ورود به جانویس

چگونه از هک‌ شدن اکانت اینستاگرام خود جلوگیری کنیم و اگر این اتفاق افتاد چه باید کرد؟

جلوگیری از هک شدن اکانت اینستاگرام
جلوگیری از هک شدن اکانت اینستاگرام

هک شدن اکانت اینستاگرام یک وضعیت جدی است که نمی‌توانیم از آن ساده بگذریم، برای برخی از افراد اکانت اینستاگرام حکم یک کارخانه تولیدی با درآمد میلیاردی را دارد.

متأسفانه هیچ تضمینی وجود ندارد که بتوانید اکانت اینستاگرام هک شده خود را بازیابی کنید و بتوانید کنترل دوباره آن را دوباره به دست بگیرید، فرایند بازیابی اکانت اینستاگرام کمی زمان‌بر و خسته‌کننده است.

اگر از اینستاگرام برای تبلیغ کسب‌وکار خود، فروش محصولات و ارتباط با طرفداران خود استفاده می‌کنید، این می‌تواند به معنای گذراندن روزهای بدون دسترسی به یک رابط مهم شبکه اجتماعی خود باشد و ازآنجایی‌که بسیاری از هکرها از حساب اینستاگرام برای کلاهبرداری از سایر کاربران اینستاگرام استفاده می‌کنند، با هک شدن اکانت اینستاگرام در خطر ازدست‌دادن اعتماد مخاطبان خود قرار می‌گیرید.

جلوگیری از هک شدن اکانت اینستاگرام بسیار مهم است و باید به طور دائمی از حساب خود محافظت کنید و حتماً بلد باشید که اگر هکرها از دیوار دفاعی شما عبور کنند چگونه سریع اقدام کنید.


با یک رمز عبور قوی شروع کنید.

نام حیوان خانگی دوران کودکی شما با یک علامت تعجب ( ! ) و کد تلفن منطقه‌تان ممکن است الزامات رمز عبور اینستاگرام را برآورده کند، اما از یک رمز عبور قوی فاصله زیادی دارد. اگر رمز عبور شما به‌راحتی قابل یادآوری است، احتمال هک کردن آن آسان است.

استفاده از ابزارهای مدیریت رمز عبور مانند ۱Password و  LastPass را در نظر بگیرید که رمزهای عبور تصادفی و پیچیده را به طور خودکار تولید می‌کنند و آنها را در یک صندوق مجازی ذخیره می‌کنند، می‌توانند با رمزگذاری و چندین لایه احراز هویت از اکانت اینستاگرام شما محافظت کنند.

همه اینها روشی تکنیکی برای گفتن این است که رمزهای عبور شما پشت درهای (مجازی) قفل شده است و باعث می‌شود یک هکر ناکام بماند. ابزارهای تولید رمز عبور بسیار عالی هستند. زمانی که شما گذرواژه‌های امنی دریافت می‌کنید بدون اینکه مجبور باشید برای هر برنامه یا سایتی که استفاده می‌کنید یک عبارت طولانی کدهای عجیب‌وغریب را به‌خاطر بسپارید.


از احراز هویت دومرحله‌ای استفاده کنید.

احراز هویت دومرحله‌ای مانع دیگری بین هکرها و اکانت اینستاگرام شما ایجاد می‌کند. اگر کسی رمز عبور شما را دریافت کند و سعی کند از یک دستگاه یا مکان ناشناس وارد سیستم شود، از او خواسته می‌شود هویت خود را با یک کد احراز هویت تأیید کند.

برای تنظیم احراز هویت دومرحله‌ای، پروفایل اینستاگرام خود را در موبایل یا دسکتاپ باز کنید و به تنظیمات، امنیت و سپس احراز هویت دومرحله‌ای (Settings, Security, then Two-Factor Authentication) بروید. از آنجا، می‌توانید پیام‌های متنی یا برنامه احراز هویت را انتخاب کنید.

اینستاگرام اپلیکیشن‌های احراز هویت مانند Google Authenticator یا Auth0 را توصیه می‌کند، زیرا به طور خاص برای این منظور طراحی شده‌اند، بنابراین امنیت بیشتری نسبت به پیام‌های متنی دارند. به این فکر کنید، چند دستگاه به پیام‌های متنی شما دسترسی دارند؟ به‌عنوان‌مثال، اگر کاربر iCloud هستید، ممکن است پیام‌های متنی شما در iCloud یا لپ‌تاپ شما نیز ظاهر شود.

هنگامی که یک روش احراز هویت را انتخاب کردید، درصورتی‌که دسترسی به روش احراز هویت خود را از دست بدهید، برنامه چندین کد پشتیبان نیز ارائه می‌دهد. از کدهای پشتیبان خود عکس بگیرید و آنها را در مکانی امن مانند فضای ذخیره‌سازی ابری ذخیره کنید.

جلوگیری از هک‌شدن اکانت اینستاگرام
احراز هویت دومرحله‌ای

از اپلیکیشن‌های دسترسی شخص ثالث یا ربات استفاده کنید.

ربات‌ها لزوماً چیز بدی نیست، اما مهم است که مراقب باشید کدام برنامه‌ها به‌حساب اینستاگرام شما متصل هستند. برای بررسی اینکه آیا ربات‌ها به اینستاگرام شما دسترسی دارند یا خیر، به تنظیمات اینستاگرام، سپس امنیت، سپس برنامه‌ها و وب‌سایت‌ها(Instagram Settings, Security, Apps and Websites) بروید.

اگر از ابزار ربات برای تجزیه‌وتحلیل اینستاگرام یا برنامه‌ریزی پست‌های اینستاگرام استفاده می‌کنید، هنگام تصمیم‌گیری در مورد حفظ یا عدم حفظ اتصال، از خود بپرسید آیا این ابزار به‌تنهایی امن است و آیا این اتصال به حفظ امنیت حساب اینستاگرام من کمک می‌کند؟

به‌عنوان‌مثال، یک اتصال بافر به شما امکان می‌دهد بدون نیاز به‌اشتراک‌گذاری رمز عبور اینستاگرام خود به تجزیه‌وتحلیل و زمان‌بندی به چندین نفر دسترسی داشته باشید. به‌علاوه، بافر از احراز هویت دومرحله‌ای پشتیبانی می‌کند، بنابراین حساب بافر شما نیز امن است.

مراقب برنامه ها و وب سایت هایی باشید که نیازی به دسترسی منظم به حساب شما ندارند. استفاده از اینستاگرام برای ورود به برنامه دیگر یا خرید و سپس فراموش کردن دسترسی مجاز شما آسان است. اطمینان حاصل کنید که مرتباً چک می‌کنید تا از جمع‌آوری برنامه‌های شخص ثالث مشکوک جلوگیری کنید و در صورت شک، دسترسی را لغو کنید.

به خاطر داشته باشید که برخی از ابزارهای شخص ثالث نیز خطرناک هستند. به عنوان مثال، برنامه‌های دارای اتوماسیون زیاد مانند حساب‌های فالو و آنفالو، هم یک خطر امنیتی هستند. اینستاگرام حساب‌هایی را که از اتوماسیون زیاد استفاده می‌کنند علامت‌گذاری کرده و احتمالاً آن‌ها را تعطیل خواهد کرد.

راه‌های جلوگیری از هک‌شدن اکانت اینستاگرام
استفاده از ربات

با پیام های فیشینگ آشنا شوید.

فیشینگ، به‌منظور ارتباطات جعلی که برای فریب‌دادن افراد به‌منظور ارائه اطلاعات حساس طراحی شده است می‌باشد و یکی از رایج‌ترین راه‌های هک شدن حساب اینستاگرام است.

فیشرها با پیام‌های رسمی وارد اکانت اینستاگرام شما می‌شوند. کلاهبرداران اغلب به‌عنوان یک حساب پشتیبانی اینستاگرام یا مرکز کمک کپی‌رایت اینستاگرام ظاهر می‌شوند و سعی می‌کنند شما را متقاعد کنند که نیاز فوری به‌اشتراک‌گذاری اطلاعات شخصی دارید. هرگز به این پیام‌ها پاسخ ندهید و روی هیچ پیوندی کلیک نکنید. حساب سازندگان اینستاگرام هشداری در مورد این نوع پیام‌ها به اشتراک گذاشته است.

ایمیل‌های اینستاگرام، که مستقیماً در برنامه تعبیه شده است، تنها یک راه رسمی برای تماس اینستاگرام با شما است. می‌توانید ایمیل‌های خود را با رفتن به تنظیمات، سپس امنیت، سپس ایمیل‌های اینستاگرام مشاهده کنید یا صندوق ورودی خود را با ایمیل‌های security@mail.instagram.com بررسی کنید.


چگونه اکانت اینستاگرام هک شده خود را بازیابی کنیم؟

اگر شک دارید که اکانت اینستاگرام شما هک شده است، مراحل مختلفی را باید دنبال کنید تا دوباره کنترل اکانت خود را به دست آورید.

هکرها معمولاً بلافاصله رمز عبور شما را تغییر می‌دهند، اما گاهی اوقات شما خوش‌شانس خواهید بود و همچنان می‌توانید از طریق یک روش ذخیره شده به‌حساب خود دسترسی پیدا کنید. در این صورت، فوراً رمز عبور خود را تغییر دهید و تمام اقدامات احتیاطی که در بخش قبل در مورد آن صحبت کردیم را فعال کنید.

اگر نمی‌توانید وارد این قسمت شوید، صندوق ورودی خود را برای دریافت ایمیل از security@mail.instagram.com بررسی کنید. اینستاگرام ممکن است در صورت شناسایی فعالیت مشکوک با شما تماس بگیرد. اگر زود تشخیص داده شود، تغییرات می‌توانند معکوس شوند.

همچنین می‌توانید با انتخاب «دریافت کمک به ورود به سیستم» در اندروید یا «رمز عبور را فراموش کرده‌اید» در آیفون، پیوند ورود از اینستاگرام را درخواست کنید. اگر پیوند ورود کار نمی‌کند، باید یک کد امنیتی درخواست کنید. پس از آن، اینستاگرام از شما می‌خواهد با ارسال عکسی از خودتان که کاغذی در دست دارید و کد امنیتی روی آن نوشته شده است، هویت خود را تأیید کنید.

شاید کمی پیچیده به نظر برسد؛ متأسفانه این فرایند هم پیچیده و هم زمان بر است. اینستاگرام همچنین بازیابی حساب کاربری را تضمین نمی‌کند، به همین دلیل است که ما به‌شدت توصیه می‌کنیم در مورد امنیت حساب اینستاگرام خود کوشا باشید.


مدیریت اینستاگرام به اقدامات امنیتی خوبی نیاز دارد.

تمام‌کارهای سخت خود را با رمزها یا امنیت ضعیف به خطر نیندازید. اقدامات امنیتی خود را زودتر تنظیم کنید تا بتوانید روی ایجاد و اشتراک‌گذاری محتوای عالی برای مخاطبان خود تمرکز کنید و از خطر هک شدن اکانت اینستاگرام خود در امان باشید.

نسرین نیک‌نژاد

من نسرین هستم.
ورزشکاری که عاشق نوشتن هست و یا نویسنده‌ای که عاشق ورزش کردن.

به هرحال به دنیای پر از دویدن و نوشتن من خوش آمدید.❤❤❤

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها