ورود به جانویس

همه چیز درباره خرید و فروش NFT

NFT‌ها یا توکن‌های غیرقابل تعویض، اعداد و حروف منحصر‌به‌فردی در بلاک‌چین هستند. مانند این است که اثر انگشت خود را روی یک دارایی داشته باشید تا نشان دهد شما مالک معتبر هستید.

هر چیز دیجیتالی با سطح مشخصی از یکتا بودن و ارزش داشتن می‌تواند یک NFT باشد. نقاشی‌های دیجیتالی ، اشیاء، عکس‌ها، ویدیو‌ها، موسیقی و … همه و همه می‌توانند به NFT تبدیل شوند. حتی یک عکس از گربه شما، یک سلفی، یک آیتم بازی، یک حیوان خانگی مجازی و حتی یک ملک مجازی می‌تواند NFT باشد!

خرید و فروش NFT

تمام این داستان‌های جذاب در مورد NFT‌ها، چند سال قبل از زمانی که CryptoKitties و CryptoPunk محبوب شدند شروع شد. بسیاری از طرفداران آن‌ها متوجه شدند که مجموعه‌هایی که جمع‌آوری کرده‌اند می‌تواند سود هنگفتی به همراه داشته باشد، و آن زمان بود که NFT در سر‌تا‌سر دنیا رونق گرفت.

این خبر در سراسر اینترنت پخش شد. آنقدر محبوبیت پیدا کرد که مردم شروع به خرید آنها کردند و صاحبان فعلی این مجموعه‌های نادر و با‌ارزش شروع به فروش مجدد آنها با قیمت بالاتر کردند.

شرکت‌های بزرگ و سایر گروه‌های سرمایه‌گذاری نیز این خبر را شنیدند و آن را فرصت بزرگی شمردند که به دنبال آن بودند؛ مانند کوه نقره یا مرغ تخم طلایی که باعث می‌شود سود زیادی به دست آورند. تنها کاری که باید انجام می‌دادند این بود که یک NFT کلکسیونی کمیاب که محدود است، ایجاد کنند و در پلتفرم‌های مختلف قرار دهند.

در حال حاضر شرکت‌ها، سازمان‌ها و افراد بسیار زیادی را می‌بینیم که سوار بر این موج و هیاهو می‌شوند و مردم به این امید که آنها نیز می‌توانند یک شبه میلیونر شوند، به آن‌ها اعتماد می‌کنند.


ذهنیت افرادی که NFT‌ها را خرید و فروش می‌کنند چیست؟

گروهی از افرادی هستند که تحت تاثیر فضای مجازی قرار می‌گیرند و به‌صورت بسیار عجولانه و بدون تحقیقات NFT می‌خرند. به این امید که NFT که خریده‌اند آنها را ثروتمند کند یا حداقل در زمان بسیار کوتاهی مقداری دلار به دست آورند.

گروهی دیگر آن را به عنوان یک سرمایه‌گذاری می‌بینند و هنگام خرید NFT رویکرد محتاطانه‌تری دارند. مانند شکارچیانی که همیشه منتظر هر فرصتی هستند که پیش بیاید تا شکار خود را در چنگ بگیرند. این شکارچیان ماهر، دقیقا در زمانی که برخی از افراد به دلیل FOMO یا ترس از دست دادن سرمایه خود هستند اقدام به خرید می‌کنند.

من اصلا نمی‌گویم که NFT‌ها حاصل اندیشه‌های مردم در شبکه‌های اجتماعی است و هیچ ارزشی ندارند. من معتقدم که استفاده ما از NFT‌ها در آینده تکامل خواهد یافت و ما می‌توانیم به ارزش حقیقی آن‌ها پی ببریم. توسعه و پژوهش درباره‌ی NFT‌ها در آینده‌ی بشریت بسیار تاثیرگذار است.

ما با استفاده از NFT‌ها می‌توانیم نیاز به داشتن یک واسطه هنگام خرید و فروش یا انجام معاملات از بین ببریم و و به‌راحتی هر دارایی که مالک آن هستیم به سرتاسر جهان ارسال کنیم و بدون هیچ نگرانی دارایی خود را در فضایی کاملا امن و رمز‌نگاری شده نگهداری کنیم.

از آنجایی که NFT‌ها دیجیتالی هستند، برای داشتن آن فقط باید چند کیلوبایت یا مگابایت فضای ذخیره‌سازی در رایانه خود داشته باشید. این بسیار عالی است اما با این حال، ما نمی‌توانیم انکار کنیم که مقدار زیادی از FOMO و ترس از دست دادن سرمایه در آن دخیل است.


روانشناسی پشت ‌NFTها

فرایند خرید و فروش NFT‌ها فقط برای جمع‌آوری و سرمایه‌گذاری نیست و بسیار عمیق‌تر از آن چیزی است که در ابتدا فکر می‌کنیم. دلایل زیاد و منطقی بسیاری انسان را به سمت خرید NFT سوق می‌دهد که تاثیرگذار‌ترین آنها به شرح زیر است:

حمایت از یک برند مشخص

NFT یک راه بسیار خوب برای حمایت از هنرمندان و شرکت‌هایی است که مردم دوست دارند و بازاریابان این موضوع را به خوبی درک می‌کنند. در واقع، آنها از این مزیت استفاده می‌کنند، زیرا می‌دانند طرفداران و مشتریان وفادار یک برند، هر چقدر هم که این ایده پوچ و غیرعملی یا بی‌فایده باشد، باز هم آن را خریداری می‌کنند.

کنجکاوی

کنجکاوی و جمع‌آوری چیز‌های جدید در ذات انسانی ماست. از آغاز بشریت، کنجکاوی اجداد ما به آنها کمک کرده تا تکامل پیدا کنند و راه حل‌های جدیدی را در مورد مشکلات روزمره خود کشف کنند.

در واقع ویژگی حیاتی که ما در ‌آن زمان داشتیم، جمع آوری چیز‌ها بود و بعداً فهمیدن اینکه آیا می‌توانیم از آن برای بهبود بخشیدن به زندگی خود استفاده کنیم یا نه. امروزه، برخی از مردم از قیمت‌های میلیون دلاری NFT‌ها تعجب می‌کنند و تحت‌تاثیر قرار می‌گیرند؛ در نتیجه اقدام به خرید NFT‌ها می‌کنند تا شاید روزی بتوانند در میلیون‌ها دلار غرق شوند.

احساس کمبود

این عامل دیگری است که مردم را به سمت خرید NFT سوق می‌دهد. آنها با دیدن نوسان قیمت‌ها، پیشنهاد‌های محدود و زمان کم بی‌تاب می‌شوند و تحت‌تاثیر قرار می‌گیرند. مردم احساس فوریت می‌کنند که همین الان باید حداقل یک NFT داشته باشند؛ این یک تاکتیک استاندارد بازاریابی است که باعث می‌شود مردم برای خرید یک محصول عجله کنند.

احساس مالکیت

مردم لذتی که مالک بودن به آن‌ها می‌دهد را دوست دارند. برای بعضی‌ها، این حس نماد موقعیت و قدرت مالی است و زمانی که شخصی مالک چیزی است، ذاتاً می‌خواهد مقدار بیشتری از آن را داشته باشد یا کل آن مجموعه را که مالک آن است داشته باشد.

شما می‌توانید این ویژگی را در افرادی که ثروتمند هستند و پول اضافی برای سوزاندن دارند به خوبی ببینید. بنابراین برای آن‌ها عادی است که پول خود را برای نوعی مجموعه هدر دهند و به آن افتخار می‌کنند.


چه کسانی از NFT‌ها سود می‌کنند؟

افرادی هستند که با NFT‌ها سود‌های کلان و قابل‌توجهی به دست آورده‌اند. برخی از آنها صدها، هزاران و حتی میلیون‌ها دلار درآمد کسب کرده‌اند. یک مثال خوب مایک وینکلمن، هنرمند دیجیتالی است که با نام Beeple شناخته می‌شود، NFT خود را در مارس ۲۰۲۱ به قیمت ۶۹.۳ میلیون دلار در یک حراجی فروخت.

اثر «هر روز: ۵۰۰۰ روز اول» او را به یکی از ثروت‌مند‌ترین هنرمندان امروزی تبدیل کرد.

افراد زیادی مسیر او را دنبال کردند. لازم نیست هنرمند یا خالق باشید تا از NFT پول دربیاورید؛ بسیاری از مردم فقط آنها را خرید و فروش می‌کنند. حتی برخی آنها را برای مدتی نگه می‌دارند و پس از افزایش قیمت دوباره آنها را می‌فروشند.

بازار NFT در حال حاضر متورم است و همه در دیوانگی برای خرید جدید‌ترین و کمیاب‌ترین مجموعه‌ای هستند که می‌توانند پیدا کنند. اما آیا آنها واقعاً سود می‌کنند؟ اگر سود می‌کنند، میزان سود آن‌ها چقدر است؟

یک مطالعه در ماه‌های اخیر، نشان می‌دهد که ۳۳ درصد از تراکنش‌ها و خرید‌های انجام شده برای NFT فقط ۱۰۰ دلار یا کمتر از آن است، ۲۰ درصد از این تراکنش‌ها بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلار بوده است، ۱۱.۱ درصد حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار، ۷.۷ درصد تقریباً بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار بوده است. فقط ۳.۹ درصد معامله‌ها با قیمت ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار انجام می‌شوند، ۳.۳ درصد از تراکنشات بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ دلار به هستند و … .

همانطور که می‌بینید، تنها درصد کمی از افرادی که NFT را خرید و فروش می‌کنند، درآمد قابل‌توجهی دارند. بازار NFT به قدری شلوغ و پرتلاطم است که شما برای رسیدن به سود‌های کلان و خوب باید بسیار هوشمندانه و دقیق عمل کنید.


کجا می‌توان NFT‌ها را خرید و فروش یا ذخیره کرد؟

برای کارمزد‌های مربوط به خرید یا فروش NFT به یک کیف‌پول ارز ‌دیجیتال نیاز است. سپس باید کیف‌پول رمز‌ارز خود را به بازار‌های معتبر NFT مانند Rarible و OpenSea متصل کنید.

درباره‌ی کیف‌پول‌های ارز‌های دیجیتال باید گفت که از آنجایی که اتریوم بلاک‌چین پیشرو در زمینه NFT‌ها است، MetaMask بهترین کیف پول برای NFT‌های اتریوم در نظر گرفته می‌شود. در حالی که برخی از جایگزین‌های دیگر مانند Coinbase و Exodus استفاده می‌کنند.

اگر درباره‌ی کیف‌پول MetaMask اطلاعاتی ندارید و می‌خواهید با این کیف‌پول جذاب و کارآمد آشنا شوید، می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.


چرا باید NFT بخریم؟

بازار NFT نسبت به رمز‌ارز‌های معروف مانند بیت‌کوین، پرتلاطم‌تر است و نوسانات بیشتری دارد. فقط در صورتی باید به خرید NFT فکر کنید که واقعاً به آن دارایی علاقه دارید و یا از ارزش ذاتی آن با‌خبر هستید.

اگر هدف شما تنها کسب سود است، به تحقیق و تحلیل گسترده‌ای نیاز خواهید داشت. بنابراین درخواست نظر یک متخصص برای کمک به تصمیم‌گیری صحیح بسیار توصیه می‌شود.

و چرا نباید NFT بخریم؟

بسیاری از افراد معروف در فضای مجازی، برای NFT ها تبلیغات بسیاری می‌کنند و در چند ماه یا سال آینده، می‌توانیم انتظار داشته باشیم که افراد مشهور، شرکت‌ها و اینفلوئنسر‌های بیشتری در سراسر جهان NFT‌های بزرگ خود را بسازند.

تقاضا نمی‌تواند در همه عرضه‌ها سازگار و همیشگی باشد. بنابراین این یک خطر قابل پیش‌بینی است و ما می‌توانیم همه چیز را تا چند سال آینده در حال سقوط ببینیم. منظور از سقوط این است که بازار NFT در چند سال آینده مانند حال نباشد و شلوغی قبلی را نداشته باشد.


آینده قابل پیش‌بینی نزدیک برای NFT‌ها

NFT ها احتمالا تا چند دهه‌ و حتی قرن اخیر پابرجا می‌مانند و زندگی ما با آن‌ها ترکیب می‌شود. استفاده گسترده از NFT اجتناب‌ناپذیر است و همانطور که فناوری ما پیشرفت می‌کند، روش ما برای استفاده از آن نیز بهبود می‌یابد. NFT‌ها کاربرد‌های بسیاری برای ما دارند. مانند:

مالکیت

کلاه‌برداران یا افرادی که با ساختن کپی غیرقانونی از هنر دیگران سوء استفاده می‌کنند را کاهش می‌دهد. با NFT‌ها، اعتبارسنجی نسخه اصلی از صدها و هزاران نسخه قلابی آسان‌تر خواهد بود و به هنرمندان و سازندگان واقعی اجازه می‌دهد تا NFT‌‌های خود را بسازند و تمام اعتباری را که شایسته آن هستند، دریافت کنند.

بلیط

تصور کنید که بلیط هواپیما، بلیط رویداد‌های ورزشی، بلیط کنسرت و حتی بلیط سینما به عنوان NFT فروخته شود. این کار به‌صورت دائمی مشکل کلاهبرداری آنلاین مجموعه‌ها را حل می‌کند. حدود ۱۲ درصد از افرادی که بلیط کنسرت را به صورت آنلاین خریداری می‌کنند، در دام کلاه‌بردار‌ها می‌افتند.

بنابراین اگر بلیط‌ها را بتوان به‌صورت NFT فروخت، می‌توان از کلاه‌برداری‌های تقلبی جلوگیری کرد و نگران نبود که آیا بلیطی که خریداری شده است جعلی است یا خیر. این همچنین می‌تواند به این معنا باشد که بلیط‌ها غیرقابل انتقال هستند و اجازه نمی‌دهد افرادی که بلیط‌ها را به قیمت‌های گزاف و بیشتر می‌فروشند به این امر ادامه دهند.

اسناد مجازی

دزدی هویت به حدی شایع است که هر سال از هر ۲۰ آمریکایی ۱ نفر قربانی می‌شود. اگر بتوانیم شناسه‌های دولتی، رزومه‌ها و سایر اسناد خود را به NFT تبدیل کنیم، تأیید و اعتبارسنجی هویت شخصی آسان‌تر خواهد بود و از وقوع چنین رویدادهای ناگوار جلوگیری می‌کنیم.

بازی و گیم

بسیاری از بازی‌های موجود در حال حاضر از NFT برای مالکیت واقعی دارایی‌های درون بازی مانند زمین‌ها، شخصیت‌ها، پوسته‌ها، حیوانات خانگی مجازی و موارد دیگر استفاده می‌کنند. اما ما می‌توانیم از NFT‌ها حتی بیشتر از این نیز در حوزه‌ی گیمینگ استفاده کنیم.

یک روز، با استفاده از NFT‌ها، ما می‌توانیم یک آیتم بازی را به دیگری منتقل کنیم. می‌توانید تصور کنید که یک بازی را انجام دهید، لول و سطح آن را بالا ببرید، خسته شوید و سپس به یک بازی کاملاً متفاوت بروید، اما می‌توانید آمار شخصیت فعلی خود را حفظ کنید. این مفهوم هیجان‌انگیز متاورس است و NFT‌ها بخشی جدایی‌ناپذیر از آن خواهند بود.


راه‌های پیشرفت NFT‌ها

در زمان حال،‌ می‌تواند کاربردهای بسیار بیشتری برای NFT‌ها وجود داشته باشد و ما فقط باید خلاقیت به خرج دهیم و راه‌های جدیدی برای استفاده از این فناوری جدید که در اختیارمان است پیدا کنیم.

اکثر NFT‌های ساخته شده بر روی بلاک‌چین اتریوم هستند و ساختن یک NFT به این راحتی نیست. در هنگام ایجاد یک NFT باید توجه ویژه‌ای به کارمزد آن داشته باشیم. همچنین از نظر انرژی نیز باید مراقب باشیم. زیرا استخراج NFT‌ها، انرژی زیادی مصرف می‌کند.

خوشبختانه، این مشکلات را می‌توان با استفاده از یک بلاک‌چین متفاوت که از راه‌های دیگری NFT مورد نظر شما را می‌سازند و کارمزد کمتری دارند، به راحتی حل کرد.


کلام‌آخر

دنیای بزرگ و جذاب NFT تا کی ادامه خواهد داشت؟ آیا این یک فرصت طلایی است؟ یا یک حباب غول‌پیکر در انتظار ترکیدن است؟ به نظر من فقط زمان مشخص خواهد کرد؛ اما قطعا و بدون شک زندگی همگی ما با این تکنولوژی دوست‌داشتنی تا سال‌های بسیار زیادی گره خورده است.

انسان در نهایت راه‌های کارآمد دیگری برای استفاده از این فناوری جدید پیدا خواهد کرد و تا آن زمان، همیشه مراقب تصمیمات مالی خود، به ویژه در مورد NFT‌ها باشید.

در دنیای بزرگ و هیجان‌انگیز NFT‌ها لذت ببرید و همیشه پر سود باشید :)

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها