ورود به جانویس

چگونه NFT خودمان را بسازیم؟

این روز‌ها هر گوشه‌ای که سرک می‌کشیم، نام NFTها به‌گوشمان می‌خورد. درحالی که این توکن‌های غیرمتمرکز از سال ۲۰۱۴ فعالیت خود را شروع کرده‌اند، اما سال ۲۰۲۱، سال درخشانی برای آن‌ها بوده است. در این مقاله به این می‌پردازیم که چگونه می‌توانیم NFT خود را بسازیم.

علی‌رغم نوسانات بازار، NFTها بین سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۲۰ افزایش قابل‌توجهی را تجربه کرده­‌اند و تعداد خریداران آن‌ها روز‌به‌روز درحال افزایش است.

اما چگونه می‌توانیم هنر خود را به NFT تبدیل کنیم؟ هنگام استخراج و فهرست کردن NFT از چه پلتفرم‌هایی باید استفاده کنیم؟ چگونه ما می‌توانیم از این بازار کسب درآمد داشته باشیم؟ با جانویس درباره‌ی جواب همه‌ی این سوالات همراه باشید.

NFT چیست؟

اولین قدم برای ساخت NFT این است که بدانیم توکن غیر قابل تعویض چیست.

توکن‌های غیرقابل تعویض یا NFT، دارایی‌های دیجیتال منحصربه‌فردی هستند که همتایان دنیای واقعی را نشان می‌دهند. موارد استفاده رایج از NFTها شامل املاک مجازی، هنر و موسیقی دیجیتال و … است.

برخلاف توکن‌های قابل تعویض یا ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین، که در آن هر بیت‌کوین دارای ارزش یکسانی است و می‌توان آن را با بیت‌کوین دیگری معامله کرد، NFTها در نوع خود بی‌نظیر هستند و دارای نشانه‌های شناسایی خاص خود هستند. یک NFT، با NFT دیگر برابر نیست؛ از این رو این توکن‌ها جنبه غیر قابل تعویض دارند. به عنوان مثال، یک سازنده می‌تواند سه NFT مشابه اما مختلف را درست کند. در حالی که این NFTها ممکن است شباهت‌هایی با هم داشته باشند، اما هر کدام دارای نشانه‌های شناسایی خاص خود هستند.
NFTها بر روی یک بلاک‌چین نگهداری می‌شوند؛ پایگاه داده‌ای که به عنوان یک دفتر کل عمومی با مکانیسم‌هایی عمل می‌کند که امکان صدور یا خرید و فروش چنین توکن‌های دیجیتالی را فراهم می‌کند. هنگامی که داده‌های جدید به یک بلاک‌چین اضافه می‌شوند، تأیید و ثبت می‌شوند و نمی‌توان آن‌ها را تغییر داد یا پاک کرد.

قبل از این‌که بتوانید یک NFT ایجاد کنید، باید توکن‌های دیجیتالی را از طریق پلتفرم‌های مختلف ایجاد کنید. سپس باید برای قراردادهای هوشمند، که به طور ایمن اطلاعات را روی یک بلاک‌چین با استفاده از ارز دیجیتال ذخیره می‌کنند، اقدام کنید. قراردادهای هوشمند بخش مهمی از ساخت NFTها هستند؛ چرا که به سازندگان این امکان را می‌دهند تا مالکیت NFTهای خود را مدیریت و به خریدار مربوطه منتقل کنند. قراردادهای هوشمند هم‌چنین در غیرقابل تکرار بودن یک NFT نقش دارند.
به طور کلی، قراردادهای هوشمند فضایی برای مدیریت NFTها هستند.

چرا NFTها برای سازندگان جذاب هستند؟

یکی از دلایل اصلی این است که در NFTها، نیازی به واسطه وجود ندارد. این بدان معنا است که سازندگان می‌توانند آثار خود را مستقیماً به مخاطبان خود بفروشند. به عنوان یک خالق، شما هم‌چنین حق چاپ و بازتولید اثر خود را حفظ می‌کنید و می‌توانید بر مالکیت اثر خود کنترل داشته باشید.
NFTها هم‌چنین چشم‌انداز اقتصاد سازندگان را تغییر داده‌اند و به افراد بیش‌تری اجازه می‌دهند محتوای دیجیتالی خود را ایجاد و از پلتفرم‌های آنلاین برای ارتباط با مخاطبان خود استفاده کنند. علاوه بر همه این‌ها، ظهور NFTها امکان تراکنش‌های شفاف‌تر و ایمن‌تر را برای تمام مردم جهان فراهم کرد.

سازندگان هم‌چنین می‌توانند سطح کم‌یاب بودن NFT را تعیین کنند و می‌توانند در افزایش ارزش NFT خود نقش داشته باشند. علاوه بر این، ارزش یک NFT بسته به کم‌بود و تقاضای آن می‌تواند تغییر کند.

نحوه ساخت NFT در ۸ مرحله

حال که فهمیدیم NFTها دقیقا چه چیز‌هایی هستند،‌ بیاید به این بپردازیم که چگونه می‌توانیم NFT موردنظر خود را ایجاد کنیم:

قدم اول: مطمئن شوید که قصد ساخت و فروش NFT را دارید

ایجاد NFT پیاده‌روی در پارک نیست. موانع متعددی برای ورود وجود دارند؛ از جمله‌ی این موانع، کارمزد تراکنش، چالش‌های فنی، دسترسی و بسیاری موارد دیگر هستند.
بسیاری از پلتفرم‌ها به سازندگان اجازه می‌دهند تا NFTها را به‌طور رایگان بسازند، اما فروش NFTها می‌تواند هزینه‌هایی را برای استخراج آن‌ها در بلاک‌چین متحمل شود. استخراج NFT هم‌چنین انرژی زیادی مصرف می‌کند؛ زیرا از سیستمی استفاده می‌کند که ردپای کربن قابل توجهی از خود به جای می‌گذارد. برای مثال OpenSea، سازندگان را ملزم به پرداخت هزینه‌ای تا سقف ۱۰۰ دلار برای راه‌اندازی حساب‌های خود می‌کند.
از جنبه فنی، NFTها دقیقاً با دستگاه‌های تلفن همراه سازگار نیستند. کیف‌پول دیجیتال شما باید نه تنها با برنامه‌های معمولی، بلکه با برنامه‌های غیرمتمرکز نیز سازگار باشد. علاوه بر این، سازندگان در حالت ایده‌آل باید در مورد فناوری‌های بلاک چین و نحوه عمل‌کرد آن‌ها دانش کافی را داشته باشند تا بتوانند نحوه ساخت NFT خود را بهینه کنند.
هنگام ایجاد NFT، دسترسی نیز یک مشکل است. با میزبانی NFT‌ها بر روی بلاک‌چین‌ها و پلتفرم‌های مختلف، مقیاس‌پذیری آن‌ها بسیار محدود است. بنابراین، توصیه می‌شود یک بازار دوم ایجاد شود؛ بازاری که تمام ارزها و دارایی‌های این بلاک‌چین‌های مختلف، به‌ویژه در مورد معاملات NFT (خرید و فروش) را بپذیرد.

قدم دوم: نوع NFT را که می خواهید بسازید مشخص کنید

اگر این ملاحظات را سنجیده‌اید و هم‌چنان می‌خواهید NFT بسازید، باید نوع NFT که می‌خواهید بسازید را مشخص کنید. NFTها در اشکال و اندازه‌های مختلف، از آثار هنری و موسیقی گرفته تا بازی‌ها و میم‌ها وجود دارند. این‌ توکن‌های غیرقابل تعویض هم‌چنین می‌توانند انواع فایل‌های مختلفی مانند MOV ،PNG و JPG را پشتیبانی کنند.

قدم سوم: بازار NFT را که می‌خواهید با آن کار کنید، پیدا کنید

خبر خوب این است که پیدا کردن یک بازار NFT که در آن بتوانید NFT خود را ایجاد کنید، چندان دشوار نیست. برخی از بازارهای برتر NFT عبارت‌اند از: OpenSea ،Rarible ،SuperRare و Nifty Gateway.

هر بازاری قوانین و هزینه‌های خاص خود را در مورد ساخت NFT دارد. به عنوان یک سازنده، باید مزایا و معایب هر پلتفرم را مطالعه کنید تا دریابید که کدام‌یک بیش‌تر با نیازهای شما مطابقت دارد. برخی از بازارها، مانند Axie Marketplace، برای بازی‌ها طراحی شده‌اند. در حالی که NBA Top Shot برای سازندگانی که NFTهای متمرکز بر بسکتبال ایجاد می‌کنند، ایده‌آل است. برخی از بازارها هم‌چنین از سازندگان می‌خواهند که از ارز دیجیتال خود استفاده کنند. برای مثال، Rarible از کاربران می‌خواهد که از رمزارز Rarible خود استفاده کنند.

اگر به‌دنبال یک بازار عمومی‌تر یا در دسترس‌تر NFT هستید، می‌توانید از OpenSea استفاده کنید. این بازار به سازندگان اجازه می‌دهد از «lazy minting» استفاده کنند. با ساخت lazy، می‌توانید برخی هزینه‌ها را جبران کنید که پس از خرید اثر به خریدار منتقل می‌شود.

قدم چهارم: برای تأمین مالی کیف‌پول رمزارز خود، ارز دیجیتال بخرید

قبل از شروع ساخت و فروش NFT خود، باید ارز دیجیتال خریداری کنید تا بتوانید کیف‌پول دیجیتال خود را تأمین کنید. همه پلتفرم‌های NFT از سازندگان می‌خواهند قبل از این‌که بتوانند NFT خود را ضرب کنند، هزینه‌ای را پرداخت کنند. اتر (ETH) در حال حاضر رایج‌ترین ارز رمزنگاری شده پذیرفته شده برای این بازار‌ها است. با این حال، برخی از پلتفرم‌ها شروع به ارائه تنوع بیشتری در مورد فرمت‌های پرداخت و بلاک‌چین‌های مورد استفاده برای ایجاد NFT کرده‌اند.
می‌توانید ارز دیجیتال را از یک پلتفرم معاملاتی رمزارز یا صرافی‌های رمزارز مانند Coinbase و Gemini خریداری کنید. این پلتفرم‌ها ارز ملی شما را با ارزهای دیجیتال مبادله می‌کنند و به کاربران اجازه می‌دهند تا ارزهای دیجیتال را معامله کنند. توجه داشته باشید که این پلتفرم‌ها هزینه مبادله می‌گیرند. برخی از آن‌ها برای هر تراکنش کارمزد دریافت می‌کنند، در حالی که برخی دیگر نیاز به کارمزد ثابتی دارند.
اگر قبلاً یک کیف‌پول دیجیتال مانند متاماسک ایجاد کرده‌اید، می‌توانید از آن برای خرید مستقیم ETH استفاده کنید.

قدم پنجم: یک کیف‌پول رمزارز ایجاد کنید و ارز دیجیتال به آن اضافه کنید

اگر هنوز کیف‌پول دیجیتال ندارید، باید آن را راه‌اندازی کنید. اطمینان حاصل کنید که کیف‌پول شما با بلاک‌چین و بازاری که قرار است استفاده کنید سازگار است.

MetaMask یکی از محبوب‌ترین کیف پول های رمزنگاری است و از مجموعه‌ای از برنامه‌ها و بازارهای بلاک‌چین مانند اتریوم، Axie Infinity ،Gitcoin ،OpenSea و Rarible پشتیبانی می‌کند. راه‌اندازی آن آسان است و به شما این امکان را می‌دهد تا توکن‌ها را خریداری، ذخیره و مبادله کنید. می‌توانید آن را به عنوان یک برنامه تلفن‌همراه دانلود کنید.

MetaMask هم‌چنین به شما این امکان را می‌دهد اتریوم را مستقیماً خریداری کنید. هنگامی که کیف‌پول خود را راه‌اندازی کردید، روی «افزودن وجوه» یا «خرید» کلیک کنید و با استفاده از کارت نقدی یا Apple Pay پرداخت کنید. شما هم‌چنین می‌توانید از MetaMask بدون ارز دیجیتال استفاده کنید، اما عمل‌کرد آن محدود خواهد بود. بدون رمزارز، هم‌چنان می‌توانید درخواست امضا را بپذیرید. با این حال، اگر می‌خواهید سرمایه‌گذاری کنید، معامله کنید یا NFT داشته باشید، باید ارزهای دیجیتال را به حساب خود اضافه کنید.

قدم ششم: کیف‌پول خود را به پلتفرم NFT انتخابی خود متصل کنید

برای شروع فروش NFT، باید کیف‌پول رمزارز خود را به بازار NFT انتخابی خود متصل کنید.

به عنوان مثال، اگر از OpenSea استفاده می‌کنید، روی «Create» در گوشه سمت چپ بالای پنجره کلیک کنید تا لیست کیف‌پول‌های رمزارز سازگار با این پلتفرم را مشاهده کنید. اگر MetaMask را به عنوان افزونه مرورگر دانلود کرده‌اید، یک پنجره بازشو با گزینه‌ای برای اتصال کیف‌پول خود به حساب OpenSea خود خواهید دید.

قدم هفتم: شروع به ساخت NFT خود کنید

برای ایجاد NFT در OpenSea، باید از وب‌سایت بازدید کرده و روی «Create» در گوشه سمت راست بالای نماد نمایه خود کلیک کنید. سپس به صفحه ایجاد آیتم NFT هدایت خواهید شد.

اکنون اثر خود را با آپلود فایل NFT خود و افزودن نام، پیوند خارجی و توضیحات تنظیم کنید. OpenSea هم‌چنین به شما این امکان را می‌دهد تا NFT خود را با ویژگی‌هایی که دوست دارید شخصی‌سازی کنید.

در عکس بالا، قسمتی برای «Blockchain» خواهید دید. اطمینان حاصل کنید که بلاک‌چین مناسبی را انتخاب کرده‌اید که می‌خواهید هنگام ساخت NFTهای خود استفاده کنید؛ زیرا بعداً نمی‌توانید آن را تغییر دهید. تک‌تک جزئیات را دوبار بررسی کنید و هنگامی که از خروجی خود راضی بودید، روی دکمه «Create» در پایین صفحه کلیک کنید. تبریک می‌گویم! شما اولین NFT خود را ایجاد کرده‌اید!

اکنون، این بدان معنا نیست که NFT شما به طور خودکار برای فروش آماده می‌شود. پلتفرم‌های مختلف فرآیندهای فروش متفاوتی را پیاده‌سازی می‌کنند. برخی به شما اجازه می‌دهند تا NFT خود را با قیمت ثابت بفروشید، در حالی که برخی دیگر به شما این امکان را می‌دهند که یک حراجی برای اثر آغاز کنید.

اگر از OpenSea استفاده می‌کنید، باید به صفحه NFTهای خود بروید و روی دکمه «Sell» کلیک کنید. از آن‌جا، به صفحه‌ای هدایت می‌شوید که می‌توانید جزئیات فروش خود را تنظیم کنید؛ مانند قیمت NFT، مدت‌زمان فروش و این‌که آیا می‌خواهید اثر خود را برای خریدار خاصی رزرو کنید.

اگر از Polygon به‌عنوان بلاک‌چین برای ساخت NFTهای خود استفاده می‌کنید، می‌توانید به صورت رایگان آن‌ها را درست کنید. برخی از پلتفرم‌ها مانند Rarible از شما می‌خواهند که با استفاده از کیف‌پول رمزنگاری پیوند شده خود، هزینه لیست شدن را بپردازید. اگر از OpenSea استفاده می‌کنید، هزینه خدمات ۲.۵٪ از شما دریافت می‌شود که پس از فروش، از قیمت فروخته شده NFT شما کسر می‌شود.

در نهایت، باید روی «Complete listing»کلیک کنید تا بتوانید NFT خود را برای فروش قرار دهید.

قدم هشتم: NFT خود را تبلیغ کنید

ایجاد و فهرست کردن NFT خود در یک بازار NFT تضمین نمی‌کند که اثر شما فوراً به فروش می‌رسد یا این‌که پول زیادی از فروش دریافت خواهید کرد.

به خاطر داشته باشید که شما رقبای بسیار زیادی در این زمینه دارید؛ به همین دلیل است که باید با افراد هم‌فکر هم‌نشینی کنید و روابط خود را ایجاد و تقویت کنید. داشتن جامعه‌ای که بر پایه روابط معتبر با مخاطبان شما بنا شده است، یکی از بهترین ابزارهای بازاریابی شما خواهد بود. از حساب توییتر یا دیسکورد خود برای یافتن دیگر علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال و NFT استفاده کنید و از آن شبکه برای دریافت اطلاعات این صنعت و بینش‌های ارزشمند استفاده کنید. با کاربران دیگر ارتباط برقرار کنید و اطلاعات داخلی خود را با آن‌ها مبادله کنید. هم‌چنین از پیدا کردن دوستان جدید نترسید.
جدا از ساختن یک جامعه، باید خلاقیت‌های خود را به رخ دیگر کاربران بکشید. از رسانه‌های اجتماعی به نفع خود استفاده کنید و شروع به تبلیغ NFTهای خود در آن‌جا کنید. هنگامی که یک NFT ایجاد کردید، خواه در OpenSea ،Rarible یا سایر بازارهای موجود، یک پنجره پاپ‌آپ با گزینه‌هایی خواهید دید که به شما این را امکان می‌دهند تا کار خود را در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی مانند توییتر، فیس‌بوک و تلگرام به اشتراک بگذارید.

از هنر تا NFT

یکی از بهترین چیزها در مورد NFTها این است که می‌توانید حتی بدون دانش برنامه‌نویسی، یکی از آن‌ها را ایجاد کنید. شما می‌توانید آثار موجود خود را در قالب‌های فایل مختلف مانند PNG ،JPG ،MP3 و GLB ببرید و در بازار NFT دل‌خواه خود آپلود کنید.

این نکته را به یاد داشته باشید که فرآیند ایجاد NFT ممکن است موانعی زیادی داشته باشد و مسیر را برای مبتدیان و سازندگان با تجربه سخت می‌کند. علاوه بر این، مجموعه‌های ویرایش آنلاین مانند Fotor از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی استفاده می‌کنند و ساخت آثار هنری NFT را برای خلاقان آسان‌تر می‌کنند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که تصویری را که می‌خواهید به یک NFT تبدیل کنید، آپلود کنید، سبک هنری مورد‌علاقه خود را اعمال کنید و محصول نهایی را دانلود کنید.

در حالی که بازار NFT هنوز نسبتاً جدید است، به سرعت بسیار زیای در حال محبوب شدن است. با افزایش تقاضا برای NFTها، این فرصت برای فروش این توکن‌ها با قیمت بالاتر ایجاد می‌شود. با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که هنوز هم ممکن است در ایجاد NFT پول از دست بدهید؛ زیرا باید برای ساخت توکن‌های خود رمزارز بخرید و هزینه‌های مربوطه آن‌ها را بپردازید. در حالی که برخی از پلتفرم‌ها به شما این امکان را می‌دهند تا به صورت رایگان کار کنید، ساخت و فروش NFT می‌تواند بسته به بازار NFT که با آن کار می‌کنید، به طور متوسط بین ۷۰ تا ۳۰۰ دلار به شما بازگرداند.

بازار NFT می‌تواند یک راه سودآور برای خلاقان باشد. ما امیدواریم که این مقاله به شما کمک کرده باشد تا سفر خود را به سمت ساخت NFTهای خودتان آغاز کنید.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها