ورود به جانویس

SEO یا SEM؟ کدام بهتر است؟

سئ. در مقابل SEM
سئ. در مقابل SEM

این اصطلاحات دو مورد از مهم‌ترین کلمات در دنیای دیجیتال مارکتینگ هستند، اما چه چیزی آنها را متفاوت می‌کند؟

همان‌طور که ممکن است حدس زده باشید، بخش «SE» در SEO و SEM یکسان است، اما باید بگوییم همه چیز به این ختم نمی‌شود.

هر چیزی که به موتورهای جستجو مربوط می‎‌شود، مانند کیفیت و کمیت ترافیک، در دسته SEها قرار می‌گیرد.

از آنجایی که روزانه ۳.۵ میلیارد جستجوی گوگل در سراسر جهان انجام می‌شود، فکر می‌کنیم بهتر است آن را این‌گونه برایتان توضیح دهیم:

نتایج جستجوی گوگل، شامل نتایج جستجوی پولی و نتایج جستجوی ارگانیک است. بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO) ترافیک را به صورت ارگانیک جذب می‌کند، در حالی که بازاریابی موتورهای جستجو (SEM) ترافیک را با تبلیغات جستجوی پولی مختلف جذب می‌کند.

تفاوت بین SEO و SEM در دنیای دیجیتال مارکتینگ کمی گیج کننده است، اما نگران نباشید زیرا ما برایتان توضیح می‌دهیم تا بفهمید که چگونه این دو مفهوم می‌توانند با هم کار کنند.

پس بیایید با یک مقاله دیگر از جانویس با اصول اولیه آنها شروع کنیم.


سئو (SEO) چیست؟

سئو یا بهینه‌سازی موتور جستجو، فرآیندی است که برای بالا رفتن رتبه‌ی یک وب‌سایت یا یک محتوا در نتایج جستجوی اولیه در گوگل معنی می‌شود.

تفاوت اصلی بین SEO و SEM این است که محتوای شما برای گرفتن رتبه بالاتر در گوگل به طور ارگانیک به بهینه‌سازی نیاز دارد.

بهتر است کمی قضیه را برایتان باز کنیم: اگر درخواست جستجوی شخصی به طور مثال «دونات‌های خوشمزه» بود، احتمالاً به دنبال یک مغازه دونات فروشی، مواد اولیه یا دستور پخت هست.

SEO در مقابل SEM
SEO در مقابل SEM
SEO در مقابل SEM

اگر ما یک وبلاگ‌نویس رستوران یا غذا بودیم، مطمئن می‌شدیم که یک وب‌سایت یا محتوایمان برای برآورده کردن هدف جستجوی کاربر بهینه شده است. چنین استراتژی به شما کمک می‌کند که بدون پرداخت هزینه برای تبلیغات، بالاتر از سایر وب‌سایت‌ها قرار بگیرید.

همچنین ۳ راه برای درک بهتر سئو برای به دست آوردن ترافیک بیشتر وجود دارد:

  • سئو داخلی (On-page)
  • سئو خارجی (Off-page)
  • تکنیکال (Technical)

قبل از اینکه بتوانید محتوای خود را به رتبه بالاتری برسانید، ابتدا باید از نحوه عملکرد موتورهای جستجو درک درستی داشته باشید. به این صورت که پایه و اساس یک استراتژی درست یک سئوی مناسب را برای شما می‌سازد.

هدف اصلی ما این است که به شما نکاتی را در مورد نحوه بهینه سازی محتوای خود برای گرفتن رتبه بالاتر در گوگل و جلب نظر بیشتر برای وبلاگ‌ها و صفحاتتان داشته باشید.


سئوی داخلی، سئو خارجی و سئو تکنیکال

عناصر اصلی سئو از این ۳ مسیر اصلی تشکیل شده است:

ساخت محتوا برای سئوی داخلی باعث افزایش رتبه شما می‌شود. این به گنجاندن کلمات کلیدی در محتوای درون صفحه شما، تولید محتوای با کیفیت بالا به طور مکرر، اطمینان از اینکه متاداده شما به طور مؤثر نوشته شده است و کلمات کلیدی خوبی را در خود گنجانده است.

سئوی خارجی، فضاهای خارج از سایت شما، مانند ایجاد بک‌لینک را بهینه می‌کند. ایجاد روابط و تولید محتوایی که دیگران بخواهند به اشتراک بگذارند به این جنبه از سئو نیاز دارد. با وجود اینکه به کار زیادی نیاز دارد اما فراموش نکنید موفقیت سئو شما به آن بسیار بستگی دارد.

سئوی تکنیکال، همان‌طور که از نامش پیداست به فرایند بهبود جنبه‌های یک وب‌سایت که شامل محتوا نمی‌شود، اشاره دارد. برای مثال، این قسمت شامل داده‌های ساختاریافته، قابلیت خزیدن، سرعت سایت و سازگاری با موبایل (mobile-friendliness) خواهد بود.

اکنون که به معنی «SEO چیست؟» پاسخ دادیم، بیایید به معنای SEM نیز نگاهی بیاندازیم.


SEM چیست؟

برای ساده نگه کردن این مفهموم، SEM نسخه پولی SEO است.

SEM به تعدادی از مدل‌های مختلف تبلیغات جستجوی پولی اشاره دارد.

هنگامی که از استراتژی‌های جستجوی پولی مانند پرداخت به ازای کلیک (PPC) برای به دست آوردن دید بیشتر در SERP (صفحه نتایج جستجو) استفاده می‌کنید، بودجه‌ای که برای تبلیغ پرداخت می‌شود باید به درخواست جستجوی کاربر مربوط باشد.

خب، PPC چیست؟ PPC به این معناست که شما به عنوان تبلیغ‌کننده، هر بار که شخصی روی تبلیغ شما کلیک می‌کند، هزینه‌ای را پرداخت می‌کنید. اساساً در PPC، تلاش برای جذب کاربرانی هست که در جستجوی نام تجاری شما از طریق محصولات، خدمات یا اطلاعات هستند. شما می‌توانید از روش جستجوی پولی PPC، سرنخ ایجاد کنید، فروش خود را افزایش دهید و آگاهی از برند را گسترش دهید.

این تمام چیزی است که به عنوان یک تبلیغات گوگل ظاهر می‌شود و اغلب در بالای لیست صفحات قرار دارد. این روش معمولاً به نحوه قرار دادن و استفاده از کلمات کلیدی مربوط می‌شود و داشتن یک برنامه و استراتژی مشخص را مهم‌تر می‌کند.

صرف نظر از اندازه بودجه، SEM نیز یک روش مؤثر است، فقط در قالب یک تبلیغ، کلمات کلیدی در کنار نتایج جستجوگر نشان داده می‌شود.

این تبلیغات در قالب‌های مختلفی در دسترس هستند، از جمله:

• تبلیغات مبتنی بر متن

SEM
  • تبلیغات بصری، مانند تبلیغات خرید یا تبلیغات فهرست محصولات (PDL)
SEM

مزیت اصلی SEM این است که به شما این امکان را می‌دهد تا پیشنهادات خود را برای مشتریان بالقوه‌ای که به دنبال شما برای برآورده کردن نیازهایشان هستند، تبلیغ کنید.


SEO در مقابل SEM

فراموش نکنید که این روش‌ها را این نگه دارید: پیوندهای SEO به جستجوی ارگانیک و پیوندهای SEM به جستجوی پولی.

بهینه سازی سئوی سایت یا صفحات وب به گوگل این امکان را می‌دهد تا محتوای شما را بهترین مقصد برای درخواست کاربر قرار دهند. هنگامی که سایت شما کاربر پسند می‌شود، شانس بیشتری برای دریافت ترافیک با کیفیت بالا و افزایش نرخ تبدیل خواهید داشت.

SEM در مقابل SEO یک استراتژی پولی برای به دست آوردن این دید در موتورهای جستجو است. تبلیغات PPC به مخاطبان هدفتان برای افزایش تبدیل و تکرار کاربران کمک می‌کند. اگر می‌خواهید به سرعت کلیک‌ها و تبدیل‌ها را شروع کنید، SEM مسیری برای شماست. هنگامی که تبلیغ پولی خود را آزمایش کردید، می‌توانید تجدید نظر کنید و مطمئن شوید که جریان ترافیک مورد نظر را دریافت می‌کنید.

این اصطلاحات قابل تعویض نیستند.

با این حال، آنها می‌توانند برای هدف قرار دادن مخاطبان از طریق موتورهای جستجو مانند Bing یا Google با یکدیگر همکاری کنند.


SEO و SEM چگونه یکدیگر را تکمیل می‌کنند؟

ممکن است آنها به نظر یکسان عمل کنند، اما این دو کلمه در واقع رویکردهای متفاوتی در SERP دارند.

وقتی صحبت از تکمیل مفهوم SEO و SEM می‌کنیم، افزایش دیدن محتوا برای هر دو هدف برابر است. افزایش و بهبود دیدن سایت شما با بهینه سازی کلمات کلیدی که مخاطبان و جایگاه شما را هدف قرار می‌دهند، در SERPها نشان داده می‌شود. هر دو اصطلاح را می‌توان آزمایش کرد تا ببینیم برای صحبت با مخاطب هدف خود کدام یک را انتخاب می‌کنید.

هر دو مفهوم SEO و SEM در مورد هدایت ترافیک مرتبط به سایت شما هستند. جریانی که از طریق هر دو استراتژی حاصل می‌شود می‌تواند به صورت ارگانیک یا از طریق تاکتیک‌های پولی کار کند.

با این روش‌ها و با کمک بازخورد داده‌ها، درک بهتری نسبت به مخاطبان خود به دست خواهید آورد. برای موفقیت در SEM یا SEO و برای داشتن یک استراتژی مؤثر، به درک کاملی از مخاطبان هدف خود نیاز دارید.

پس به منظور یافتن و هدف قرار دادن کلمات کلیدی با SEO و SEM، اول از همه تحقیق کلمات کلیدی خود را انجام دهید. در ادامه ما با استفاده از «Ubersuggest» به تحقیق کلمات کلیدی نگاهی می‌اندازیم تا نشان دهیم که این سایت می‌تواند برای تکنیک‌های بازاریابی موتور جستجوی شما مفید باشد.

این ابزار می‌تواند با ارائه صدها پیشنهاد در صورت نیاز به ایده‌های کلیدی بیشتر از شما پشتیبانی کند. همچنین نتایج مربوط به حجم، رقابت و حتی ترندها را برای هر کلمه کلیدی مشاهده خواهید کرد و برای اینکه کارها کمی آسان‌تر شود، همه این موارد بر اساس آنچه مردم در گوگل تایپ می‌کنند، است.

Ubersuggest
Ubersuggest
Ubersuggest

این سایت با شناخت مخاطبان و با شناخت استراتژی‌های رقبا، کار را برای شما آسان‌تر می‌کند.

شما می‌توانید با ترکیب SEO و SEMصفحات SERP را در اختیار بگیرید و مطمئن شوید که هم در تبلیغات پولی و هم در رتبه‌بندی‌های ارگانیک دیده شوید.


چه زمانی باید از SEO در مقابل SEM استفاده کنید؟

دانستن اینکه چه زمانی باید در کمپین‌های دیجیتال مارکتینگ خود به SEO در مقابل SEM تمرکز کنید، با دانستن اینکه چه چیزی برای کمپین بازاریابی جستجوی شما بهترین است، همراه خواهد بود.

اگر بودجه محدودی دارید، سئو منطقی‌تر خواهد بود. اگر بتوانید فقط یک هفته تبلیغ خود را حفظ کنید، نتایجی را که می خواهید در SEM نخواهید دید. در واقع زمانی که بتوانید یک استراتژی با طول عمر بسازید، پول خود را هدر خواهید داد.

اگر زمان داشته باشید، سئو بهتر کار خواهد کرد و اگر محتوای با کیفیت منتشر می‌کنید، کلمات کلیدی شما درست انتخاب می‌شود، مطمئن باشید که موفق خواهید شد زیرا این بخش مهمی از رتبه‌بندی در گوگل است. اگر در مورد رتبه‌بندی جدی هستید، می‌توانید به استراتژی‌های لینک سازی متوسل شوید.

به این ترتیب سئو برای شما کار می‌کند و قدرت بالایی برای صفحه‌تان برایتان می‌آورد.


چه زمانی باید از SEM در برابر SEO استفاده کنید؟

یک بررسی دقیق در SEM به شما نشان می‌دهد که راه‌اندازی و آزمایش صفحات مشخص می‌کند که کدام استراتژی بهترین عملکرد را دارد.

پس از شروع، خواهید دید که چرا این کار به تمرین و آزمایش نیاز دارد.

یک بودجه ماهانه شما را سازماندهی می‌کند تا بتوانید بفهمید چه چیزی بهتر است و چه چیزی خوب نیست. عواملی مانند تبلیغات، ترکیب کلمات کلیدی و صفحات لندینگ، نتایج شما را متفاوت خواهد کرد. پس تمام داده‌ها را پردازش کنید تا بتوانید بیشترین بهره را از سرمایه گذاری‌های تبلیغاتی خود ببرید.

از آنجایی که SEM سریع‌تر از SEO کار می‌کند، مزایای پرداختی SEM می‌تواند به شما کمک کند تا در تبلیغاتی که به مشتریان بالقوه تبدیل می‌شوند، عملکرد بهتری داشته باشید.

در هر صورت، SEO و SEM با تکنیک تنظیم و فراموش کردن کار نمی‌کنند.

برای موفقیت هر رویکرد، هر دوی آنها باید به طور منظم مورد بررسی، آزمایش و بهبود قرار گیرند.


نتیجه‌گیری

اکنون که تفاوت بین SEO و SEM را می‌دانید، کدام یک را برای رشد سایت خود انتخاب می‌کنید؟

ارزش وب‌سایت شما در طول زمان قطعاً به سئو بستگی دارد. با این حال، اگر می‌خواهید رتبه خود را در صفحات SERP بالا ببرید و سرعت ترافیک خود را بهبود بخشید، SEM روش بهتری است.

اما فراموش نکنید، شما می‌توانید از هر دو به نفع خود استفاده کنید. سئو بخشی از تاکتیک‌های بدون پرداخت شما در استراتژی دیجیتال مارکتینگ خواهد بود و SEM، از جمله PPC، جز تاکتیک‌های پولی خواهد بود.

پس مزایای استفاده از هر دو را بدون تعصب در مورد بهتر بودن SEO در مقابل SEM از دست ندهید.

در حالی که آنها به صورت جداگانه دارای مزایا و معایبی هستند، در صورت ترکیب، هر دوی آنها می‌توانند یک مزیت رقابتی قوی برای شما ایجاد کنند.

به نظر شما مهم‌ترین عامل در انتخاب سئو یا مهم‌ترین عامل انتخاب SEM چیست؟ چگونه می‌خواهید از آنها با هم به نفع خود استفاده کنید؟

لطفاً نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

سئو بهتر است یا SEM؟

می‌دانیم که می‌خواهید چیزی قطعی بشنوید، اما واقعاً به اهداف شما بستگی دارد. اگر می‌خواهید برای چند هفته فروش داشته باشید، سئو برای شما بسیار کند است تا بتوانید مخاطبان خود را به موقع جذب کنید. در این مورد، SEM در مقابل SEO انتخاب بهتری خواهد بود. سئو برای رشد طولانی مدت مفیدتر خواهد بود. اگر عملکرد شما در SERP کم است، SEM می‌تواند راهی عالی برای تقویت بهینه‌سازی SEO که قبلاً انجام داده‌اید باشد. این کانال‌های بازاریابی قدرتمند با هم، فرصت‌های زیادی را برای رشد مخاطبانی که به دنبال شرکت‌هایی مانند شما هستند، ایجاد می‌کنند.

تفاوت SEO و SEM چیست؟

تفاوت بین SEO و SEM در این است که SEO به تکنیک‌های جستجوی رایگان و ارگانیک و هزینه‌های SEM برای تبلیغات پولی متکی است. SEM زودتر عمل می‌کند زیرا تلاشی پولی است، در حالی که SEO زمان می‌برد اما یک استراتژی قوی و طولانی مدت است. از طرف دیگر، سرمایه‌گذاری در SEM به این معنی است که وقتی تبلیغات خود را خاموش می‌کنید، دیدن شما متوقف می‌شود. به همین دلیل است که درک موارد استفاده از هر دو و به‌طور بالقوه کسب مزیت رقابتی با ترکیب قدرت‌های آن‌ها برای ایجاد موفقیت مهم است.

نسرین نیک‌نژاد

من نسرین هستم.
ورزشکاری که عاشق نوشتن هست و یا نویسنده‌ای که عاشق ورزش کردن.

به هرحال به دنیای پر از دویدن و نوشتن من خوش آمدید.❤❤❤

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها