ورود به جانویس

۱۱ راهکار ساده برای مراقبت از مو هنگام شنا

مراقبت از مو هنگام شنا
مراقبت از مو هنگام شنا

حتما شور و حرارت استخر شما را هم به وجد می‌آورد و با تمام اشتیاق در آب‌های ولرم آن می‌روید؛ اما خب بدیهی است که اصلی‌ترین نگرانیتان موهایتان باشد. همه ما روی موهایمان غیرت خاصی داریم و نمی‌خواهیم با کلر و آب شور استخر به آن‌ها آسیبی برسانیم.

خب اینجا ما دست به‌کار شدیم و با ارائه ۱۱ راهکار ساده می‌خواهیم به شما کمک کنیم که شنا را فدای موهای زیبایتان نکنید! مراقبت از مو هنگام شنا تنها با این راهکارها امکان‌پذیر است.

۱- موهایتان را بالا جمع کنید

قبل از شروع شنا موهایتان را با یک کش معمولی بالای سرتان جمع کنید. این کار هم به پوشیدن راحت کلاه کمک می‌کند و هم اجازه نمی‌دهد موهایتان در هنگام شنا گره بخورند و یا در آب کلردار غوطه‌ور شوند.

۲- یک کلاه شنا سیلیکونی انتخاب کنید

کلاه‌های سیلیکونی نسبت به مدل‌های لاتکس، خاصیت ضدآبی بیشتری دارند و از این رو موهایتان کمتر در معرض آب استخر قرار می‌گیرند. این کلاه‌ها از مواد مرغوب و با ضخامت بالا ساخته شده‌اند و به‌میزان قابل توجهی از موهایتان در برابر آب استخر مراقبت می‌کنند.

اگر باز هم احساس کردید آب استخر در لابه‌لای موهایتان جاری است، می‌توانید از دو عدد کلاه سیلیکونی استفاده کنید. در این مورد بند عینکتان را میان دو کلاه قرار دهید تا ثبات بیشتری برایتان فراهم کند. 😉

۳- از کلاه دوش استفاده کنید

کلاه دوش، کلاه یکبار مصرف، کلاه رنگ و… هرکس به آن چیزی می‌گوید، اما هر چه می‌گویید، فقط خواهشا از آن استفاده کنید. البته این کلاه‌ها نمی‌توانند به‌عنوان یک کلا مجزا استفاده شوند؛ اما استفاده از آن‌ها برای زیر کلای سیلیکونی بسیار مناسب است.

۴- از پیشانی بند ضد آب استفاده کنید

برای مهروموم کلی موها بهتر است از یک هدبند سیلیکونی ضدآب استفاده کنید تا با کلاه شنا جفت شود. هدبندهای سیلیکونی روی گوش‌ها و پیشانی شما قرار می‌گیرند تا از نفوذ آب به کلاه جلوگیری کنند. یک مزیت دیگر هدبند این است که می‌تواند به ثابت ماندن مدل مو و کلاه شما هم کمک کند!

۵- قبل از قرار گرفتن در استخر، موهای خود را بشویید

دیدید وقتی تشنه هستید و آب می‌خورید چطور به دلتان می‌چسبد؟ دقیقا اینجا هم همینطور است. وقتی موهای خشکتان اول با آب استخر برخورد کنند ناگهان می‌خواهند تمام آن را جذب کنند. اما اگر شما از قبل آن‌ها را با آب و شامپوی مناسبی شسته باشید و مرطوب کنید دیگر به آن شدت تشنه نیستند و این کار اثرات نامطلوب کلر آب را کم می‌کند. 😍

۶- کمی روغن طبیعی به موهایتان بزنید

روغن مثل مرطوب کننده عمل می‌کند. هم رطوبت سالم موهایتان را حفظ می‌کند و هم از جذب آب شور و کلردار استخر جلوگیری می‌کند. تقریبا مثل یک سد عمل می‌کند.

اما پیشنهاد برای روغن. شما می‌توانید از انواع روغن نارگیل، زیتون، بادام و… را استفاده کنید که نه‌تنها در برابر آب استخر از موهایتان مراقبت می‌کنند، بلکه فواید بسیاری هم برای موهایتان دارد.

۷- قبل از شنا از نرم‌کننده استفاده کنید

همیشه می‌گویند پیشگیری بهتر از درمان است. پس تا می‌توانید از موهایتان مراقبت کنید تا خدای نکرده دچار آسیب‌ کلر نشوند. نرم کننده از خشکی موها جلوگیری می‌کند و باعث حفظ رطوبت در آن‌ها می‌شود؛ پس یک عنوان مهم برای مراقبت از مو هنگام شنا است. قبل از اینکه وارد آب شوید کمی نرم کننده به آن‌ها بزنید. البته دقت داشته باشید که از انواع ژل‌ها و پمادها و… استفاده نکنید چرا که این مواد در ارتباط با کلر استخر واکنش‌های نامطلوب نشان می‌دهند.

۸- بالافاصله بعد از شنا، موهای خود را بشویید

با رعایت تمام این موارد باز هم ممکن است که طی حادثه‌ای مقداری از آب استخر به موهایتان نفوذ کند، پس خیلی سریع بعد از اتمام شنا موهایتان را خوب بشویید تا از آسیب‌های دیگر جلوگیری کنید. حتی اگر نمی‌توانید همان لحظه شامپو بزنید اشکالی ندارد، مهم این است که موهایتان آبکشی شوند. کلر روغن طبیعی موهای شما را از بین می‌برد و می‌تواند باعث واکنش‌های شیمیایی شود که در نهایت شکنندگی مو و یا دوشاخه‌ای شدن آن را برایتان به ارمغان آورد که اصلا دوست‌داشتنی نیستند. 😫 پس در اولین فرصت آن‌ها را بشویید.

۹- از شامپوهای درخشان‌کننده استفاده کنید

با شامپوی شفاف‌کننده موهای خود را احیا کنید. وقتی موهایتان را بعد از شنا می‌شویید، می‌خواهید تعادل پوست سر خود را بازیابی کنید. شامپو شفاف کننده به از بین رفتن باقیمانده روغن، مواد مضر، مواد شیمیایی و سایر ناخالصی‌هایی که در موهای شما انباشته می‌شوند، کمک می‌کند.

۱۰- از یک شامپوی خانگی استفاده کنید

سرکه سیب بهترین ترکیب برای از بین بردن ناملایمتی‌هاست. پس بهتر است به‌جای اینکه مواد شیمیایی را با مواد شیمیایی دیگری بشویید، از یک پاک‌کننده طبیعی استفاده کنید. برای این کار کافیست یک قسمت سرکه سیب را با چهار قسمت آب ترکیب نمایید و بر روی موهایتان اسپری کنید و سپس مانند شامپو ماساژ دهید و با آب بشویید.

این کار علاوه بر مراقبت‌های قبل و بعد از استخر، به‌عنوان یک راهکار بسیار خوب برای روزهای عادی هم قابل استفاده است. بعد از استخر هم بهتر است موهایتان را عمیقا با نرم‌کننده و یا انواع روغن مرطوب نمایید تا هم رطوبت از دست‌رفته موهایتان برگردد، هم موها از خواص این مواد بهره‌مند شوند. 🥰

راستی، اگر بتوانید ماسک‌های موی خانگی درست کنید و به موهایتان بزنید که چه بهتر! 🤩

شما قبل و بعد از استخر چه راهکار خاصی برای مراقبت موهایتان به‌کار می‌برید؟ اگر تمایل دارید نکات مهم مراقبتی برای داشتن موهایی درخشان را بدانید پس مقاله ۱۳ نکته برای مراقبت از موها که نمی‌دانید، را از دست ندهید.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها