ورود به جانویس

لایت‌روم یا فتوشاپ: چه تفاوت‌هایی دارند؟

لایت‌روم یا فتوشاپ: چه تفاوت‌هایی دارند؟
لایت‌روم یا فتوشاپ: چه تفاوت‌هایی دارند؟

خیلی از مردم اطلاعات زیادی در مورد تفاوت‌های لایت‌روم و فتوشاپ ندارند. اگر نگاهی به ویژگی‌های این دو بیندازید، می‌بینید که برنامه‌های متفاوتی هستند.

ادامه‌ی مطلب را دنبال کنید تا متوجه شوید که چه چیزی فتوشاپ را از لایت‌روم متمایز می‌کند.


لایت‌روم و فتوشاپ برای چه مواردی استفاده می‌شوند؟

لایت‌روم و فتوشاپ برای چه مواردی استفاده می‌شوند؟

در حالی که فتوشاپ حیات خود را به عنوان یک برنامه‌ی کاربردی برای ویرایش گرافیک شطرنجی آغاز کرد، اکنون برای انواع ویرایش و طراحی گرافیک استفاده می‌شود. بنابراین، فتوشاپ نه تنها قادر به دستکاری تصاویر موجود است، بلکه می‌توانید با کمک آن تصاویر را به طور کامل از ابتدا خلق کنید. این ویرایشگر دارای ابزارهای متعددی‌ست که می‌توانید در روند ایجاد و ادیت گرافیک‌ها از آن استفاده کنید.

از طرف دیگر لایت‌روم صرفا برای ویرایش تصاویر طراحی شده است. هدف لایت‌روم این است که توسط عکاسانی که می‌خواهند عکس‌های خود را بهبود بخشند، استفاده شود. شما می‌توانید فایل‌های JPEG و RAW را ویرایش کنید، اما اگر RAW را انتخاب کنید گزینه‌های بیشتری دارید. لایت‌روم همچنین به شما اجازه می‌دهد تا فایل‌های خود را مرتب و عکس‌ها را نیز دستکاری کنید. با این حال برخلاف فتوشاپ، هیچ ابزار طراحی در لایت‌روم وجود ندارد.

بنابراین، فتوشاپ برای ایجاد و دستکاری گرافیک‌ها طراحی‌شده، در حالی که لایت‌روم برای تبدیل و بهبود بخشیدن فایل‌های تصویری RAW مناسب است.


لایت‌روم چه کارهایی را انجام می‌دهد که فتوشاپ نمی‌تواند؟

لایت‌روم چه کارهایی را انجام می‌دهد که فتوشاپ نمی‌تواند؟

لایت‌روم ممکن است ابزاری ساده‌تر از فتوشاپ به نظر برسد، اما دلیل آن این است که به جای طراحی و دیزاین، بر اساس گردش کار ساخته شده است. در اینجا چند ویژگی اصلی آورده شده که در لایت‌روم وجود دارند اما در فتوشاپ نه.

۱- ویرایش دسته‌ای

لازم است تغییرات مشابه را روی تعدادی عکس اعمال کنید؟ خب، در این صورت انتخاب شما باید لایت‌روم باشد.

این برنامه نه تنها قادر است ویرایش دسته‌ای را روی چندین فایل به طور همزمان اعمال کند (با این کار در زمان‌تان صرفه‌جویی می‌شود)؛ حتی می‌تواند پریست‌های ذخیره‌شده‌ای که از منابع دیگر دانلود شده‌اند را روی تصاویر اعمال کند. همچنین می‌توانید از میانبرهای صفحه کلید Adobe Lightroom برای سرعت بخشیدن به فرآیند استفاده کنید.

۲- ویرایش غیر مخرب

اگر هنگام ویرایش یک تصویر نظر خود را تغییر می‌دهید، نباید نگران بازیابی فایل اصلی باشید. لایت‌روم ابزاری به نام «ویرایش غیر مخرب» ارائه می‌دهد.

هر بار که تغییری در یک تصویر ایجاد می‌کنید، لایت روم یک نسخه پشتیبان ایجاد می‌کند. بنابراین، مهم نیست که چند بار یک عکس را ویرایش می‌کنید، همیشه می‌توانید به مرحله‌ی قبلی برگردید و فایل را بازیابی کنید.

۳- ویرایش RAW

اگر عکس‌های خود را با فرمت RAW می‌گیرید، می‌توانید بلافاصله آن‌ها را در لایت‌روم دستکاری کنید.

فتوشاپ از شما می‌خواهد که یک پلاگین اضافی به نام Adobe Camera RAW داشته باشید و به عنوان ویرایشگر تصویر برای این نوع فایل‌ها کار نمی‌کند؛ حداقل نه مستقیما. لایت‌روم این کار را می‌کند.


فتوشاپ چه کارهایی را می‌تواند انجام دهد که لایت‌روم نمی‌تواند؟

فتوشاپ چه کارهایی را می‌تواند انجام دهد که لایت‌روم نمی‌تواند؟

همانطور که گفته شد، لایت‌روم یک ابزار ساده است که وظیفه‌ی گردش کار روان را دارد. اما، فتوشاپ یک ابزار فوق‌العاده قدرتمند ایجاد و ویرایش تصویر است که قابلیت‌های زیادی دارد.

در اینجا چند مورد از ویژگی‌هایی که فتوشاپ نسبت به لایت‌روم دارد، آورده شده است.

۱- مجموعه ابزار گسترده

نمی‌توان انکار کرد که فتوشاپ ابزارهای زیادی دارد. اگر تازه‌کار باشید ممکن است فضای آن کمی دلهره‌آور به نظر برسد. اما همین ابزارها هستند که به فتوشاپ برتری کلی نسبت به لایت‌روم می‌دهند.

درست است که لایت‌روم برای ادیت و ویرایش عکس‌ها یک ابزار عالی‌ست، اما از فتوشاپ می‌توانید علاوه بر ویرایش عکس، برای اضافه کردن متن یا سایر گرافیک‌ها هم استفاده کنید. حتی می‌توان از آن برای خلق یک تصویر کاملا جدید و منحصر به فرد از ابتدا استفاده کرد.

۲- ویرایش لایه‌ای

اگر قطعه‌ای از یک عکس کاغذی را برش دهید و آن را روی عکس کاغذی دیگری بگذارید، در واقع یک تصویر جدید با لایه‌های مختلف ساخته‌اید.

فتوشاپ هم به همین شکل عمل می‌کند. می‌توانید عناصر یک تصویر دیگر را در یک تصویر جداگانه کپی و جایگذاری کنید و فتوشاپ آن را به عنوان یک لایه‌ی جدید تشخیص می‌دهد. حتی می‌توانید این لایه‌ها را به طور جداگانه دستکاری کنید تا به افکت‌های مختلف برسید.

فتوشاپ همچنین به شما اجازه می‌دهد تا با استفاده از ابزارهای موجود در نوار ابزار، متن و اشکال مختلف را به یک تصویر اضافه کنید. وقتی این کار را انجام می‌دهید، آن‌ها نیز به عنوان یک لایه‌ی جدید اضافه می‌شوند و همه چیز را می‌توان به طور مستقل دستکاری کرد.

شما همچنین کنترل کاملی بر قرار دادن لایه‌ها دارید، زیرا فتوشاپ به شما اجازه می‌دهد ترتیب لایه‌ها را تغییر دهید.

۳- ترکیب کردن

گاهی اوقات، ممکن است متوجه شوید که یک تصویر دارای عناصری است که توجه را از موضوع اصلی منحرف می‌کند. مثلا وجود سطل زباله‌ای در پس‌زمینه‌ی یک عکس عروسی.

با ابزارهای ترکیبی فتوشاپ می‌توانید آن را با تکه‌های دیگری از عکس بپوشانید. شما حتی می‌توانید عناصر را از تصاویر کاملا مجزا بگیرید و از آن‌ها برای مقاصد ترکیبی استفاده کنید.

۴- ویرایش پرجزئیات

ویرایش پرجزئیات

فتوشاپ به قدری قدرتمند است که می‌توان از آن برای ویرایش دقیق‌ترین جزئیات یک تصویر استفاده کرد. حتی می‌توانید در مقیاس پیکسلی تغییر ایجاد کنید.

بدیهی است که با چنین قابلیت‌هایی می‌توانید ادیت‌های بسیار ظریفی انجام دهید و تصاویر خود را بهبود ببخشید تا برای کسانی که آن‌ها را مشاهده می‌کنند، جذاب‌تر به نظر برسند. لایت‌روم قادر به این درجه از ادیت و ویرایش نیست.

بیشتر بخوانید: «۱۰ وب‌سایت رایگان برای یادگیری فتوشاپ»


لایت‌روم در مقابل فتوشاپ یا لایت‌روم و فتوشاپ؟

ما نباید لایت‌روم و فتوشاپ را در مقابل هم‌دیگر قرار دهیم. این دو برنامه مکمل یکدیگر هستند، بنابراین می‌توانید با استفاده از لایت‌روم، ویرایش‌های دسته‌ای را در تصاویر خود انجام دهید، سپس جزئیات را با فتوشاپ بررسی کنید. درک اصول اولیه هر پلتفرم ایده‌ی خوبی‌ست. به عنوان یک عکاس باید سعی کنید از هر دو آن‌ها برای ادیت تصاویر خود کمک بگیرید.

حانیه خانی

من حانیه خانی هستم. خواندن و نوشتن در زندگی‌ام نقش پررنگی دارند. اگر در این مسیر به یک سوال از ذهن‌تان پاسخ دهم برای من کافی‌ست..

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها