ورود به جانویس

چگونه یک روز موثر داشته باشیم؟

چگونه یک روز موثر داشته باشیم؟
چگونه یک روز موثر داشته باشیم؟

خیلی از افرادی که با آن‌ها صحبت می‌کنم، از توانایی‌ خود در انجام دادن کارهای زندگی‌شان ناراضی هستند. آن‌ها احساس می‌کنند که زمان زیادی را تلف می‌کنند و واقعا هیچ کار مهمی را انجام نمی‌دهند.

شما چطور؟ فکر می‌کنید واقعا داشتن یک روز موثر که از خودمان راضی باشیم، اینقدر دست‌نیافتنی‌ست؟!

این موضوع بزرگی‌ست و احتمالا ارزش یک کتاب کامل را دارد. اما ممکن است از حوصله‌ی شما خارج باشد. پس در این مطلب می‌خواهیم به برخی از اصول و تاکتیک‌های کلیدی بپردازیم.

اگر بتوانید این موارد را دنبال کنید (حتی دست‌وپا شکسته)، مطمئن باشید شاهد تغییرات موثری خواهید بود. این اصول و تاکتیک‌ها ساده و قدرتمند هستند، اما به ارادت قلبی شما نیاز دارند.

بیایید شروع کنیم..


اصل اول: اهداف خود را تراز کنید

نمی‌توانید موثر باشید، اگر روی چیزهای بی‌اهمیت کار کنید. شما باید روی چیزهایی کار کنید که مهم هستند. اما چگونه بدانید که چه چیزی مهم است؟

تاکتیک این است که ۱ تا ۳ کار را در روز انتخاب کنید که با اهداف شما هماهنگ هستند. به این صورت کار می‌کند:

 1. اهداف میان مدت برای خودتان تعیین کنید – ۶ ماه تا یک سال. می‌خواهید چه چیزی را در زندگی خود و در جهان ایجاد کنید؟ می‌توانند اهداف کاری هدفمند، اهداف شخصی و غیره باشند.
 2. اهداف ماهانه‌ای را تعیین کنید که با اهداف بلندمدت هماهنگ باشند. سپس اهداف هفتگی که با ماه هماهنگ باشند. این نیاز به یک جلسه بررسی و برنامه‌ریزی ماهانه و یک جلسه هفتگی دارد. بهتر است یادآوری تنظیم کنید.
 3. هر روز، ۱ تا ۳ کار را انتخاب کنید که با اهداف هفتگی شما هماهنگ باشند.

این یک سیستم بسیار ساده است، اما به این معنی‌ست که شما هر روز خودتان را به آنچه مهم‌تر است نزدیک‌تر می‌کنید. هر روز کارهایی را انجام می‌دهید که معنی‌دار هستند و یک روز موثر برای‌تان می‌سازند.

این جلسات روزانه، هفتگی و ماهانه زمان زیادی از شما نمی‌گیرند. جلسات سالانه یا ۶ ماهه ممکن است کمی بیشتر طول بکشند، زیرا لازم است به آنچه که واقعا می‌خواهید فکر کنید.

همین امروز شروع کنید. می‌توانید یک هدف ماهانه برای خود تعیین کنید و یک هدف هفتگی که با آن هدف همسو باشد. سپس یک کار را انتخاب کنید که به شما کمک کند به سمت آن هدف هفتگی حرکت کنید.


اصل دوم: عادت تمرکز را ایجاد کنید

زمانی که بدانید باید روی چه چیزی تمرکز کنید، آن وقت موضوع اصلی خود تمرکز کردن می‌شود. این عادت تمرکز فقط در مورد ۱ تا ۳ کاری که شما را به سمت اهداف‌تان سوق می‌دهد صدق نمی‌کند. اگر از این عادت در همه جا استفاده کنید، یک روز موثر و قدرتمند در انتظار شماست.

به این صورت کار می‌کند:

 1. یک کار را انتخاب کنید تا روی آن متمرکز شوید. این اولین قدم واقعا مهم است، چراکه اکثر مردم هرگز این کار را انجام نمی‌دهند.
 2. در حالت تمام صفحه کار کنید. شما باید خودتان را وقف یک کار کنید.

اگر همراه با انجام دادن کارهایتان، حواس‌تان به این موارد هم باشد، بسیار موثر خواهید بود. به خصوص اگر روزی ۱ تا ۳ کار را انجام می‌دهید که با اهداف بلندمدت‌تان هماهنگ هستند. بسیاری از مردم این تاکتیک را نادیده می‌گیرند، اما شما این کار را نکنید.


اصل سوم: زمان‌های تمرکز را درخشان کنید

وقتی سعی می‌کنید بر روی کاری تمرکز کنید، ممکن است بخواهید هرچه زودتر آن را تمام کنید. حس کاری که باید انجام شود، یک کار طاقت‌فرسا، چندان جالب نیست. اصلا کسی هست بخواهد این کار را انجام دهد؟ تعجبی ندارد ما کارها را عقب می‌اندازیم و حواس خودمان را پرت می‌کنیم. واقعا خسته‌کننده است.

در عوض پیشنهاد می‌شود که راهی برای روشن کردن زمان‌های تمرکز پیدا کنید. به آن‌ها زندگی ببخشید.

این بدان معناست که رویکردی متفاوت و زنده‌تر را برای انجام کارها در پیش بگیرید. بگذارید چند ایده را مرور کنیم:

 • بازی – چگونه می‌تواند سرگرم‌کننده باشد؟
 • سهولت – چگونه می‌تواند آسان باشد؟
 • کنجکاوی – چگونه می‌توانید در حین انجام این کار چیزی یاد بگیرید؟
 • تعجب – زندگی چقدر شگفت‌انگیز است؟
 • خدمات – این چگونه به افرادی که به آن‌ها اهمیت می‌دهید خدمات می‌رساند؟
 • عشق – این چگونه عشق شما را بیان می‌کند؟
 • ارتباط – چگونه این وظیفه شما را با دیگران مرتبط می‌کند؟
 • ابداع – چگونه می‌توانید لذت ابداع کردن چیزی را به این کار بیاورید؟

ایده‌های دیگر: رقص، موسیقی، صلح، شفقت. یا رویکردی را ارائه دهید که شما را سر کیف می‌آورد.


اصل چهارم: احساس سرزندگی در روز خود ایجاد کنید

این اصول/تاکتیک‌ها برای زمانی که روی چیزی تمرکز می‌کنید عالی هستند.. اما روزهای ما فراتر از وظایف‌مان هستند. یک زندگی وجود دارد که در طول روز باید به آن هم برسیم!

پس مهم است که علاوه بر وظایف فردی، بر روی تجربیات کل روز هم تمرکز کنید. رویکردی منسجم برای داشتن یک روز قدرتمند. این می‌تواند یک رویکرد شگفتی و سرزندگی هم باشد.

بسیاری از مردم این را نادیده می‌گیرند، زیرا نمی‌دانند که چگونه باعث می‌شود یک روز موثر داشته باشند.

پس از خود بپرسید:

 1. آیا شما احساس خوشبختی می‌کنید؟ اگر نه، برای رسیدن به آنجا چه کاری باید انجام دهید؟ خواب، تحرکت، چند غذای کامل، مراقبت از خود و کمی مراقبه؟
 2. آیا در کاری که انجام می‌دهید معنا و هدفی احساس می‌کنید؟ اگر نه، چگونه می‌توانید در کاری که انجام می‌دهید معنا بیابید یا به چیزی تغییر دهید که معنادارتر است؟
 3. چقدر در زندگی خود با دیگرانی که به آن‌ها اهمیت می‌دهید ارتباط برقرار می‌کنید؟ اگر فاقد آن است، آیا می‌توانید اقداماتی برای افزایش ارتباط انجام دهید؟ در هر صورت، آیا می‌توانید با انجام کارهای معنی‌دار خود ارتباط بیشتری با دیگران احساس کنید؟
 4. چقدر در طول روز احساس سرزندگی می‌کنید؟ چگونه می‌توانید سرزندگی بیشتری به زندگی‌تان بیاورید؟

می‌توانید از این تمرینات کمک بگیرید:

 • تعجب – چگونه می‌توانم شگفتی را در همه چیز ببینم؟
 • کنجکاوی – چگونه می‌توانم از هر لحظه چیزی یاد بگیرم؟
 • عشق – چگونه می‌توانم عشق را در هر کاری که انجام می‌دهم وارد کنم؟
 • زنده بودن – چگونه می‌توانم در مورد زندگی خود احساس شادی کنم؟

دوست دارید امروز چقدر احساس زنده بودن داشته باشید؟ و این چگونه می‌تواند به شما برای داشتن یک روز موثر کمک کند؟

حانیه خانی

من حانیه خانی هستم. خواندن و نوشتن در زندگی‌ام نقش پررنگی دارند. اگر در این مسیر به یک سوال از ذهن‌تان پاسخ دهم برای من کافی‌ست..

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها