامنه ممکن است در ابتدا پیچیده به نظر برسد. عوامل زیادی در رتبه‌بندی شما نقش دارند و تجزیه‌و‌تحلیل همه آنها ممکن است کمی سخت به نظر برسد.

با این وجود، هنگامی که DA را به دست آوردید، ارزش نظارت و بهینه سازی برای آن را دارد.

افزودن این مورد به سئوی شما این امکان را می‌دهد که درک جامع‌تری از سلامت وب‌سایت خود داشته باشید.

حالا نوبت شماست که بگویید، آیا در بهبود اعتبار دامنه خود موفق بوده‌اید یا نه؟ لطفاً جوابتان را در قسمت نظرات برای ما ارسال کنید.

سوالات متداول

اتوریتی یک دامنه چیست؟

Domain Authority معیاری است که توسط Moz برای تعیین میزان اعتبار یک دامنه ایجاد شده است. فاکتورهای زیادی از جمله بک‌لینک‌ها، ترافیک و موارد دیگر را در نظر می‌گیرد.

چگونه می‌توانیم اعتبار دامنه خود را افزایش دهم؟

بک لینک بیشتر و ترافیک بهتر می‌تواند به افزایش اعتبار دامنه کمک کند. مهم است که روی منبعی عالی برای کاربران تمرکز کنید.

چگونه اعتبار دامنه خود را بررسی کنم؟

برای تعیین تعداد اعتبار دامنه فعلی خود، به ابزار بررسی اعتبار دامنه Moz بروید.

چند وقت یکبار باید اعتبار دامنه خود را بررسی کنم؟

معمولاً یک بار در ماه فرصت خوبی برای بررسی اعتبار دامنه شما است.

نسرین نیک‌نژاد

من نسرین هستم.
ورزشکاری که عاشق نوشتن هست و یا نویسنده‌ای که عاشق ورزش کردن.

به هرحال به دنیای پر از دویدن و نوشتن من خوش آمدید.❤❤❤

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها