ورود به جانویس

آیا نوشیدن چای و قهوه برای سلامتی مفید است؟

نوشیدن چای و قهوه به طرز حیرت‌آوری برای سلامتی مفید است
نوشیدن چای و قهوه به طرز حیرت‌آوری برای سلامتی مفید است

چای و قهوه در سلامتی و طول عمر بیشتر، تاثیر بسیار زیادی دارند. مصرف قهوه در طولانی مدت به درمان و کاهش افسردگی، دیابت نوع دو، سرطان، بیماری پارکینسون و آلزایمر کمک می‌کند. یک مطالعه انجام شده نشان می‌دهد که مصرف چند فنجان قهوه در روز تا ۱۶٪ خطر مرگ‌‌و‌میر ناشی از سرطان پروستات را کاهش می‌دهد. همچنین افرادی که به طور مداوم چای سبز یا سیاه می‌نوشند عمر طولانی‌تری خواهند داشت و احتمال بیماری‌های قلبی و سایر بیماری‌های کشنده در آن‌ها کمتر است.

همه‌ی ما می‌دانیم که ورزش کردن، کاهش وزن و سیگارنکشیدن تاثیرات مثبت زیادی بر بهبود بیماری‌های قلبی دارند. اما شواهد کافی وجود ندارد که بتوان گفت مصرف قهوه نیز به همین میزان موثر است.

با این حال در تاریخ ۹ فوریه نتیجه‌ی یک پژوهش علمی در مجله‌ی انجمن قلب آمریکا منتشر شد. این پژوهش طی ۱۰ سال بر روی ۲۱۰۰۰ بزرگسال صورت گرفته است. نتایج نشان می‌دهد خطر نارسایی‌های قلبی با نوشیدن فقط یک فنجان قهوه‌ی روزانه، بین ۵ تا ۱۲ درصد کاهش یافته است. این آمار برای کسانی که ۲ فنجان قهوه یا بیشتر در روز مصرف می‌کنند به ۳۰ درصد نیز افزایش پیدا کرده‌است.

برخی تحقیقات قدیمی حاکی از آن است که قهوه ممکن است برای قلب مضر باشد. اما نمی‌توان مطمئن بود که ضررهای آن فقط بخاطر مصرف قهوه است یا اینکه فرد در کنار آن سیگار می‌کشد و الکل مصرف می‌کند. پس به طور قطع نمی‌توان آن را اثبات کرد.

نارسایی‌های قلبی با نوشیدن فقط یک فنجان قهوه‌ی روزانه، بین ۵ تا ۱۲ درصد کاهش یافته است

چای نیز به همین صورت

یک مطالعه‌ی جدید دیگر در مجله‌ی stroke، عادات نوشیدن چای و قهوه را در ۴۶۲۱۳ نفر طی ۱۸ سال بررسی کرده‌است. یافته‌ها به این صورت بوده است:

  • برای بازماندگان سکته‌ی مغزی، مصرف مقدار زیادی چای سبز (حداقل هفت فنجان در روز) خطر مرگ را تا ۶۲٪  در مقایسه با افرادی که به ندرت چای می‌نوشند، کاهش داده است. همچنین ۳۵٪ کاهش برای کسانی که یک تا دو فنجان در روز می‌نوشند.
  • افرادی که سکته‌ی قلبی داشته‌اند نیز با نوشیدن چای، به همین میزان خطر مرگ را کاهش داده‌اند.
  • افرادی که سابقه‌ی حمله‌ی قلبی یا سکته مغزی نداشته‌اند نیز با نوشیدن حداقل یک فنجان چای و قهوه در هفته، در مقایسه با افرادی که هیچکدام را مصرف نمی‌کنند، ۱۴٪ خطر مرگ کمتری داشته‌اند.
  • بازماندگان حملات قلبی که حداقل یک فنجان قهوه در روز نوشیده بودند نیز، ۲۲٪ خطر مرگ‌و‌میر کمتری داشته‌اند.

تحقیقات قبلی نیز نوشیدن چای را با کاهش فشارخون و کلسترول، خطر مرگ به علت سرطان و بیماری‌های قلبی مرتبط می‌داند.

با چای و قهوه شیرینی هم می‌خورید؟

مطالعات انجام شده یک سری محدودیت‌ها دارند. برای مثال باید به گزارش خود افراد در رابطه با نوشیدن چای و قهوه اعتماد کرد. پس باید توجه داشت که نتیجه‌گیری‌ها بر اساس میانگین کل جمعیت است. اما به طور کلی افرادی که قهوه و چای بیشتری مصرف می‌کنند سبک زندگی سالم‌تری دارند. این افراد غذاهای غنی مانند ماهی و سبزیجات بیشتری می‌خورند و به پیاده‌روی و ورزش اهمیت می‌دهند. اما می‌تواند از تاثیرات مثبت آن کم شود اگر نوشیدنی‌ها را با خامه، کارامل، شیرینی‌های مختلف یا انواع قندها و چربی‌ها مصرف کنند. پس می‌توان نتیجه گرفت که میزان تاثیرات مثبت چای و قهوه به مسائل مختلفی بستگی دارد.

اجازه دهید عطر قهوه در محیط زندگی شما استشمام شود و از آن لذت ببرید!

بدون کافئین یا کافئین‌دار؟

مشخص نیست که کافئین به خودی خود مفید است یا خیر. اما افراد زیادی معتقدند که کافئین حداقل خطر سرطان یا بیماری‌های قلبی عروقی را افزایش نمی‌دهد. یک مطالعه‌ی صورت گرفته در سال ۲۰۱۷ نشان داد که مصرف هر دو نوع قهوه‌ی معمولی و بدون کافئین با طول عمر بیشتر ارتباط دارند.

عوارض جانبی مختلفی مانند سردرد، اختلال در خواب یا حتی اضطراب برای مصرف کافئین وجود دارد. اما با این حال بسیاری از افراد این موارد را کوچک‌تر از آن می‌بینند که خود را از لذت نوشیدن یک فنجان قهوه منع کنند.

پس به طور کلی می‌توان نتیجه گرفت نوشیدن قهوه و چای، خطری برای بزرگسالان ایجاد نمی‌کند و مزایای بسیاری نیز دارد. خصوصا اگر آن‌ها را جایگزین نوشیدنی‌های شیرین، چرب و پر کالری کنید. از همین امروز اجازه دهید عطر قهوه در محیط زندگی شما استشمام شود و از آن لذت ببرید!

منبع: elemental.medium.com

حانیه خانی

من حانیه خانی هستم. خواندن و نوشتن در زندگی‌ام نقش پررنگی دارند. اگر در این مسیر به یک سوال از ذهن‌تان پاسخ دهم برای من کافی‌ست..

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها