ورود به جانویس

چه تعداد هشتگ زدن زیاده روی است؟ بیایید اعداد را بررسی کنیم!

در شبکه‌های‌ اجتماعی، قوانین مخفی و ناگفته زیادی وجود دارد که به نظر می‌رسد تقریبا همه نیز از آن‌ها پیروی می‌کنند. یکی از این قوانین، استفاده از هشتگ است.

هشتگ، راهی برای دسته بندی محتوا و یافتن محتواهای مرتبط برای افراد است. اما استفاده بیش از حد از هشتگ و یا سواستفاده از آن می‌تواند شما را به اعماق سیاهی و نادیده گرفته شدن سوق دهد.

بنابراین، چه تعداد هشتگ بیش از حد است؟

در حالی که مقالات زیادی در مورد تعداد هشتگ‌هایی که باید استفاده شود و جود دارد، اما فقط تعداد کمی از آن‌ها سعی کرده‌اند واقعا از طریق روش‌های علمی به این پاسخ دست یابند. به همین دلیل قصد داریم در این مقاله آمارهای مختلف را باهم مقایسه کنیم تا به یک پاسخ علمی برای این سوال متداول برسیم. همچنین نمونه‌هایی از پست‌های اکانت‌های برتر شبکه‌های اجتماعی را بررسی خواهیم کرد تا ببینیم این افراد از چه تعداد هشتگ استفاده می‌کنند؟

بدون مقدمه بیایید اعداد را بررسی کنیم.

درک هشتگ‌ها

قبل از پرداختن به اعداد، بیایید دانش خود را در مورد هشتگ‌ها و نحوه عملکرد آن‌ها ارتقاء دهیم.

هشتگ چیست؟

هشتگ، یک کلمه کلیدی یا عبارت است. بدون هیچ فاصله‌ای، که قبل از آن از نماد «#» استفاده می‌شود. در دنیای دیجیتال امروز، هشتگ، روشی است برای برچسب گذاری محتوا تا دیگران بتوانند به راحتی محتوا را از میان دیگر مطالب پیدا کنند.

هشتگ گذاری از توییتر شروع شده و از آن زمان به بعد تا کنون، توسط اکثر پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی از جمله فیسبوک، اینستاگرام و لینکدین پذیرفته شده است.

وقتی از یک هشتگ استفاده می‌کنید، افراد می‌توانند روی هشتگ کلیک کرده و همه پست‌های دیگری را که از همان هشتگ استفاده کرده‌اند، مشاهده کنند. بنابراین استفاده از هشتگ، راهی عالی برای یافتن محتواهای جدید و مرتبط و ارتباط با افراد همفکر است.


هشتگ‌ها چگونه کار می‌کنند؟

همانطور که گفته شد، هشتگ‌ها راهی برای سازماندهی محتوا و یافتن آسان‌تر آن برای افراد است. وقتی از هشتگ استفاده می‌کنید، پست شما در فید تمام پست‌های دیگری که از هشتگ مشابه استفاده می‌کنند، نشان داده می‌شود.

به عنوان مثال اگر شما یک وبلاگ نویس سفر هستید و از هشتگ #Travel استفاده می‌کنید، پست شما در فید تمام پست‌های دیگری که از آن هشتگ استفاده کرده‌اند نمایش داده می‌شود. از هشتگ‌ها می‌توان به عنوان یک فراخوان برای اقدامی خاص مانند: #FollowFraiday یا #JoinTheMovment استفاده کرد. در این مورد، افراد به انجام کاری تشویق می‌شوند. مثلا یک حساب کاربری خاص را دنبال کنند یا به یک جنبش خاص بپیوندند.

مزایای استفاده از هشتگ در شبکه‌های اجتماعی

شما چه یک اینفلوئنسر و چه یک برندی باشید که به دنبال دستیابی به مخاطبین جدید هست، استفاده از هشتگ‌ها می‌تواند برایتان مفید باشد.

در ادامه ۵ مزیت برتر استفاده از هشتگ در شبکه‌های اجتماعی آورده شده است:

۱) دسترسی به مخاطبان بیشتر

استفاده از هشتگ در رسانه‌های اجتماعی، می‌تواند به طور قابل توجهی دسترسی شما را به ابعاد بیشتر پلتفرم‌ها افزایش دهد و به شما کمک کند با مخاطبان بیشتری ارتباط برقرار کنید. گنجاندن هشتگ‌های مرتبط در پست‌هایتان می‌تواند به طور قابل توجهی شانس پیدا کردن کاربران بیشتر را افزایش دهد و محتوای شما را نیز درگیر کند.

۲) افزایش تعامل

گنجاندن هشتگ در پست‌ها همچنین به افزایش تعامل بین فالورهای قدیمی و حتی فالورهای جدید کمک می‌کند. فالورها از طریق هشتگ‌ها می‌توانند به راحتی محتوای مورد علاقه خود را پیدا کنند و این به معنی این است که احتمال لایک، کامنت و اشتراک گذاری پست شما افزایش پیدا می‌کند.

۳) ارتباط گرفتن با افراد همفکر

هشتگ‌ها یک راه عالی برای ارتباط با افراد همفکری هستند که علایق شما را به اشتراک می‌گذارند. وقتی شما از هشتگ‌های مرتبط استفاده می‌کنید، می‌توانید سایر کاربران علاقه‌ مند به موضوعات مشابه را پیدا کرده و با آن‌ها ارتباط بگیرید. به طور خلاصه می‌توان گفت که هشتگ‌ها یک راه عالی برای ایجاد ارتباط و افزایش فالور در شبکه‌های اجتماعی هستند.

۴) تبلیغ برندهای شما

هشتگ‌ها همچنین می‌توانند برای تبلیغ برند یا کسب و کار شما در شبکه‌های اجتماعی مختلف استفاده شوند. با استفاده استراتژیک از هشتگ‌های محبوب و مرتبط، می‌توانید میزان دیده شدن پست‌های خود را افزایش دهید و مشتریان بالقوه خود را جذب کنید. همچنین می‌توانید از هشتگ‌های برند برای تشویق کاربران جهت به اشتراک گذاری محتوا در مورد برندتان استفاده کنید.

۵) ترافیک را به سمت وبسایت خود هدایت کنید

اگر در پست خود، لینکی به وبسایت خود قرار دهید، استفاده از هشتگ‌ها نیز می‌تواند به افزایش ترافیک سایت شما کمک کند. وقتی از هشتگ استفاده می‌کنید، افراد بیشتری پست شما را می‌بینند و در صورتی که آن را دوست داشته باشند، شانس بالایی وجود دارد که به سایت شما مراجعه کنند.


آیا تعداد هشتگ‌ها مهم است؟

هنگام استفاده از هشتگ در شبکه‌های اجتماعی، ضرب المثل قدیمی «کیفیت مقدم بر کمیت است» صدق می‌کند. در حالی که ممکن است وسوسه انگیز باشد که ده ها یا هزاران هشتگ را به امید دستیابی به مخاطبان بیشتر روی یک پست وارد کنید، لازم است بدانید که استفاده بیش از حد از هشتگ می‌تواند پست شما را به یک هرزنامه تبدیل کند و یا آن را غیر معتبر جلوه دهد.

الگوریتم‌های شبکه‌های اجتماعی عمدتا اینگونه طراحی شده‌اند که پست‌هایی با هشتگ‌های کمتر و مرتبط تر را در الویت قرار می‌دهند. اگر به توصیه اخیر اینستاگرام توجه کرده باشید، حساب Creator با پشتیبانی شرکتی اعلام کرد که استفاده از ۳ تا ۵ هشتگ در هر پست، بهترین بازده و کارایی را دارد. نکته قابل توجه در اینجا این است که شما می‌توانید تا ۳۰ هشتگ در هر پست اضافه کنید و به گفته Later، ۳۰ هشتگ در بیشتر موارد بهترین عملکرد و بازده را دارد.

با این حال لازم به ذکر است که رفتن به زیر ۳۰ هشتگ، (به طور دقیق ۲۰ هشتگ) نیز نتایج مشابهی را به همراه دارد. بنابراین به جای اینکه تلاش کنید تا حد امکان هشتگ بزنید، روی استفاده از هشتگ‌هایی که خاص و مرتبط با محتوای شما هستند تمرکز کنید. به عنوان مثال اگر در مورد لپ تاپ WorldGaming خود پست می‌گذارید، هشتگ‌هایی مانند #GamingLaptop یا #WorldGaming را به جای هشتگ‌های عمومی مانند #تکنولوژی یا #محصول جدید، امتحان کنید.

به یاد داشته باشید که روند تعداد هشتگ‌ها دائما تغییر می‌کند.بنابراین قبل از زدن دکمه پست، حتما تحقیق کنید.

داشتن تعداد انگشت شماری هشتگ با کیفیت، بسیار با ارزش‌تر از تعداد زیادی هشتگ بی ربط است. اما چگونه متوجه شویم که آیا روش استفاده از هشتگ کارایی دارد یا خیر؟ اینجا زمانی است که Quintly وارد می‌شود و تجزیه و تحلیل شبکه‌های اجتماعی را با دقت و سفارشی سازی بی نظیری ارائه می‌دهد. شما می‌توانید بینش گسترده یا لایه‌ای را در پروفایل‌های شبکه‌های اجتماعی خود تنها با چند کلیک بررسی کنید. اگر می‌خواهید در این مورد بیشتر بدانید، بهتر است همین امروز نسخه آزمایشی رایگان آن را رزرو کنید.


تجزیه و تحلیل مثال‌های زندگی واقعی

در اینجا چند نمونه از نحوه استفاده برخی از برندها و شخصیت‌های معروف، از هشتگ در پلتفرم‌های مختلف شبکه‌های اجتماعی آورده شده است:

اینستاگرام

نام‌هایی مانند نایک و نشنال جئوگرافیک از این پلتفرم رسانه اجتماعی برای بازاریابی محصولات خود استفاده می‌کنند. پس بیایید چند پست از آن‌ها ببینیم تا بررسی کنیم که آن‌ها چگونه از هشتگ برای دسترسی بهتر و تعامل در اینستاگرام استفاده کرده‌اند.

 • نشنال جئوگرافیک
 • نایک
 • باشگاه فوتبال رئال مادرید

اگر به پست‌های اینستاگرامی نشنال جئوگرافیک، نایک و رئال مادرید نگاهی بیندازیم، استفاده کم از هشتگ‌ها کاملا آشکار است. هیچ یک از این برندهای غول پیکر، بیش از چند هشتگ بسیار خاص استفاده نکرده اند. بنابراین پایان دادن به محدودیت ۳۰ هشتگ برای هر پلتفرم، چندان هم ایده بدی نیست.


فیسبوک

 • سامسونگ
 • کریستیانو رونالدو
 • باشگاه فوتبال رئال مادرید

با تجزیه و تحلیل پست‌های فیسبوک از اکانت‌های معروف سامسونگ، کریستیانو رونالدو و رئال مادرید، باز هم متوجه می‌شوید که هیچ یک از آن‌ها از چند هشتگ در پست‌های خود استفاده نکرده‌اند. هشتگ‌های آن‌ها معمولا بسیار خاص هستند. بنابراین بسیار بدیهی است که هشتگ‌های عمومی ایده خوبی برای برندهای بزرگ در فیسبوک و اینستاگرام نیستند.


توییتر

 • باراک اوباما
 • جاستین بیبر
 • کیتی پری

از توییت‌های افراد مشهوری مانند جاستین بیبر، کیتی پری و باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا، واضح است که هیچ کدام به استفاده از هشتگ‌های زیاد در این پلتفرم اعتقادی ندارند.


تیک تاک

 • چارلی دی آمیلیو
 • خابانه لامه
 • ادیسون رائه

از پست‌های تیک تاک و حساب‌های افراد معروفی مثل چارلی دی آمیلیو، خابانه و ادیسون رائه می‌توان نتیجه گرفت که استفاده از هشتگ‌ها در کپشن، روند چندان محبوبی نیست. فقط خابانه در ویدیوهایش از چند هشتگ استفاده کرده است. در حالی که بقیه هیچ کدام از هشتگ استفاده نکرده‌اند.


یوتیوب

 • Pewpiepie
 • Mrbeast
 • Likenastya

به نظر می‌رسد کاربران یوتیوب اصلا به استفاده از هشتگ اعتقادی ندارند! از بین سه حساب کاربری یوتیوب فقط Pewpiepie از یک هشتگ در کپشن پست خود استفاده کرده است.


خط مشی‌های یوتیوب اجازه می‌دهند تا ۶۰ هشتگ در هر پست وجود داشته باشد. با این حال هیچکس واقعا از آن تعداد هشتگ که در پست‌های بالا مشاهده کردید استفاده نمی‌کند.

آنچه آمار می‌گوید

آمارها از این قرار اند که شما می‌توانید از هشتگ‌ها در پلتفرم‌های مختلف مانند فیسبوک، اینستاگرام، توییتر و لینکدین استفاده کنید. اما هر پلتفرم الگوریتم‌های متفاوتی دارد. بنابراین تعداد بهینه هشتگ‌ها برای هر پلتفرم متفاوت است.

آمار پلتفرم‌ها

اینستاگرام

اینستاگرام به شما اجازه می‌دهد حداکثر ۳۰ هشتگ در هر پست اضافه کنید. اما وقتی نوبت به استوری‌های اینستاگرام می‌رسد، در هر استوری فقط می‌توانید تا ۱۰ هشتگ اضافه کنید.

طبق تحقیقات انجام شده توسط Quintly، موارد زیر برای استفاده از هشتگ اینستاگرام صادق است:

۲/۳۵ درصد از تمام پست‌ها دارای یک تا ۳ هشتگ بودند.

۲۸/۷ درصد از پست‌ها فاقد هشتگ بودند.

۴ تا ۱۰ هشتگ در ۲۳/۱ درصد پست‌ها استفاده شده است.

۱۲/۹ درصد پست‌ها بیش از ۱۰ هشتگ استفاده کردند.

با این حال، این مطالعه حقایق جالبی را در خصوص هشتگ‌ها و مگا حساب‌ها در اختیارمان قرار داده است. زمانی که چنین حساب‌هایی از هشتگ استفاده نمی‌کردند، تعامل آن‌ها با استفاده از چند هشتگ بیشتر بود. بنابراین همانطور که اسکرین شات‌های ارائه شده در بالا نشان می‌دهند، در اینستاگرام تعداد فالورها نسبت به تداد هشتگ‌ها تفاوت بیشتری دارند.

طبق دستورالعمل‌های یوتیوب، اگر ویدیویی بیش از ۶۰ هشتگ داشته باشد، افراد آن‌ها را نادیده می‌گیرند. با این حال، برخی منابع بیان می‌کنند که استفاده از بیش از ۱۵ هشتگ در یک ویدیو نیز به همان پاسخ منجر می‌شود. به همین دلیل است که استفاده از ۳ تا ۵ هشتگ در هر ویدیو توصیه می‌شود.

بنابراین از چند هشتگ باید استفاده کرد؟

پس از بررسی تمام اطلاعات، مشخص می‌شود که استفاده از تعداد بهینه هشتگ در هر پست یا استوری بسیار مهم است. این عدد بهینه به پلتفرم شبکه اجتماعی که استفاده می‌کنید بستگی دارد. به عنوان مثال در اینستاگرام، استفاده از ۳ تا ۵ هشتگ بهینه است در حالی که در توییتر استفاده از ۱ تا ۲ هشتگ بهترین تعداد است.

به طور خلاصه، افزودن هشتگ‌های بیشتر لزوما به معنای تعامل بهتر نیست. برعکس ممکن است به دسترسی پست شما نیز تاثیر بگذارد.

با این حال شما نباید این اعداد توصیه شده را به عنوان حقیقت محض در نظر بگیرید. الگوریتم‌های شبکه‌های اجتماعی دائما در حال تغییر هستند. چه کسی می‌داند که در آینده نزدیک، فیسبوک ممکن است پست‌هایی با هشتگ‌های متعدد را در اولویت قرار دهد. یا یوتیوب ممکن است هشتگ‌ها را به طور کلی ممنوع کند. بنابراین، کلید استراتژی موفق هشتگ، ادامه آزمون و خطا است. از مقادیر مختلف هشتگ در پست‌های خود استفاده کنید و آن‌ها را با میزان تعاملات خود مقایسه کنید. در خلال همه این داده‌ها و اعداد، مطمئنا بهینه‌ترین تعداد هشتگ برای صفحات شبکه‌های اجتماعی خود را خواهید یافت.

سوالات متداول

آیا تعداد هشتگ‌ها در هر پلتفرم متفاوت است؟

پلتفرم‌ها بر اساس قوانین و خط مشی‌هایشان، هر کدام فقط تعدادی هشتگ را می‌پذیرند. با این حال بررسی‌ها نشان می‌دهند هرچه تعداد هشتگ‌ها کمتر باشد، بازدید آن‌ها بیشتر و مفیدتر است.

الهه مصطفی زاده

سلام!
من الهه هستم...
دختری که عاشق share کردن اطلاعاتشه.
به دنیای پر محتوای من خوش‌آمدید!

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها