ورود به جانویس

آموزش پیدا کردن آهنگ با صدا در گوگل

آموزش پیدا کردن آهنگ با صدا در گوگل
آموزش پیدا کردن آهنگ با صدا در گوگل

پیدا کردن آهنگ با صدا در گوگل کار سختی نیست! معمولا برای پیدا کردن آهنگ تیکه‌ای از متن آن را سرچ می‌کنید و به آهنگ مورد نظرتان می‌رسید؛ اما ممکن است برایتان پیش آمده باشد که آهنگی را شنیده باشید اما متن دقیق آن را پیدا نکنید. در چنین مواقعی کافیست زمزمه کنید و آهنگ را پیدا کنید. گوگل این کار را برایتان آسان کرده است:


ریتم آهنگ را زمزمه و آهنگ را پیدا کنید:

در گوشی موبایل خود، آخرین نسخه برنامه Google را باز کنید یا ویجت جستجوی Google خود را پیدا کنید، روی نماد میکروفون بزنید و بگویید «این آهنگ چیست؟» یا گزینه‌ی Search a song انتخاب کنید. سپس به مدت ۱۰ تا ۱۵ ثانیه شروع به زمزمه کردن کنید و به آهنگ دلخواه‌تان برسید.

در Google Assistant، به همین سادگی است. بگویید Hey Google، این آهنگ چیست؟ و سپس آهنگ را زمزمه کنید.

پس زمزمه کردن ریتم آهنگ الگوریتم یادگیری ماشینی گوگل به شناسایی و تطابق آهنگ‌های احتمالی می‌پردازد. نگران نباشید، برای استفاده از این ویژگی نیازی به سرعت ندارید. گوگل محتمل‌ترین گزینه‌ها را بر اساس آهنگ به شما نشان می‌دهد.

سپس می‌توانید آهنگ مورد نظرتان را انتخاب و اطلاعات مربوط به آهنگ و هنرمند را سرچ کنید، موزیک ویدیوهایی را هم می‌توانید در نتایج ببینید؛ همچنین با استفاده از این قابلیت می‌توانید متن آهنگ مورد نظرتان را هم پیدا کنید، نظرات دیگر کاربران را هم بخوانید. در نهایت، در صورت موجود بودن سایر نسخه‌های آهنگ می‌توانید آن‌ها را ببینید.


چگونه ماشین‌ها ملودی‌ها را یاد می‌گیرند؟

گوگل چگونه این کار می‌کند؟ یک راه آسان برای توضیح این است که ملودی یک آهنگ مانند اثر انگشت آن است: هر کدام هویت منحصر به فرد خود را دارند. گوگل مدل‌های یادگیری ماشینی ساخته‌ است که می‌توانند زمزمه، سوت یا آواز خواندن شما را با «اثر انگشت» مناسب مطابقت دهند.

وقتی ملودی را جستجو می‌کنید، مدل‌های یادگیری ماشینی گوگل، صدا را به دنباله‌ای مبتنی بر عدد تبدیل می‌کنند که ملودی آهنگ را نشان می‌دهد. مدل‌های گوگل برای شناسایی آهنگ‌ها بر اساس منابع مختلف، از جمله انسان‌ها در حال آواز خواندن، سوت زدن یا زمزمه کردن، و همچنین ضبط‌های استودیو آموزش دیده‌اند.

الگوریتم‌ها همچنین تمام جزئیات دیگر، مانند سازهای همراه و تن صدا را از بین می‌برند و در نهایت چیزی که برای ما باقی می‌ماند توالی مبتنی بر عدد یا اثر انگشت آهنگ است.

گوگل این سکانس‌ها را با هزاران آهنگ از سراسر جهان مقایسه و مطابقت‌های احتمالی را در زمان واقعی شناسایی می‌کند.


فناوری پیدا کردن آهنگ با صدا در گوگل چطور شکل گرفت؟

گوگل Now Playing را در Pixel 2 در سال ۲۰۱۷ با استفاده از شبکه‌های عصبی عمیق راه‌اندازی کرد تا تشخیص موسیقی را به تلفن همراه اضافه کند.

در سال ۲۰۱۸، گوگل همان فناوری را به ویژگی SoundSearch در برنامه Google آورد و دسترسی به فهرستی از میلیون‌ها آهنگ را گسترش داد. اکنون گوگل می‌تواند آهنگ‌ها را بدون متن یا آهنگ اصلی تشخیص دهد. تنها چیزی که گوگل نیاز دارد یک زمزمه است.


جمع‌بندی…

بنابراین دفعه بعد که نتوانستید نام آهنگ جذابی را که از رادیو شنیده‌اید یا آن آهنگ کلاسیکی که والدینتان دوست دارند به خاطر بیاورید، فقط شروع به زمزمه کردن در گوگل کنید و در کمترین زمان ممکن به آهنگ دلخواه‌تان برسید.

اگر سوالی در روند کار داشتید؛ کافیست در کامنت بپرسید.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها