ورود به جانویس

۵ قدم برای ساخت فروشگاه در اینستاگرام

۵ قدم برای ساخت فروشگاه در اینستاگرام
۵ قدم برای ساخت فروشگاه در اینستاگرام

طی دو سال گذشته، تجارت اجتماعی به طور قابل توجهی رشد کرده است و هیچ نشانه‌ای از کاهش سرعت آن وجود ندارد. طبق آمارهای تجارت اجتماعی که توسط eMarketer به اشتراک گذاشته شده است، پیش بینی می‌شود که فروش تجارت اجتماعی خرده فروشی در ایالات متحده تا سال ۲۰۲۵ به بیش از ۸۰ میلیارد دلار برسد. برای درک بهتر این موضوع، در سال ۲۰۲۰ به بیش از ۴۶ میلیارد دلار رسیده است.

اگر هنوز در رسانه‌های اجتماعی فروش ندارید، یک راه آسان برای شروع، ساخت فروشگاه در اینستاگرام است.

با توجه به محبوبیت روز افزون تجارت اجتماعی به ویژه در اینستاگرام می‌توانید به خوبی محصولاتی را برای فروش آماده کنید. در واقع، یک نظرسنجی تکمیل شده توسط اینستاگرام نشان داد که ۶۰٪ از مردم محصولات جدید را از طریق این پلتفرم کشف می‌کنند.

این پلتفرم کار را برای برندهای نوظهور بسیار ساده کرده تا در معرض دید قرار بگیرند و به مخاطبان هدف بیشتری دست یابند. برای شروع می‌توانید از این راهنمای آسان کمک بگیرید؛ همچنین چند نکته عملی برای استفاده حداکثری از این ویژگی آورده‌ایم. پس پیشنهاد می‌کنیم تا آخر این مقاله همراه ما باشید: (یا اگر فروشگاهی در اینستاگرام دارید، فقط به بخش آخر بروید.)


فروشگاه اینستاگرام چگونه کار می‌کند؟

با فروشگاه اینستاگرام، یک کسب و کار می‌تواند کاتالوگ محصولات انتخاب شده خود را به اشتراک بگذارد و از طریق پلتفرم به مشتریان بفروشد. کاربران اینستاگرام می‌توانند روی گزینه‌ی View Shop که در صفحه پروفایل اکانت بیزینسی اینستاگرام وجود دارد بزنند و محصولات شما را ببینند. علاوه بر این، ممکن است در صفحه‌ی فروشگاه اینستاگرام نیز حضور داشته باشید که از طریق منوی اصلی جابجایی پلتفرم قابل مشاهده است.

بنابراین، حتی اگر کاربران روی گزینه‌ی View Shop شما کلیک نکنند، ممکن است همچنان بتوانند محصولات شما را پیدا کنند. به علاوه، از آن جایی که پلتفرم تعامل قبلی کاربران را در نظر می‌گیرد (مانند برندهایی که آن‌ها دنبال می‌کنند و پست‌هایی که با آ‌ن‌ها تعامل دارند)، شانس بیشتری برای دستیابی به مخاطبان هدف ایده‌آل خود دارید.


چه کسی واجد شرایط ساخت فروشگاه در اینستاگرام است؟

اولین قدم برای راه اندازی فروشگاه اینستاگرام این است که بررسی کنید آیا واقعا واجد شرایط هستید یا خیر؟! تعدادی کادر وجود دارد که برای واجد شرایط بودن باید آن‌ها را علامت بزنید:

 1. کسب‌وکار شما (یا حساب کریتور) باید در یکی از بازارهای پشتیبانی شده پلتفرم وجود داشته باشد. برای مشاهده اینکه آیا در یکی از این بازارها قرار دارید، می‌توانید به  Instagram’s Help Center مراجعه کنید. اگر حساب شما در بازار مناسبی قرار نگیرد، ممکن است نتوانید محصولات را تگ کنید.
 2. شما باید یک محصول واجد شرایط برای فروش داشته باشید.
 3. کسب‌وکار تجارت الکترونیک شما باید دارای یک وب سایت باشد که قصد دارید از آن‌ جا بفروشید.
 4. باید به سیاست‌های بازرگانی و قرارداد تجاری اینستاگرام پایبند باشید.

مراحل راه اندازی فروشگاه اینستاگرام

اگر واجد شرایط هستید، می‌توانید اقدام به ایجاد یک فروشگاه اینستاگرام کنید. واقعا آسان است، کافیست مراحل زیر را طی کنید:

مرحله ۱: یک حساب کریوتور یا تجاری انتخاب کنید!

اگر هنوز یک حساب تجاری ندارید، ابتدا باید حساب کاربری فعلی اینستاگرام خود را به یک حساب بیزینسی یا کریتور تبدیل کنید که به این صورت است:

 1. پروفایل اینستاگرام خود را باز کنید و روی نماد سه خط در گوشه بالا سمت راست بزنید.
 2. Setting را انتخاب کنید.
 3. اگر گزینه‌ای برای «Switch to a professional account» نمی‌بینید، «Account» را انتخاب کنید که در زیر آن می‌توانید این گزینه را ببینید.
 4. روی Continue بزنید.
 5. یک دسته کسب‌وکار را انتخاب کنید و روی “Done” بزنید.
 6. برای تایید انتخاب خود، “OK” را انتخاب کنید.
 7. روی «Business» و سپس «Next» بزنید.
 8. اکنون می‌توانید اطلاعات تماس خود را اضافه کنید.

مرحله ۲: به صفحه فیس بوک خود را لینک دهید!

برای ایجاد یک فروشگاه اینستاگرام، باید صفحه فیسبوک خود را به حساب تجاری اینستاگرام‌تان لینک دهید. اگر هنوز صفحه فیس بوک ندارید، می‌توانید همان مراحل زیر را دنبال کنید زیرا به شما این امکان را می‌دهد که یک صفحه جدید نیز ایجاد کنید.

به این صورت:

 1. پروفایل اینستاگرام خود را باز کنید.
 2. روی Edit profile بزنید.
 3. Page را انتخاب کنید.
 4. از “Pages” خود، صفحه‌ای را که می‌خواهید لینک دهید را انتخاب کنید. از طرف دیگر، اگر هنوز یک صفحه فیسبوک ندارید، به سادگی روی «Create a new Facebook Page» بزنید.
برای ساخت فروشگاه در اینستاگرام باید پیج‌تان را به صفحه‌ی فیسبوک خود لینک دهید

یکی از مواردی که هنگام لینک دادن حساب‌ها باید به خاطر داشته باشید این است که شما باید به عنوان ادمین صفحه فیسبوک که می‌خواهید به آن لینک دهید، لیست شده باشید. اگر شما مدیر نیستید، صفحه در منوی کشویی نمایش داده نمی‌شود.

این مرحله نه تنها ضروری است، بلکه می‌توانید به ابزارهای کسب‌وکار بیشتری را در کنار ایجاد فروشگاه اینستاگرام دسترسی داشته باشید. برای مثال شما می‌توانید:

 • استوری‌ها و پست‌ها را Promote کنید.
 • از طریق صفحه فیسبوک خود، می‌توانید تبلیغاتی ایجاد کنید که در اینستاگرام و فیسبوک نمایش داده شوند. (این به شما کمک می‌کند تا به افراد بیشتری دسترسی پیدا کنید)
 • پرداخت برای تبلیغات راحت‌تر می‌شود.
 • می‌توانید پیام‌های خود را با اینستاگرام و مسنجر فیسبوک از طریق یک صندوق ورودی واحد و یکپارچه مدیریت کنید.
 • می‌توانید اطلاعات تماس کسب‌وکار همگام سازی کنید.
 • می‌توانید به ابزارهای بین برنامه‌ای مانند جلوه‌های دوربین، دکمه‌های رزرو قرار و استیکرها دونیت دسترسی داشته باشید.

مرحله ۳: کاتالوگ محصولات خود را اضافه کنید!

برای اینکه بتوانید یک فروشگاه اینستاگرام راه اندازی کنید، باید یک کاتالوگ محصول داشته باشید که شامل تمام محصولاتی باشد که می‌خواهید بفروشید (همراه با توضیحات) به علاوه‌ی لیستی از موجودی شما.

اگر از یک پلتفرم تجارت الکترونیک شخص ثالث مانند BigCommerce ،WooCommerce ،Magento یا Shopify استفاده می‌کنید، می‌توانید  آن‌ها را از طریق پلتفرم خود ادغام کنید.

به این ترتیب، می‌توانید به مدیریت محصولات خود از طریق پلتفرم تجارت الکترونیک خود ادامه دهید و هر به‌روزرسانی به طور منظم با فیس بوک/اینستاگرام همگام می‌شوند. اگر از طریق سایت خود نیز اقدام به فروش می‌کنید، این بهترین راه است زیرا مدیریت موجودی را بسیار آسان‌تر می‌کند.

اگر از یک پلتفرم تجارت الکترونیک استفاده نمی‌کنید، باید از مدیر کاتالوگ از طریق مدیریت کسب‌وکار فیسبوک استفاده کنید.

 کاتالوگ محصولات خود را اضافه کنید!

مرحله ۴: اکانت خود را بررسی کنید!

قبل از اینکه بتوانید از طریق فروشگاه اینستاگرام شروع به فروش کنید، ابتدا اینستاگرام باید حساب شما را تایید کند. پس از اینکه کاتالوگ محصولات خود را اضافه کردید باید مراحل زیر را طی کنید:

 • روی “Settings” که در زیر نماد منو قرار دارد، بزنید.
 • برای خرید ثبت نام کنید.
 • مراحل را کامل کنید.
 • برای پیگیری وضعیت بررسی خود، می توانید به “Settings” بروید و روی “Shopping” بزنید. بررسی معمولا تنها چند روز طول می‌کشد، اما در برخی موارد، ممکن است بیشتر طول بکشد.

همچنین مراقب هرگونه نوتیفیکیشن باشید. گاهی اوقات اینستاگرام از یک کسب‌وکار درخواست می‌کند که اطلاعات بیشتری در مورد مالکیت دامنه وب سایت خود به اشتراک بگذارد.


مرحله ۵: ویژگی‌های خرید را روشن کنید!

اگر به حساب شما چراغ سبز نشان داده شده است، تنها کاری که باید انجام دهید این است که ویژگی‌های خرید را روشن کنید. برای این کار باید مراحل زی را طی کنید:

 1. Settings” را انتخاب کنید.
 2. روی گزینه‌ی Business بزنید.
 3. سپس Shopping را لمس کنید.
 4. کاتالوگ محصولی را که می‌خواهید به حساب خود لینک دهید انتخاب کنید و روی «Done» بزنید.

نکاتی برای بازاریابی مارکتینگ اینستاگرام‌

راه اندازی فروشگاه اینستاگرام فقط نیمی از کار است. درست مانند هر فروشگاه تجارت الکترونیک دیگری یا یک مکان آجر و ملات، شما هنوز باید آن را تبلیغ کنید. از استوری‌های اینستاگرام گرفته تا تگ‌ها، راه‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید توجه مخاطبان هدف خود را به خود جلب کنید. در اینجا چند نکته کاربردی وجود دارد که بهره‌گیری از آن‌ها خالی از لطف نیست:


از استیکرها استفاده کنید!

برنامه اینستاگرام دارای تعدادی استیکر مختلف “Product” است که می‌توانید از آن‌ها برای تگ کردن محصولات در استوری اینستاگرام استفاده کنید.

برای مثال می‌توانید از متن شفاف استفاده کنید یا نماد کیف خرید اضافه کنید. در حالی که نمی‌توانید این استیکرها را به استوری اینستاگرامی که قبلا منتشر کرده‌اید اضافه کنید؛ اما می‌توانید به عقب برگردید و محصولی را با استیکر در پست‌های موجود تگ کنید.


هشتگ‌ها و calls to action را فراموش نکنید!

استفاده از هشتگ‌های مرتبط، مانند #shoplocal، در پست‌های خرید می‌تواند بازار هدف شما را برای کشف فروشگاه اینستاگرام‌تان آسان‌تر کند. وقتی به درستی انجام شود، هشتگ‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا در تب جستجو و اکسپلور ظاهر شوید، جایی که کاربران می‌توانند تب Shop را انتخاب کنند. در واقع، یک نظرسنجی اینستاگرام برای بیزینس نشان داده است که بیش از ۴۰ درصد از کاربران هفته‌ای یک بار از این پلتفرم برای خرید استفاده می‌کنند. بنابراین، بازار بزرگی وجود دارد که می‌توانید از آن استفاده کنید.

با این حال، یک هشتگ جایگزینی برای یک calls to action نیست که کاربران را به عملی ترغیب کند. در ادامه نمونه‌هایی از calls to action آورده‌ایم که می‌توانید آن‌ها را امتحان کنید:

 • با یک دوست به اشتراک بگذارید.
 • اکنون این محصول را بخرید.
 • قبل از اینکه تمام شود، خرید کنید.
 • برای خرید روی آیکون shopping bag بزنید.

یک کمپین تبلیغاتی راه بیاندازید!

با تبلیغات Shopping اینستاگرام، یک کسب‌وکار می‌تواند محصولی را که در آگهی نشان می‌دهد تگ کند. اگر کاربران روی هر یک از این تگ‌ها بزنند، به صفحه‌ای هدایت می‌شوند که در آن جزئیات بیشتری در مورد محصولات خاص وجود دارد.

از آن جایی که کاربران مجبور نیستند اینستاگرام را ترک کنند و می‌توانند مستقیما از فروشگاه شما خرید کنند و با توجه به این مزایا خریدهای لحظه‌ای آسان‌تر می‌شوند. برای استفاده حداکثری از این فضای خرده فروشی ارزشمند، به یاد داشته باشید که عکس‌های محصول با کیفیت بالا و همچنین تگ‌ها و هشتگ‌های مربوطه را قرار دهید.


با یک اینفلوئنسر مشارکت کنید!

علاوه بر تبلیغات Shopping اینستاگرام خود، همکاری با اینفلوئنسر نیز ایده خوبی است. به عنوان مثال، می‌توانید از اینفلوئنسر بخواهید که مجموعه خاصی از محصولات را از کاتالوگ محصولات شما ایجاد کند که سپس با فالوورهای خود به اشتراک بگذارد.

با این حال، قبل از شراکت با یک اینفلوئنسر اینستاگرام، چند فاکتور وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کنید. اساسا، شما می‌خواهید مطمئن شوید که آن‌ها معامله واقعی هستند. همچنین می‌خواهید بررسی کنید که آن‌ها به برند شما و مخاطبان هدف‌تان مرتبط هستند و اینکه آن‌ها به طور مداوم محتوای با کیفیت بالا تولید و به اشتراک می‌گذارند. می‌توانید از ابزارهایی مانند Iconosquare برای دریافت گزارش دقیق از حساب اینفلوئنسر، تاریخچه لایک‌ها و نظرات آن‌ها و غیره استفاده کنید. برای اینکه اینفلوئنسر مارکتینگ جواب دهد، اعتبار شخص اینفلوئنسر بسیار مهم است.

 یک اینفلوئنسر مشارکت کنید!

از محتوای تولید شده توسط کاربر استفاده کنید!

همانطور که قبلا ذکر شد، وقتی صحبت از مارکتینگ محصولات در اینستاگرام می‌شود، هدف شما باید ایجاد محتوای معتبر باشد. اگر مایل به کار با اینفلوئنسر نیستید، راه دیگری که می‌توانید محتوای معتبر به اشتراک بگذارید، ارسال مجدد استوری یا پست اینستاگرام کاربر دیگری است که یکی از محصولات شما را نشان می‌دهد (که در بازاریابی به آن محتوای تولید شده توسط کاربر یا UGC گفته می‌شود.) این راهی عالی‌ست که به مخاطبان هدف شما نشان می‌دهد، برندتان معتبر و قابل اعتماد است.

یکی دیگر از مزایای استفاده از UGC این است که راهی عالی برای اطمینان از فراگیر بودن برندتان است. بنابراین، برای تاثیرگذاری بیشتر، اشتراک‌گذاری عکس‌هایی که واقعا نماینده مشتریان بالقوه شما هستند را در اولویت قرار دهید. به عبارت دیگر، مشتریانی را در هر جنسیت، نژاد، اندازه و توانایی مشخص کنید.


هویت برندتان را فراموش نکنید!

سبکی که برای پست‌های اینستاگرام خود استفاده می‌کنید باید با تصاویری که برند شما در وب سایت و دیگر پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارد، همسو باشد. حتی می‌توانید سعی کنید آن را به بسته‌بندی خود بکشید. به‌طور خلاصه، این امر به شما کمک می‌کند تا هویت برندتان به‌ راحتی قابل تشخیص باشد که به مخاطبان هدف شما کمک می‌کند تا محتوایی که تولید می‌کنید را در میان سایر پست‌ها و تبلیغاتی که برای جلب توجه آن‌ها رقابت می‌کنند، پیدا کنند.

رنگ‌ها را فراموش نکنید! استفاده از رنگ‌های زنده برای بک‌گراند واقعا می‌تواند به جذابیت محصولات شما کمک کند.


داستان سرایی کنید!

بخشی از هویت برند شما، صدای برند و شخصیت شماست. هنگام نوشتن کپشن، آن را معتبر، شخصی و غیر رسمی نگه دارید. به عنوان مثال، به اشتراک گذاشتن یک پیشینه در مورد یک محصول می‌تواند به شما کمک کند تا با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید. بسته به نوع محصولی که می‌فروشید، راه دیگری که می‌توانید به صدا و شخصیت خود اجازه دهید که بدرخشد، ایجاد ویدیوهایی است که محصول شما را در عمل نشان می‌دهند.


استفاده از کد تخفیف را فراموش نکنید!

آخرین، اما نه کم اهمیت! اگر در آینده فروش دارید، فراموش نکنید که آن را در اینستاگرام نیز به اشتراک بگذارید. تبلیغ آن در عنوان یک پست یا حتی بهتر از آن، مستقیما در یک پست قابل خرید آسان است.

بسته بندی محصولات

فروش در اینستاگرام ممکن است هنوز یک مفهوم جدید باشد، اما کاربران در حال حاضر از این روش اضافی برای خرید آنلاین استفاده می‌کنند. BigCommerce، یکی از پلتفرم‌های تجارت الکترونیک پیشرو، فاش کرده است که تقریبا یک سوم خریداران آنلاین نشان داده‌اند که احتمالا محصولی را از طریق شبکه‌های رسانه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام یا فیس‌بوک خریداری می‌کنند. بنابراین، این مفهوم بسیار قابل قبول‌تر می‌شود.


جمع‌بندی…

در نهایت باید گفت نه ویژگی فروشگاه اینستاگرام به شما کمک می‌کند تا به مخاطبان بیشتری دست پیدا کنید، بلکه شروع آن نیز آسان است. در واقع، پر زحمت‌ترین بخش، به احتمال زیاد مارکتینگ محصولات شماست.

سوالات متداول

تجارت اجتماعی چیست؟

درک مفهوم تجارت اجتماعی در واقع بسیار ساده است. معمولا شامل یک برند با استفاده از پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، فیسبوک، پینترست و غیره می‌شود. برای فروش محصولات خود! این برند علاوه بر استفاده به عنوان مثال از فروشگاه اینستاگرام، از یک وب سایت تجارت الکترونیک مستقل نیز برای فروش محصولات خود استفاده خواهد کرد. بنابراین، شبیه به تجارت الکترونیک است، اما برخلاف تجارت الکترونیک که از طریق یک وب سایت انجام می‌شود، فروش تجارت اجتماعی از طریق رسانه‌های اجتماعی انجام می‌شود.

چه ابزارهایی می‌توانند به شما در بازاریابی محتوای اینستاگرام کمک کنند؟

تعدادی ابزار وجود دارد که می‌توانید برای بازاریابی اینستاگرام از آن‌ها استفاده کنید. یک زمان‌بندی خوب رسانه‌های اجتماعی که با اینستاگرام و ابزارهای خلاقانه اینستاگرام ادغام شده باشد برای موفقیت شما ضروری است. با یک ابزار زمان‌بندی، می‌توانید پست‌های اینستاگرام خود را خودکار کنید و همچنین ممکن است به کتابخانه رسانه و قالب‌های پست دسترسی داشته باشید. سپس، برای کمک به شما برای استفاده بهینه از پیوند موجود در بیو، ابزاری مانند Milkshake به شما امکان می‌دهد یک وب‌سایت اینستا ایجاد کنید که در آن فالوورها بتوانند محتوای بیشتری پیدا کنند.

آیا برنامه‌ریزی رایگان اینستاگرام وجود دارد؟

تعدادی ابزار زمان‌بندی رسانه‌های اجتماعی وجود دارد که با اینستاگرام ادغام و یک طرح رایگان دارند. برای مثال می‌توانید Later، Buffer، Hootsuite یا Crowdfire را امتحان کنید. اگر عمدتا در اینستاگرام پست می‌گذارید، Later انتخاب بسیار خوبی است چرا که تمرکز قوی آن بر روی تصاویر دارد. اخیرا، آن‌ها یک ویژگی زمان‌بندی ویدیو را به برنامه رایگان خود اضافه کرده‌اند که به شما امکان می‌دهد یک پست ویدیویی را در اینستاگرام برنامه‌ریزی کنید.

چگونه می‌توانم تعامل در اینستاگرام را افزایش دهم؟

محتوایی که در اینستاگرام تعامل زیادی را به خود جلب می‌کند شامل پست‌های تعاملی مانند اجرای یک مسابقه یا جلسه پرسش و پاسخ است. هایلایت همچنین در ایجاد تعامل بیشتر بسیار موثر هستند زیرا پس از ۲۴ ساعت ناپدید نمی‌شوند، به این معنی که فالوورهای شما همچنان می‌توانند به محتوای شما دسترسی داشته باشند. در مجموع، هر چیزی که برای اینستاگرام ایجاد می‌کنید باید مرتبط و معتبر باشد. بنابراین، مطمئن شوید که هر از گاهی محتوای تولید شده توسط کاربر را نیز به اشتراک بگذارید.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها