ورود به جانویس

چگونه در دنیای دورکاری با انگیزه بمانیم؟

در حال حاضر جهان درحال دیجیتالی شدن است و اکثر سازمان‌ها درحال تجربه چیزی هستند که امروزه افراد به آن «تغییر بزرگ» می‌گویند. این عبارت تغییر بزرگ، فراتر از اینکه جدیدترین عبارت در اکوسیستم کاری است، عبارتی است که به چگونگی تاثیر فناوری بر واکنش کارفرمایان و کارمندان به دنیای اطرافشان اشاره می‌کند.

در ابتدای شکل گیری شغل‌ها، اکثر کارمندان به صورت سنتی خدمت کردند و مجبور بودند هر روز برای انجام کار خود به محل کارشان بروند. امروزه با توجه به فناوری به وجود آمده، امکان کار کردن کارمندان از راه دور و به صورت هیبریدی و کارگران دیجیتالی را فراهم کرده‌است که همه این موارد نگرش افراد را به اشتغال تغییر داده‌اند.


از سال ۲۰۲۰ بیش از ۵۴ درصد از کاربران فعال در لینکدین، شرح وظایف خود را تغییر داده‌اند. کارمندان در سراسر جهان از این فرصت استفاده می‌کنند تا شرایط کاری خود را تغییر داده و به جای انجام کار فیزیکی، دورکاری را انتخاب می‌کنند. همین امر باعث شده‌است که کارفرمایان دورکاری را پیش بینی کنند و استراتژی‌هایی برای بهبود عملکرد خود و فراهم کردن شرایط کاری مساعد برای کارمندان خود به کار گیرند.

در همین راستا کارمندان شروع به اظهار نظر درباره اینکه می‌خواهند چگونه، چه زمان‌هایی و برای چه کسانی کار کنند، کردند.

کارفرمایان نیز اقدامات لازم را برای همسو شدن با این تغییرات انجام می‌دهند و با اطمینان از اینکه اقتصاد بزرگی را داخل خانه می‌آورند کار را پیش می‌برند. با این تفاسیر، زمانی که شما به عنوان یک کارمند از راه دور هستید و در یک محیط کاری سنتی قرار ندارید، ممکن است انگیزه خود را از دست بدهید. با این حال چندین راه هست که با انجام آن‌ها می توانید تا حدودی انگیزه و اهداف خود را حفظ کنید.


۱) کار کردن در یک بازه زمانی مشخص

کار کردن در خانه به صورت دورکاری، یکی از مواردی‌است که ممکن‌است به سرعت انگیزه کار کردن را در شما از بین ببرد. همانطور که می‌دانید همه مشاغل سنتی از لحاظ محتوای کاری یکسان نیستند و همین امر درباره مشاغل دورکاری هم صدق می‌کند. پس باید در نظر داشته باشید انجام کارهایی که متناسب با شما نیستند ممکن‌است انگیزه‌تان را پایین بیاورند.

اگر تا به حال دورکاری کرده باشید، حتما می‌دانید که انتخاب کارهایی که بتوانید از عهده آن‌ها برآیید، همیشه ضروری و لازم است. یکی از راه‌های بی انگیزه شدن این است که مشاغلی خارج از مجموعه مهارت‌های خود را انجام دهید. گرچه در این راه به چالش کشیدن خود و مهارتهایتان ضروری است، اما در نظر داشته باشید فراتر نرفتن از محدودیت‌ها نیز مهم است. دقت داشته باشید هنگام درخواست برای یک کار دورکاری، مهارت‌های خود را در قالب نامه و رزومه ارسال کنید. نکته مهم قبل از اینکه تصمیم بگیرید برای کدام استارتاپ کار کنید این است که درباره آن سازمان کاملا تحقیق کنید تا متوجه شوید آیا مهارت‌های خاصی برای همکاری با آن‌ها نیاز دارید یا خیر. رعایت این نکته نقش مهمی در نحوه عملکرد شما در موقعیت تان در آن مجموعه خواهد داشت.

۲) آموزش و یادگیری جدید را فراموش نکنید!

همه ما به عنوان انسان، هرگز نباید از یادگیری و جذب اطلاعات جدید برای بهتر شدن خودمان دست بکشیم. بلکه باید به عنوان یک فرد دورکار، خودمان را در معرض منابع و ابزار یادگیری قرار دهیم. یادگیری بیشتر تضمین این نکته است که می‌توانید اطلاعات خود را حفظ کنید و در صورت نیاز به راحتی به آن‌ها دسترسی پیدا کنید.

علاوه بر این‌ها، با آپدیت اطلاعات خود همیشه در صدر رشته خود باقی خواهید ماند و این کار باعث می‌شود کمتر از انجام وظایفتان خسته و کلافه شوید! یادگیری یکی از بهترین راه‌ها برای حفظ امنیت شغلی است و شما را در موقعیتی قرار می‌دهد که در حیطه خود به سطوح بالاتر دست یابید. کسب مهارت‌های جدید روشی است که تضمین می‌کند هنگام رقابت برای ارتقاء و پاداش در حیطه کاری خود، قدرت چانه زنی بالاتر و بیشتری داشته باشید. یادگیری بیشتر جدای از اینکه انگیزه‌ای برای ترفیع درجه است، ضروری نیز هست. زیرا به عنوان یک کارمند دورکارعلاقه‌مند به سفر ممکن است اغلب در معرض فرهنگ‌های جدید قرار بگیرید. بنابراین یادگیری، از جمله روش‌های آموزشی میان فرهنگی به شما کمک می کنند تا به راحتی با این تغییرات کنار بیایید. از آنجا که رشد یک سازمان بسیار حائز اهمیت است، اگر کارکنان این سازمان حاضر به یادگیری بیشتر در حیطه کاری خود نباشند، رشد سازمان نیز کند می‌شود. بنابراین در انجام دورکاری، یادگیری جز الویت‌های اصلی است.


۳) آپدیت بودن در زمینه فناوری سازمان

حفظ ارتباط با دنیای خارج از طریق فناوری، برای هر فرد دورکاری ضروری است. فناوری و نرم افزارهای جدید هر روز درحال توسعه هستند و به همین دلیل به روز بودن در خصوص آخرین نوآوری‌های مرتبط با رشته خودتان لازم و ضروری است.

داشتن نظم هنگام دورکاری، البته نه صرفا برای بهره‌وری، بسیار مهم است. منظم بودن برای بهبود سلامت روان معجزه می‌کند. زیرا دانستن اینکه هر چیزی کجاست و چگونه می‌توان به آن دسترسی پیدا کرد، اضطراب را کمتر می‌کند. به همین دلیل است که چابکی سازمانی حتی برای افراد دورکار نیز اعمال می‌شود. به خصوص زمانی که برای سازمانی کار می‌کنید که نگران فرایندها و گردش‌های کاری خودش است.

۴) برای موارد غیر منتظره آماده باشید!

مواجه شدن با چالش های غیر منتظره، کنشی از روند هر محیط کاری است (چه سنتی چه دورکاری). بنابراین لازم است که خودتان را از لحاظ روحی و جسمی برای هر چالشی که ممکن است پیش بیاید آماده کنید. برخی از منابع مالی غیر منتظره ممکن است برای افراد دورکار و یا افرادی که به واسطه شغلشان سفرهای زیادی می‌روند پیش بیاید. بسیاری از این افراد هنگام زندگی و یا کار در خارج از کشور ممکن است از میزان هزینه‌ها و مالیات آن کشور اطلاعی نداشته باشند و دقیقا به همین دلیل است که تحقیق ضروری است.

گرچه تحقیق برای اطلاع از خطرات احتمالی به خصوص برای افراد دورکار و افرادی که شغلی خارج از کشور دارند و ممکن است در مسیر کاری خود با آن‌ها مواجه شوید در ابتدا دلسرد کننده است، اما با این حال بهتر است زمانی را صرف مطالعه این خطرات و اثرات آن‌ها بکنید و برنامه‌های اضطراری ایجاد کنید تا خودتان را به طور معقول برای آن‌ها آماده کنید. هنگام تلاش برای تعیین خطرات، پیش بینی بدبینانه بیشتر از اینکه فایده داشته باشد، ضرر دارد و لازم به ذکر است برای یک کارمند دورکار، برنامه‌ریزی قبل از بحران‌های پیش بینی نشده بهترین راه برای در اوج ماندن است.

۵) خودتان را به چالش بکشید!

به چالش کشیدن خود برای آماده شدن جهت انجام یک کار جدید، بسیار کمک کننده است. برای مثال اگر بتوانید بخشی از یک پروژه را در عرض یک ساعت تکمیل کنید، می‌توانید دفعه بعد سعی کنید زمان آن را کمتر کنید. تعیین محدودیت‌ها و چالش‌های کوچک برای خود به شما هدف می‌دهد و باعث می‌شود حتی در مورد خودتان نیز چیزهای جدیدی کشف کنید. وقتی برای خودتان هدف گذاری می‌کنید می‌توانید بفهمید که چه نوع شرایطی در کار برایتان مساعدتر است.

یادگیری بیشتر در مورد کار و حتی در مورد خودتان و پاسخ به موقعیت‌های مختلف، به شما کمک می‌کند تا برنامه کاری خودتان را با موفقیت سازماندهی کنید.همچنین تعیین محدودیت‌های زمانی برای خود، به شما کمک می‌کند که هوشمندانه و کارآمدتر از زمانتان استفاده کنید.


در پایان

فرایند دورکاری به آرامی در حال فراگیر شدن است و انتظار می‌رود در چند سال آینده شاهد هجوم کارمندان به اقتصاد درونی باشیم. اگر شما می‌خواهید شغلی متناسب با نیازهای خود و به مدت طولانی و دراز مدت پیدا کنید، فراگیری مهارت‌هایی که به شما در جستجوی مشاغل دورکاری کمک کند بسیار مهم است. اما با این حال هنوز مشخص نیست که این اقتصاد جدید به جایی برسد یا خیر!

سوالات متداول

با انگیزه ماندن در دنیای دورکاری با رعایت چه اصولی ممکن است؟!

با رعایت اصولی مانند: ۱) کار کردن در یک بازه زمانی مشخص. ۲) آموزش و یادگیری جدید. ۳) آپدیت بودن در زمینه فناوری سازمان. ۴) آماده بودن برای موارد غیر منتظره. ۵) به چالش کشیدن خود.

الهه مصطفی زاده

سلام!
من الهه هستم...
دختری که عاشق share کردن اطلاعاتشه.
به دنیای پر محتوای من خوش‌آمدید!

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها