ورود به جانویس

در اینستاگرام کپشن بلند بنویسیم یا کوتاه؟

در اینستاگرام کپشن بلند بنویسیم یا کوتاه؟
در اینستاگرام کپشن بلند بنویسیم یا کوتاه؟

کپشن بلند اینگیجمنت بیشتری دارد یا کپشن کوتاه؟ همانطور که می‌دانید اینستاگرام، پلتفرمی مبتی بر تصویر و متن می‌باشد. بیشتر فعالان در این اپلیکیشن تمرکز خود را بر روی تولید محتوا به صورت تصویر گذاشته‌اند و قابلیت کپشن را فراموش کرده‌اند. علت این امر می‌تواند این باشد که تولید محتوا به صورت متن کمی سخت‌تر است.

چه جور کپشنی بنویسیم؟ کپشن بلند بنویسیم یا کوتاه؟ کپشن کوتاه بازدهی بهتری دارد یا بلند؟ و… این دسته از سوالاتی که برای کاربران پیش می‌آید، شروع برای نوشتن کپشن را سخت می‌کند. به طور کلی بدانید با کمی مهارت و آگاهی می‌توانید کپشن خوبی برای پست خود در اینستاگرام بنویسید.

در این مقاله به این سوال که کپشن بلند بهتر است یا کوتاه پاسخ می‌دهیم و تاثیر آن را در عملکرد پیج‌تان بیان می‌کنیم:

کپشن بلند بنویسید!

نوشتن کپشن در اینستاگرام از اهمیت بالایی برخوردار است، به همین دلیل این ویژگی از روز اول در اختیار کاربر قرار گرفته‌است. در کپشن اینستاگرام می‌توانیم تا ۲۲۰۰ کارکتر بنویسیم. اما آیا برای نوشتن کپشن باید از همه‌ی ظرفیتی که در اختیار داریم استفاده کنیم؟ برخورد الگوریتم اینستاگرام با انواع کپشن‌ها چگونه‌است؟ انتخاب هر نوع از کپشن چه تغییری در الگوریتم اینستاگرام ایجاد می‌کند؟

به طور کلی در نوشتن کپشن حتما نباید همه‌ی آنچه که در تصویر وجود دارد را شرح دهیم. حتی می‌توانیم از کپشنی استفاده کنیم که ارتباطی با تصویرمان نداشته باشد و از کپشن تنها برای برقراری ارتباط بهتر با مخاطبمان کمک بگیریم.

طبق تجربیات مدیران شبکه‌های اجتماعی، کپشن‌های طولانی فضای بهتر و بیشتری را برای خلاقیت فراهم می‌کنند و کاربران در کپشن‌های طولانی می‌توانند ارتباط بیشتری با مخاطبان خود داشته باشند. چرا که در کپشن‌های طولانی ارتباطات نسبت به کپشن‌های کوتاه شفاف‌تر می‌باشد. همچنین کاربران می‌توانند اطلاعات بیشتری در اختیار مخاطب خود قرار دهند. توجه کنید که لینک دادن در کپشن همانند استوری وجود ندارد. در نتیجه بهتر است هر آنچه که لازم است را در کپشن در اختیار کاربر خود قرار دهید.

 برای مخاطب بنویسید

سنجیدن مخاطب بسیار مهم است. فراموش نکنید که کپشن را برای مخاطبان خود بنویسید. به عبارتی دیگر محتوا‌های پیج‌تان باید برای مخاطبتان باشند. اگر مخاطب شما کپشن‌های طولانی را می‌پسندد، پس از کپشن طولانی استفاده کنید.

در زمان نوشتن کپشن هدفتان را فراموش نکنید. هدف شما خیلی مهم است. به اینکه چه محتوایی را در صفحه‌ی خود به اشتراک می‌گذارید، توجه کنید. ممکن است محتوای شما به کپشن طولانی نیاز نداشته باشد. به نکات گفته شده توجه کنید و سعی کنید تعامل با مخاطبان خود را افزایش دهید. چرا که تعامل شما با مخاطب است که اینگیجمنت پیج را بالا می‌برد و سپس پست‌هایتان در اکسپلور اینستاگرام دیده می‌شوند. در نتیجه اگر مخاطب شما کپشن طولانی را می‌پسندد، آن را به اشتراک می‌گذارد، سیو می‌کند و کامنت می‌گذارد، روی خلاقیت خود در نوشتن کپشن کار کنید تا بتوانید محتوای ارزشمندتری در اختیار کاربر خود قرار دهید. در غیر این صورت از کپشن کوتاه استفاده کنید.

از آن طرف بوم هم نیوفیتد!

در کپشن اینستاگرام زیاده‌گویی نکنید! مخاطب را در نظر بگیرید. برخی حتی زمان خواندن ۲۰۰ کلمه را هم ندارند. علاوه بر اینکه نیاز محتوای موردنظرتان را برای طولانی بودن و یا نبودن کپشن در نظر می‌گیرید، حوصله و وقت مخاطبتان را هم در نظر بگیرید.

انواع کپشن از نگاه تیم hootsuite

تمرکز اصلی این تیم بر روی شبکه‌های اجتماعی می‌باشد. hootsuite اخیرا تحقیقاتی دربار‌ه‌ی کپشن‌های اینستاگرام انجام داده‌است.

به این صورت که  مدیر این کمپانی مدتی در اینستاگرام پست‌هایی با کپشن کوتاه منتشر کرد. این دسته از پست‌ها به خوبی لایک می‌شدند اما کسی کامنت نمی‌گذاشت. پس از مدتی روند خود را تغییر داد و شروع به انتشار پست‌هایی با کپشن بلند کرد. نتیجه‌ی بدست آمده کاملا متفاوت بود. این پست‌ها کامنت بیشتری گرفتند و در این دسته از پست‌ها تعاملات فالوورها بیشتر بود.

این تجربه را با تصاویر نیز امتحان کرد. تصویری که فکر می‌کرد برای مخاطب بسیار جذاب است را با کپشنی کوتاه به اشتراک گذاشت، اما بازخورد مناسب را دریافت نکرد. سپس عکس معمولی را با کپشنی بلند به اشتراک گذاشت. بله درست حدس زدید! نتیجه کاملا متفاوت بود و کپشن طولانی موفق‌تر عمل کرد. پس می‌توان نتیجه گرفت مخاطب زمانی‌ که خواسته‌ی ما را بفهمد و بداند ما چه انتظاری از او داریم، عملکرد متفاوتی خواهد داشت.

از Call To Action (CTA) استفاده کنید!

زمانی که مخاطب را ترغیب به انجام کاری می‌کنید، از تکنیک‌های CTA استفاده می‌کنید. به عبارتی دیگر با استفاده از تکنیک‌های Call To Action خواسته‌ی خود را به مخاطبتان می‌گویید. به عنوان مثال اگر در آخر کپشن از مخاطب می‌خواهید نظرش را درباره‌ی متن نوشته شده بگویید و یا پست مورد نظرتان را سیو کند، دارید برخی از تکنیک‌های ‌Call To Action را استفاده می‌کنید.

در آخر می‌توان گفت که برای داشتن پیجی موفق باید در قدم اول بررسی کنیم که الگوریتم اینستاگرام چگونه عمل می‌کند. به طور کلی کپشن‌های طولانی اینگیجمنت بیشتری دارند و می‌توان راحت‌تر توجه‌ مخاطب را جلب کرد. شما به عنوان کاربر کپشن بلند را ترجیح می‌دهید یا کوتاه؟

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها