ورود به جانویس

آموزش کامل لایو در اینستاگرام + ۷ ایده برای برگذاری آن

آموزش کامل لایو در اینستاگرام + ۷ ایده برای برگذاری آن
آموزش کامل لایو در اینستاگرام + ۷ ایده برای برگذاری آن

آیا از برگذاری لایو در اینستاگرام می‌ترسید؟ ادامه‌ی این مقاله را از دست ندهید! قرار است در اینستاگرام لایو برگذار کنید و عاشق این قابلیت شوید. در واقع، ما می‌خواهیم برگذاری لایو در اینستاگرام را آنقدر آسان کنیم که از آن لذت ببرید. پس دیگر خبری از استرس و عرق کردن نیست.

به طور کلی اینستاگرام بیش از یک میلیارد کاربر فعال ماهانه دارد که همگی به دنبال محتوای قابل مصرف هستند. یک نظرسنجی در سال ۲۰۲۱ نشان داد که بینندگان ویدیو به ۹۲٪ از کاربران اینترنت در سراسر جهان رسیده است و لایو رتبه چهارم را از نظر محبوبیت به خود اختصاص داده است. محتوای ویدیویی پادشاه اینترنت است.

بنابراین، به خودتان لطف کنید و شروع به برنامه ریزی لایو بعدی اینستاگرام خود کنید. نفس عمیق بکشید و شروع کنید!


لایو اینستاگرام چیست؟

Instagram Live قابلیتی است که به شما امکان می‌دهد لایو یا پخش ویدیو را برای فالوورهای اینستاگرام خود در زمان واقعی انجام دهید. ویدیوهای لایو در کنار استوری‌ها، درست بالای فید اصلی اینستاگرام قرار دارند.

لایو اینستاگرام چیست؟

وقتی در اینستاگرام لایو برگذار می‌کنید، فید لایو شما جلوی هر استوری می‌رود، به این معنی که می‌توانید توجه فالوورهای خود را بدون نگرانی از الگوریتم‌های اینستاگرام، جلب کنید.


چگونه در اینستاگرام لایو برگذار کنید؟

لایو در اینستاگرام ساده است. برای شروع، باید یک اکانت اینستاگرام و یک موبایل داشته باشید زیرا بسیاری از ویژگی‌های اینستاگرام فقط در تلفن همراه در دسترس هستند.

سپس وارد مرحله اول شوید:

مرحله ۱: از پروفایل یا فید خود، نماد مثبت در بالا سمت راست را انتخاب کنید. حال روی محتوایی که می‌خواهید تولید کنید بزنید.

مرحله‌ی اول برگذاری لایو در اینستاگرام

مرحله ۲: روی Live بزنید.

هنگامی که روی Live بزنید، اینستاگرام به طور اتومات گزینه Live را که می‌توانید در صفحه نمایش زیر مشاهده کنید، باز می‌کند. روی نماد ضبط بزنید. اینستاگرام قبل از شروع پخش شما به طور خلاصه اتصال اینترنت تلفن شما را بررسی می‌کند.

مرحله‌ی دوم برگذاری لایو در اینستاگرام

واویلا! به این صورت در دو مرحله در اینستاگرام لایو برگذار کنید. ما که گفتیم ساده‌ست!

توجه داشته باشید تعداد بینندگان شما در بالای صفحه نمایش شما نشان داده می‌شود. همچنین می‌توانید تمام کامنت‌های بینندگان خود را هنگام ورود مشاهده کنید. آن قلب‌های در حال پرواز را جشن بگیرید! این مخاطب شماست که عشق شما را نشان می‌دهد.

در پایین و سمت راست بالای صفحه‌نمایش، برخی ویژگی‌ وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای بهتر کردن لایو خود استفاده کنید.

بیایید آن‌ها را تجزیه کنیم:

 • Questions: قبل از لایو، می‌توانید با ارسال استیکر سوال در استوری اینستاگرام سوالات مخاطبان خود را جمع‌آوری کنید. وقتی وارد لایو اینستاگرام می‌شوید، می‌توانید به سوالات بینندگان خود دسترسی داشته باشید.
 • Send: می‌توانید ویدیوی لایو خود را در طول پخش برای یک کاربر در اینستاگرام ارسال کنید.
 • Add a guest: این به شما و یک کاربر دیگر اجازه می‌دهد ویدیوی لایو را به اشتراک بگذارید. وقتی یک مهمان اضافه ‌می‌کنید، هر دو از طریق صفحه نمایش تقسیم شده در ویدیو ظاهر می‌شوید.
 • Face filters: آیا می‌خواهید یک رنگ موی جدید یا صورتی شبیه یک توله سگ داشته باشید؟ با این قابلیت فالوورهای خود را سرگرم کنید.
 • Change camera: دوربین را از حالت سلفی به حالت عادی تغییر دهید.
 • Share a photo or video: یک عکس یا ویدیو از رول دوربین خود بگیرید و آن را با مخاطبان زنده خود به اشتراک بگذارید.
 • Add a comment: از این فیلد برای اضافه کردن کامنت به استریم خود یا اگر مادرتان پیوست و شما را ترول کرد، می‌توانید از آن برای غیرفعال کردن کامنت هم استفاده کنید.
ویژگی‌های لایو اینستاگرام

وقتی ویدیوی لایو اینستاگرام خود را تمام کردید، روی آیکون X در گوشه بالا سمت راست بزنید. پس از پایان ویدیو، از شما خواسته می‌شود که آن را در آرشیو لایو اینستاگرام خود مشاهده کنید یا آن را کنار بگذارید.

به خودتون افتخار کنید! شما به تازگی اولین لایو اینستاگرام خود را به پایان رساندید!


چگونه یک Live Room راه اندازی کنیم؟

در مارس ۲۰۲۱، اینستاگرام Live Rooms را معرفی کرد که به کاربران این امکان را می‌دهد تا با حداکثر سه نفر دیگر لایو برگذار کنند. پیش از این، تنها با استفاده از گزینه «Add a guest»، کاربران می‌توانستند با یک نفر دیگر استریم‌ها را میزبانی کنند. در حال حاضر، شما می‌توانید با سه نفر دیگر لایو برگذار کنید و این مسئله تصمیم‌گیری را برای انتخاب مهمان آسان‌تر می‌کند.

با Live Rooms، کاربران (و برندها) می‌توانند در استریم‌های خود کمی خلاق‌تر شوند. دعوت از سخنرانان بیشتر می‌تواند تجربه‌ای جذاب برای مخاطبان شما ایجاد کند، مانند:

 • لایو‌های بازی
 • جلسات خلاق
 • پرسش و پاسخ اینفلوئنسر
 • یا dance-offs

این‌ها فقط چند ایده برای Live Rooms هستند و عملکرد خوبی هم دارند. (خوب، در واقع، چهار نفر هم نوعی محدودیت است؛ اما عملکردی بهتر از یک نفر دارد.)

Live Rooms، برای برندها و کسب‌وکارها عالی هستند. هر زمان که مهمانی را برای پیوستن به ویدیوی لایو خود دعوت می‌کنید، مخاطبان او به آن لایو دسترسی دارند، حتی کاربرانی که شما را در اینستاگرام دنبال نمی‌کنند. اگر بتوانید سه نفر دیگر را متقاعد کنید که با شما لایو داشته باشند، سه برابر بیشتر در معرض دید قرار خواهید گرفت.

چگونه یک Live Rooms راه اندازی کنیم:

۱) همان مراحلی را که برای راه اندازی یک لایو معمولی انجام می‌دهید را طی کنید.

۲) سپس روی آیکون Rooms در کنار گزینه‌ی درخواست لایو بزنید.

۳) نام مهمانان خود را تایپ کنید، Invite را بزنید!

چگونه یک Live Rooms راه اندازی کنیم

می‌توانید هر سه مهمان خود را به‌طور هم ‌زمان هنگام راه‌اندازی استریم یا یکی یکی با پیشرفت لایو خود اضافه کنید.


۳ نکته برای استفاده از لایو اینستاگرام

۱) هدف S.M.A.R.T را تنظیم کنید:

آیا زمانی که محتوای خود را برنامه ریزی می‌کنید اهدافی را تعیین می‌کنید؟

هنگامی که شما این کار را انجام دهید، مخاطبان شما متوجه این مسئله خواهند شد. یک طرح باعث می‌شود لایو اینستاگرام شما از صفر به قهرمان تبدیل کند. برای رسیدن به آن جا، باید S.M.A.R.T تنظیم کنید. هدف شما باید خاص، قابل اندازه‌گیری، قابل دستیابی، مرتبط و مبتنی بر زمان باشد.

 • خاص و مشخص: هدف شما باید متمرکز باشد. به عنوان مثال، یک هدف بد این خواهد بود: «می‌خواهم یک ویدیوی سرگرم‌کننده لایو اینستاگرام بسازم». خوب، اما “سرگرمی” به چه معناست؟ این هدف مبهم و ذهنی است و اندازه‌گیری آن را دشوار می‌کند. در عوض، سعی کنید بگویید: “این لایو اینستاگرام قصد دارد نرخ تعامل را ۲۵٪ بیشتر از آخرین استریم ما افزایش دهد.”
 • قابل اندازه گیری: چگونه متوجه می شوید که به هدف خود رسیده اید؟ مطمئن شوید که واقعاً می توانید معیارهای خود را اندازه گیری کنید. (به بالا مراجعه کنید!).
 • قابل دستیابی: برای ستاره‌ها شلیک نکنید و ماه را از دست ندهید! مطمئن شوید که هدف شما در دسترس شماست. در غیر این صورت، خود را برای شکست آماده می‌کنید. برای مثال، «من: می‌خواهم بیشترین فالوور را داشته باشم. اینستاگرام: امکان پذیر نخواهد بود (مگر اینکه کریستیانو رونالدو باشید)، اما “من ۱۰۰۰ فالوور در اینستاگرام می خواهم” این هدفی قابل دستیابی‌ست.
 • ارتباط: از خود بپرسید آیا این هدف در حال حاضر برای شما و شرکت‌تان اهمیت دارد؟ آیا با اهداف کلی کسب‌و‌کار شما مرتبط است؟
 • به موقع: فرصت‌ها به شما کمک می‌کند تمرکز کنید و شما را به سمت هدف خود سوق می‌دهد. به عنوان مثال، “من می خواهم لایو اینستاگرام را با مهمانان تا Q4 میزبانی کنم” اساساا یک هدف “آن را انجام دادم یا نکردم”. اگر بگویید «من می‌خواهم به میزبانی مهمانان جدید در لایو اینستاگرام ادامه دهم»، هرگز نمی‌توانید آن را از فهرست کارهایتان حذف کنید.

۲) یک طرح ایجاد کنید:

بعد از اینکه به S.M.A.R.T فکر کردید. وقت آن است که یک طرح اولیه برای رسیدن به آن ایجاد کنید. یک طرح کلی از اینکه ویدیوی شما چگونه پیش خواهد رفت را ترسیم کنید. سپس، نکاتی را که می‌خواهید با تخمین زمان تقریبی پوشش دهید، یادداشت کنید. این طرح شما را در مسیر حرکت نگه می‌دارد و بینندگان از وضوح آن قدردانی خواهند کرد.


۳) بینندگان خود را درگیر کنید:

لایو اینستاگرام قدرت مخفی مارکتینگ رسانه‌های اجتماعی برای جذب مخاطب است. این ابزار به شما این امکان را می‌دهد که با مخاطبان خود به صورت زنده چت کنید. هنگام پیوستن به جریان شما، فالوورهای خود را با نام فریاد بزنید. شما می‌توانید به نظرات و سوالات در زمان واقعی پاسخ دهید.

حتی می‌توانید از نظرات آن‌ها برای استریم بعدی خود ایده بگیرید. آیا مردم در مورد موضوعات مشابه می‌پرسند یا نظر می‌دهند؟ از کامنت‌های محبوب برای تولید محتوا استفاده کنید!


ایده‌های پخش لایو اینستاگرام برای بیزینس‌ها

شما برای میزبانی لایو اینستاگرام خود آما‌ده‌اید. اکنون، تنها چیزی که نیاز دارید چند ایده‌ست. خوشبختانه ما هفت ایده لایو اینستاگرام را برای کسب‌وکار شما آورده‌ایم:


۱) همکاری با اینفلوئنسرها!

اینفلوئنسر مارکتینگ در ارتباط با فالوورهای خود است تا بتوانید اطلاعاتی در مورد برندهایی که دوست دارند یا موضوعاتی که به آن‌ها علاقه دارند به اشتراک بگذارید. اگر اینفلوئنسری را انتخاب کنید که با برند شما همسو باشد، می‌توانید مخاطبانش را با آنچه ارائه می‌دهید، آشنا کنید. لایو اینستاگرام بستر مناسبی برای این همکاری‌ها است.

با ویژگی‌های «Add a guest» و «Live Room»، می‌توانید اینفلوئنسرها را برای مصاحبه، جلسات پرسش و پاسخ با بینندگان خود، یا یک چت دوستانه وارد کنید.

اگر قصد دارید بیش از یک اینفلوئنسر را در پخش خود معرفی کنید، از ویژگی Live Rooms استفاده کنید. شما می‌توانید حداکثر از سه اینفلوئنسر دعوت کنید تا صفحه را با شما به اشتراک بگذارند.


۲) به یک ایونت بروید!

رویدادها، مراسم یا کنفرانس‌های صنعتی‌ که در آن شرکت می‌کنید، پخش کنید. مردم دوست دارند که از شخصی در حلقه داخلی به مهمانی‌های صنعت نگاه کنند.

اگر قصد دارید رویداد بعدی خود را پخش کنید، از FOMO استفاده کنید. ترس از دست دادن می‌تواند ابزار قدرتمندی باشد. مردم می‌خواهند آن چه را که در زمان واقعی می‌گذرد تماشا کنند و از آن مطلع شوند تا هیچ لحظه هیجان انگیزی را از دست ندهند. لایو خود را از قبل تبلیغ کنید! حتما بعد از این واقعیت یک ویدیوی خلاصه تولید و ارسال کنید. می‌توانید لایو خود را دانلود کنید، آن را هر طور که دوست دارید ادیت کنید، سپس آن را دوباره در فید خود ارسال کنید.

اخیرا کری آندروود در جوایز CMT اجرا کرد. او خلاصه‌ای از اجرای عالی خود را برای طرفدارانی که ممکن است آن را به صورت لایو از دست داده باشند، منتشر کرده است.


۳) میزبان یک آموزش، کارگاه یا کلاس باشید!

فالوورهای خود را با محتوای تعاملی درگیر کنید. به یک کارگاه یا کلاس، آموزش دهید یا یک آموزش در مورد محتوایی که با آن مرتبط هستید میزبانی کنید. مخاطبان شما این شانس را خواهند داشت که درباره کاری که انجام و ارائه می‌دهید یا آنچه می‌فروشید سوالاتی بپرسند.

اگر فکر می کنید هیچ دانش دنیوی برای انتقال به فالوورهای خود ندارید نترسید. شما می‌توانید به معنای واقعی کلمه هر چیزی را به مخاطب خود آموزش دهید، به شرطی که سرگرم کننده باشد.

برای مثال، خواننده رپ Saweetie به صورت زنده رفت تا به فالوورهای خود نشان دهد که چگونه به درستی غذای Saweetie مک دونالد را بخورند.

او گفت: “چون همه شما این کار را اشتباه انجام می‌دهید.” سپس شروع به درست کردن Nuggachoes کرد، غذایی که شبیه سیب زمینی سرخ شده و ناگت مرغ است که با سس پوشانده شده است.

راستش را بخواهید، به نظر می‌رسد یک غذا برای آخر شب است و اگر Instagram Live وجود نداشت ما این نمی‌فهمیدیم :)


۴) لایو Q&A برگذار کنید!

مخاطبان خود را درگیر کنید و با یک پرسش و پاسخ زنده به آن‌ها احساس شنیده شدن بدهید. به سادگی وارد لایو اینستاگرام شوید و از مخاطبان خود سوالی بپرسید. اگر سوالات زیادی دریافت نمی‌کنید، از مخاطبان خود بخواهید که برخی از آن‌ها را پست کنند. اگر احساس شجاعت می‌کنید، آن را به AMA (هر چیزی از من بپرس) تبدیل کنید.

به عنوان مثال هلی بیلی برای فیلمبرداری فیلم موزیکال رنگ ارغوانی در آتلانتا، جورجیا، میزبان یک پرسش و پاسخ زنده اینستاگرامی بود.

قبل از لایو، حتما اعلام کنید که یک پرسش و پاسخ برای فالوورهای خود برگزار می‌کنید. می‌تواند به سادگی یک استوری سریع باشد، یا می‌توانید چند روز از قبل این کار را انجام دهید.


۵) لایو آنباکسینگ داشته باشید!

اگر محصول جدیدی را راه اندازی می‌کنید، آنباکسینگ محصول را به صورت لایو برگذار کنید و به فالوورهای خود نشان دهید که چه چیزی به دست می‌آورند. مردم به برندها در اینستاگرام اعتماد دارند. مطالعات نشان می‌دهد که «افراد از [اینستاگرام] برای کشف موارد ترند استفاده می‌کنند، قبل از خرید درباره محصولات تحقیق می‌کنند و تصمیم می‌گیرند که خرید کنند یا نه». بنابراین، از لایو به نفع خود استفاده کنید و محصولات خود را در حین پاسخ دادن به سوالات بلادرنگ به نمایش بگذارید.


۶) با یک مشتری خوشحال صحبت کنید!

برای کمک به تقویت برند خود نیازی به صحبت با یک رهبر فکری صنعت یا تأثیرگذار ندارید. گپ زدن با مشتریان در مورد اینکه چقدر محصولات یا خدمات شما را دوست دارند، راهی موثر برای جذب مخاطب است. به علاوه، هزینه آن بسیار کمتر از استخدام اینفلوئنسرها است.

از آن جایی که اینستاگرام به شما این امکان را می‌دهد که پس از اتمام کار، ویدیو را سیو کنید، می‌توانید آن را به عنوان گواهی ویدیویی در پروفایل اینستاگرام خود نگه‌ دارید. به این صورت می‌توانید برد مضاعفی داشته باشید!


۷) مرور!

واکنش فوری خود را به رویدادها، اخبار، محصولات یا هر چیز مرتبط با صنعت خود نشان دهید. اگر مخاطبان شما آن را سرگرم کننده یا جالب می‌دانند، این یک بازی منصفانه است.

به عنوان مثال، اگر سخنرانی یک رهبر فکری در زمینه خود را تماشا کرده‌اید، می‌توانید پس از آن به لایو اینستاگرام بروید و افکار خود را به اشتراک بگذارید. همچنین می‌توانید محصولات و خدمات مختلف مرتبط با کسب‌وکار خود را بررسی کنید. از یک لپ تاپ جدید برای کسب‌وکار خود استفاده می‌کنید؟ یا شاید در حال آزمایش یک دوربین جدید بوده‌اید؟ بررسی همه آن محصولات به لایو ایده‌ی خوبی‌ست!


نحوه تماشای لایو اینستاگرام

تماشای لایو اینستاگرام دیگران آسان است. آن‌ها در جایی که استوری‌های اینستاگرام را می‌بینید، ظاهر می‌شوند، اما با یک کادر صورتی که نشان‌دهنده LIVE در آن است. لایو اینستاگرام را می‌توانید هم روی دسکتاپ و هم روی موبایل‌تان تماشا کنید.


جمع‌بندی…

همانطور که در این مقاله دیدید، برگذاری لایو اینستاگرام کار دشواری نمی‌باشد. با برنامه‌ریزی و تعیین هدف به راحتی می‌توانید لایو اینستاگرام موثری برگذار کنید و به مخاطبان هدف بیشتری برسید.

آیا تا به حال در اینستاگرام لایو برگذار کرده‌اید؟ تجربه‌‌ی خود را با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

از کجا می توانم ویدیوی لایو اینستاگرام خود را پیدا کنم؟

کافیست Live Archive را بزنید، اینستاگرام ویدیوی شما را در لایو آرشیو ذخیره می‌کند. تا زمانی که بیشتر از یک دقیقه باشد، می‌توانید ویدیوی خود را مجددا در IGTV آپلود کنید. پس از به اشتراک گذاشتن لایو ویدیویی، ‌می‌توانید با باز کردن ویدیوی خود از پروفایل خود در دو مرحله آسان، آن را مشاهده کنید: ۱) با زدن روی پروفایل یا عکس پروفایل خود در پایین سمت راست به صفحه خود بروید. ۲) روی ویدیوهای زیر بیو بزنید، سپس ویدیوی بازپست شده زنده خود را انتخاب کنید. دقت کنید که تعداد بازدید این ویدیو فقط شامل افرادی می‌شود که پس از پست شما آن را تماشا کرده‌اند؛ نه بینندگان زنده.

آیا می‌توانم افرادی را که لایو اینستاگرام من را ببینند محدود کنم؟

بله! اینستاگرام به شما این امکان را می‌دهد که تماشای لایو اینستاگرام شما را محدود کنید. این تنظیمات دقیقا به همان روشی که در استوری‌های اینستاگرام شما انجام می‌شود، کار می‌کند، زیرا ویدیوی شما در آن جا قرار دارد. فقط روی دوربین در گوشه بالا سمت چپ بزنید. سپس گزینه‌ی تنظیمات در گوشه بالا سمت راست را انتخاب کنید. سپس، به Live (گزینه سوم در سمت چپ) بروید. در این جا، اینستاگرام به شما امکان می‌دهد نام حساب‌هایی را که می‌خواهید ویدیوی خود را از آن‌ها مخفی کنید تایپ کنید.

چگونه می‌توانم کامنت‌ها را ببندم؟

ترول دارید؟ یا شاید دارید مونولوگ می‌کنید. در هر صورت، می‌توانید کامنت‌ها را در استریم خود با زدن روی سه نقطه در جعبه گفتگو و زدن گزینه Turn Off Commenting خاموش کنید.

چگونه در لایو اینستاگرام به سوالات پاسخ دهم؟

می توانید از طریق استوری اینستاگرام خود برای پرسش و پاسخ از فالوورهای خود استفاده کنید. یک استوری با استیکر سوالات حاوی سوالی که می خواهید بپرسید ایجاد کنید. وقتی زمان لایو اینستاگرام شما فرا می‌رسد، می‌توانید از طریق گزینه‌‌ی سوالات به همه آن‌ها دسترسی داشته باشید. روی این گزینه بزنید، کشویی ظاهر می‌شود که حاوی تمام سوالاتی است که می‌توانید به آن‌ها پاسخ دهید. یکی از سوالات را انتخاب کنید و این سوال در لایو شما ظاهر می‌شود و فالوورهای شما می‌توانند آن را ببینند؛ پس شما به راحتی می‌توانید به سوالات مخاطبان خود پاسخ دهید.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها