ورود به جانویس

تمام اصطلاحات اینستاگرام که باید بدانید!

تمام اصطلاحات اینستاگرام که خجالت می‌کشید از بقیه بپرسید!
تمام اصطلاحات اینستاگرام که خجالت می‌کشید از بقیه بپرسید!

اصطلاحات اینستاگرام می‌توانند اکانت شما را نجات دهند! همانطور که می‌دانید این پلتفرم بسیار محبوب و پرکاربر است. دانستن اصطلاحات آن یکی از مهم‌ترین و پیش‌پا افتاده‌ترین مسائل اولیه می‌باشد که هر کاربر باید این اصطلاحات را بلد باشد تا بتواند در این فضا حرفی برای گفتن داشته باشد.

جانویس در این مقاله مجموعه‌ای کامل از اصطلاحات پایه و مهم اینستاگرام را برایتان جمع‌آوری کرده که دانستن این اصطلاحات می‌تواند در عملکرد شما در این اپلیکیشن موثر باشد:

۱) فالو (Follow)

فالو در لغت به معنای دنبال کردن می‌باشد. در اینستاگرام نیز فالو به این معناست که شما پست‌ها و کلیه فعالیت‌های شخص‌ دیگری که به آن علاقه‌مند هستید را دنبال می‌کنید. اگر شخصی را فالو کنید و او شما را اکسپت کند می‌توانید تمامی پست‌های او را ببینید. همچنین هر پست جدیدی را که آپلود کند در صفحه‌ Home شما قابل مشاهده می‌باشد. ناگفته نماند در اینستاگرام می‌توانید هم پیج شخصی (Private Account) و هم پیج عمومی (Public Account) داشته باشید.

زمانی که در اینستاگرام یک پیج عمومی را فالو می‌کنید، دیگر نیاز نیست صبر کنید طرف مقابل شما را اکسپت کند تا بتوانید محتواهای پیجش را ببینید. پیج او باز است و می‌توانید به راحتی به محتوای پیج طرف مقابل دسترسی داشته باشید.

۲) فالوور (Follower)

زمانی که شما پیج شخصی را فالو کرده و دنبال می‌کنید، به فالوورهای پیج مورد نظر اضافه می‌شوید. این رویداد برای شما نیز برقرار است. زمانی اشخاصی پیج شما را فالو و دنبال می‌کنند به فالوورهای پیج شما اضافه می‌شوند.

۳) فالویینگ (Following)

وقتی که شما شخصی را فالو می‌کنید، می‌توانید در قسمت Following آن‌ را مشاهده کنید. فالویینگ پیج‌تان، نشان دهنده‌ی تعداد پیج‌هایی است که شما دنبال می‌کنید.

۴) فالوبک (Follow Back)

فالوبک به عملی گفته می‌شود که شما شخصی را فالو می‌کنید و او هم شما را فالو می‌کند.

۵) پست (Post)

هر محتوایی، ائم از عکس و ویدیو که در داخل صفحه‌ی خود به اشتراک می‌گذارید یک پست محسوب می‌شود. مجموعه‌ا‌ی از پست‌هایی که آپلود کرده‌اید را می‌توانید در قسمت پروفایل پیج‌تان ببینید. پست‌های فالوورهایتان را نیز می‌توانید در قسمت‌ Home اینستاگرام مشاهده کنید.

۶) کامنت (Comment)

با استفاده از این قابلیت می‌توانید در مورد هر پستی که دوست دارید، در قالب کامنت اظهار نظر کنید. فراموش نکنید همه می‌توانند کامنت‌ها را ببینند و با انتخاب گزینه‌ی Reply کامنت شما را پاسخ دهند.

البته اینستاگرام قابلیت دیگری در بخش کامنت‌ها تحت عنوان Turn off commenting دارد که با انتخاب این گزینه دیگر کسی نمی‌تواند برای پست شما کامنت بگذارد.

۷) لایک کردن (Like)

در اینستاگرام زمانی که از محتوایی خوشتان بیاید می‌توانید با لایک کردن این امر را به طرف مقابل اطلاع دهید. محتوای گفته شده می‌توانید هم به صورت پست و هم مطلبی در کامنت باشد. شما می‌توانید هر دو را لایک کنید. همچنین اگر از لایک کردن محتوایی پشیمان شده‌اید و یا اشتباهی لایک کرده‌اید، نگران نباشید! چرا که می‌توانید آن را آنلایک کنید.

۸) استوری (Story)

استوری به معنای داستان گفتن و روایت کردن می‌باشد. یکی از جذاب‌ترین قابلیت‌هایی می‌باشد که اینستاگرام در سال ۲۰۱۷ به اپلیکیشن خود اضافه کرد. روند استوری به این صورت است که می‌توانید عکس و یا ویدیویی که محدودیت ۱۵ ثانیه‌ای دارد را به مدت ۲۴ ساعت با مخاطبان خود به اشتراک بگذارید. بعد از ۲۴ ساعت محتوایی که آپلود کرده‌اید خود به خود از طرف اینستاگرام پاک می‌شود. اما اگر می‌خواهید استوری‌هایی که آپلود می‌کنید را در پیجتان نگه‌ دارید باید آن را به بخش  Highlight اینستاگرام اضافه کنید. در استوری همانند پست قابلیت لایک کردن وجود ندارد و کامنت‌ها فقط برای شخصی که استوری گذاشته‌است قابل مشاهده می‌باشد.

در هر ۲۴ ساعت می‌توانید ۱۰۰ استوری قرار دهید و سپس به ترتیب زمان، هر کدام که زودتر آپلود شده‌اند، حذف می‌شوند.

در استوری قابلیت‌های گوناگونی برای ادیت تصاویر و ویدیو‌ها وجود دارد که سبب محبوبیت این ویژگی شده‌است. در ابتدا اینستاگرام چند فیلتر برای ادیت در اختیار کاربرانش قرار داد. پس از مدتی این اپلیکیشن کاربران خود را به چالش کشید و گفت هر شخصی که می‌خواهد می‌تواند فیلتری برای ادیت به فیلترهای اینستاگرام اضافه کند و کاربران نیز از این مسئله استقبال کردند.

در استوری قابلیتی دیگری تحت عنوان کلوز فرند (Close friends) وجود دارد که با استفاده از این قابلیت می‌توانید برای کاربران خاصی که خودتان انتخاب کرده‌اید استوری بگذارید.

۹) لایو (Live)

Live به معنای پخش زنده می‌باشد که در اینستاگرام نیز به همین معنا کاربرد دارد. نحوه‌ی کار این قابلیت به این صورت است که شما حداکثر به مدت ۴ ساعت می‌توانید به صورت زنده با کاربران خود در ارتباط باشید. تمامی افرادی که در لایو حضور دارند می‌توانند برایتان کامنت بگذارند و یا لایک کنند. لایو اینستاگرام را اگر سیو کنید به مدت ۲۴ ساعت روی پیج‌تان باقی می‌ماند و پس از گذشت ۲۴ ساعت حذف می‌شود و اگر در آخر لایو گزینه‌ی Share to IGTV را انتخاب کنید لایو مورد نظر در پیج‌تان به صورت IGTV پست می‌شود. 

برای دریافت اطلاعات دقیق درباره‌ی لایو می‌توانید به مقاله‌ی لایو رومز اینستاگرام مراجعه کنید.

۱۰) فید (Feed)

فید اینستاگرام در اصل اولین صفحه‌ای می‌باشد که پس از ورود به اینستاگرام با آن روبرو می‌شوید. در این صفحه می‌توانید استوری‌ها و پست‌های افرادی که فالو کرده‌اید را مشاهده‌ کنید.

۱۱) کا (K) و ام (M) در اصطلاحات اینستاگرام به چه معنا هستند؟

اینستاگرام برای ساده‌تر و راحت‌تر کردن اعداد از این حروف استفاده کرده است. هر K معادل ۱۰۰۰ نفر و هر M معادل با یک میلیون نفر می‌باشد.

۱۲) نوتیفیکیشن (Notification)

نوتیفیکیشن ابزاری برای اطلاع رسانی می‌باشد. در اینستاگرام نیز اطلاعاتی همچون لایک کردن، کامنت گذاشتن، فالو کردن و… از طریق نوتیفیکیشن به شما اعلام می‌شود. در این اپلیکیشن تنظیماتی وجود دارد که می‌توانید انتخاب کنید این ابزار خاموش و یا روشن باشد. در صورتی که  انتخاب کنید نوتیفیکیشن‌تان روشن باشد می‌توانید از فعالیت‌های فالوورهایتان به صورت آنلاین با خبر شوید و اگر انتخاب کنید که خاموش باشد هیچ اعلانی برایتان نمی‌آید.

۱۳) هشتگ (Hashtag)

هشتگ در اینستاگرام برای دسته‌بندی پست‌ها به کار می‌رود. این قابلیت علاوه بر اینستاگرام در فیسبوک، توییتر، پینترست و… نیز وجود دارد. با استفاده از هشتگ به راحتی می‌توانید به محتوایی که می‌خواهید دسترسی پیدا کنید. برای استفاد از هشتگ کافیست ‘#’ را در اول دسته بندی مورد نظرتان تایپ کنید.

اصولا در اینستاگرام برای دسته‌بندی پست‌ها به وسیله‌ی هشتگ، متن مورد نظر را با ‘#’ در کامنت و یا در کپشن پست می‌نویسند. ( در ادامه مفهوم کپشن را برایتان توضیح می‌دهیم.)

۱۴) اکسپلور (Explore)

در اکسپلور اینستاگرام پست‌هایی از سراسر دنیا وجود دارد. پست‌های موجود در اکسپلور با توجه به فعالیت‌های قبلی شما و با استفاده  از الگوریتم‌هایی که برای دنبال کردن فعالیت‌هایتان در اینستاگرام تعبیه شده‌است، انتخاب می‌شوند. ناگفته نماند این الگوریتم‌ها علاوه بر فعالیت‌های شما، فعالیت‌های فالوورهایتان را نیز تحت نظر دارند.

۱۵) منشن (Mention) و تگ (Tag) دو اصطلاح معادل در اینستاگرام

در اینستاگرام اگر بخواهید از کسی نام ببرید، با استفاده از منشن می‌توانید این‌ کار را انجام دهید. به عنوان مثال یک عکس از شخص دیگری در پیج خود به اشتراک گذاشته‌اید و می‌خواهید به حضور این شخص اشاره کنید و یا یک آگاهی به مخاطبان خود بدهید، در این حالت‌ها می‌توانید از منشن و یا تگ کمک بگیرید.

برای منشن و تگ کردن کافیست علامت ‘@’ را قبل از آیدی شخص مورد نظر بگذارید.

۱۶) دایرکت (Direct)

در دایرکت اینستاگرام می‌توانید به صورت خصوصی با شخص و یا اشخاصی (در قالب گروه) در ارتباط باشید. دایرکت در اینستاگرام فضایی همانند دیگر پیام‌رسان‌ها دارد.

اگر نمی‌دانید در اینستاگرام چگونه می‌توانید گروه  بسازید، به مقاله‌ی چگونه در اینستاگرام گروه بسازیم؟ مراجعه کنید.

۱۷) آرشیو (Archive)

آرشیو در لغت به معنای نگهداری چیزی می‌باشد. در اینستاگرام هم آرشیو معنای گفته شده را دارد و می‌توانید پست‌های خود را آرشیو کنید و هر زمان که خواستید بتوانید به آن‌ها دسترسی پیدا کنید.

۱۸) سیو کردن (Saved)

سیو کردن در اینستاگرام تنها در خود اپلیکیشن امکان پذیر می‌باشد. می‌توانید پست‌های مورد علاقه‌تان را سیو کنید و هر زمان که خواستید از طریق پیج‌تان به موارد سیو شده مراجعه کنید. همچنین با سیو پست‌های مورد علاقه‌تان می‌توانید در بخش Collections، کلکسیون خود را داشته باشید و به گونه‌ای خاص آن‌ها را دسته‌بندی کنید.

۱۹) سرچ (Search)

همانطور که می‌دانید سرچ به معنای جست‌وجو کردن می‌باشد. این قابلیت قدرتمند در اینستاگرام ۴ بخش دارد که در ادامه هر کدام را توضیح می‌دهیم:

۱- Search top  

در بخش Search top می‌توانید بیشترین سرچ‌هایی که توسط خود شما انجام شده‌است را ببینید  .

۲- Search people

در این قسمت می‌توانید هر پیجی که مد نظرتان است را سرچ کنید. همچنین اینستاگرام پیج‌هایی مشابه با پیچی که سرچ کرده‌اید را به عنوان پیشنهاد به شما نشان می‌دهد.

۳- Search tags

با سرچ هشتگ در این قسمت می‌توانید به پست‌هایی مربوط به هشتگ سرچ شده دست پیدا کنید.

۴- Search places

با روشن کردن لوکیشن گوشی خود و سرچ مکان مورد نظر می‌توانید به تمامی پست‌هایی که در آن لوکیشن گرفته شده‌اند دسترسی پیدا کنید.

۲۰) گاید اینستاگرام (Guide)

 گاید اینستاگرام ابزار خوبی برای دسته‌بندی پست‌ها می‌باشد. به کمک این ابزار می‌توانید راهنمای خوبی برای کابران خود فراهم کنید تا بتوانند به راحتی محتواهای دلخواه پیج‌تان را ببینند.

اگر در مورد این ویژگی جذاب اینستاگرام چیزی نمی‌دانید با مراجعه به مقاله‌ی آموزش قدم به قدم گاید اینستاگرام اطلاعات خود را افزایش دهید.

۲۱) ریلز اینستاگرام (Reels)

Reels روشی جذاب و سرگرم کننده برای ایجاد محتوا می‌باشد. با ریلز می‌توانید ویدیوهای ۱۵ ثانیه‌ای را در یک فید اختصاصی تولید کنید و با کاربران خود به اشتراک بگذارید.

۲۲) Insights

با Insights می‌توانید پیج و مخاطبانتان را آنالیز و تحلیل کنید. با کمک این ابزار می‌توانید روند پیج خود را بهتر کنید. البته این ابزار اینستاگرام به دلیل حفظ حریم شخصی کاربران فقط اطلاعات کلی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

۲۳) ریستریک (Restrict)

ریستریک از قابلیت‌های جدید اینستاگرام می‌باشد. این گزینه برای حفظ امنیت پیج‌تان در مقابل کامنت‌های توهین‌آمیز می‌باشد. روند ریستریک به این صورت است که شما به جای بلاک کردن طرف مقابل کامنت او را ریستریک می‌کنید بدون آن که شخص مورد نظر بفهمد. کامنتی که ریستریک می‌شود فقط برای شخصی که کامنت گذاشته است و شما قابل دیدن می‌باشد.

۲۴) بلاک (Block)

اگر بخواهید شخصی هیچ نشانه‌ای از پیج‌تان داشته باشد و به عبارتی او را از پیج خود حذف کنید باید از گزینه‌ی بلاک استفاده کنید.

۲۵) ریپورت (Report)

Report به معنای گزارش دادن می‌باشد. وقتی در اینستاگرام کسی را ریپورت می‌کنید به اینستاگرام گزارش می‌دهید که این فرد فعالیتی غیر مجازی انجام داده‌است. زمانی که تعداد ریپورت‌ها ۵/۱ برابر تعداد فالوور‌های پیج شود، پیج ریپورت شده توسط اینستاگرام بسته می‌شود. هر چند برای جلوگیری از بسته شدن پیج می‌توانید از کامنت انگلیسی استفاده کنید. هر کامنت انگلیسی سه ریپورت را از بین می‌برد.

 در ادامه اصطلاحاتی از اینستاگرام را که حالت عامیانه دارند را بیان می‌کنیم:

اصطلاحات اینستاگرام که حالت عامیانه دارند!

۱– کپشن (Caption)

در اینستاگرام توضیح و متنی که زیر پست‌های خود می‌نویسیم را کپشن می‌گویند.

۲- ربات اینستاگرام

ربات اینستاگرام، نقش شما را در این اپلیکیشن بازی می‌کند. به این صورت که به جای شما لایک می‌کند، کامنت می‌گذارد و فالو می‌کند. با این تفاوت این‌ کار را در مقیاس بزرگ‌تری انجام می‌دهد و شما می‌توانید پس مدتی  تعداد زیادی فالوور واقعی داشته باشید.

۳- بیزینس پروفایل (Business Profile)

این قابلیتی‌ست که اینستاگرام در اختیار کاربرانی قرار داده‌است که قصد دارند از پیج خود کسب درآمد کنند. با ایجاد یک بیزینس پروفایل، اینستاگرام یک سری امکانات در اختیار شما قرار می‌دهد تا به روند بهبود پیچ‌تان کمک شود. امکانات داده شده در پیج‌های عادی وجود ندارند.

اصطلاحاتی که فقط برای اینستاگرام هستند!

۱- F4F  

F4F مخفف کلمه‌ی Follow For Follow می‌باشد. این اصطلاح برای زمانی است که می‌خواهید بگویید اگر پیج شما را فالو کنند شما نیز پیج طرف مقابل را فالو می‌کنید.

۲- L4L

L4L مخفف Like For Like می‌باشد. این اصطلاح همانند F4F می‌باشد با این تفاوت که مفهوم گفته شده برای لایک کردن می‌باشد.

۳- S4S

این عبارت مخفف Shout For Shout می‌باشد. می‌توان این عمل را نوعی تبلیغ دانست. روند S4S به این صورت است که شما اسکرین‌شاتی از پیج طرف مقابل در پیج خود قرار می‌دهید و از فالوورهای خود می‌خواهید که این پیج را فالو کنند. این عمل را طرف مقابل هم باید در پیج خود انجام می‌دهد.

۴- Spam 4 Spam یا C4C

استفاده از این روش باعث افزایش کامنت‌ها می‌شود. روش Spam 4 Spam یا C4C به این صورت است که شما زیر پست یک شخص تعداد زیادی کامنت می‌گذارید و شخص مقابل نیز این کار را برای پیج شما تکرار می‌کند. کاربرد این روش بیشتر برای زمانی می‌باشد که پیجی توسط اینستاگرام بلاک شده باشد.

در این مقاله تمامی اصطلاحات اینستاگرام را به شما آموزش دادیم. با دانستن این اصطلاحات می‌توانید عملکرد بهتری در این اپلیکیشن محبوب داشته باشید.

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها