ورود به جانویس

راهنمای جامع برای آنالیز اینستاگرام

آنالیز اینستاگرام
آنالیز اینستاگرام

شاید به‌عنوان یک دیجیتال مارکتر ندانید که کارهایی که در اینستاگرام انجام می‌دهید، چگونه نتیجه می‌دهد و یا اینکه کدام نوع محتوا را مخاطبان شما دوست دارند. این مقاله به‌کمک شما آمده است.

شما نمی‌توانید صرفاً به انتشار محتوا ادامه دهید به امید اینکه روزی بهترین شوید؛ بلکه باید بدانید که چه کاری انجام می‌دهید و چه کاری را انجام ندهید. در اینجاست که آنالیز اینستاگرام به کمک شما می‌آید و داده‌هایی را که برای درک تلاش‌های بازاریابی محتوایی خود به آن نیاز دارید را در اختیار شما قرار می‌دهد.

اگر مطمئن نیستید چه معیارهایی را باید دنبال کنید یا چگونه از آنالیز اینستاگرام خود استفاده کنید؟ برای یادگیری reach و insight در اینستاگرام و همچنین نحوه استفاده از آن‌ها برای رشد خود در این پلتفرم، ادامه مطلب را بخوانید.


چرا به آنالیز اینستاگرام نیاز دارید؟

شاید ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که «چرا اصلا به تجزیه‌وتحلیل اینستاگرام نیاز داریم؟» خب حقیقتاً، دلایل مختلفی وجود دارد که شما باید از آنالیز اینستاگرام استفاده کنید.

آنالیز اینستاگرام

بهینه سازی عملکرد

آنالیز اینستاگرام به شما آمار درستی در مورد پست‌های با عملکرد بالا را می‌دهد و زمانی که مخاطبان شمادر این پست‌ها فعالیت زیادی دارند را نشان می‌دهد. این ارقام می‌تواند فرصت‌هایی عالی برای بهبود عملکرد شما را ایجاد کند. به طور مثال، باید زمان انتشار پست‌ها را وقتی بگذارید که فهمیده‌اید مخاطبان بیشتری آن را می‌بینند.

درک مخاطب شما

ابزار آنالیز بومی اینستاگرام همچنین می‌تواند اطلاعات جمعیتی فالوورها را به شما ارائه دهد تا بتوانید مخاطبان خود را بهتر درک کنید. این اطلاعات شامل جزئیاتی مانند مکان، محدوده سنی و توزیع جنسیتی است. استفاده از این اطلاعات به شما این امکان را می‌دهد که محتوا و کمپین‌هایی ایجاد کنید که با مخاطبان شما هماهنگ شود.

ساده کردن استراتژی محتوای خود

آنالیز اینستاگرام به ویژه برای درک اینکه چه نوع محتوایی برای مخاطبان شما اثربخش‌تر است، مؤثر است. بنابراین می‌توانید استراتژی محتوای خود را بر این اساس تنظیم کنید. برای مثال، این موارد ممکن است شامل ایجاد ریلزها و استوری‌های بیشتر باشد یا ممکن است شامل تولید محتوای بیشتر برای کسانی که بیشترین دسترسی و تعامل را برای شما داشته‌اند نیز شود.


نحوه دسترسی به اینسایت (Insight) اینستاگرام

ابزار آنالیز بومی در اینستاگرام (Instagram Insights) نام دارد. این ابزار فقط برای کاربرانی که دارای نمایه کسب‌وکار یا سازنده هستند، قابل دسترسی است؛ بنابراین توصیه می‌شود به گزینه‌ای بروید که برای شما مرتبط‌تر است.

پس از تنظیم نمایه کسب و کار یا سازنده خود، به صفحه نمایه خود بروید و روی دکمه «Insights» ضربه بزنید تا ابزار تجزیه و تحلیل باز شود. همچنین، می‌توانید با ضربه زدن روی دکمه منو در گوشه سمت راست بالای صفحه نمایه خود و سپس انتخاب «Insights» به این داشبورد دسترسی داشته باشید. این کار نمای کلی Insights شما را باز می‌کند، جایی که می‌توانید به طور خودکار آمار عملکرد خود را مشاهده کنید.

اینسایت اینستاگرام

چه‌چیزی با Insights اینستاگرام می‌توانید بفهمید؟

داشبورد Instagram Insights به‌شما دسترسی به معیارهای زیادی را می‌دهد تا نحوه عملکرد حساب و محتوای خود را در طول زمان‌های مختلف پیگیری کنید. چارچوب زمانی پیش‌فرض برای هفت روز گذشته است، اما می‌توانید این زمان را برای ۴ روز گذشته، ۳۰ روز گذشته، ماه قبل و ۹۰ روز گذشته نیز تغییر دهید. در اینجا نگاهی به معیارهای عملکرد متفاوتی که می‌توانید با استفاده از Insights اینستاگرام ردیابی کنید، آورده‌ایم:

نمای کلی Instagram Insights

از بخش نمای کلی، می‌توانید معیارهای مربوط به حساب‌های به دست آمده، حساب‌های درگیر شده و کل دنبال‌کنندگان را مشاهده کنید. همچنین می‌توانید هر گزینه را برای مشاهده معیارهای دقیق‌تر تغییر دهید.

حساب‌های ریچ (reach) شده

گزینه حساب‌های ریچ (reach) شده به شما تعداد کل کاربرانی را که در بازه زمانی مشخص به شما دسترسی داشتند را نشان می‌دهد. همچنین به شما می‌گوید که چه تعداد فالوور و کسانی که حساب شما را دیده‌اند، توانسته‌اید به‌دست آورید. اگر موفق به دستیابی به بیش از ۱۰۰ حساب کاربری شده‌اید، این بخش همچنین اطلاعات جمعیتی کاربرانی را که به آنها دسترسی پیدا کرده‌اید را نمایش می‌دهد.

علاوه‌بر این، به شما نشان می‌دهد که با استفاده از هر نوع محتوا به چند نفر دسترسی پیدا کرده‌اید و پست‌های برتر، استوری‌ها، ریلزها، ویدئوهای IGTV و ویدئوهای زنده را براساس دسترسی نمایش می‌دهد. در نهایت، می‌توانید خلاصه‌ای از کل برداشت‌ها، بازدید از نمایه و ضربه زدن روی دکمه‌ها در بازه زمانی معین دریافت کنید.

reach در اینستاگرام

حساب‌های درگیر (Engage) شده

در بخش حساب‌های درگیر شده، می‌توانید به تعداد کل حساب‌هایی که در طول دوره زمانی انتخاب‌شده، موفق به تعامل با آنها شده‌اید، نگاهی بیاندازید. این آمار به شما نشان می‌دهد که چه تعداد فالوور و غیردنبال کننده با محتوای شما درگیر شده‌اند.

همچنین می‌توانید کل تعاملات محتوا را همراه با تفکیک هر نوع محتوا مشاهده کنید که شامل لایک‌ها، نظرات، ذخیره‌ها و اشتراک‌گذاری‌ها برای پست‌ها و ریلزها و پاسخ‌ها و اشتراک‌گذاری‌ها برای استوری‌های شما می‌شود. علاوه‌بر این، محتوای با بهترین عملکرد را بر اساس معیارهای تعاملی مانند لایک‌ها یا کامنت‌ها به‌شما نشان می‌دهد.

حساب‌های درگیر(Engage) شده

کل دنبال کنندگان

این بخش به شما یک تفکیک دقیق براساس فالوور مانند رشد کلی، دنبال کردن و عدم فالو کردن در بازه زمانی را نشان می‌دهد. از این قسمت می‌توانید به اطلاعات مربوط به مکان‌های فالوورهایتان، محدوده سنی، توزیع جنسیتی و بیشترین زمان‌های فعالیت آن‌ها دسترسی داشته باشید.

کل دنبال کنندگان در اینستاگرام

معیارهای پست

پس از بخش نمای کلی، داشبورد Insights به شما این امکان را می‌دهد برای هر نوع محتوایی که به اشتراک گذاشته‌اید، به معیارهای عملکرد عمیق‌تری دسترسی داشته باشید. اولین مجموعه معیارها مربوط به پست‌های اینستاگرام شما است. این بخش را گسترش دهید و گزینه فیلتر کردن اینسایت خود را براساس نوع پست (عکس‌ها، ویدئوها یا پست‌های کراسل) فعال کنید.

از این قسمت می‌توانید گزینه‌های مختلفی را مشاهده کنید؛ آدرس کسب‌وکار، دکمه تماس، نظرات، دکمه ایمیل و لینک وب سایت. علاوه‌بر این، شما همچنین می‌توانید معیارهای عملکرد را برای یک دوره زمانی بیشتر از شش ماه گذشته، سال گذشته و دو سال گذشته مشاهده کنید.

معیارهای پست

معیارهای استوری

در مرحله بعد، می‌توانید معیارهای عملکرد برای استوری‌های اینستاگرام خود را مشاهده کنید. این قسمت به شما یک نگاه بسیار جامع به نحوه تعامل مردم با استوری‌های شما را می‌دهد. همچنین می‌توانید ببینید که چند نفر برای مشاهده استوری قبلی ضربه زده‌اند، برای تماس یا ایمیل روی آنها ضربه زده‌اند، پس از مشاهده استوری شما خارج شده‌اند و چند نفر پس از مشاهده هر استوری شما را فالو کرده‌اند.

همچنین می‌توانید ببینید که چند نفر برای دیدن استوری بعدی ضربه زده‌اند، روی آدرس کسب‌وکار شما آمده‌اند، روی لینک وب‌سایتتان کلیک کرده‌اند، از نمایه شما بازدید کرده‌اند یا به هر استوری پاسخ داده‌اند. علاوه‌بر این، این بخش همچنین به شما نشان می‌دهد که برای هر استوری چه تعداد بازدید و مخاطب پیدا کرده‌اید. با مشاهده معیارهای عملکرد خاص برای هر استوری، می‌توانید ببینید که کدام نوع از استوری‌ها به‌نظر می‌رسد، بهترین نتایج را ایجاد کرده‌اند.

معیارهای استوری اینستاگرام

معیارهای ریلزها

اگر ریلزهای اینستاگرام را ایجاد کرده‌اید، تب Insights به شما این امکان را می‌دهد که معیارهای مخصوص ریلزها را مشاهده کنید. بنابراین می‌توانید کل تعاملات ریلزها، دسترسی و سایر معیارهای تعامل مانند نظرات، لایک‌ها، اشتراک‌گذاری‌ها، ذخیره‌ها و shareها را ببینید. این یک راه عالی برای این است که کدام یک از ریلزهای شما بیشترین تعامل را داشته‌اند تا بتوانید بفهمید چه چیزی روی مخاطبان شما بیشتر تأثیر دارد.

آنالیز اینستاگرام چگونه است؟

معیارهای ویدئویی

بخش بعدی معیارهایی برای ویدئوهایی است که به اشتراک گذاشته‌اید. از اینجا، می‌توانید میانگین درصد هر ویدئویی را که مردم تماشا کرده‌اند، ببینید که راهی عالی برای فهمیدن میزان مشارکت افراد با هر ویدئو است. این قسمت نشان می‌دهد که تماشای کدام ویدئوها رانگاه نکرده‌اند یا حداقل بخش قابل توجهی از آنها را تماشا کرده‌اند.

علاوه‌بر این، می‌توانید دسترسی، اینسایت‌ها و بازدیدهای نمایه را نیز مشاهده کنید. سایر معیارهای تعامل مانند فالوکردن، ضربه زدن به وب‌سایت، نظرات، لایک‌ها، ضربه‌زدن روی دکمه تماس، ضربه زدن روی دکمه ایمیل، ضربه زدن به آدرس کسب‌وکار و ذخیره‌ها می‌توانند اطلاعات بیشتری در مورد اینکه کدام ویدئوها بیشترین تأثیر را بر مخاطبان شما داشته‌اند به شما بدهند.

معیارهای خرید

اگر پست‌های قابل خرید در اینستاگرام ایجاد کرده‌اید، بخش Insights معیارهای عملکرد محتوای خرید اینستاگرام شما را نیز در اختیارتان قرار می‌دهد. علاوه بر معیارهای معمول دسترسی و تعامل، می‌توانید ببینید چند نفر صفحه محصول شما را مشاهده کرده‌اند و چه تعداد روی دکمه محصول شما کلیک کرده‌اند.

این آمار می‌تواند به شما این ایده را بدهد که آیا صفحات محصولات خرید اینستاگرام شما به اندازه کافی برای افزایش کلیک و خرید جذاب هستند یا خیر؟ اگر سطح بالایی از بازدید از صفحه را مشاهده می‌کنید اما کلیک دکمه‌های کمتری را مشاهده می‌کنید، ممکن است بخواهید عکس‌ها و توضیحات خود را برای تأثیرگذاری بیشتر مرور کنید.

معیارهای لایوها

اگر لایو اینستاگرام نیز بخشی از استراتژی شما برای جذب مخاطب و فروش بیشتر است، باید معیارهای ویژه ویدئوهای لایو را بررسی کنید. قسمت Insights عملکرد ویدئوی زنده شما را از نظر تعداد حساب‌هایی که به آن دسترسی پیدا کرده‌اید و تعداد نظرات و اشتراک‌گذاری‌هایی که ویدئو دریافت کرده‌اید را به شما نشان می‌دهد.

مهمتر از همه، اندازه‌گیری اوج بینندگان همزمان برای ردیابی بسیار مهم است زیرا بیشترین تعداد بیننده همزمان را به شما نشان می‌دهد. این بخش به شما ایده می‌دهد که در یک زمان چند بیننده را می‌توانید جذب کنید. هدف از این قسمت این است که با بهبود مواردی مانند زمان‌بندی، محتوا و تحویل، این سطح از بینندگان را برای طولانی‌ترین مدت ممکن حفظ کنید.


معیارهای پست تقویت شده

یکی از مهم‌ترین بخش‌های عملکردی که باید ردیابی کنید مربوط به پست‌های تقویت‌شده است. از آنجایی که برای دیدن پست توسط افراد پول می‌دهید، باید مطمئن شوید که سرمایه‌گذاری شما نتیجه داده است. برگه Insights شما تعداد کل کلیک‌های تبلیغاتی ایجاد شده همراه با درصد بازدید از نمایه و بازدید از وب‌سایت را به شما نشان می‌دهد.

همچنین تعداد کل افرادی که به آنها دسترسی پیدا کرده‌اید همراه با درصد افرادی که شما را دنبال نکرده‌اند و درصد دسترسی که از تبلیغات شما به دست آمده است را نیز به شما نشان می‌دهد. بازدید از پروفایل، هزینه‌ها و جمعیت شناسی مخاطبان معیارهای مفید دیگری هستند که می‌توانید در مورد پست‌های تقویت شده اینستاگرام خود مشاهده کنید.

تجزیه و تحلیل در اینستاگرام

زمان‌بندی پست خود را بهینه کنید.

نگاهی به زمان فعالیت فالوورها به شما نشان می‌دهد که مخاطبان شما چه زمانی با پست‌هایتان بیشتر تعامل دارند. سعی کنید زمان‌بندی انتشار خود را طوری تنظیم کنید که پست‌هایتان در زمان‌های بهینه ارسال شوند که احتمالاً بهترین نتیجه را ارائه می‌دهند.

محتوایی ایجاد کنید که طنین انداز باشد.

با نگاه کردن به معیارهای تعامل برای هر پست، می‌توانید ایده‌ پیدا کنید که مخاطبان بیشتری را به‌دست آورید. به‌عنوان مثال، اگر راهنمای اینکه چگونه تعامل زیادی داشته باشند، می‌تواند به‌شما کمک کند تا محتوای بهتری بسازید که بتوانید تعداد بیشتری فالوور جذب کنید.

قالب‌ها/انواع محتوا را آزمایش کنید.

مقایسه معیارهای دسترسی (reach) و تعامل انواع محتوا و قالب‌های مختلف به شما کمک می‌کند تا بفهمید کدام یک از آنها بهتر عمل می‌کنند . همچنین می‌توانید قالب‌های مختلفی مانند کراوسل، عکس و ویدئو را آزمایش کنید تا ببینید کدامیک بیشترین دسترسی و تعامل را دارند. علاوه‌بر این، می‌توانید انواع محتوای مختلف مانند ریلزها، پست‌های فید و استوری‌ها را نیز آزمایش کنید تا ببینید کدام یک برای جذب دنبال‌کنندگان جدید بهتر عمل می‌کنند.

ویدئوهای جذاب بیشتری ایجاد کنید.

اگر بازاریابی ویدئویی بخش مهمی از استراتژی اینستاگرام شما است، یکی از معیارهای مهمی که باید به آن توجه کرد میانگین درصد تماشا است. درصد هر ویدئو را با هم مقایسه کنید تا ببینید کدام یک بیننده بیشتری را جذب کرده‌ است. سپس سعی کنید بفهمید چه چیزی در آن ویدئوها وجود دارد که بینندگان ممکن است آن را جذاب بدانند.

برای مثال، ویدئوهایی با موسیقی پس‌زمینه سرگرم‌کننده و شاد ممکن است بالاترین میانگین درصد تماشا را داشته باشند. این نکته نشان می‌دهد که داشتن موسیقی پس زمینه برای جذب بینندگان مؤثر است.

لیست محصولات خود را بهینه کنید.

برای برندهایی که می‌خواهند از طریق خرید اینستاگرام، تبدیل‌های بیشتری را برای خود ایجاد کنند، مهم است که به معیارهای عملکرد مربوط به هر یک از برچسب‌های محصول خود نگاه کنند. به‌عبارت دیگر، ببینید چه تعداد بازدید از صفحه محصول در مقابل کلیک روی دکمه محصول ایجاد کرده‌اید.

به پست‌های قابل خریدی که تعداد زیادی بازدید از صفحه و کلیک روی دکمه‌ها را دریافت کرده‌اند، نگاه کنید و آن‌ها را با پست‌هایی با نرخ کلیک پایین روی دکمه مقایسه کنید. سپس سعی کنید تفاوت‌های کلیدی را از نظر تصاویر، توضیحات و سایر جزئیات کلیدی شناسایی کنید تا بتوانید فهرست کلی محصول را برای تبدیل بهتر بهینه کنید.

جلسات لایو اینستاگرام خود را دقیق تنظیم کنید.

معیارهای عملکرد ویدئوهای لایو اینستاگرام شما نیز می‌تواند برای تنظیم دقیق جلسات و ایجاد نتایج بهتر مورد استفاده قرار گیرد. به ویدئوهای زنده خود با بیشترین میزان دسترسی، تعامل و بیشترین بیننده نگاه کنید تا ببینید چه چیزی در مورد آنها با مخاطبان شما خوب کار می کند. سپس سعی کنید آن تاکتیک‌ها را در جلسات لایو آینده خود اعمال کنید و ببینید که چگونه تفاوت ایجاد می‌کنند.

برای مثال، ممکن است متوجه شوید که پخش زنده در یک بازه زمانی خاص به شما کمک کرده تا بیشترین بیننده را داشته باشید. این کار ممکن است نشانه‌ای باشد که زمان‌بندی برای مخاطب هدف شما ایده‌آل است و شما می‌خواهید جلسات لایو خود را در بازه زمانی ذکر شده برنامه‌ریزی کنید و یا ممکن است متوجه شوید که جلسات ۳۰ دقیقه‌ای لایو بیشترین تعداد بیننده‌های همزمان را ایجاد می‌کنند.

به ردیابی برسید.

همان‌طور که می‌بینید، تب Instagram Insights به شما امکان دسترسی به طیف گسترده ای از معیارهای مربوط به محتوا و فالوور را برای اندازه‌گیری عملکرد خود می‌دهد. به‌علاوه، راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید بر اساس اطلاعات آنالیز اینستاگرام خود عمل کنید. برای شروع ردیابی عملکرد اینستاگرام و رشد حساب خود از نکات و ایده‌های بالا نهایت استفاده را ببرید.

سوالات متداول

تجزیه و تحلیل خوب برای اینستاگرام چیست؟

داشبورد اصلی Instagram Insights تجزیه و تحلیل جامعی را برای این پلتفرم در اختیار شما قرار می‌دهد. علاوه‌بر این، می‌توانید از ابزارهای تجزیه و تحلیل شخص ثالث مانند Later، Hootsuite و Sprout Social نیز استفاده کنید.

Insights اینستاگرام به شما چه می گوید؟

Instagram Insights به شما نگاهی اجمالی به عملکرد شما از نظر فالوورها و محتوا می‌دهد. می‌توانید معیارهای عملکرد خاصی را مشاهده کنید تا بفهمید با چند نفر ارتباط برقرار کرده‌اید و چقدر تعامل داشته‌اند.

آیا می توانید بگویید که آیا کسی تصاویر اینستاگرام شما را ذخیره می کند؟

Instagram Insights تعداد افرادی را که پست‌های شما را در مجموعه‌هایشان ذخیره کرده‌اند به شما نشان می‌دهد، اما نمی‌توانید ببینید چه کسی آنها را ذخیره کرده است.

آیا Instagram Insights نشان می دهد که چه کسی نمایه شما را مشاهده می کند؟

Instagram Insights تعداد بازدیدهایی که پس از مشاهده یک پست خاص از پروفایل دریافت کرده‌اید را به شما نشان می‌دهد. با این حال، نمی‌توانید ببینید چه کسی پروفایل شما را به طور خاص مشاهده می‌کند.

چگونه می‌توانم برداشت‌های اینستاگرام خود را ببینم؟

شما می‌توانید برداشت‌های اینستاگرام خود را از تب Insights مشاهده کنید.

نسرین نیک‌نژاد

من نسرین هستم.
ورزشکاری که عاشق نوشتن هست و یا نویسنده‌ای که عاشق ورزش کردن.

به هرحال به دنیای پر از دویدن و نوشتن من خوش آمدید.❤❤❤

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها