ورود به جانویس

آموزش رایگان طراحی بنر یوتیوب

طراحی بنر یوتیوب
طراحی بنر یوتیوب

شاید طراحی بنر یوتیوب اولین چیزی که برای افزایش شهرت در یوتیوب نیاز داریم به نظر نرسد اما باید بگوییم طراحی بنر یوتیوب اولین قدم برای موفقیت در این پلتفرم محبوب است. زیرا افراد علاوه بر تماشای ویدئوهایتان، به کانال شما نیز مراجعه می‌کنند تا برند شما را از نزدیک ببینند و همان‌طور که می‌دانید برای برندها چیزی جز ظاهر وجود ندارد.

مقاله زیر به شما برای ایجاد جذاب‌ترین بنر یوتیوب و رعایت مشخصات و اندازه آن کمک زیادی می‌کند. شما می‌توانید با کمک این مقاله بدون صرف ساعت‌ها آموزش، یک بنر جذاب و عالی برای کانال یوتیوبتان طراحی کنید و همچنین با مهارت طراحی بنر یوتیوب به درآمدزایی نیز برسید.


مشخصات اندازه بنر یوتیوب:

طراحی بنر یوتیوب

امروزه، افراد از طریق تلویزیون‌ها، رایانه‌ها، تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها امکان بازدید از سایت YouTube را به راحتی دارند. به همین دلیل نحوه نمایش بنرها در اندازه‌های مختلف بسیار مهم است.

به همین دلیل اندازه استاندارد برای بنر یوتیوب در تمامی دستگاه‌های هوشمند به صورت زیر است:

 • حداقل ابعاد: ۱۱۵۲x۲۰۴۸ پیکسل با نسبت تصویر ۱۶:۹، یعنی بنر شما می‌تواند از نظر اندازه بزرگ‌تر باشد، اما کوچک‌تر از ۲۰۴۸x۱۱۵۲ پیکسل نباید باشد.
 • حداقل ابعاد متن و لوگو: ۱۲۳۵x۳۳۸ پیکسل. فقط در نظر داشته باشید که تصاویر بزرگ‌تر ممکن است در دستگاه‌های خاصی برش داده شوند.
 • حجم فایل: حجم فایل باید ۶ مگابایت یا کمتر باشد و اگر تصویر شما بزرگ‌تر از ۶ مگابایت است، حجم آن را کم کنید. ابزارهای رایگان زیادی به‌صورت آنلاین برای کم کردن حجم هستند که یکی از آنها compressor.io است. در این سایت شما فایل‌های JPEG ،PNG ،SVG ،GIF و WEBP را می‌توانید فشرده و یا به عبارت دیگر بهینه کنید.
 • فرمت فایل: تصاویر می‌توانند JPEG یا PNG باشند. متأسفانه، یوتیوب هیچ فرمت فایل دیگری را نمی‌پذیرد و دانستن این نکته برای طراحی بنر یوتیوب بسیار مهم است.

اصول طراحی اولیه:

برندسازی برای کانال یوتیوب کار بزرگی است. همان‌طور که ویدئوهای بیشتری تولید می‌کنید و مخاطبان بیشتری را جذب می‌کنید، ظاهر برند شما نیز برای جذب افراد مهم است. همه چیز، از رنگ‌هایی که انتخاب می‌کنید تا عناصر طراحی ترکیب شده در مورد برند شما حرف می‌زند.

حالا می‌خواهید چه طرحی را بزنید تا به کاربران بگویید که کانال شما در مورد چیست و چه چیزی برند شما را متمایز می‌کند؟ پس با ما همراه باشید.

در ابتدا از اصول اولیه طراحی استفاده کنید. شاید کمی سخت به نظر بیاید اما ارزش تلاش را دارد. در واقع، به‌کارگیری این اصول اولیه طراحی شما را به درجه‌ای از طراحی سوق می‌دهد که بتوانید گرافیک‌های شگفت‌انگیزی را خلق کنید. بهترین قسمت برای اینکه بتوانید آنها را به کار ببرید این است که لازم نیست در این زمینه سال‌ها کار کنید.

اما چیزی که حتماً باید بدانید:

از رنگ، کنتراست و طرح به‌درستی استفاده کنید.

رنگ و طرح اغلب برای ایجاد ظاهر و احساس با هم ترکیب می‌شوند. طرح‌های شلوغ باعث احساس خستگی می‌شود. از رنگ‌ها نیز برای انتقال احساسات خاص استفاده می‌شود. به طور مثال، قرمز به معنی عشق است و همچنین توسط بسیاری از رستوران‌ها و فست‌فودها استفاده می‌شود، زیرا به‌عنوان محرک گرسنگی شناخته شده است.

هنگام استفاده از رنگ، انتخاب‌های خود را برای ایجاد کنتراست یا هارمونی خاصی انتخاب کنید (کنتراست تفاوت ایجاد شده با استفاده از دو یا چند رنگ در یک طرح است).

برای طراحی بنر یوتیوب، از رنگ‌هایی استفاده کنید که مکمل هم باشند. برای این‌کار می‌توانید از چرخه رنگ استفاده کنید. چرخه رنگ کار کنتراست رنگ‌ها را ساده می‌کند. رنگ‌های کنار هم نشان‌دهنده هماهنگی هستند، درحالی‌که رنگ‌هایی که در طرف مقابل هم قرار دارند، تضاد را نشان می‌دهند.

طراحی بنر یوتیوب با چرخه رنگ
چرخه رنگ

Vice برای طراحی بنر یوتیوب از رنگ‌های سرد استفاده می‌کند. پس‌زمینه شامل عکسی از آسمان با یک فیلم‌بردار و لوگوی Vice با فونت بزرگ است. این طراحی باعث ایجاد آرامش در مورد محتوایی که به اشتراک می‌گذارد، می‌شود. همچنین این طراحی بنر یوتیوب نشان‌دهنده محتوای باکیفیت این برند است و دیدگاهی را به بیننده القاء می‌کند که هیچ کانال دیگری نمی‌تواند این کار را انجام دهد.

بنر یوتیوب Vice

طراحی بنر یوتیوب شرکت Nike سیاه و سفید است. سیاه‌ و سفید رنگ‌هایی هستند که زمانی که به این فکر می‌کنید که این برند چه شرکتی است، شروع یک چالش مانند ورزش‌کردن برایتان تداعی می‌شود و این یک استفاده هوشمندانه از کنتراست است.

بنر یوتیوب Nike

با شکل‌ها و اندازه‌ها بازی کنید.

از اشکال برای جذاب شدن طراحی بنر یوتیوب استفاده کنید. زیرا اشکال باعث بالا بردن تمرکز ببیندگان بر روی طرح می‌شود و همچنین احساسات خاصی را منتقل می‌کنند. به‌عنوان‌مثال، شکل مربع اغلب برای برقراری ارتباط تعادل و یکنواختی استفاده می‌شود. مثلث، قدرت را نشان می‌دهد و دایره صلح و ادامه‌دار بودن تا بی‌نهایت.

خطوطی که شکل خاصی نیستند هم می‌توانند مانند اشکال، باعث احساس شوند و برای حالات روانی خاصی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

به طور کلی سه نوع شکل وجود دارد که شامل هندسی، طبیعی و انتزاعی است.

 • اشکال هندسی شامل مثلث، مربع، دایره، پنج‌ضلعی و غیره است.
 • اشکال طبیعی شامل عناصر واقعی و پیچیده است. به طور مثال شکل یک برگ، یک‌دست یا یک ماشین. اشکال طبیعی اغلب برای بهبود ظاهر اشکال هندسی به کار برده می‌شوند.
 • اشکال انتزاعی تصوری از عناصر در دنیای واقعی هستند، مانند نمادهای جهانی برای سرویس بهداشتی در فضاهای عمومی.

اندازه، اهمیت یک‌شکل را نشان می‌دهد. اجسام با اندازه بزرگ‌تر مهم‌تر از اجسام کوچک‌تر هستند. اندازه را می‌توان با قراردادن یک جسم بزرگ در کنار یک جسم کوچک‌تر نیز نشان داد. استفاده از شکل و اندازه ساده‌تر از چیزی است که تصور می‌کنید.

برای فهم بهتر این موضوع، طراحی بنر یوتیوب برای شرکت نتفلیکس را در نظر بگیرید. به خطوط و شکل آن توجه کنید. نوعی هرج‌ومرج را نشان می‌دهد و وقتی به‌عنوان یک پلتفرم نمایش به آن نگاه می‌کنید، متوجه می‌شوید که چرا. در واقع انگار، داستان دوران بلوغ است که اغلب مملو از تجربیات جدیدی است که شخصیت‌ها با آن برخورد می‌کنند.

بنر یوتیوب نتفلیکس

با سلسله‌مراتب بصری اهمیت را نشان دهید.

سلسله‌ مراتب بصری به این معناست که چگونه عناصر روی بنر شما یک داستان را نشان دهند. مهم‌ترین عناصر معمولاً بزرگ‌تر یا برجسته‌تر هستند و همان‌طور که حدس زدید، از رنگ و کنتراست نیز می‌توان برای بیان اهمیت استفاده کرد.

برند مک‌دونالد در فیلیپین در تبلیغ غذای جدید خود بنری طراحی کرد که نیازی نیست حدس بزنید، وقتی برای سفارش خود به یک فروشگاه می‌روید چه بگویید زیرا نام غذا به قدری واضح است که سریع یادتان می‌آید زیرا به علت اینکه در کنار اعضای گروه BTS نمایش داده می‌شود، شما غذا را با نام گروه به خاطر می‌آورید.

طراحی بنر یوتیوب شرکت مک دونالد

ابزار طراحی بنر یوتیوب:

Canva بهترین سایت برای طراحی بنر یوتیوب است. کنوا پر از گرافیک و ابزارهای طراحی رایگان است و همچنین دارای قالب‌هایی است که به‌راحتی می‌توان آنها را ویرایش کرد تا با طراحی برند شما مطابقت داشته باشد.

برای پیداکردن یک طرح، وارد سایت Canva شوید. از داخل سایت، در قسمت نوار جستجو عبارت «youtube channel art» را تایپ کنید. Canva دارای بیش از ۳۳۰ قالب رایگان برای طراحی و ۱۸ قالب حرفه‌ای است که می‌توانید خریداری کنید.

طراحی بنر یوتیوب با کنوا

از قالب‌های بنر یوتیوب استفاده کنید.

هنگامی که یک قالب بنر یوتیوب را پیدا کردید و می‌خواهید از آن استفاده کنید، با کلیک روی تصویر کوچک (thumbnail) آن را انتخاب کنید. بوم طراحی canvas یکی از بهترین‌ قالب‌های موجود امروزی است و تمام ویژگی‌های طراحی موردنیاز را برای شما فراهم می‌کند و برای استفاده از آن‌ لازم نیست خیلی حرفه‌ای باشید.

اگر با Canva آشنایی ندارید، می‌توانید موارد زیر را به طراحی بنر یوتیوب خود اضافه کنید که همه آنها از منوی سمت چپ قابل‌دسترسی هستند:

 • عناصر: شامل اشکال و خطوط، گرافیک، عکس، فیلم، صدا، نمودار، قاب و گرید است.
طراحی بنر یوتیوب با کنوا

 • آپلود: شامل هر فایلی است که می‌خواهید به بنر خود اضافه کنید.

 • متن: Canva دارای منبع نامحدودی از فونت‌ها برای نوشتن است و انتخاب انواع مناسب متن از جمله سرصفحه‌ها، زیر عنوان‌ها و متن اصلی را آسان می‌کند.

Canva همچنین مجموعه‌ای از برنامه‌ها را ارائه می‌دهد و این به شما این امکان را می‌دهد تا حساب‌های فیس‌بوک، اینستاگرام و دراپ‌باکس خود را به آن متصل کنید. شما می‌توانید با این قابلیت به تصاویر رایگان بیشتری از طریق Pixels و Pixabay، ویدئوهای جایگذاری شده، ایموجی‌ها، کدهای QR و GIFها از GIPHY دسترسی داشته باشید. همچنین می‌توانید برای افزودن ویدئو به طرح‌بنر یوتیوب خود و موارد دیگر به‌حساب یوتیوب خود نیز متصل شوید.

یک نکته مهم: چون یوتیوب فقط بنرهایی را می‌پذیرد که فایل‌های JPEG و PNG باشند، برای اینکه تا زمانی که با Canvas کار می‌کنید، دچار مشکل نشوید، برای افزودن یک عنصر به طرح خود، کلیک کنید و آن را بکشید و روی بوم خود رها کنید. به همین راحتی است و رنگ‌ها را می‌توان با انتخاب عنصر و کلیک بر روی زبانه‌های رنگ تغییر داد.


چگونه بنر یوتیوب خود را از Canva دانلود کنیم؟

وقتی طراحی بنر خود را تمام کردید، باید آن را دانلود کنید. برای این کار کافیست به گوشه سمت راست‌ بالای مرورگر خود بروید و روی دکمه DOWNLOAD کلیک کنید. Canva به شما این امکان را می‌دهد که یک نسخه رایگان را در قالب‌های مختلفی دانلود کنید و معمولاً فرمت PNG را توصیه می‌کند. همچنین ابعاد قالب را برای طرحتان حفظ می‌کند. در پایان، روی دکمه DOWNLOAD کلیک کنید و جایی برای ذخیره کردن فایل در رایانه خود انتخاب کنید.


چگونه بنر یوتیوب خود را آپلود کنیم؟

آپلود بنر جدید یوتیوب شما باید کمتر از یک دقیقه طول بکشد. در اینجا نحوه آپلود بنر یوتیوب آورده شده است:

 1. وارد YouTube Studio شوید.
 2. از منوی سمت چپ، Customization را انتخاب کنید، سپس بر روی گزینه Branding کلیک کنید.
 3. اگر اولین بنر خود را آپلود می‌کنید، روی UPLOAD کلیک کنید. اگر در حال تغییر بنر هستید، روی CHANGE کلیک کنید و یک تصویر را انتخاب کنید. برای ایجاد تغییرات، یک پیش‌نمایش انتخاب کنید و crop را تغییر دهید، سپس روی دکمه DONE کلیک کنید.
 4. در آخر نیز روی دکمه PUBLISH کلیک کنید.

کلام آخر:

اگر تمام نکات این مقاله را مو به مو به کار برده باشید، به راحتی می‌توانید بنر یوتیوب برای خودتان و دیگران طراحی کنید. فقط فراموش نکنید خلاقیت کلید موفقیت در طراحی است. پس از بنرهای دیگران ایده بگیرید اما کپی نکنید.

تجربه شما از دیدن بنرهای یوتیوب چیست؟ آیا تابه‌حال بنر یوتیوبی نظر شما را جلب کرده است؟ لطفاً نظرات و پیشنهادات خود را در این زمینه با ما به اشتراک بگذارید.

نسرین نیک‌نژاد

من نسرین هستم.
ورزشکاری که عاشق نوشتن هست و یا نویسنده‌ای که عاشق ورزش کردن.

به هرحال به دنیای پر از دویدن و نوشتن من خوش آمدید.❤❤❤

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها