ورود به جانویس

رسیدن به هدف با ۱۰ قدم هوشمندانه

رسیدن به هدف- روش دستیابی به اهداف
رسیدن به هدف- روش دستیابی به اهداف

سخنران انگیزشی و نویسنده‌ی مشهور آمریکایی دکتر استیون کاوی می‌گوید: «به هدف‌گذاری‌های مدوام، پایان دهید. اهداف شما تا زمانی که برای رسیدن به آن‌ها برنامه‌ی مشخصی نداشته باشید، تنها یک رویابافی خواهند ماند.» او در این چند کلمه‌ی مختصر، اهمیت داشتن یک راهبرد هوشمندانه برای رسیدن به اهداف را بیان می‌کند. یک ضرب المثل قدیمی وجود دارد که می‌گوید: «هدف‌ها تا زمانی که شما اقدامی نکنید، کارساز نیستند.»

برای دست‌یابی به آرزوها نیز قبل از همه‌چیز به یک برنامه یا استراتژی نیاز داریم. شاید این مسأله سخت‌ترین بخش قضیه باشد؛ زیرا معمولا ما چندین هدف جالب را در سر داریم اما نمی‌دانیم برای دست‌یابی به آن‌ها به چه چیزهایی نیازمندیم. بنابراین اگر به دنبال رسیدن به اهداف‌تان هستید، بهترین راه طراحی یک نقشه‌ی جامع و حرکت به سمت آن‌ها خواهد بود.

آیا روش‌های رسیدن به هدف برای همه کارساز است؟

به طور مشخص هرکسی هدف‌های متفاوتی نسبت به دیگران خواهد داشت. برخی از ما به دنبال موفقیت در مسائل اقتصادی هستیم، برخی از ما ترفیع شغلی را مهم می‌دانند و برخی به دنبال داشتن یک زندگی سعادت‌مندانه‌اند. اما مطالبی که در ادامه می‌آید تمام این موارد پوشش می‌دهد و امکان تطبیق آن با نیازهای مشخص شما نیز وجود دارد. اگر این مسأله برای‌تان جذاب است پس بیایید دقیق‌تر به قضیه نگاه کنیم.


۱. تنظیم هدف‌های هوشمندانه

ممکن است از دیدن اسم اهداف هوشمندانه تعجب کرده باشید. واژه‌ی «هوشمند» (= smart) مخفف واژه‌های مشخص (Specific)، قابل اندازه‌گیری (Measurable)، قابل انجام (Actionable)، واقع‌گرایانه (Realistic) و زمان‌مند (Time Bound) است.

در نتیجه شما باید به طور دقیق بدانید:

  • دنبال رسیدن به چه چیزی هستید.
  • می‌خواهید در آن خواسته تا چه میزان پیش بروید.
  • بعد از رسیدن به آن چه خواهید کرد؛ ممکن است شما به دنبال اهداف سطح بالا باشید، رسیدن به هدف بزرگ باید در توان شما باشد.
  • باید واقع‌گرایانه به قضیه نگاه کنید و مطمئن باشید که چنین هدفی قابل دست‌یابی خواهد بود. در غیر این صورت تنها نصیب شما احساس فرسودگی ناشی از شکست است.
  • در آخر سر هم از زمان مورد نیاز برای این مسأله مطلع باشید.

برای آشنایی بیشتر با این موضوع، می‌توانید به مقاله‌ی هدف گذاری به روش اسمارت (SMART) هم نگاهی بیندازید.

هدف گذاری هوشمند- رسیدن به اهداف

۲. ترسیم نقشه‌ی عملیاتی این مسیر

شکست در برنامه‌ریزی، برنامه‌ریزی برای شکست خوردن خواهد بود.

برای رسیدن به هدف هوشمندانه‌ی خود باید یک برنامه‌ی عالی برای اقدامات بعدی داشته باشید. این برنامه باید شامل اهداف کوتاه مدت، اهداف میان مدت و اهداف بلند مدت به همراه جزئیات دقیق رسیدن به هر کدام از این مراحل باشد.

این راهبرد اهمیت زیادی دارد؛ زیرا اقدامات کوتاه مدت و میان مدت اغلب کلید رسیدن به مراحل بلند مدت هستند. فاصله‌ی خودتان تا لحظه‌ی دست‌یابی به هدف را پیدا کنید و بعد از آن، برنامه بریزید در طول چند ماه آینده قصد طی کردن چه میزانی از این مسافت را دارید.

همچنین مواردی را که برای رسیدن به هدف کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت خود نیاز دارید، بنویسید. اگر تمام این موارد را با پشتکار اعمال کنید، مطمئن باشید در وقت مناسب به آن‌چه منتظرش هستید، می‌رسید.

۳. عدم‌تعویق برنامه‌ها

تعویق کارها یا اهمال کاری در آن‌ها بزرگ‌ترین دشمنانی هستند که شما را از موفقیت باز می‌دارند. بنابر این به عنوان یک قاعده، هرچیزی را که امروز نیاز دارید همین امروز انجام دهید و آن را به فردا موکول نکنید؛ مگر این‌که یک دلیل کاملا موجه برای این مسأله وجود داشته باشد.

وقتی کارهای‌مان را به زمان بعد محول می‌‌کنیم، تمام کارها و وظایف روی هم انباشته می‌شوند. آخر سر هم دیگر توان به پایان رساندن آن‌ها را نخواهیم داشت و از رسیدن به اهداف باز می‌مانیم.

به خاطر چنین اتفاقی است که تأکید کردیم، باید توانایی انجام هدف‌های‌تان را به صورت روزانه و برای بازه‌ای طولانی داشته باشید. نمی‌توانید به امید انجام وظایف امروز در فردا، از آن‌ها چشم پوشی کنید. زیرا این کار انرژی بیشتری از شما می‌گیرد و هرچه این اتفاق بیشتر رخ دهد، شما را از مقصدتان دورتر می‌کند.

تعویق در کارها- ساعت- بعدا

۴. هدف‌گذاری روزانه

بهترین راه برای مقابله با اهمالکاری هدف‌گذاری روزانه خواهد بود. منظور از این کار، تقسیم وظایف لازم برای رسیدن به هدف به بخش‌های کوچکی که می‌توان به‌طور روزانه انجام‌شان داد، است.

بیشتر بخوانید: ۶ راهکار برای غلبه بر اهمال کاری؛ کار امروز به فردا میفکن

همچنین این کار به شما کمک می‌کند، میزان مسیری که برای موفقیت پیموده‌اید و باقی‌مانده‌ی آن را نیز اندازه‌گیری نمایید. با این توصیفات می‌توانید برنامه‌های روزانه و هفتگی مناسب رسیدن به اهداف‌تان را تنظیم کنید تا سریع‌تر به جایگاه دلخواه‌تان برسید.

۵. ترک وابستگی‌های مضر

رفتارهای اعتیادگونه و عادت‌های بد شما را دست‌یابی به آرزوهای‌تان باز می‌دارد و حتی می‌تواند شما را عقب‌تر از نقطه‌ی شروع بیندازد؛ به این دلیل که:

وابستگی‌ها بخش زیادی از عمر و منابع ما را به هدر می‌دهند. به‌عنوان یک واقعیت حتی بسیاری از معتادان اهداف بلندی داشته‌اند. با این حال هدف‌های ایشان بیرون از ذهن اتفاق نمی‌افتند و تا ابد محقق نشده باقی می‌مانند.

اگر برای رسیدن به نقطه‌ی مطلوب‌تان مصمم‌اید، از همین‌ اکنون تمام عادت‌های بد را کنار بگذارید. انواع مختلفی از وابستگی و اعتیاد وجود دارد که با دو اصلاح اعتیاد مادی و اعتیاد غیرمادی (رفتاری) شناخته می‌شوند. همه به خوبی می‌دانند، هرنوع وابستگی قاتل اقتدار و ویران‌گر هدف شما خواهد بود. بنابر این این وابستگی‌ها را به‌واسطه‌ی روش‌های مناسب و علمی و به کمک متخصصان از زندگی خود پاک کنید.

۶. داشتن برنامه برای کسب درآمد

از برخی جهات دستیابی به اهداف بزرگ‌تر نیازمند داشتن درآمد اضافی خواهد بود. برای مثال برای آن‌که خواسته‌های شغلی‌تان را برآورده کنید، قصد کسب چند مهارت را دارید. یا این‌که می‌خواید آموزش‌های سطح بالاتری به کودکان‌تان بدهید. در واقع تمام این موارد نیاز به صرف هزینه دارند و باید توان پرداختش را داشته باشید.

ایده‌های فراوانی برای ایجاد یک کسب و کار کوچک وجود دارد که با استفاده از آن‌ها، می‌توانید هزینه‌ی لازم برای خواسته‌هاتان را تأمین کنید. برای پیدا کردن ایده نیز می‌توانید به سایت Money Connexion سری بزنید. این موارد کمک می‌کنند که زیر بار اضافی قرار نگیرید و امکان پس‌انداز پول برای سرمایه‌گذاری‌های آینده را داشته باشید.

۷. عبرت گرفتن از شکست‌ها

قابل درک خواهد بود وقتی به سمت هدف‌تان قدم بر می‌دارید، متحمل شکست نیز بشوید. متأسفانه بسیاری از ما با دیدن این ناکامی‌ها جا می‌زنیم و از تعقیب امیال‌مان دست می‌کشیم. اما نباید این طور به قضیه نگاه کنیم. در واقع درون هرشکستی، درس‌هایی حیاتی برای ما وجود دارد و چیزهای زیادی وجود دارد که از آن‌ها عبرت بگیریم.

بنابراین اگر جایی در مسیر پیشرف شکست خوردید، با تحلیل دلایل این اتفاق و اصلاح کاستی‌ها، آن ناکامی را به یک گام برای جهش تبدیل کنید. قرار نیست با برخورد به یک مانع مسیر آمده را برگردید و برای نیل به مقصد، دیگر کاری نکنید. ارزش دارد این را به خاطر بسپارید که «بسیاری از دانشمندان و کارآفرینان بزرگ نیز هنگام تلاش برای کسب چیزی شکست خورده‌اند.»

شکست- موفقیت- چراغ

۸. مشخص کردن انگیزه‌ها

واضح است که به خاطر وجود برخی انگیزه‌ها، شما به سمت یک هدف یا مجموعه‌ای از اهداف مشخص قدم برمی‌‌دارید. پس کاملا این انگیزه‌ها و نیت‌تان از رسیدن به هدف مورد نظرتان را مشخص کنید. این که از موضوعی الهام گرفته باشید یا یک الهام را ترسیم کنید، برای دست‌یابی به اهداف بسیار ضروری خواهد بود.

در مواقع بسیاری نیازمندیم بارها و بارها به ما یادآوری شود چه چیزی ما را واداشته تا برای رسیدن به اهداف قدم برداریم. از همین رو روزانه به خود یادآوری کنید چرا در حال تلاش برای کسب چیزی هستید و مزایای آن دست‌یابی چه خواهد بود.

۹. مدیریت زمان

کلید اصلی برای کسب موفقیت و رسیدن به جایگاه مطلوب، مدیریت زمان است. چرا که هر هدف هوشمندانه‌ای با یک زمان‌بندی همراه است. از نگاهی ایده‌آل‌گرایانه شما باید تلاش کنید به خواسته‌تان در بازه‌ی زمانی مشخص شده برسید. برای این مسأله هم طبیعتا نیازمند یک زمان‌بندی موشکافانه خواهید بود.

در نقل قولی که اول متن از دکتر استیون کاوی نقل شد نکته‌ای وجود دارد: «زمان اهمیتی بسیار حیاتی در هدف‌گذاری دارد.»

بدون آن‌که به زمان‌بندی‌های تعیین شده و مدیریت آن اهمیت بدهید، احتمال شکست شما یا دیر رسیدن به هدف، بسیار بالا خواهد بود؛ زمانی که دیگر این دستاورد هم تأثیر چندانی روی زندگی‌تان نخواهد داشت.

۱۰. حفظ سلامت و تندرستی

بهره‌مندی از سلامت جسمی و روانی دو شاخص مهم برای رسیدن به اهداف هستند. به طور کاملا آشکار، شما نمی‌توانید وقتی که درگیر یک مشکل جسمی یا بحرانی روانی مانند استرس یا اضطراب هستید، روی آرزوهاتان وقت بگذارید. بنابراین حفظ و ارتقای سلامت جسمی و روانی را موردی ضروری در بین راهبردهای موفقیت در نظر بگیرید.

تمرین‌های روزانه، برنامه‌ی ورزشی و در صورت نیاز مراجعه به پزشک می‌توانند به حفظ تندرستی بدنی و ذهنی شما کمک کنند. برخی خیال می‌کنند این یک قانون نیست که وقتی دچار مشکلی هستید، نیازمند مراجعه به پزشک یا متخصص خواهید بود. اما باید گفت برعکس، این کارشناسان یا پزشکان می‌توانند به عبور شما از آن بحران کمک شایانی کنند.

سایر راهبردهای دستیابی به موفقیت

علاوه بر ۱۰ موردی که در بالا ذکر شد راهکارهای بسیار ساده‌ای وجود دارند که شما می‌توانید، این‌ها را با یکدیگر ترکیب کنید. یکی از آن‌ها لیست کردن توانایی‌ها و مهارت‌ها و تطابق آن‌ها با هدف‌هایتان است. اگر حس می‌کنید نیازمند یادگیری بیشتر هستید، کلاس‌های آنلاین این خلأ را پوشش می‌دهند.

همچنین بررسی نقطه‌ای که ایستاده‌اید و فاصله‌تان با مطلوب‌تان در هرهفته، بصیرت‌های خوبی به شما می‌دهد. علاوه‌بر این می‌توانید از دستاوردهای‌تان در آخر هرهفته یک گزارش تهیه کنید و خودتان را بسنجید.


نتیجه‌گیری

شما می‌توانید با خیال راحت از ۱۰ راهبردی که برای رسیدن به هدف گفته شد استفاده کنید. در واقع میلیون‌ها نفر در حال انجام همین کار هستند که شما هم می‌توانید یکی از آن‌ها باشید. همان‌طور که می‌بینید این راهکارها اصلا سخت و پیچیده نیستند. با این حال می‌توانید مشخصا مواردی غیر از آن استراتژی‌ها را که حس می‌کنید کمک‌کارتان هستند، نیز به کار ببندید. هدف‌مندی به زندگی ما معنا و ارزش می‌دهد و در مقابل، زندگی بی‌هدف مانند یک کشتی گمشده میان اقیانوس است که نمی‌داند به کجا می‌رود. همچنین هدف‌ها باعث می‌شوند نسبت به کارهای‌مان فعال و باانگیزه بمانیم. بنابر این با کمک موارد بالا هر چه بیشتر به سمت موفقیت پیش بروید.

امیر آرام فر

من امیر آرام‌فر هستم. در زندگی کارهایی زیادی کرده‌ام، اما هیچ چیز نوشتن نمی‌شود. چرا که به دنیا می‌توانم خیلی چیزها اضافه کنم. اگر دوست داشتید هم‌مسیر شویم، مشتاق خواهم بود!

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها