ورود به جانویس

۱۸ ترفند عکاسی با گوشی آیفون

عکاسی با آیفون
عکاسی با آیفون

با وجود اینکه همه ما این روزها تلفن‌هایی با دوربین‌های حرفه‌ای داریم، اما نمی‌دانیم چگونه عکس‌های حرفه‌ای باکیفیت بگیریم.

عکاسی با موبایل می‌تواند بسیار مفید باشد. یادگیری حرفه‌ای عکاسی با گوشی آیفون می‌تواند به پیشرفت شما در شبکه‌های اجتماعی کمک به سزایی کند. هم انسان‌ها و هم الگوریتم‌های رسانه‌های اجتماعی به محتوای بصری جالب جذب می‌شوند.

از این ۱۸ ترفند برای عکاسی با گوشی آیفون خود نهایت استفاده را ببرید:

عکاسی با آیفون: نکات ترکیب‌بندی

نحوه چیدمان عناصر بصری را ترکیب‌بندی می‌گویند. اولین ‌قدم برای گرفتن عکس‌های حرفه‌ای با گوشی آیفون، یادگیری نکات مهم برای ترکیب‌بندی عناصر مختلف می‌باشد.

۱. زاویه دید خود را تغییر دهید.

وقتی شروع به گرفتن عکس می‌کنیم، طبیعی است که آنها را از همان موقعیتی که می‌بینیم، بگیریم. متأسفانه، این برای عکس‌های هیجان‌انگیز کارایی ندارد.

برای تقویت زاویه دید خود، سعی کنید خارج از حالت نشسته یا ایستاده معمولی عکس بگیرید. می‌توانید این کار را با عکاسی از سوژه خود از زوایای بالا یا پایین انجام دهید.

عکاسی با گوشی آیفون با تغییر زاویه دید
عکاسی با تغییر زاویه دید

عکس‌های با زاویه پایین یک روش عالی برای ایجاد عکس با گوشی آیفون هستند. هر زمان که از یک سوژه بزرگ‌تر از اندازه‌ای که نتوانید در کادر قرار دهید، عکس بگیرید این روش عالی خواهد بود.

۲. در عکس‌هایی از نمای نزدیک به دنبال جزئیات باشید.

عکاسی خوب به این معناست که تصویرها را به روشی جدید به مردم نشان دهید. عکاسی از نزدیک می‌تواند اجسام روزمره و دوروبرتان را غیرمنتظره جلوه دهد.

عکاسی با گوشی آیفون از نمای نزدیک
عکاسی از نمای نزدیک

به دنبال رنگ‌ها، بافت‌ها یا طرح‌های جالبی در موضوع خود باشید که ممکن است از فاصله دور موردتوجه قرار نگیرند.

۳. گرید را برای پیروی از قانون یک‌سوم روشن کنید.

یک ترفند ساده عکاسی با گوشی آیفون را قانون یک سوم می نامند. این قانون زمینه تصویر شما را به یک شبکه سه در سه تقسیم می‌کند. قرار دادن سوژه‌های اصلی عکس در این خطوط، تصاویر جذاب‌تری را ایجاد می‌کند.

عکاسی با گوشی آیفون با گرید سوم
عکاسی با گرید و قانون یک‌سوم

با رفتن به بخش Camera گوشی آیفون خود در قسمت تنظیمات دکمه گرید را روشن کنید.

۴. خطوط اصلی را پیدا می‌کنید.

هنگامی که خطوط طولانی و مستقیم را در عکس خود قرار می‌دهید، نقشه‌ای را برای بینندگان در تصویر قرار می‌دهید که به آنها کمک می‌کند تا آن عکس را بهتر درک کنند. این خطوط را Leading Lines یا خطوط پیشرو می‌نامند زیرا چشم را به اطراف تصویر هدایت می‌کنند.

عکاسی با گوشی آیفون با ایجاد خطوط اصلی
عکاسی با خطوط اصلی

خطوط اصلی می‌توانند عکس شما را به قسمت‌های متمایز تقسیم کرده و جذابیت بصری را افزایش دهند. خطوط اصلی که از لبه عکس به سمت مرکز حرکت می‌کنند، حس عمق بیشتری را به‌ عکس شما می‌دهند.

عکاسی با گوشی آیفون با خطوط اصلی
عکاسی با خطوط اصلی

۵. ایجاد حس عمق کنید.

وقتی برای اولین‌بار یاد می‌گیریم که عکس بگیریم، معمولاً فقط به فریم در دو بعد فکر می‌کنیم. اما چشمان ما دیدن عمق در یک شیء صاف را دوست دارد.

با تأکید بر عمق در ترکیب‌بندی خود، از این مزیت می‌توانید استفاده کنید. همان‌طور که دیدیم، می‌توانید این کار را با خطوط اصلی انجام دهید، اما این تنها راه نیست. قراردادن یک سوژه از نمای نزدیک و پس‌زمینه محو و خارج از دید، راهی ساده برای ایجاد حس عمق است.

عکاسی با گوشی آیفون با ایجاد حس عمق
عکاسی با ایجاد حس عمق

شما همچنین می‌توانید برعکس عمل کنید. سعی کنید سوژه اصلی عکس را در پشت یک شیء کمی خارج از فوکوس در پیش‌زمینه قاب‌بندی کنید. سعی کنید عناصر بصری متمایز را در اعماق مختلف برای حس چند سطحی از عمق قرار دهید. این تکنیک به‌ویژه در عکاسی در فضای باز یا منظره بسیار خوب عمل می‌کند.

عکاسی با گوشی آیفون با ایجاد عمق
عکاسی با ایجاد عمق

۶. با تقارن بازی کنید.

مغز ما تقارن را دوست دارد، اما نه خیلی زیاد. برای ایجاد تعادل، ترکیبات چشم‌نواز غالباً دارای عناصر نابرابر در دو طرف قاب هستند.

این ترفند به شما حس هماهنگی می‌بخشد بدون اینکه خیلی قابل‌پیش‌بینی باشد.

عکاسی با گوشی آیفون با ایجاد تقارن
عکاسی با ایجاد تقارن

توجه کنید که چگونه خطوط اصلی گروه بطری‌های نوشیدنی را به لیوان واحد در عکس بالا متصل می‌کند. این دو عنصر قسمت‌های مخالف قاب را به هم متصل کرده و کنتراست بصری ایجاد می‌کنند.

۷. ساده باشید.

هنگامی که با گوشی آیفون خود برای شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام عکس می‌گیرید، فراموش نکنید که اکثر مردم کارهای شما را روی صفحه‌های کوچک موبایل می‌بینند.

یک ترکیب پیچیده که در یک چاپ بزرگ که روی دیوار آویزان است عالی به نظر می‌رسد، می‌تواند در دستگاه تلفن همراه شلوغ و گیج‌کننده باشد. تقسیم‌بندی ترکیبات به چند عنصر کلیدی، درک آنها را در یک صفحه کوچک آسان می‌کند.

۸. جهت مورد نظر خود را انتخاب کنید.

همانطور که از دستور کیک برای پختن نان استفاده نمی‌کنید، دستور تهیه یک عکس با منظره عالی همان دستور العمل اکشن شات نیست.

انتخاب بین حالت عمودی (ارتفاع بلندتر از عرض آن) و منظره (عرض بزرگتر از ارتفاع) ممکن است ساده به نظر برسد، اما هنگام تصمیم‌گیری باید به چند نکته توجه کرد.

همانطور که از نامش پیداست، جهت عمودی عکاسی، عکاسی پرتره با گوشی آیفون است. همچنین معمولاً هر زمان که از یک سوژه عکاسی می کنید این روش بسیار مناسب است.

عکاسی با گوشی آیفون  در حالت پرتره
عکاسی پرتره‌

جهت‌گیری عمودی زمانی مؤثر است که بخواهید توجه بیننده را بر روی موضوع متمرکز کنید. جهت عمودی در عکاسی تمام بدن، معمولاً بهترین انتخاب است.

جهت‌گیری افقی در هنگام عکاسی از سوژه‌های بزرگتر، مانند منظره، باعث ثبت عکس‌های بهتری می‌شود. این جهت‌گیری به شما فضای بیشتری برای ترکیب بندی عناصر بصری به صورت افقی می‌دهد.

عکاسی با گوشی آیفون با جهت گیری
عکاسی با جهت‌گیری افقی

این جهت گیری باعث می شود بینندگان بتوانند توجه خود را بین عناصر یکسان و مهم در همان عکس جابه‌جا کنند.

هنگام تصمیم گیری بین عکس های افقی و عمودی، همچنین باید به خاطر داشته باشید که بسترها و قالب های مختلف شبکه‌های اجتماعی نیازهای متفاوتی دارند. به عنوان مثال، تصاویر عمودی برای استوری‌های اینستاگرام بهتر عمل می‌کنند، درحالی‌که عکس‌های افقی در توییتر بهتر به نظر می‌رسند.

۹. برای پرتره از حالت عمودی استفاده کنید.

در عکاسی با گوشی آیفون، «عکاسی عمودی» می‌تواند دو معنی داشته باشد. یک معنی جهت‌گیری فریم است که در نکته قبل به آن پرداختیم و دیگری پرتره.

«پرتره» همچنین می‌تواند به یکی از تنظیمات برنامه دوربین آیفون اشاره کند. با انتخاب حالت عمودی، پرتره‌های شما چشمگیرتر می‌شوند. می‌توانید تنظیمات را در کنار حالت عکس، بالای دکمه شاتر پیدا کنید.

عکاسی با گوشی آیفون در حالت پرتره
عکاسی در حالت پرتره

۱۰. عکس خود را روی صحنه ببرید.

انتخاب موضوع شما تعیین می‌کند که بر روی کدام عناصر بصری کنترل مستقیم دارید. این بدان معناست که بهترین روش برای ترکیب‌بندی عکس شما، بستگی به آن دارد که از چه چیزی در حال عکاسی هستید.

اگر از یک سوژه کوچک یا متحرک عکاسی می‌کنید، برای به‌دست‌آوردن بهترین نور و ترکیب، از جابه‌جایی وسایل دریغ نکنید. برای سوژه‌های بزرگ‌تر، فقط از همان جایی که پیدا کردید عکاسی نکنید. حرکت در اطراف صحنه می‌تواند ترکیب عکس شما را تغییر دهد حتی اگر همه عناصر در جای خود محکم شده باشند.

عکاسی با گوشی آیفون: نکات فنی

عکاسی با گوشی آیفون با ترکیب‌بندی بسیار عالی می‌شود. همچنین داشتن اطلاعات کمی در مورد برخی از عناصر فنی که یک کلیک شاتر را به تصویر تبدیل می‌کند، کمک می‌کند.

۱۱. از تایمر دوربین برای عکس‌های ثابت استفاده کنید.

ما خوش‌شانس هستیم که مجبور نیستیم فقط برای گرفتن یک عکس پانزده دقیقه ساکت بمانیم، اما با این حال یک دوربین متزلزل می‌تواند یک عکس عالی را به یک عکس تار تبدیل کند.

متأسفانه، استفاده از انگشت شست برای ضربه‌زدن روی دکمه شاتر روی صفحه تلفن می‌تواند دوربین را دقیقاً در لحظه اشتباه تکان دهد. اما یک راه بهتر وجود دارد. تایمر دوربین فقط برای عکس‌های سلفی بدون دست نیست. برای آزاد نگه‌داشتن هر دو دست، می‌توانید از آن برای هرگونه عکس استفاده کنید.

این روش هنگام گرفتن عکس از اجسام ثابت بهتر عمل می‌کند. هیچ تضمینی وجود ندارد که پرنده‌ای که می‌بینید در زمان خاموش شدن تایمر همچنان در همان شاخه باشد. همچنین می‌توانید از دکمه‌های تنظیم صدا در کنار آیفون خود برای عکاسی استفاده کنید. این روش به‌اندازه زمان‌سنج پایدار نیست، اما به شما کمک می‌کند که در هنگام عکاسی از سوژه‌های پویاتر دست خود را ثابت نگه دارید.

۱۲. تنظیمات فوکوس و نوردهی را تنظیم کنید.

تنظیمات خودکار دوربین آیفون زندگی شما را بسیار ساده‌تر می‌کند، اما گاهی اوقات باید مسائل را به دست بگیرید. دو نکته مهم که به‌سادگی قابل تنظیم هستند عبارت‌اند از نوردهی و فوکوس. در عکاسی با گوشی آیفون، تلفن شما می‌تواند حدس بزند موضوع عکس شما چیست و روی آن تمرکز می‌کند. متأسفانه، ممکن است همیشه هم درست حدس نزند. برای تمرکز بر چیز دیگری، روی سوژه‌ای که می‌خواهید روی آن تمرکز کنید ضربه بزنید تا حدس تلفن شما نادیده گرفته شود.

عکاسی با گوشی آیفون با تنظیمات نور
عکاسی با تنظیمات فوکوس

شما می‌توانید همین کار را برای تنظیمات نوردهی انجام دهید. پس از ضربه‌زدن به جایی که می‌خواهید فوکوس کنید، انگشت خود را به سمت بالا یا پایین بکشید تا یک نوردهی روشن‌تر یا تیره‌تر ایجاد شود.

دوربین آیفون هنگامی که تغییرات در قاب را تشخیص می‌دهد به طور پیش‌فرض به تنظیمات خودکار برمی‌گردد. معمولاً یا هنگام حرکت یا زمانی‌که چیزی در جلوی دوربین حرکت می‌کند.

برای قفل‌کردن تنظیمات تمرکز و نوردهی فعلی، روی صفحه ضربه بزنید و انگشت خود را برای چند ثانیه پایین نگه دارید. هنگامی که AE/AF LOCK در یک کادر زرد رنگ در بالای صفحه‌نمایش داده می‌شود، تنظیمات شما ذخیره می‌شوند.

عکاسی با گوشی آیفون با تنظیمات فوکوس
عکاسی با تنظیمات نوردهی

این ویژگی به‌ویژه در هر زمان که چندین عکس از یک صحنه می‌گیرید مفید است و لازم نیست پس از هر کلیک تنظیم مجدد شود.

۱۳. از قرارگرفتن در معرض نور شدید خودداری کنید.

حتی اگر قبلاً تعداد کمی عکس گرفته باشید، احتمالاً متوجه شده‌اید که نور برای یک عکس عالی چقدر اهمیت دارد.

به‌طورکلی، بهتر است تصاویری را ثبت کنید که کمی تاریک است. نرم‌افزار ویرایش می‌تواند تصویر را روشن‌تر کند، اما تعمیر عکسی که با نور زیاد، جزئیاتش از بین رفته است، تقریباً غیرممکن است. به همین دلیل است که می‌توانید میزان نور دوربین گوشی آیفون خود را تنظیم کنید. برای جلوگیری از نوردهی بیش از حد، روی روشن‌ترین قسمت تصویر ضربه بزنید تا تنظیمات دوربین تغییر کند.

۱۴. از نور ملایم استفاده کنید.

کمیت تنها عامل مهم در دستیابی به نور عالی نیست، کیفیت نیز اهمیت دارد. بیشتر سوژه‌ها در نور ملایم بهترین ظاهر را دارند.

نور ملایم زمانی ایجاد می‌شود که چیزی در ترکیب نور با منبع خود وجود داشته باشد. تفاوت بین نور شدید یک لامپ و نور ملایم از آن را که توسط یک آباژور پوشانده شده است، در نظر بگیرید.

هنگام عکاسی در داخل، به دنبال مکان‌هایی باشید که نور در آن پراکنده است. همچنین بهتر است از قراردادن سوژه خود در نزدیکی منابع نوری خودداری کنید.

اگر در بیرون از منزل عکاسی می‌کنید، سعی کنید این کار را در وسط روز انجام ندهید، زمانی که خورشید مستقیماً روی سر شما قرار دارد. هرکجا که عکس می‌گیرید، فلش خود را خاموش کنید. نور آن می‌تواند سخت و ناخوشایند است.

۱۵. از HDR برای عکس‌هایی با طیف گسترده‌ای از سطح نور استفاده کنید.

عکس‌های HDR (با دامنه پویایی بالا) چندین عکس گرفته شده را هم‌زمان برای ایجاد یک تصویر ترکیبی ترکیب می‌کنند.

از HDR زمانی استفاده کنید که عکس‌های شما دارای مناطق بسیار تاریک و برخی دیگر که بسیار روشن هستند باشد. تصویر HDR سطحی از جزئیات را در اختیار شما قرار می‌دهد که یک عکس استاندارد نمی‌تواند از آن استفاده کند. با ضربه‌زدن روی نماد HDR در بالای صفحه در برنامه دوربین آیفون، می‌توانید HDR را روشن، خاموش یا خودکار تنظیم کنید.

۱۶. اندازه توصیه شده تصاویر را برای شبکه‌های اجتماعی مختلف بدانید.

اگر عکس شما در شبکه‌های اجتماعی مختلف بارگزاری می‌شود، مطمئن شوید که تمام الزامات فنی این پلتفرم‌ها را برآورده می‌کند.

اگر فایل‌های شما اندازه یا نسبت تصویر مناسبی نداشته باشند، اکثر شبکه‌های اجتماعی عکس‌های شما را برش می‌دهند یا تغییر اندازه می‌دهند. سعی کنید خودتان تنظیمات را انجام دهید نه اینکه اجازه دهید الگوریتم‌های شبکه اجتماعی این کار را برای شما انجام دهند،

اگر نمی‌خواهید تمام الزامات فنی را به‌تنهایی حفظ کنید، می‌توانید از برنامه‌ای مانند ویرایشگر عکس Hootsuite استفاده کنید. این ویرایشگر عکس دارای تنظیمات داخلی برای هر پلتفرم است تا به شما کمک کند هر بار آن را به‌درستی انجام دهید.

۱۷. از برنامه‌های باکیفیت و حرفه‌ای عکاسی با گوشی آیفون استفاده کنید.

عکاسی با گوشی آیفون برای رسانه‌های اجتماعی بهتر است کمتر ویرایش شود. اما این بدان معنا نیست که این روزها جایی برای ویرایش عکس وجود ندارد. برنامه‌هایی مانند TouchRetouch می‌توانند لکه‌ها و آلودگی عکس‌های شما را پاک کنند. برای تنظیم نور، Afterlight و Adobe Lightroom ابزارهای مختلفی را برای ایجاد آن محیط عالی ارائه می‌دهند و اگرچه ظاهر طبیعی در حال حاضر بهتر است، اما تا مرگ فیلتر فاصله زیادی مانده است. برنامه‌هایی مانند VSCO دارای فیلترهایی هستند که همه کارها را از تغییرات کوچک و ظریف تا رنگ‌های اغراق‌آمیز انجام می‌دهند.

۱۸. از لوازم جانبی عکاسی آیفون استفاده کنید.

سه‌پایه، لنزها و چراغ‌ها مفیدترین لوازم جانبی عکاسی با گوشی آیفون هستند.

سه‌پایه از مدل‌های کوچک جیبی گرفته تا مدل‌های ایستاده بزرگ، اندازه آنها هرچه باشد، می‌توانند دوربین گوشی شما را ثابت‌تر از دستانتان نگه دارند. این امر به‌ویژه برای عکاسی در شب و سایر شرایط کم‌نور بسیار مفید است.

یک لنز خارجی می‌تواند عملکرد دوربین آیفون شما را افزایش دهد. برخی از لنزها دارای زوم اپتیکال هستند. این بسیار انعطاف‌پذیرتر از ویژگی بزرگ‌نمایی دیجیتالی داخلی است. لنزهای دیگر برای عکاسی از نمای نزدیک یا دور اختصاصی هستند.

یک منبع نور قابل‌حمل می‌تواند به شما کنترل بیشتری برای بهبود شرایط نوری عکس‌هایتان بدهد. همچنین از نور شدید فلاش نیز جلوگیری می‌کند.

نسرین نیک‌نژاد

من نسرین هستم.
ورزشکاری که عاشق نوشتن هست و یا نویسنده‌ای که عاشق ورزش کردن.

به هرحال به دنیای پر از دویدن و نوشتن من خوش آمدید.❤❤❤

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها