ورود به جانویس

۱۰ روش ساده برای بهتر کردن تصاویر

دلیلی وجود دارد که می‌گویند یک عکس ارزش هزاران کلمه را دارد. تصاویر راه بسیار خوبی برای برقراری ارتباط واضح با مخاطبان هستند. در این مطلب ما ۱۰ روش ساده را برای ویرایش و بهتر کردن تصاویر یاد می‌گیریم.

علم نشان می‌دهد که مغز انسان سریع‌تر از هر نوع داده دیگری به تصاویر واکنش نشان می‌دهد و آن‌ها را پردازش می‌کند. بنابراین، اگر به دنبال راهی موثر برای برقراری ارتباط با مخاطبان خود هستید، تصاویر بهترین راه هستند.

HubSpot آماری را جمع‌آوری کرده است که نشان می‌دهد محتوای بصری چگونه یک ابزار ارتباطی قدرتمند است:

  • محتوای دارای تصاویر مرتبط، ۹۴ درصد بیشتر از محتوای بدون تصویر دیده می‌شود.
  • افراد وقتی اطلاعات را با تصاویر جفت می‌کنند، بهتر به خاطر می‌آورند (۱۰ درصد حفظ اطلاعات صوتی در مقابل ۶۵ درصد حفظ اطلاعات صوتی + تصویری پس از سه روز).
  • محتوای بصری ۴۰ برابر بیشتر احتمال دارد که در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شود.

تصاویر می‌توانند پروژه‌های شما را به یاد ماندنی‌تر و موثرتر کنند. اما اگر می‌خواهید طراحی شما در میان سیل تصاویری که مخاطبان‌تان هر روز می‌بینند برجسته شود، بهتر است که خوب به نظر برسد.

چه عکاس دارید یا از عکس‌های منابع دیگر استفاده می‌کنید، می‌توانید با کمک یک‌سری تنظیمات و تکنیک‌های ساده به بهتر کردن تصاویر خود کمک کنید.

برش دادن: فوکوس و ترکیب را بهتر کنید

۱- برش دادن: فوکوس و ترکیب را بهتر کنید

هیچ راه ساده‌تری به جز برش دادن، برای دگرگون کردن یک عکس پیدا نمی‌کنید. برش دادن عکس می‌تواند چیزهای اضافی که باب‌میل شما نیستند را حذف کند، ترکیب عکس را بهبود ببخشد یا به تاکید بر یک نقطه کانونی کمک کند.

اگر قصد دارید برش قابل توجهی انجام دهید، سعی کنید تا حد امکان با یک تصویر بزرگ شروع کنید. زیرا هر چه بیشتر برش دهید، کیفیت و وضوح تصویر خود را کم می‌کنید.

یک قانون کلی خوب هنگام برش این است که از قانون یک سوم، پیروی کنید. این تکنیک تصور می‌کند که عکس شما به یک سوم، هم به صورت عمودی و هم افقی، با چهار خط (دو خط عمودی، دو خط افقی) تقسیم می‌شود. چهار نقطه‌ای که این خطوط در آن‌ها تلاقی می‌شوند، مهم‌ترین ناحیه‌ی تصویر شما را تشکیل می‌دهند یا شما را برای قرار دادن نقطه کانونی راهنمایی می‌کنند.

برش دادن: فوکوس و ترکیب را بهتر کنید

تار کردن: بهتر کردن پس‌زمینه‌ی تصاویر

۲- تار کردن: بهتر کردن پس‌زمینه‌ی تصاویر

شاید بخواهید تصاویر را در طرح‌های خود برجسته کنید، ولی این همیشه به معنی در مرکز توجه بودن آن‌ها نیست. آن‌ها می‌توانند در پشت صحنه خوب ظاهر شوند؛ یعنی پس‌زمینه‌ها.

عکس‌ها می‌توانند پس‌زمینه‌های بصری جالبی را در طرح‌های مختلف ایجاد کنند. موضوع این است که اکثر طراحی‌ها دارای یک متن در بالای پس‌زمینه هستند و اغلب با این مشکل مواجه می‌شوند: جزئیات موجود در عکس، خواندن متن را سخت می‌کند.

راه‌ حل چیست؟ برای داشتن یک پس‌زمینه‌ی صاف و ساده، کمی آن را تار کنید. با کمی تار کردن می‌توانید اشکال و صحنه‌های قابل تشخیص را در عکس‌های پس‌زمینه‌ی خود حفظ کنید. به راحتی یک جلوه‌ی زیبا از رنگ‌ها و اشکال مبهم را خواهید داشت. اگر از پس‌زمینه‌های تک‌رنگ خسته‌ شده‌اید، این می‌تواند گزینه‌ی خوبی باشد. به قول معروف، جون‌دارتر است!


اشباع رنگ: افزایش یا کاهش شدت رنگ

۳- اشباع رنگ: افزایش یا کاهش شدت رنگ

عکاسان و طراحان معمولا تنظیمات اشباع تصویر را طوری تنظیم می‌کنند که رنگ‌های آن یک درجه افزایش یابد.

اشباع با شدت رنگ ارتباط دارد. بنابراین رنگ‌های بیشتر اشباع‌شده پررنگ‌تر و روشن‌تر هستند (نزدیک به خالص‌ترین شکل‌شان) در حالی که رنگ‌های کمتر اشباع محوتر هستند (نزدیک به خاکستری). اشباع کامل، به شما یک عکس سیاه و سفید می‌دهد.

مانند هر تکنیک ویرایش عکس دیگر، اشباع بیش از حد هم می‌تواند عکس را عجیب و غیرطبیعی کند. پس حواس‌تان باشد که در صورت زیاده‌روی با ظاهری تقریبا درخشان و نئونی روبه‌رو می‌شوید.


کنتراست: بهبود هایلایت‌ها و سایه‌ها

۴- کنتراست: بهبود هایلایت‌ها و سایه‌ها

افزایش کنتراست یک راه خوب برای شکوفایی و گیرایی عکس شما‌ست.

افزایش کنتراست، نورهای روشن‌تر، تیرگی‌های تیره‌تر و طیف وسیع‌تری از تن‌ها را در بین آن‌ها ایجاد می‌کند و باعث می‌شود تصویر شما کمی بهتر از آنچه در زندگی واقعی می‌بینید به نظر برسد.

از سوی دیگر، کاهش کنتراست می‌تواند به یک تصویر، رنگی صاف و یکنواخت بدهد.

مانند اشباع، کنتراست بیش از حد هم معمولا چیز خوبی از آب در نمی‌آید. هایلایت‌ها ممکن است از بین بروند (خیلی روشن) و سایه‌ها خیلی تاریک شوند و به این معنی است که جزئیات و ابعاد را در آن قسمت‌ها از دست می‌دهید.


روشنایی: روشنایی کلی را افزایش دهید

۵- روشنایی: روشنایی کلی را افزایش دهید

نورپردازی می‌تواند یکی از سخت‌ترین چیزهایی باشد که می‌توان آن را درست کرد، حتی برای عکاسان حرفه‌ای. در حالی که بهتر است با تصویری شروع کنید که به درستی نوردهی شده است، گاهی اوقات به عکسی می‌رسید که کمی تاریک است و ممکن است بتوانید با دستکاری تنظیمات روشنایی آن را بهتر کنید.

به خاطر داشته باشید که ویرایش روشنایی همه چیز را روشن‌تر (یا تاریک‌تر) می‌کند. این کار باید به صورت تدریجی انجام شود. حواس‌تان به نواحی که بیش از حد روشن هستند هم باشد. اغلب می‌توانید با تنظیم کنتراست همزمان این موارد را هم متعادل کنید و منجر به بهتر کردن تصاویر خود شوید.


فیلترها: بهبود و تصحیح عکس‌ها

۶- فیلترها: بهبود و تصحیح عکس‌ها

به لطف اینستاگرام و سایر برنامه‌ها، فیلترها به یک گزینه‌ی محبوب برای ویرایش عکس تبدیل شده‌اند. آن‌ها می‌توانند برای افزودن جلوه‌های ویژه یا هنری به تصاویر شما استفاده شوند، اما همچنین می‌توانند به عنوان میانبری برای تصحیح مشکلات موجود در تصویر شما عمل کنند.

به عنوان مثال در تصویر بالا، عکس سمت چپ رنگ مایل به زردی داشت. برای متعادل‌تر کردن رنگ‌ها، یک فیلتر روی رنگ زرد اعمال شد. فیلترهای مختلف می‌توانند زیبایی بصری و کیفیت تصویر را بیشتر کنند. شما می‌توانید برای نتیجه‌ی بهتر، شدت هر فیلتر را آزادانه تنظیم کنید.


چیدمان: طرح خود را با گریدها بهبود ببخشید

۷- چیدمان: طرح خود را با گریدها بهبود ببخشید

یک چیدمان تمیز و منظم یک گنجبینه برای هر پروژه طراحی است. اگر مطمئن نیستید از کجا شروع کنید، مرتب کردن تمام عناصر طراحی خود در یک گرید همیشه یک انتخاب مطمئن است. گریدها همچنین راه خوبی برای نمایش چندین تصویر هستند.


فریم‌ها: بهتر کردن شکل و استایل تصویر

۸- فریم‌ها: بهتر کردن شکل و استایل تصویر

مانند قاب‌های واقعی که عکس خود را با آن‌ها روی دیوار آویزان می‌کنید، قاب‌بندی تصاویر در طراحی هم برای جلب توجه به تصویر استفاده می‌شود. فریم‌ها بسته به سبک و حالت پروژه شما می‌توانند ساده یا تزئینی، تک خطی یا طرح مصور، رنگی یا غیر رنگی باشند.


لایه‌بندی: تصاویر را با صفحه نمایش یا همپوشانی بهبود دهید

۹- لایه‌بندی: تصاویر را با صفحه نمایش یا همپوشانی بهبود دهید

گاهی اوقات شما می‌خواهید یک تصویر کمتر قابل توجه باشد و متن یا سایر عناصر در بالا بهتر نشان داده شوند. در حالی که تار کردن یکی از راه‌های انجام این کار است (همانطور که بالاتر گفتیم)، راه‌های دیگری نیز وجود دارد که وضوح عکس شما را حفظ می‌کند.

لایه‌بندی یک رویکرد رایج است. آن‌ها بلوک‌های رنگی شفافی هستند که روی تصویر شما قرار می‌گیرند. تنظیم اپاسیتی صفحه تعیین می‌کند که تصویر شما چقدر خوب نشان داده شود.

صفحه مات‌تر سطح صاف‌تر و یکنواخت‌تری برای متن شما فراهم می‌کند، اما تصویر شما را نیز پنهان می‌کند. بنابراین شاید بخواهید سطح شفاف متوسطی را پیدا کنید که با اهداف طراحی شما مطابقت دارد.


متن: بهتر کردن تصاویر با تایپوگرافی

۱۰- متن: بهتر کردن تصاویر با تایپوگرافی

تصاویر و متن دو پایه‌ی طراحی گرافیک هستند. آن‌ها را ترکیب کنید. سعی کنید با قرار دادن متن در بالا (یا انتخاب تصویری که مکمل موضوع متن شما باشد) اطلاعات مرتبط را به یک تصویر اضافه کنید.

در عکاسی، مناطق باز طبیعی مانند آسمان یا آب، فضاهای زیبا و شفافی را برای افزودن تایپوگرافی فراهم می‌کنند.


شما از چه روش‌هایی برای جذابیت بیشتر عکس‌های خود استفاده می‌کنید؟

حانیه خانی

من حانیه خانی هستم. خواندن و نوشتن در زندگی‌ام نقش پررنگی دارند. اگر در این مسیر به یک سوال از ذهن‌تان پاسخ دهم برای من کافی‌ست..

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها