ورود به جانویس

۷ ایده برای طراحی چیدمان پیج اینستاگرام

۷ ایده برای طراحی چیدمان پیج اینستاگرام
۷ ایده برای طراحی چیدمان پیج اینستاگرام

موفق‌ترین افراد در اینستاگرام می‌دانند که پست‌های خود را با چه چیدمان، ترتیب و در چه زمان‌هایی در پیج خود قرار دهند، آن‌ها می‌دانند برای داشتن یک صفحه اینستاگرام کارآمد و پر مخاطب، باید چیدمان مناسبی برای پست‌های خود داشته باشند؛ چرا که هر پست بخشی از یک تصویر بزرگ است، تصویری از روح کاربر یا حداقل استراتژی محتوای او.

اگر به محتوایی که قرار است این ردیف‌های سه تایی صفحه‌تان را پر کند و همچنین به نکات کلیدی که می‌تواند صفحه شما را به یکی از پربازدیدترین‌ها تبدیل کند فکر نکرده‌اید، زمان آن فرا رسیده است. در اینجا نکاتی که باید درباره نحوه چیدمان مناسب پست‌ها بدانید و همچنین اطلاعاتی درباره برنامه‌ریزی و مدیریت کارآمد یک صفحه اینستاگرام را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

چرا چیدمان کلی پیج اینستاگرام اهمیت دارد؟

زمانی که شخصی برای اولین بار به پیج شما سر می‌زند، نحوه‌ی چیدمان پست‌ها و اطلاعاتی که برای معرفی خود و برندتان به مخاطب می‌دهید اولین فرصتی‌ست که می‌تواند نظر مخاطب را جلب کند و به‌طور کلی او را با تاریخچه و زمینه‌ی فعالیت شما آشنا ‌کند.

برای کاربران با پیج‌های خصوصی، ایجاد یک چیدمان کارآمد ممکن است اهمیت چندانی نداشته باشد، چرا که هدف از ایجاد این گونه پیج‌ها ارتباط با دوستان و سرگرم شدن است، نه جذب دنبال‌کننده؛ اما در پیج‌های پرمخاطبی که قصد مطرح شدن و برندسازی دارند؛ داشتن خلاقیت، تاثیرگذاری، تضمین کیفیت خدمات یا محصولات و سبک کار در اینستاگرام از جمله مسائل حساس و سرنوشت‌ساز است.

در نهایت می‌توان گفت که راحت‌ترین و سریع‌ترین راه برای انتقال پیام به مخاطب، نحوه چیدمان صفحه‌ اینستاگرامی‌ست. به علاوه کسی که درحال بررسی پروفایل شماست، به این فکر است که شما را دنبال کند یا خیر، و این بهترین فرصت برای شماست تا آن چیزی را که مدنظرتان است به مخاطب نشان دهید.

۷ روش خلاقانه برای طراحی چیدمان پیج اینستاگرام

در این بخش سعی داریم اطلاعاتی درباره نحوه چیدمان صفحه اینستاگرام در اختیارتان قرار دهیم که بهترین ظاهر را به پیج شما بدهد. سبک‌هایی که با بررسی‌های عمیق و جست‌وجو در صفحات کارآمد اینستاگرام بدست آورده‌ایم.

۱. سعی کنید یک ترکیب رنگ مشخص برای پست‌های خود داشته باشید: این یک نکته ساده ولی در عین حال با اهمیت است که باید به آن توجه کنید. هرچند ممکن است پست‌های شما از نظر محتوا ارتباطی به هم نداشته باشند، اما همیشه صفحه شما به صورت یک کل منسجم به چشم مخاطب می‌آید. اگر امکان این وجود ندارد که برای پست‌های خود یک ترکیب رنگ مشخص داشته باشید، از فیلتر‌های یکسان برای آن‌ها استفاده کنید. پس سعی کنید یک پیج منظم و هماهنگ داشته باشید.

طراحی چیدمان پیج اینستاگرام با ترکیب رنگ

اما قرار است تا ده سال دیگر یک ترکیب رنگ تکراری داشته باشیم؟! قطعا نه! تکرار طولانی مدت یک سبک باعث کسالت و دل‌زدگی می‌شود. ایجاد تنوع هرچند وقت یک بار در میان پست‌‌ها لازم است.

۲. جلوه شطرنجی ایجاد کنید: با متناوب کردن سبک عکسی که پست می‌کنید، می‌توانید به راحتی یک صفحه شطرنجی در پیج اینستاگرام خود ایجاد کنید. برای مثال برای بعضی از پست‌ها، نقل قول‌هایی بر روی عکس‌ها قرار دهید و آن‌ها را به‌صورت شطرنجی در میان بقیه پست‌ها قرار دهید، یا عکس‌های نمای نزدیک را با عکس‌هایی که از منظره هستند مخلوط کنید و با چیدمان منظمی پست کنید.

طراحی چیدمان پیج اینستاگرام شطرنجی

نکته داغ: اگر متنی بر روی عکس‌های خود قرار داده‌اید، حتما فیلتر و رنگ قلم‌ها را ثابت نگه دارید و در پست‌های بعدی هم، از همان فیلتر و رنگ استفاده کنید تا یک الگوی یکپارچه برای اینگونه پست‌های خود داشته باشید.

۳. ردیف به ردیف طراحی کنید: یک راهکار دیگر برای داشتن چیدمان کارآمد، انتخاب یک طرح یا رنگ هماهنگ و مرتبط برای هر ردیف از پست‌هاست. برای مثال شما می‌تواند پست‌هایی که دارای هارمونی رنگ هستند را در یک ردیف قرار دهید. البته به کارگیری این روش یک مسئله دارد، شما باید بدانید چگونه می‌توانید دو پست بعدی که در صفحه خود قرار می‌دهید را به پست فعلی مرتبط سازید.

طراحی چیدمان پیج اینستاگرام ردیف به ردیف

۴. یک تصویر عمودی ایجاد کنید: قرار دادن چند تصویر در یک ستون از صفحه، به‌طوری که هرکدام بخشی از یک تصویر بزرگتر باشند، یکی از کارهای جذابی‌ست که پیج‌های پرطرفدار انجام می‌دهند. دلیل انجام اینکار، جلب توجه کاربرانی‌ست که به‌صورت گذرا به صفحه شما سر می‌زنند. هم‌چنین با قرار دادن اینگونه پست‌ها، یک دید کلی از محتوای پیجتان در اختیار مخاطبان قرار می‌دهید. پس خوب است هرچند وقت یکبار از این مدل تصاویر، چه به‌صورت افقی و چه عمودی در صفحه‌تان بگذارید.

طراحی چیدمان پیج اینستاگرام ستونی

۵. با پست‌های خود رنگین کمان ایجاد کنید: برای ایجاد یک طیف رنگی جذاب در پست‌ها بهتر است مطالعه‌ای درباره روانشناسی رنگ‌ها داشته باشید، به هارمونی رنگ‌ها در اطراف خود توجه کنید و اندکی صبر و حوصله داشته باشید تا به یک حس رنگی عالی برسید. هدف این است که تعدادی از عکس‌ها را به‌طور منظم در یک رنگ پست کنید و سپس به آرامی با ردیف‌های بعدی از پست‌های خود، به طیف رنگ دیگری بروید. اگر فرصت کافی برای خواندن روانشناسی رنگ‌ها ندارید، فقط کافی‌ست طیف رنگی رنگین‌کمان را دنبال کنید.

طراحی چیدمان پیج اینستاگرام رنگین کمانی

۶. حاشیه‌سازی کنید: ایجاد یک ظاهر یکپارچه، می‌تواند به سادگی استفاده از حاشیه برای همه تصاویر شما باشد. برای مثال می‌توانید دور پست‌های خود از حاشیه‌های مربعی سفید یا هر طیف رنگی دیگر که مخصوص خودتان باشد استفاده کنید. برنامه Whitagram یک نرم‌افزار‌ رایگان در این زمینه است که به‌وسیله‌ی آن می‌توانید حاشیه‌ و پس زمینه‌هایی با سبک‌های مختلف، بر روی عکس‌های خود اعمال کنید.

طراحی چیدمان پیج اینستاگرام با حاشیه

۷. با پست‌های خود پازل درست کنید: انجام این طرح به دلیل نیاز به داشتن یک برنامه روزانه در اینستاگرام مشکل است؛ اما ایجاد طرح پازل مانند، باعث جلب توجه کاربران خواهد شد. یک طرح پازل با کنار هم قرارگرفتن مربع‌های پست، تصویر بزرگ و بهم پیوسته‌ای ایجاد می‌کند و این پست‌ها به‌صورت جداگانه، شاید بی‌معنی به نظر می‌رسند، اما مشاهده آن‌ها درکنار هم، درواقع یک اثر هنری است.

طراحی چیدمان پیج اینستاگرام پازلی

۵ نکته برای برنامه‌ریزی یک چیدمان جذاب در اینستاگرام

هیچ یک از چیدمان‌های تاثیرگذاری که در ابتدا بیان کردیم، به‌صورت تصادفی به‌وجود نمی‌آیند و شما باید برای ایجاد آن‌ها تفکر و برنامه‌ریزی کنید. ما در اینجا به برخی نکاتی که باید برای مدیریت صفحه‌تان رعایت کنید اشاره می‌کنیم:

۱. پیش نمایش پست: قبل از بارگذاری پست در صفحه خود ابتدا آن را بازنگری کرده و اشکالات را رفع کنید. برای این کار می‌توانید از نرم‌افزارهای ویرایش عکس یا نرم‌افزار Hootsuit جهت مشاهده پیش‌نمایش طرح خود استفاده کنید. نرم‌افزار Hootsuit فقط برای حساب‌های کاربری شخصی قابل اجراست، اما به زودی برای حساب‌های تجاری نیز در دسترس قرار می‌گیرد.

پیش نمایش پست اینستاگرام با Hootsuit

۲. یکپارچگی و هماهنگی پست‌های خود را حفظ کنید: ساخت یک صفحه اینستاگرام کارآمد، تنها با پایبندی به یک برنامه منظم محقق می‌شود. یک پست بی‌ربط با محتوای کلی صفحه، عکسی با رنگ اشتباه، فیلتر اشتباه یا ترتیب نامناسب، می‌تواند به کلی جلوه‌ی پیج شما را خراب کند. فقط تصور کنید که اگر یک شرکت فروش کالاهای لوکس، تصویری از یک آشپزخانه مخروبه را به مجموعه عکس‌های مرتب شده خود اضافه کند… چه عدم تعادلی به‌وجود می‌آورد!

یکپارچگی و هماهنگی پست‌های خود را حفظ کنید

۳. مطمئن شوید چیدمان و فیلتر پست‌ها با برند شما مرتبط باشد: هدف از ایجاد یک چیدمان، تحت تاثیر قرار دادن گروهی از دوستان نیست. هدف اصلی، نمایش نام تجاری و شناساندن محصولات شماست. پس باید چیدمانی ایجاد کنید که مناسب محتوای شما باشد. برای مثال فرض کنید یک شرکت استخدامی که با لحن جدی در پست‌های خود صحبت می‌کند، برای چیدمان از رنگ‌های جعبه مدادرنگی استفاده کند! قطعا داشتن پست‌هایی با رنگ‌های متنوع مناسب یک لحن جدی نیست.

مطمئن شوید چیدمان و فیلتر پست‌ها با برند شما مرتبط باشد

۴. از بهترین نرم‌افزارهای ویرایش عکس برای پست‌های خود استفاده کنید: توجه کنید که اینستاگرام، یک رسانه تصویری است. و تهیه‌ی یک چیدمان عالی دشوار است؛ پس باید هر یک از تصاویر به بهترین شکل ویرایش شوند تا به تنهایی نیز توجه مخاطب را جلب کنند.

۵. برای پست‌هایی که قرار است مدتی بعد در صفحه خود قرار دهید برنامه‌ریزی کنید: برای این کار می‌توانید از نرم‌افزارهای مرتبط کمک بگیرید.

منبع: hootsuite.com

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها