ورود به جانویس

چگونه از هدر دادن زمان جلوگیری کنیم؟

چگونه از هدر دادن زمان جلوگیری کنیم؟
چگونه از هدر دادن زمان جلوگیری کنیم؟

می‌دانم این احساس را داشته‌اید یا نه، اما من بعضی وقت‌ها حس می‌کنم زمان از بین انگشتانم لیز می‌‌خورد. انگار دائما کارهای بیشتری انجام می‌دهم اما زمان کافی برای انجام کاری که واقعا از آن لذت می‌برم را ندارم.

خب اگر شما هم این احساس را دارید، پس باید بدانید که تنها نیستید!

بیشتر ما زمان زیادی را در نتفلکیس، اینستاگرام و چیزهای دیگر می‌گذرانیم و در این مورد احساس گناه می‌کنیم. با این حال چیزهای دیگری هم وجود دارند که باعث هدر دادن زمان می‌شوند، اما نسبت به آن‌ها احساس گناه نمی‌کنیم.

چیزهایی مثل قبول کردن تعهدات بیش از حد، سخت‌گیر بودن نسبت به خود، لجبازی بیش از حد یا پرت شدن حواس‌مان به آسانی.

به قول فرانسیس کریک، زندگی پرمشغله یک زندگی تلف‌شده است.

حقیقت این است که همه‌ی ما از تلف کردن زندگی خود می‌ترسیم. چگونه مطمئن شویم که این اتفاق نمی‌افتد؟


اهداف کلان را دنبال کنید، اما به سهمیه‌های کوچک تکیه کنید

ما اغلب خیلی سریع هیجان‌زده می‌شویم و زمان خود را تلف می‌کنیم و پس از، از بین رفتن هیجان و انگیزه‌ی اولیه خیلی زود تسلیم می‌شویم. ما یک فرصت جدید پیش روی خود می‌بینیم، تشویق می‌شویم که آن را امتحان کنیم و اگر فقط در عرض چند روز نتایج مورد نظر خود را نبینیم، در نهایت ناامید می‌شویم.

ما به سرعت عاشق می‌شویم اما همین که متوجه می‌شویم که یک ارتباط عمیق، فداکاری می‌خواهد ناامید می‌شویم.

خیلی از ما آن‌قدر به لذت‌های فوری عادت کرده‌ایم که ناخودآگاه انتظار پیروزی در تمام بخش‌های زندگی‌مان را داریم و دوست داریم همه چیز به سرعت درست شود.

اما این نه تنها غیرواقعی بلکه مسموم است.

بیشتر چیزهای ارزشمند به راحتی به سراغ شما نمی‌آیند!

آن‌ها به زمان، تعهد و تلاش نیاز دارند؛ چه رابطه‌ای که همیشه آرزویش را داشتید، اهداف شغلی که دنبال می‌کنید یا هر چیز دیگری.

اینجاست که اهداف کلان و سهمیه‌های کوچک می‌توانند کمک بزرگی باشند. اهداف کلان، اهداف بزرگ و بلندمدت شما هستند. این چشم‌انداز شما از آینده است.

ما در اینجا در مورد اهداف هفتگی یا ماهانه صحبت نمی‌کنیم، بلکه در مورد اینکه می‌خواهید زندگی شما در ۵، ۱۰ یا حتی ۱۵ سال آینده چگونه باشد حرف می‌زنیم. از طرفی سهمیه‌‌های کوچک، حداقل مقدار کاری را که می‌توانید روزانه انجام دهید تا به اهداف کلان خود نزدیک‌تر شوید، تعیین می‌کنند. این چیزی‌ست که اهداف شما را قابل دست‌یابی و ملموس می‌کند.

فرض کنید هدف شما این است که پنج سال دیگر میلیونر شوید. این هدف کلان شماست. سهمیه‌‌ی کوچک‌تان باید به شما بگوید که هر روز برای رسیدن به آن هدف دقیقا چه کاری انجام دهید.

همه‌ی این‌ها در مورد بصیرت و پیشرفت است. رویابافی و عمل کردن. فانتزی و واقعیت.

اگر می‌خواهید جلوی هدر دادن زمان را بگیرید، باید بدانید که به کجا می‌روید. همیشه نمی‌توانید پیش‌بینی کنید که زندگی روزمره‌تان در چند ماه آینده چگونه خواهد بود، چراکه زندگی پر از اخبار غیرمنتظره است. اما همیشه می‌توانید هدف خود را طوری تنظیم کنید که بیشترین استفاده را از هر روز داشته باشید.


فرض نکنید، پیگیری کنید

ما معمولا زمان خود را هدر می‌دهیم زیرا فکر می‌کنیم پربازده و سازنده است، در حالی که فقط حواس خود را پرت می‌کنیم. ساعت‌ها صفحات مختلف رسانه‌های اجتماعی را بالا و پایین می‌کنیم و به خود می‌گوییم که دنبال «الهام گرفتن» بوده‌ایم. ما شروع به ساختن روتین‌های صبحگاهی می‌کنیم اما در نهایت زمان کمتری برای انجام کارها داریم.

اگر در مورد شما هم صدق می‌کند، توصیه می‌کنم شروع به پیگیری ساعات کاری خود کنید. یک برنامه ردیاب زمان رایگان مانند Toggl یا Boosted دانلود کنید و ساعات کاری خود را دنبال کنید تا زمانی که بدانید دقیقا چگونه از ساعات بیداری خود استفاده می‌کنید.

اکثر اوقات نتایج یکسان خواهد بود: ما بیش‌ازحد برآورد می‌کنیم که واقعا چقدر برای انجام کارها وقت صرف می‌کنیم. و البته، ما زمانی را که در رسانه‌های اجتماعی، فیدهای خبری و سایر موارد حواس‌پرتی تلف می‌کنیم، کاملا دست کم می‌گیریم.

لازم نیست برای همیشه هر دقیقه از روز خود را پیگیری کنید. فقط ساعات واقعی کار خود را پیگیری کنید. زمانی که قهوه می‌خورید یا به استراحت می‌روید تایمر را متوقف کنید. برای مدتی این کار را انجام دهید تا یک دید کلی واقع بینانه از نحوه گذراندن روزهای خود داشته باشید. وقتی حس کردید که متوجه احساسات خود هستید (و می‌دانید چگونه از آن‌ها دوری کنید)، می‌توانید پیگیری را متوقف کنید.

این کار به شما کمک می‌کند متمرکز بمانید و یک دید کلی از نحوه گذراندن وقت‌تان داشته باشید. از طرفی متوجه می‌شوید که چقدر برای کارهایتان وقت می‌گذارید و آیا آن‌ها ارزش این تلاش را دارند یا نه. بسته به شغل و مسئولیت شما، نیازهای شما ممکن است فرق کند.


یک «برگه‌ی اولویت‌های فعلی» داشته باشید

بیشتر مردم وقت خود را تلف می‌کنند، زیرا در فهرست لیست‌شده‌ی کارهایی غرق‌ شده‌اند که آن‌قدرها هم مهم یا فوری نیستند. با این حال این فهرست‌ها باعث می‌شوند ما احساس مشغول بودن و موفقیت کنیم، پس نمی‌توانیم آن‌ها را رها کنیم.

شاید این روش ساده و احمقانه به نظر برسد، اما داشتن «برگه‌ی اولویت‌های فعلی» می‌تواند کمک‌کننده باشد. می‌توانید یک یادداشت کوچک روی میزتان بچسبانید و اولویت‌های اصلی زندگی‌تان در حال حاضر را در آن خلاصه کنید.

با گذشت زمان این اولویت‌ها ممکن است تغییر کنند، اما این مهم نیست. مهم این است که آن‌ها شما را یاد فعالیت‌های کلیدی می‌اندازند که باید هر روز روی آن‌ها تمرکز کنید (سهمیه‌های کوچک).

برای مثال، در حال حاضر فهرست من فقط شامل دو نکته است: نوشتن و نقاشی کشیدن. بله، البته که من هم کارهای زیادی برای انجام دادن دارم، اما اگر بتوانم برای نوشتن و نقاشی کشیدن وقت بگذارم، می‌توانم بگویم که روز بسیار خوبی بوده است.

اگر اولویت‌های خود را بشناسید و همچنین بدانید که چرا می‌خواهید به آن‌ها پایبند باشید، انجام کار واقعی بسیار آسان‌تر می‌شود. اکثر مردم فقط به این دلیل شکست می‌خورند که می‌خواهند همزمان دو جین کار را باهم انجام دهند!

توصیه می‌کنم در هر زمان حداکثر ۳ تا ۵ مورد «اولویت‌ فعلی» داشته باشید. اگر بیشتر از پنج اولویت دارید، در حقیقت هیچ اولویتی ندارید.


بزرگ‌ترین بخشنده‌ی خود باشید

به غیر از حواس‌پرتی، عدم تمرکز و ناتوانی در تعیین اولویت‌های مناسب، اکثر ما بیشتر وقت خود را صرف چسبیدن به گذشته می‌کنیم: به مردم، فرصت‌های از دست رفته و اشتباهات خودمان.

ما مدام به شکست‌ها فکر می‌کنیم، حتی اگر بدانیم کاری برای تغییر گذشته نمی‌توانیم انجام دهیم. اگر واقعا می‌خواهید از زمان و در نهایت از زندگی‌تان بهترین استفاده را ببرید، باید این چرخه را بشکنید و خود را ببخشید. همه‌ی ما اشتباه می‌کنیم. ما کامل به دنیا نیامده‌ایم و قرار نیست در هیچ زمینه‌ای از زندگی خود به دنبال کمال باشیم.

در واقع زندگی هم به خودی خود کامل نیست. با این حال، می‌تواند زیبا و رضایت‌بخش باشد اگر به خودمان اجازه دهیم بدون قضاوت‌های سخت‌گیرانه، اشتباهات بیشتری مرتکب شویم. شکست‌ها به ما بیشتر درباره‌ی خودمان می‌آموزند. آن‌ها به ما نشان می‌دهند که چه چیزی می‌خواهیم و چه چیزی نمی‌خواهیم.

بیشتر بخوانید: «چگونه پشیمانی در زندگی ما را از رسیدن به موفقیت باز می‌دارد؟»

پس دست از این همه سخت‌گیری بردارید و به خود اجازه‌ دهید کمی شبیه یک کودک باشید: بازی کنید، کاوش کنید، اشتباه کنید، دوباره بلند شوید و دوباره امتحان کنید.

وقتی حرکت می‌کنید، قدرت به دست می‌آورید؛ زیرا می‌توانید مسیر خود را تغییر دهید. اگر بعد از هر شکست یا رد شدن، بی‌حرکت بمانید هیچ‌چیز عایدتان نمی‌شود و نمی‌توانید مسیر زندگی خود را شکل دهید.

حانیه خانی

من حانیه خانی هستم. خواندن و نوشتن در زندگی‌ام نقش پررنگی دارند. اگر در این مسیر به یک سوال از ذهن‌تان پاسخ دهم برای من کافی‌ست..

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها