ورود به جانویس

۱۳ ابزار رایگان سئو برای رتبه‌بندی بهتر

ابزار رایگان سئو
ابزار رایگان سئو

آیا سئو خیلی مهم است؟ این سؤالی است که بسیاری هنوز هم می‌پرسند. پاسخ کوتاه است، بله!

تا زمانی که موتورهای جستجو وجود داشته باشند، سئو همچنان مهم خواهد بود. با این حال، با تغییر مداوم الگوریتم‌ها، برخی از تاکتیک‌های سئو می‌توانند منسوخ شوند. به همین دلیل، مهم است که با آخرین روش‌ها و ابزارهای سئو آشنا باشید.

ما در این مقاله جانویس، برخی از بهترین نرم‌افزارهای سئو و ابزارهای ردیابی کلمات کلیدی که آنها را تحت تأثیر قرار می‌دهند را به شما آموزش می‌دهیم. پس با ما همراه باشید تا ۱۳ ابزار رایگان سئو را یاد بگیرید.


۱۳ ابزار رایگان سئو (SEO)

۱. Ahrefs

Ahrefs نامی است که سئوکاران در سراسر جهان با آن آشنا هستند. Ahrefs به دلیل ابزارها و منابع ارزشمند خود در بهبود عملکرد سایت بسیار معروف است. این شرکت در تلاش است تا به مردم کمک کند تا محتوای مفیدی ایجاد کنند، بنابراین بیشتر ابزارهای آن برای همه افراد به صورت رایگان در دسترس هستند. به غیر از کارشناسان سئو، سایت‌های تجارت الکترونیک، وبلاگ‌نویسان مشتاق و آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ نیز از این سایت استفاده می‌کنند.

پنج ابزار اصلی در Ahrefs عبارتند از Site Audit (برای بهینه‌سازی وب‌سایت‌ها)، Site Explorer (برای تجزیه و تحلیل رقبا)، Keywords Explorer (برای یافتن محبوب‌ترین کلمات کلیدی)، Content Explorer (برای کشف محتوای با عملکرد برتر) و Rank Tracker (برای ردیابی و پیشرفت رتبه). موارد خاص دیگر این پلتفرم مانند ابزار کلمه کلیدی یوتیوب، افزونه وردپرس و ابزار کلیدواژه آمازون نیز در مجموعه ابزارهای رایگان آن گنجانده شده است.

Ahrefs یک منبع واقعی از منابع برای همه موارد مهم سئو است زیرا آموزش‌ها، راهنماها و دوره‌هایی را در مورد جنبه‌های مختلف بهینه سازی موتور جستجو منتشر می‌کند.


۲. Moz

Moz به دلیل یک مجموعه ابزار سئو در خود که بهینه سازی سایت را آسان‌تر می‌کند، بسیار شناخته شده است. همچنین مجموعه‌ای از ابزارهای سئوی رایگان را برای ساخت و تجزیه و تحلیل لینک، تحقیق کلمات کلیدی، عملکرد صفحه وب و سئوی محلی ارائه می دهد.

Link Explorer، لینک سازی هوشمند را فعال می‌کند. Keyword Explorer به کاربران امکان دسترسی به بزرگترین پایگاه داده برای جستجوی کلمات کلیدی را می‌دهد، جایی که می‌توانید به راحتی بهترین کلمات کلیدی را برای سایت خود پیدا کنید. MozBar، یک افزونه مرورگر، هر سایتی را که در کروم بازدید می‌کنید، تجزیه و تحلیل می‌کند. ویژگی Competitive Research تجزیه و تحلیل فوری رقبای برتر در SERP است. به غیر از این ۴ ابزار، ابزارهای دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید به صورت رایگان از آنها استفاده کنید.

Moz همچنین آموزش رایگان سئو را برای مبتدیان و کسانی که می‌خواهند تاکتیک‌های پیشرفته را یاد بگیرند ارائه می‌دهد، پس این سایت قطعاً ارزش بازدید را دارد و یک پلتفرم خوب برای شروع سفر سئو یا ارتقاء دانش سئویی شما است.


۳. Answer the Public

Answer the Public شما را فراتر از منابع معمولی برای سرچ کلمات کلیدی می‌برد. با قرار دادن خود به عنوان یک ابزار شنیداری اجتماعی، جستجوی کلمات کلیدی را به وبلاگ‌ها، رسانه‌های اجتماعی و انجمن‌ها می‌برد تا دقیقاً بدانید که مردم در مورد چه چیزی صحبت می‌کنند.

پس موضوعات خاص، کلمات کلیدی عجیب و سؤالاتی که مردم از گوگل می‌پرسند را کشف کنید. در عرض چند ثانیه بعداز اجرای این ابزار، صدها ایده برای کلمه کلیدی پیدا می‌کنید. درک بهتری از آنچه که مخاطبان شما فکر می‌کنند و به دنبال چه اطلاعاتی هستند را با این ابزار به دست می‌آورید.

با Answer the Republic، می‌توانید یک استراتژی محتوای مؤثر ایجاد کنید که بر SERPها تسلط داشته باشد. برای عملکرد بهتر سایت، سرنخ‌های بیشتر و ترافیک جستجوی ارگانیک بالاتری دریافت کنید.


۴. Woorank SEO Browser Extension

مجموعه ابزارهای سئو، Woorank یک افزونه مرورگر رایگان ارائه می‌دهد که به شما آماری از سئوی هر وب‌سایتی را که بازدید می‌کنید ارائه می‌دهد. با این ابزار رایگان سئو، سایت خود یا سایت‌های رقبایتان را بررسی کنید. نتایج و عملکردها را در زمان واقعی دریافت کنید. بدانید که چه چیزی را می‌توانید بهبود ببخشید و به چه ابزارهای دیگری برای افزایش امتیاز سئو خود نیاز دارید.

تجزیه و تحلیل این افزونه سئو شامل داده‌های مربوط به بک لینک‌ها، ترافیک وب‌سایت، داده‌های ساختار یافته، قابلیت استفاده، سازگاری با موبایل و سایر معیارهای اولیه سئو است. شما می‌توانید این افزونه را می‌توان در Chrome ،Edge و Firefox دانلود کنید تا بتوانید سایت خود را در موتورهای جستجوی مختلف بهینه کنید.


۵. Yoast WordPress Plugin

اگر سایت شما بر روی وردپرس اجرا می‌شود، حتماً باید افزونه Yoast SEO را نصب کنید. این افزونه رایگان تقریباً هر آنچه را که برای رتبه بالاتر در موتورهای جستجو نیاز دارید ارائه می‌دهد. همچنین شامل ابزارهایی برای بهبود خوانایی کلی محتوای شما و بهینه‌سازی هر یک برای سئو می‌شود. همچنین فرایندهای فنی سئو را خودکار انجام می‌دهد، بنابراین زمان بیشتری برای تمرکز بر ایجاد محتوایی که برای مخاطبانتان خوب است دارید. حتی اگر نمی‌دانید چگونه داده‌های ساخت یافته را اضافه کنید، افزونه آنها را به طور خودکار اضافه می‌کند.

برای باز کردن قفل ابزارهای بیشتر و ویژگی‌های پیشرفته، در نسخه پریمیوم مشترک شوید. اگر قصد دارید از رقبا پیشی بگیرید، Yoast SEO Premium یک سرمایه گذاری ارزشمند است.


۶. Ubersuggest

یک ابزار رایگان سئو بدون هزینه‌های اشتراک گزاف Ubersuggest است. این ابزار به شما این امکان را می‌دهد تا دسترسی رایگان به ویژگی‌های پیشرفته داشته باشید که به شما در بهبود رتبه‌بندی کمک می‌کند. بسیاری از این ویژگی‌ها فقط در نسخه‌های پولی سایر ابزارهای سئو ارائه می‌شوند.

مهندسی معکوس انجام دهید و کشف کنید که استراتژی رقبای شما چیست. عبارات کلیدی ارگانیک محبوب را برای گنجاندن در محتوایتان پیدا کنید و آنها را از مخاطبان مناسب دریابید. از ابزار کلمات کلیدی برای دریافت صدها پیشنهاد کلمه کلیدی، از عبارات اصلی گرفته تا عبارات طولانی استفاده کنید.بفهمید که مخاطبان شما به دنبال چه موضوعاتی هستند تا محتوایی تولید کنید که در رتبه بندی خوب عمل کند. بهترین سایت‌ها را برای بک‌لینک پیدا کنید و بیشتر دیده شوید.

اگر می‌خواهید ترافیک بیشتری را بدون پرداخت پول به دست آورید، Ubersuggest پیشنهاد ماست.


۷. Keyword Surfer

خوب است که بدانید، آیا یک کلمه کلیدی بدون صرف زمان و تلاش زیاد ارزش هدف گذاری دارد یا خیر و سپس حجم جستجوی ماهانه آن را بررسی کنید. فوراً از طریق کلمه کلیدی Surfer Surfer SEO، میانگین حجم جستجو برای یک کلمه کلیدی را دقیقاً در مرورگر Chrome خود ببینید. این افزونه مرورگر با نمایش داده‌های مورد نیاز شما در نوار جستجو، روند طولانی تحقیق کلمات کلیدی را کاهش می‌دهد.

جدا از حجم جستجو، Keyword Surfer معیارهای دیگری مانند هزینه هر کلیک، ترافیک ماهانه و تعداد کلمات محتوا را نیز نمایش می‌دهد. همچنین یک نمودار همبستگی ایجاد می‌کند که نشان می‌دهد کدام عوامل بر رتبه بندی یک کلمه کلیدی خاص تأثیر می‌گذارد. سایر ابزارهای SEO Surfer با اشتراک‌های پولی ارائه می‌شوند، اما این ابزار کاملاً رایگان است.


۸. Google Search Console

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای بهبود عملکرد سایت در جستجوی گوگل، استفاده از ابزارهای خود گوگل است.  Google Search Console مملو از ویژگی‌هایی است که به شما کمک می‌کند بفهمید موتور جستجو چگونه کار می‌کند و چگونه سایت خود را برای آن بهینه کنید.

از طریق گزارش آن می‌توانید بفهمید که چه صفحاتی ایندکس نمی‌شوند. سایتتان را در تلفن همراه با ابزار Mobile Usability تست کنید. از  Google Search Console برای نظارت بر نتایج عالی، ردیابی صفحات AMP و شناسایی مشکلاتی که بر سایت شما تأثیر می‌گذارد استفاده کنید. کلیک‌ها، برداشت‌ها و رتبه‌بندی‌ها را تجزیه و تحلیل کنید تا بدانید چگونه محتوای خود را بهینه کنید.

تنها چیزی که نیاز دارید یک حساب Google برای استفاده از ابزارهای موجود در کنسول جستجو است.


۹. Bing Webmaster Tools

آیا می خواهید عملکرد سایتتان را در سایر موتورهای جستجو بهبود ببخشید؟ ابزار Bing Webmaster Tools، مجموعه کاملی از ابزارهای رایگان سئو را برای بهینه‌سازی سایت در  Microsoft Bing در اختیارتان قرار می‌دهد.

از ابزارهای تشخیصی برای بررسی سایت خود و بررسی مشکلات سئو استفاده کنید. از ابزارهای پیشرفته برای تجزیه و تحلیل بک لینک‌ها، انجام تحقیقات کلمات کلیدی و بهبود رتبه‌بندی صفحه در Bing استفاده کنید. برای همه سایت‌های خود گزارش درست کنید و هشدار دریافت کنید.

ابزارهای سئو در Bing Webmaster همگی رایگان هستند، بنابراین هیچ دلیلی وجود ندارد که از بهینه‌سازی سایت خود برای این موتور جستجوی خاص صرف نظر کنید.


۱۰. Measure

عملکرد سایت خود را ببینید و توصیه‌هایی در مورد بهبود آن دریافت کنید. با استفاده از Measure، ابزاری که توسط PageSpeed Insights طراحی شده است، سئوی سایت را به صورت رایگان اجرا کنید.

اندازه گیری ممیزی سایت خود را با استفاده از منبع باز Lighthouse انجام دهید. این ابزار، آماری در مورد عملکرد سئو به شما ارائه می‌کند و گام‌های عملی در مورد چگونگی بهبود هر حوزه را نیز ارائه می‌دهد. درحالی‌که درک آن برای افراد غیر حرفه‌ای کمی دشوار است اما باید بگوییم که تجزیه و تحلیل سایت با این ابزار به صورت عمیق‌تری انجام می‌شود.


۱۱. Screaming Frog SEO Spider

با Screaming Frog SEO Spider مشکلات سئو را پیدا کنید و با سرعت زیاد آنها را برطرف کنید. این کراول وب‌سایت یکی از سریع‌ترین ابزارها برای تجزیه و تحلیل سایت است.

نسخه رایگان این ابزار این امکان را به شما می‌دهد که فقط تا ۵۰۰ URL را بارگیری و کراول کنید. اگر می‌خواهید ممیزی نامحدود داشته باشید، باید نسخه مجوز پولی را دریافت کرده و سالانه آن را تمدید کنید. اما حتی با نسخه رایگان، شما به ابزارها و ویژگی‌های بسیار خوبی برای بهینه‌سازی دسترسی پیدا می‌کنید. لینک‌های شکسته و خطاها را پیدا کنید، صفحات تکراری را کشف کنید، sitemap تولید کنید، metadataها را تجزیه و تحلیل کنید و ویژگی‌های حسابرسی را بررسی کنید. همچنین به گزارش‌هایی دسترسی دارید که به شما این امکان را می‌دهد تا روی مناطق مهم سایتتان کار کنید و از مشکلات احتمالی جلوگیری کنید.۱۲. Panguin Tool

متوجه کاهش ناگهانی رتبه‌بندی پس از به‌روزرسانی شده‌اید؟ پس دلیل استفاده از ابزار Panguin را بفهمید. این ابزار رایگان سئو به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید که آیا مشکلی در سایتتان در آخرین به روز رسانی گوگل رخ داده است یا خیر.

الگوریتم Panguin در یک جدول زمانی به روز می‌شود تا بتوانید رویدادها را به ترتیب زمانی مشاهده کنید. این ترتیب زمانی به شما می‌گوید که چگونه یک به روز رسانی بر ترافیک و رتبه سایت شما تأثیر گذاشته است. همچنین گزینه‌ای برای فیلتر کردن به روز رسانی‌ها بر اساس نوعشان در اختیارتان قرار می‌دهد تا بتوانید تأثیر آن را بر روی کانال‌های خاص تعیین کنید.


۱۳. Siteliner

سایت خود را کاوش کنید و لینک‌های شکسته، محتوای تکراری، تغییر مسیرها و سایر مسائلی که بر رتبه بندی جستجوی شما تأثیر منفی می‌گذارد را شناسایی کنید. گزارش کامل سئو و مقایسه با سایر سایت‌های اسکن شده توسط Siteliner را دریافت کنید. شما می‌توانید اندازه صفحه، زمان بارگذاری صفحه، تعداد کلمات در هر صفحه و سایر معیارها را مقایسه کنید تا ایده بهتری در مورد نحوه عملکرد خود داشته باشید.

اگر بیش از ۲۵۰ صفحه در سایت خود ندارید، می‌توانید از Siteliner برای تجزیه و تحلیل سایت خود ماهی یک بار به صورت رایگان استفاده کنید. برای صفحات نامحدود و اسکن، در Siteliner Premium ثبت نام کنید.


سایت خود را با ابزارهای سئو مناسب، بهینه کنید

سئو یک سرمایه‌گذاری سودآور برای هر کسب‌وکاری است. اما اگر تازه شروع کرده‌اید و سرمایه بسیار محدودی برای سئو دارید، می‌توانید از ابزارهای رایگان سئو استفاده کنید. بسیاری از این ابزارها با نسخه‌های پولی عرضه می‌شوند که می‌توانید زمانی که آماده گسترش کسب‌وکار خود هستید، در آن‌ها مشترک شوید.

برای اینکه بفهمید کدام یک برای کسب‌وکار شما بهتر است، نیازهایتان را ارزیابی کنید و اهداف خود را تعیین نمایید. به دنبال ابزارهای سئو مناسب برای بهینه‌سازی وب‌سایت و دستیابی به اهداف خود باشید.

سوالات متداول

چرا از ابزارهای سئو استفاده کنیم؟

جدا از ردیابی رتبه های جستجو و تحقیق در مورد کلمات کلیدی، ابزارهای سئو به شما بینش های ارزشمندی می‌دهد که به شما کمک می‌کند عملکرد سایت خود را بهبود بخشید و ترافیک ارگانیک ایجاد کنید. آنها همچنین به شما کمک می‌کنند تا تعیین کنید چه استراتژی‌هایی برای بهینه سازی رتبه شما کار می‌کنند. برای کسب و کارها، استفاده از ابزارهای سئو مشتریان بالقوه را جذب می‌کند و آنها را به قیف فروش هدایت می‌کند. در نهایت، این منجر به رشد سریع‌تر کسب و کار می‌شود.

چگونه ابزارهای سئو را انتخاب کنیم؟

انتخاب ابزار سئو به نیازهای خاص شما بستگی دارد. اما گزینه اصلی باید شامل ابزارهایی باشد که شما را قادر می‌سازد تا سایت خود را ارزیابی کرده و آن را با رقبای خود اندازه‌گیری کنید. همچنین باید ابزارهایی برای بهینه‌سازی تولید محتوا و تجزیه و تحلیل داده‌ها داشته باشد.

چه نوع کسب و کاری به سئو نیاز دارد؟

تقریباً همه انواع کسب‌وکارها می‌توانند از استراتژی‌های سئو مؤثر بهره ببرند، اما صنایع اصلی که بیشترین سود را از SEO دریافت می‌کنند، خدمات حرفه‌ای، کسب‌وکارهای آنلاین، متخصصان املاک، رستوران‌ها و پزشکان هستند. بسیاری از این کسب و کارها زمانی که در جستجوهای محلی رتبه بالایی دارند، عملکرد بهتری دارند.

آیا برای کسب و کار کوچک خود به سئو نیاز دارم؟

کسب و کارهای بزرگ یا کوچک به یک استراتژی سئوی موثر نیاز دارند. حتی برای کسب و کارهای کوچکی که می‌خواهند با شرکت‌های بزرگ رقابت کنند، اهمیت بیشتری دارد. سئو کسب و کار شما را ارتقا می‌دهد، ترافیک سایت شما را هدایت می‌کند و شهرت شما را تثبیت می‌کند.

آیا سئو ارزش سرمایه گذاری را دارد؟

در حالی که ابزارهای رایگان SEO وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید، سرمایه گذاری در ابزارهای پیشرفته در دراز مدت ارزش آن را دارد. یک استراتژی مؤثر سئو می‌تواند به شما بازدهی بالایی بدهد و در نهایت برای خود پول بپردازد و در عین حال درآمد بیشتری برای کسب و کار شما ایجاد کند.

نسرین نیک‌نژاد

من نسرین هستم.
ورزشکاری که عاشق نوشتن هست و یا نویسنده‌ای که عاشق ورزش کردن.

به هرحال به دنیای پر از دویدن و نوشتن من خوش آمدید.❤❤❤

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها