ورود به جانویس

چگونه سریع تایپ کنیم؟ (ترفندهایی برای تسلط بر صفحه کلید)

تایپ 10 انگشتی
تایپ 10 انگشتی

امروزه زندگی در دنیای دیجیتال به سرعت برق و باد می‌گذرد و تایپ تقریباً یک نیاز روزمره است؛ به‌همین دلیل یادگیری روش‌های استفاده صحیح از صفحه کلید بسیار مهم شده است.

با این مهارت سریع تایپ‌کردن، نه تنها شما می‌توانید بهره‌وری بیشتری داشته باشید و کارها را سریع‌تر انجام دهید بلکه تایپ سریع می‌تواند شما را قادر سازد تا با صدای مغز خود همگام شوید؛ همان صدای کوچک در ذهن شما که ایده‌های عالی دارد و ممکن است تنها چند ثانیه طول بکشد تا آن را فراموش کنید.

در این مقاله، ما ۵ نکته را به شما ارائه می‌دهیم تا بتوانید سریع‌تر و صحیح‌تر تایپ کنید. برخی از نکات کاملاً واضح هستند اما اگر به‌خوبی یاد نگرفتید، ما همچنین چند برنامه را در اختیار شما قرار می‌دهیم تا به شما کمک کند راحت‌تر تمرین کنید و یاد بگیرید.


۱. عادت‌های بد را کنار بگذارید

رهایی از عادات بد همیشه سخت‌ترین کار است حتی تایپ کردن. احتمالاً از زمانی که شروع به استفاده از صفحه کلید کرده‌اید، از همان روش تایپ استفاده کرده‌اید که کف دست خود را کامل روی آن قرار می‌دهید. اگر یک گیمر FPS (تیرانداز اول شخص) هستید، احتمالاً عادت دارید که دست چپ خود را روی کلیدهای WASD قرار دهید و ممکن است انگشتان دست چپ قوی‌تری نسبت به راست داشته باشید.

همچنین احتمالاً دیده‌اید که خیلی از افراد ممکن است فقط با دو انگشت تایپ کنند، هر کدام روی ده (یا بیشتر) کلید قرار بگیرند و همیشه باید چشم خود را روی صفحه کلید نگه دارند تا کلیدهای مناسب را دریافت کنند. اگرچه ممکن است فقط با نیمی از انگشتان مورد نیاز سریع تایپ کنند، اما این روش درست نیست.

پس اگر شما هم عادت دارید که با دو انگشت تایپ کنید و دائماً به صفحه کلید نگاه کنید، وقت آن رسیده که فوراً این عادت را ترک کنید.


۲. از هر ۱۰ انگشت استفاده کنید

گام بعدی یادگیری نحوه قرارگیری صحیح انگشت روی صفحه کلید است. اگر به صفحه کلید خود نگاه دقیق‌تری بیندازید، متوجه برآمدگی های برجسته روی هر یک از کلیدهای F و J خواهید شد. این به شما کمک می‌کند تا بدون نگاه کردن به صفحه کلید، محل صحیح انگشتتان را پیدا کنید.

در حالت ایده‌آل، انگشتان اشاره شما باید روی کلیدهای F و J قرار بگیرند و انگشتان دیگر به‌طور طبیعی در جای خود قرار می‌گیرند.

در تصویر زیر، نواحی رنگی را مشاهده می‌کنید که کلیدهای تحت پوشش توسط هر انگشت را نشان می‌دهد. متوجه خواهید شد که انگشتان وسط و انگشت حلقه فقط برای چند کلید روی صفحه کلید استفاده می‌شود، درحالی‌که انگشت اشاره شما روی بخش میانی صفحه کلید است؛ کلیدهای جهتی، نقطه گذاری و عملکرد بیشتر توسط انگشت کوچک کنترل می‌شوند.

تایپ سریع

اگر این روش شما را گیج می‌کند، به وب‌سایت‌هایی مانند TypingClub یا Typing Web بروید، جایی که آن‌ها شما را در هر مرحله راهنمایی می‌کنند تا با صفحه‌کلید آشنا شوید. برخی از تمریناتشان فقط شامل ۲ انگشت می‌شود و همان‌طور که برنامه آنها را طی می‌کنید، به آرامی بر روش تایپ سریع‌تر و صحیح صفحه کلید مسلط خواهید شد.


۳. تایپ کردن را یاد بگیرید

زمانی که با نگاه کردن به صفحه کلید تایپ می‌کنید؛ بدانید که این روش حرفه‌ای نیست زیرا برای تایپیست‌های باتجربه، نگاه کردن به صفحه‌کلید سرعت آن‌ها را کاهش می‌دهد.

قطعاً رسیدن به این حد از مهارت نیاز به تمرین دارد. ممکن است هفته‌ها طول بکشد تا اینکه انگشتان خود را برای کنترل کلیدهایی که مسئول تایپ سریع هستند، عادت دهید. فراموش نکنید که حتی اگر سرعت شما را کاهش می‌دهد، به روشی که قبلاً تایپ می‌کردید برنگردید.

حالا سعی کنید جملات را بدون نگاه کردن به صفحه کلید تایپ کنید و سعی کنید موقعیت هر حرف را به خاطر بسپارید. اگر مجبورید سری به صفحه کلید بزنید، می‌توانید برگردید، اما همان کلمه یا جمله را دوباره اجرا کنید، این بار بدون نگاه کردن به صفحه کلید. شاید کمی طول بکشد، اما اگر مصمم باشید، هر روز راحت‌تر می‌شود.

در نهایت، می‌دانید که هر کلید کجاست و از آن به بعد، فقط باید از نظر سرعت آن را انتخاب کنید.


۴. با میانبرهای اصلی صفحه کلید حرکت کنید

جای تعجب نیست که چرا ویندوز و macOS میانبرهای صفحه کلید زیادی دارند. از آنجایی که هر دو دست شما از قبل روی صفحه کلید است، چرا برای پیمایش از ماوس استفاده کنید؟ لازم نیست همه میانبرها را به خاطر بسپارید، فقط میانبرهای رایج را یاد بگیرید کافیست.

میانبرهای رایج زیر بیشتر در برنامه‌های WORD استفاده می شوند:

تایپ سریع چگونه است؟

همچنین می‌توانید از کلیدهای میانبر در هنگام صفحه مرورگر وب هم استفاده کنید. در اینجا چند میانبر وجود دارد که می‌توانید از آنها برای پیمایش در مرورگرهای وبتان استفاده کنید.

روش یادگیری تایپ سریع

در آخر، در اینجا چند میانبر رایج صفحه کلید برای ناوبری عمومی‌تر (ویندوز) آورده شده است.

تایپ سریع در ورد

استفاده از این کلیدهای میانبر به انگشت کوچک بسیار نیاز دارد زیرا بسیاری از کلیدهای اصلاح کننده مانند Ctrl ،Alt و Shift به انگشت کوچک شما نزدیک‌تر هستند.


۵. با اپلیکیشن‌ها تمرین کنید

تمرین تایپ کردن روی صفحه کلید نیازی به استرس ندارد (اگرچه ممکن است گاهی اوقات این را احساس داشته باشید). شما می‌توانید با بازی‌، تایپ تمرین کنید. در اینجا چند وب‌سایت وجود دارد که می‌توانید یاد بگیرید که چگونه صفحه کلید را به تسخیر خود درآورید و همزمان هم سرگرم شوید.

TypeRacer

TypeRacer یک بازی ساده و سرگرم‌کننده است که در آن هر بازیکن توسط یک ماشین نشان داده می‌شود. متنی از یک کتاب یا اشعار با یک آهنگ به شما داده می‌شود، سپس آن را تایپ می‌کنید تا ماشین خود را در «مسابقه» با بازیکنان دیگر حرکت دهید. هر کسی که اول تایپ متن را تمام کند، برنده است.

تایپ با روش بازی

Keybr.com

Keybr، کلمات تصادفی قابل خواندن را تولید می‌کند که در آن برخی از کلمات به اشتباه نوشته می‌شوند تا به شما کمک کند ترکیب حروف رایج را بهتر به خاطر بسپارید. این سایت به شما آماری می‌دهد تا بدانید در کدام ناحیه از صفحه کلید ضعیف‌تر هستید. همچنین کلمات را به زبان‌های مختلف و همچنین طرح‌بندی‌های متفاوت در صفحه کلید ارائه می‌دهد.

روش تایپ سریع

Touch Typing Study

تمرین‌های این سایت با درخواست مکرر از شما برای تایپ حروف با انگشت صحیح است؛ در واقع شما را با قراردادن انگشت در جای صحیح راحت می‌کند. همچنین در این سایت کلمات به زبان‌های مختلفی ارائه می‌شود.

روش تایپ سریع چگونه است؟

Learn Typing

Learn typing یک وب‌سایت ساده است که دارای توضیحات زیادی برای مبتدیانی است که تایپ لمسی را یاد می‌گیرند. هنگامی که اصول اولیه را انجام دادید، تمرینات پیشرفته‌تری نیز وجود دارد که می‌توانید انجام دهید.

تایپ سریع در ورد

کلام آخر:

زمان و ذخیره آن در دنیای امروزی یک امر مهم است که نمی‌توان از آن چشم بپوشید؛ به همین دلیل توجه به ترفندهایی برای ذخیره آن برای انسان‌های عصر امروزی واجب است.

در این مقاله سعی کردیم تا با روش تایپ سریع در صفحه کلید شما را آشنا کنیم> امیدواریم که این مقاله بتواند به شما کمک زیادی کند.

نسرین نیک‌نژاد

من نسرین هستم.
ورزشکاری که عاشق نوشتن هست و یا نویسنده‌ای که عاشق ورزش کردن.

به هرحال به دنیای پر از دویدن و نوشتن من خوش آمدید.❤❤❤

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها