ورود به جانویس

انرژی ذهنی چیست و راهکارهایی برای افزایش سطح آن!

انرژی ذهنی چیست و راهکارهایی برای افزایش سطح آن!
انرژی ذهنی چیست و راهکارهایی برای افزایش سطح آن!

بعضی روزها هستند که تمام کارهای عالم را هم می‌توانید انجام دهید. آنقدر پرانرژی هستید که توانایی جابه‌جا کردن کوه را هم دارید و حتما موارد بسیاری هم پیش‌آمده است که ساعات خوبی را پشت سر گذاشته‌اید، انرژی خوبی دریافت کرده‌اید و اصلا از لحاظ فیزیکی خسته نیستید، اما نه‌تنها احساس رضایت و خوشبختی نمی‌کنید، بلکه بسیار هم کسل و بی‌حال هستید. اینجا است که پای انرژی ذهنی به میان می‌آید و این عنوان خودنمایی می‌کند.🤔

انرژی ذهنی دیگر چیست؟ مگر ذهن هم دچار فقدان انرژی می‌شود؟ بله؛ به‌طور علمی انرژی ذهنی خلق‌و‌خو و معیار تمایل به انجام وظایف مختلف است. وقتی انرژی ذهنی و روانی بسیاری داشته باشید، هنگام انجام وظایف مختلف احساس انگیزه، کارآمدی و تمرکز خواهید کرد. حتی ممکن است احساس کنید کارهای بیشتری را هم می‌توانید انجام دهید و یا بدون احساس استرس و اضطراب، خود را در موقعیت‌ها و شرایط گوناگون قرار دهید.

خب بحث علمی و جدی شد! چون خود من هم کاملا با این معضل درگیر هستم و می‌خواهم مفصل این موضوع را بررسی کنم😁

مشکل اینجاست که سطوح بالای انرژی ذهنی همیشه خوب هستند، اما با مشکلات امروزی ما همیشه در سطوح پائین این انرژی هستیم. قسمت مهم ماجرا اینجاست که شما باید قبل از اینکه این معضل به یک خستگی روانی و دائمی تبدیل شود جلوی آن را بگیرید. یکی از مهم‌ترین کارهایی که در حال حاضر باید انجام دهید شناخت علائم این معضل نامرئی است.

علائم فقدان انرژی ذهنی

علائم ذهنی:

 • اضطراب
 • افسردگی
 • نداشتن انگیزه
 • عصبانیت

علائم جسمی:

 • سر درد
 • بدن درد
 • تغییر در اشتها
 • کاهش یا افزایش وزن
 • بروز بیماری‌های ناگهانی

علائم رفتاری:

 • عملکرد ضعیف در محل کار، دانشگاه و…
 • کناره‌گیری اجتماعی
 • عدم تعهد کاری
 • ازدیاد دفعات مرخصی
 • بیماری و خستگی در محل کار

علائم این معضل بسیار گسترده هستند و ممکن است هر جنبه‌ای را در بربگیرد. نقطه عطف اینجاست که چه زمانی در مقابل این خستگی و کمبود انرژی ذهنی بایستید!

چگونه انرژی ذهنی خود را در سطح بالایی نگه داریم؟

شاید توقع زیادی باشد که بخواهید همیشه انرژی ذهنی بالایی داشته باشید. بالاخره با تمام مشکلات این روزها و درگیری‌هایی که برای ما به‌وجود آمده است نمی‌توانیم همیشه در سطح مطلوبی از انرژی باشیم؛ اما اینجا راهکارهایی را به شما ارائه می‌دهیم که در حفظ این انرژی گران‌بها به شما کمک می‌کنند.😍

۱- خواب کافی داشته باشید

شاید همیشه فکر می‌کردید که خوب کافی تاثیر به‌سزایی بر تجدید انرژی فیزیکی بدن دارد و بدن شما را سر حال می‌آورد، اما قضیه به همین جا ختم نمی‌شود. ما دو نوع خواب داریم. خواب REM و خواب غیر REM.😴 در خواب REM تنها بسته و سنگین شدن چشم‌ها کافیست، اما در خواب غیر REM است که فرآیند اصلی شروع می‌شود. این مرحله نیز خود به سه مرحله تقسیم می‌شود و در مرحله آخر آن ما به درجه‌ای از خواب عمیق می‌رسیم که مغز و سلول‌های بدن به آن احتیاج دارند تا خود را ترمیم و بازسازی کنند و به سطح مطلوب انرژی برسانند. هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ ذهنی!

بهبود خواب بحث گسترده‌ای است که در مقاله کیفیت خواب خود را با این ۸ راهکار بهبود ببخشید! به‌طور مفصل به آن پرداخته‌ایم.

۲- روز خود را ساختاربندی کنید

برنامه‌ریزی روزانه یکی از رایج‌ترین اقداماتی است که هر فردی برای رشد فردی خود انجام می‌دهد؛ اما ساختاربندی روز فرق می‌کند. احتمالا شما هم جزو دسته افرادی هستید که تمام روز مشغول کار هستند و هیچوقت به نتیجه مطلوب نمی‌رسند و همیشه کار دارند. تنها راهکار برای این موضوع ساختار‌بندی روز است.

این ساختاربندی جنبه‌های مختلفی از زندگی را در برمی‌گیرد و فواید بسیاری هم دارد. اگر شما کارهای روزانه خود را اولویت‌بندی کنید و بر همان اساس هم پیش بروید می‌توانید زمان استراحت کافی داشته باشید و از همه مهم‌تر ذهن خود را خسته نمی‌کنید. اولویت‌بندی کارها به شما لیستی از ضروری‌ترین کارهای روز می‌دهد که می‌توانید با انجام هر کدام خیال خودتان را آسوده کنید.🥰

۳- خوب غذاب بخورید

اهمیت تغذیه مناسب نیازی به اثبات ندارد. داشتن یک روتین خود مراقبتی و برنامه غذایی سالم می‌تواند سلامت جسمی و روحی شما را تضمین کند. در این قسمت غذاهایی را معرفی می‌کنیم که برای افزایش سطح انرژی ذهنی مناسب هستند.

غلات: استفاده از این دانه‌های خدادادی می‌تواند انرژی تمام روز شما را تضمین کند.

بلوبری: آنتوسیانین موجود در بلوبری برای تقویت حافظه کوتاه مدت بسیار مناسب و مفید است.

انگور سیاه: این میوه خوشمزه و خوش‌رنگ اضطراب و استرس را کاهش می‌دهد و حاوی مقادیر فراوانی ویتامین C نیز هست که باعث چابکی ذهنی می‌شود.😋 از آنجاییکه این میوه خواص بسیار گسترده‌ای دارد، همه آن‌ها را می‌توانید در سایت نمناک مطالعه کنید.

تخمه کدو تنبل: این میان‌وعده جذاب حاوی مقادیر بسیاری تریپتوفان، ویتامین B و منیزیم می‌باشد که در تولید سروتونین بسیار پرفایده هستند. سروتونین ماده‌ای است که باعث ایجاد خوش‌اخلاقی و خوش‌حالی می‌شود. البته تخمه کدو تنبل به‌تنهایی نیز باعث افزایش قدرت حافظه می‌شود.

انرژی ذهنی چیست و راهکارهایی برای افزایش سطح آن!

۴- کمی هوای تازه تنفس کنید

بیرون رفتن از منزل و محل کار، قدم زدن و استشمام هوای تازه به‌تنهایی می‌تواند باعث کاهش اضطراب شود. حتما نیاز نیست ۱۰ مایل پیاده‌روی داشته باشید. همینکه محیط خود را عوض کنید و هوای تازه را وارد ریه‌هایتان کنید برای ساختن روزتان کافیست!

۵- به خودتان استراحت دهید

خیلی ساده است؛ استراحت کنید. حتی در سخت‌گیرترین زندان‌ها که ساعت‌های طولانی از زندانیان کار می‌کشند هم زمانی برای استراحت به آن‌ها می‌دهند! پس چرا شما که برای ساختن آینده و زندگیتان در حال تلاش هستید استراحت نمی‌کنید و سلامتی خود را در معرض خطر قرار می‌دهید؟😣 این کار مدام تنها باعث بیمار و خستگی دوچندان شما می‌شود.

محیط خود را تغییر دهید، چای بنوشید، کمی کتاب بخوانید، یک شمع روشن کنید و یا هر کار دیگری که برای استراحتتان مناسب است. باور کنید استراحت کردن نه‌تنها هدر دادن وقت نیست، بلکه باعث بهره‌وری بیشتر نیز می‌شود.

۶- مغز خود را تمرین دهید

تمرین مغز همان کاری را با مغز شما می‌کند که وزنه‌ها با بدن شما می‌کنند! شاید در چند جلسه اول به‌نظرتان کار سختی باشد و نتوانید از پس آن بربیایید اما بعد از یک ماه تمرین مدام کاملا تفاوت را احساس می‌کنید.

روش‌های بسیاری برای تمرین مغز و افزایش انرژی ذهنی وجود دارد که در اینجا به چند مورد اشاره می‌کنیم.

 • انجام تمرینات هوش: انجام این تمرینات در درازمدت هوش و توانایی مغز را افزایش می‌دهد.
 • همیشه دنبال یادگیری باشید: مغز شما یک مموری با ظرفیت فراوان است که هر چه از آن بیشتر استفاده کنید، قوی‌تر می‌شود!
 • ارتباطات اجتماعی خود را افزایش دهید: شاید تابه‌حال فکر می‌کردید که این ارتباطات زندگی شما را می‌سازند، اما بحث بسیار گسترده‌تر است. این ارتباطات باعث افزایش انرژی ذهنی شما نیز می‌شوند.

۷- مدیتیشن کنید

هیچ مشکلی را می‌شناسید که مدیتیشن یکی از راهکارهای آن نباشد؟ هر روزی که می‌گذرد محققان به بخش‌های بیشتری از فواید مدیتیشن پی می‌‌برند و امروز نیز در بخش افزایش انرژی ذهنی!

مدیتیشن تمرین تمرکز و ایجاد حالت آرام برای مغز است که البته جای تعجب ندارد باعث افزایش انرژی ذهنی هم شود. اگر تجربه مدیتیشن را داشته باشید حتما می‌دانید که بعد از اتمام آن چقدر احساس آرامش و رضایت در شما به‌وجود می‌آورد. درصد بسیاری از این موضوع بخاطر افزایش سطح انرژی ذهنی شما می‌باشد.

انرژی ذهنی چیست و راهکارهایی برای افزایش سطح آن!

یکی از مطالعات نشان می‌دهد که تنها ۲۵ دقیقه تمرین مدیتیشن در روز می‌تواند سطح بالایی از انرژی ذهنی را ایجاد کند. برای اثبات هم می‌توان گفت که مدیتیشن باعث ترشح اندورفین و افزایش جریان خون در مغز می‌شود که به افزایش انرژی ذهنی کمک می‌کند.

هنگام مدیتیشن، توجه‌تان را بر تنفس خود متمرکز می‌کنید و هدفتان را از بین بردن شلوغی مغز و افکار آزاردهنده قرار دهید. این کار یک استراحت بسیار ضروری برای مغز فراهم می‌کند و در نتیجه سطح انرژی ذهنی شما را افزایش می دهد.

کلام نهایی

متاسفانه بسیاری از افراد کمبود انرژی ذهنی را احساس می‌کنند، اما با پشت گوش انداختن آن باعث افزایش دائمی این انرژی می‌شوند. شما هر چه به کمبود این مورد ضروری بی‌اهمیت باشید در درازمدت بیشتر خود را نشان می‌دهد و باعث آزارتان می‌شود. پس همین الان دست به‌کار شوید و برای رسیدن به سطح بالایی از انرژی ذهنی تلاش کنید؛ کار سختی نیست، تنها کافیست خوب بخورید، خوب بخوابید، کمی هوای تازه بگیرید، استراحت کنید، مغز خود را به چالش بکشید، روز خود را بسازید و مدیتیشن کنید! به همین سادگی.

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها