ورود به جانویس

نحوه عکاسی از سایه: ۹ نکته‌ی ضروری

نحوه عکاسی از سایه: ۹ نکته‌ی ضروری
نحوه عکاسی از سایه: ۹ نکته‌ی ضروری

زمانی که یک عکاس مبتدی هستید، هدف این است که عکس‌هایی زیبا و یکنواخت بگیرید. اما هنگامی که بر تکنیک‌های اولیه تسلط پیدا کردید، شاید به این نتیجه برسید که آن عکس‌ها خسته‌کننده شده‌اند. اگر می‌خواهید در عکس‌های خود تنوع ایجاد کنید، باید با نورها و سایه‌ها بازی کنید. هرچه باشد، عکاسی در مورد همین عناصر است!

علاوه بر این، عکاسی از سایه نه تنها سرگرم‌کننده است، بلکه به شما فرصتی می‌دهد تا در مورد عکاسی بیشتر بدانید. می‌توانید برای ایجاد عمق و بعد در تصاویر خود سایه اضافه کرده یا از آن‌ها به عنوان سوژه اصلی خود استفاده کنید.

مهم نیست که چگونه از سایه‌ها در ترکیب‌بندی خود استفاده می‌کنید، در اینجا قوانین اساسی وجود دارد که باید رعایت کنید.


جهت نور را بررسی کنید

۱- جهت نور را بررسی کنید

نور در جهت مخالف سایه می‌اندازد. این بدان معنی است که سایه سوژه شما در سمت مخالف منبع نور قرار می‌گیرد. بنابراین، شما باید سوژه خود را به طور استراتژیک قرار دهید. به عنوان مثال، نورپردازی از کنار یا نورپردازی از جلو را امتحان کنید تا سایه‌ها را به تصویر بکشید.


برای عکاسی از سایه، به کیفیت نور خود توجه کنید

۲- برای عکاسی از سایه، به کیفیت نور خود توجه کنید

درست مانند جهت نور، باید در مورد کیفیت نور هم بدانید. نور ملایم برای سایه‌های زیبا و یکنواخت عالی‌ست. با این حال، اگر می‌خواهید سایه‌های کاملا مشخصی داشته باشید، باید به سراغ نور شدید بروید.

این قانون را به خاطر بسپارید: یک منبع نور بزرگ سایه‌های یکنواخت ایجاد می‌کند و یک منبع نور کوچک سایه‌های تیره‌تر. به همین دلیل است که ما از سافت‌‌باکس‌های بزرگ برای کم رنگ کردن سایه‌ها استفاده می‌کنیم. بنابراین، به دنبال یک منبع نور کوچک و شدید برای دریافت سایه‌های پررنگ باشید.


در میانه‌ی روز عکاسی کنید

۳- در میانه‌ی روز عکاسی کنید

خورشید یک منبع نوری کوچک و شدید نسبت به اندازه و فاصله‌ی زمین است. بنابراین بدون نیاز به نور مصنوعی می‌توانید از نور طبیعی برای عکاسی از سایه استفاده کنید.

اما، شما باید برخی از اصول را بدانید. سایه‌ها در طول صبح و عصر طولانی‌تر هستند زیرا نور خورشید در یک زاویه می‌تابد. برعکس، سایه‌ها در بعدازظهرها کوتاه و تیز هستند زیرا خورشید مستقیما بالای سر ما قرار دارد. بنابراین، اگر به دنبال سایه‌هایی با خطوط مشخص هستید، در وسط روز که نور خورشید قوی است عکس بگیرید.


در عکاسی از سایه، تکنیک‌های مختلف نورپردازی را امتحان کنید

۴- در عکاسی از سایه، تکنیک‌های مختلف نورپردازی را امتحان کنید

برای آشنایی با انواع نورپردازی، روش‌های مختلف را امتحان کنید. اگر عکاسی از سایه روی پرتره را امتحان می‌کنید، این خیلی اهمیت دارد. تکنیک‌های نورپردازی خاص مانند رامبراند یا نورپردازی تقسیم‌شده می‌تواند پرتره‌های شما را جذاب و گیرا کند.

هر دوی این تکنیک‌های نورپردازی یک طرف صورت را روشن می‌کنند و طرف دیگر را در سایه‌ها می‌گذارند و در نتیجه ترکیبی لبه‌دار ایجاد می‌کنند. همچنین، می‌توانید شدت نور را تنظیم کنید تا ظاهری متفاوت داشته باشید.


شکل‌ها و الگوهای جالب را پیدا کنید

۵- شکل‌ها و الگوهای جالب را پیدا کنید

هنگام عکاسی از سایه‌ها به دنبال شبکه‌ها یا دیگر الگوهای تکرار‌شونده باشید. آن‌ها یک ترکیب جالب را ایجاد می‌کنند. به عنوان مثال، یک کلاه طرح‌دار می‌تواند سایه‌ی بی‌نظیری بر روی پرتره‌های شما ایجاد کند.

به اطراف‌تان خوب نگاه کنید. مطمئنا می‌توانید الگو و طرح‌های خاصی را پیدا کنید. به دنبال برگ‌هایی باشید که طرح‌هایی جذاب می‌سازند یا تیر برق‌های خیابان که خطوط تکراری ایجاد می‌کنند.


تصویر را سیاه و سفید کنید

۶- تصویر را سیاه و سفید کنید

اگر می‌خواهید سایه‌ها خودی نشان دهند، صحنه‌ را از بهم ریختگی در آورید. یکی از راه‌های انجام این کار سیاه و سفید کردن عکس است. می‌توانید با دوربین، سیاه و سفید عکس بگیرید یا عکس را ویرایش کنید. این ترکیب‌بندی ساده، سایه‌ها را برجسته می‌کند.

عکس‌های سیاه و سفید برای صحنه‌های با کنتراست بالا به خوبی کار می‌کنند. عکس‌های سایه‌دار به طور طبیعی کنتراست بالایی دارند. بنابراین، تبدیل آن‌ها به سیاه و سفید ظاهرشان را زیباتر می‌کند. فقط حواس‌تان باشد که تا جای ممکن پس‌زمینه را خلوت کنید.


یک داستان تعریف کنید

۷- یک داستان تعریف کنید

اگرچه با عکس‌های سایه‌دار به دنبال ظاهری غیرعادی هستید، اما اصول اولیه عکاسی را فراموش نکنید. داستان‌گویی ابزاری حیاتی‌ست که موفقیت عکس‌های شما را تضمین می‌کند. بنابراین آن را به کار گیرید.

عکس‌های شما باید بتوانند بیننده را ترغیب کنند و احساسات او را برانگیزند. یادگیری داستان‌گویی از طریق عکاسی مهارت بسیار خوبی‌ست که شما را به عکاس بهتری تبدیل می‌کند.


از تنظیمات مناسب دوربین استفاده کنید

۸- از تنظیمات مناسب دوربین استفاده کنید

از آنجایی که عکس‌های سایه‌دار در سمت تاریک قرار دارند، استفاده از ایزوی بالا ممنوع است. به یاد داشته باشید که اگر می‌خواهید تصاویر واضح و شفافی داشته باشید، با تنظیمات ISO کم عکس بگیرید.

همچنین مراقب دیافراگمی که برای عکاسی از سایه‌ها انتخاب می‌کنید باشید. اگر می‌خواهید سایه‌ها کاملا در فوکوس باشند، با دیافراگم متوسط ​​عکس بگیرید.

خوب است که با انتخاب سرعت شاتر بیشتر، صحنه خود را به طور هدفمند کم نور کنید. این به شما کمک می‌کند تا جزئیات را حفظ کنید و کنتراست را بهبود بخشید. احتمالا از مزایای عکاسی با فرمت RAW مطلع هستید. هنگام ویرایش عکس‌های کم نور، انعطاف‌پذیری بیشتری خواهید داشت.


تاثیرگذار ویرایش کنید

۹- تاثیرگذار ویرایش کنید

مانند هر ژانر دیگر عکاسی، عکاس‌های سایه‌دار هم مستقیما از دوربین آماده نیستند. شما باید آن‌ها را ادیت کنید تا زنده شوند.

با تغییر دادن سایه‌ها و کنتراست شروع کنید و بعد می‌توانید افکت‌های مختلفی را برای جذابیت عکس‌های خود اضافه کنید. عکس‌های سایه‌دار دارای کنتراست بالا هستند، بنابراین انحراف رنگی آن‌ها را بررسی کنید.


عکاسی از سایه را با اعتماد به نفس انجام دهید

طبیعی است که قبل از امتحان کردن کارهای جدید احساس ناراحتی کنید. شاید حتی بخواهید از آن فرار کنید. در ابتدا ممکن است اعتماد به نفس کافی برای عکاسی از سایه‌ها را نداشته باشید. اما، یک پروژه عکاسی جدید می‌تواند راهی هیجان‌انگیز برای تقویت مهارت‌های شما و آموزش چشمان‌تان باشد.

پس دوربین‌تان را بردارید، کلاه‌ خود را روی سرتان بگذارید و زیر نور خورشید بروید.

ابتدا سایه‌ها را با نور طبیعی امتحان کنید. وقتی راه افتادید می‌توانید یک اسپیدلایت ارزان‌قیمت سفارش دهید تا در خانه این کار را امتحان کنید. با کمی تمرین می‌توانید عکس‌های تاثیرگذاری ثبت کنید.

حانیه خانی

من حانیه خانی هستم. خواندن و نوشتن در زندگی‌ام نقش پررنگی دارند. اگر در این مسیر به یک سوال از ذهن‌تان پاسخ دهم برای من کافی‌ست..

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها