ورود به جانویس

با این ۱۰ راهکار، بیشترین لذت را از فصل بهار ببرید!

فصل بهار
فصل بهار

فصل بهار و کم‌کم شروع روزهای خوش‌رنگ و لعاب آن! ما هم که از دست روزهای کوتاه و دلگیر زمستان خلاص شدیم. به قول تولستوی، بهار زمان ظهور ایده‌ها و پروژه‌های جدید است. پس همانطور که مشغول خانه‌تکانی و آغاز سال جدید هستید به نکات ریز دیگری هم توجه کنید تا روز و ایام بسیار شیرین‌تری داشته باشید.

۱- از نو شروع کنید

بهار آغازی برای کارهای جدید است. خودتان را از لاک قدیمی بیرون بکشید و تا می‌توانید برای زندگیتان تلاش کنید. 🤩

تا به حال چه چیزهایی را دوست داشتید و به آن‌ها نرسیدید؟ می‌خواستید دونده شوید؟ موسیقی یاد بگیرید؟ باغچه‌تان را زیبا کنید؟ یا هر چیز دیگری که الان به ذهنتان رسیده. فقط معطل نکنید و توی دلتان نگویید «باز هم این جملات کلیشه‌ای…» بهار و اتمام تعطیلات بهترین زمان برای آغاز آن‌هاست. بس است دیگر، تنبلی را کنار بگذارید و آرامش قبل از طوفان باشید. 💪🏻

اگر دنبال بهترین روش برای شروع دویدن هستید، می‌توانید از مقاله چگونه دویدن را به‌سادگی شروع کنیم؟ استفاده کنید.

۲- چیدمان را تغییر دهید

حتما تا الان دیگر کارهای خانه‌تکانی خود را تمام کرده‌اید و فکر می‌کنید که خانه‌تان نو شده‌است. درست هم هست، تمیز شده؛ اما فکر کنید اگر چیدمان وسایلتان را تغییر دهید دیگر چقدر قشنگ می‌شود!

پس دست به‌کار شوید. برای وسایلتان جای جدیدی پیدا کنید اجازه دهید محیط تغییر کند. (خود منم الان دنبال تغییر چیدمان اتاقم هستم) 😁

حتی می‌توانید به فکر تمیز کردن فایل‌های میز یا کمد و مرتب کردن پوشه‌هایتان هم باشید. سری به لپ‌تاپتان بزنید و اجازه دهید فضای آزاد نفسی بکشد. 😪

همینطور خشک و خالی هم که نمی‌شود! سعی می‌کنم یک سری پیشنهادات سبک و ارزان بدهم تا کارتان ساده شود.

  • ریسه: خرید یک ریسه ارزان قیمت و آویزان کردن آن به اطراف کتابخانه و لابه‌لای پرده‌هایتان می‌تواند خیلی شیرین به‌نظر برسد و فضای جدیدی به منزلتان دهد.
  • میز کوچک: شاید داشته باشید، اما اگر ندارید پیشنهاد می‌کنم یک میز ارزان قیمت برای کنار تختتان تهیه کنید. این کار کمک می‌کند وسایل اطراف تختتان سامان‌دهی پیدا کنند و دکوراسیونتان هم جدید شود.

۳- سالی نو، تغذیه‌ای نو

شاید فکر کنید که در زمستان گذشته عالمی عادت بد غذایی برای خودتان درست کردید و زیادی غذا نوش‌جان کردید! 🙄شاید درست باشد، اما دردناک نیست. چرا که طبع زمستان کلا اینگونه است و چون روزهایی کوتاه و سرد دارد، بدن حس نیاز بیشتری به غذا پیدا می‌کند.

اما نگران نباشد،‌ چراکه فروردین و آغاز بهار نه تنها بهترین زمان برای شروع است، بلکه سبزیجات و میوه‌های بسیار خوبی هم برای سالاد و… در دسترس شما قرار می‌دهد.

فصل بهار

حتما بعد از پایان سیزده به‌در دیدید که همه نگران ۱۴ فروردین و آغاز ماه رمضان هستند، اما روزه گرفتن آنقدر هم دردناک نیست!

روزه گرفتن باعث سم‌زدایی بدن می‌شود و به معده و دیگر قسمت‌های بدن آرامش می‌دهد. اگر بیماری خاصی ندارید، بهترین گزینه برای رهایی بدنتان از عادت‌های بدغذایی، روزه گرفتن است! حتی با روزه گرفتن می‌توانید ساعات خوابتان را هم تنظیم کنید تا صبح‌ها زودتر بیدار شوید و شب‌ها زودتر بخوابید. (پس دست از غر زدن بردارید و برای یک تغییر جنجالی آماده شوید.)

۴- تغییرات ظاهری ایجاد کنید

زمستان فصل خشکیست و طبیعی است اگر موهایتان حالت بدی پیدا کرده‌اند و یا نرمی و لطافت خودشان را از دست دادند. پس وقت را از دست ندهید و تا بهانه‌ای برای شروع سال جدید دارید، به آرایشگاه بروید و مدل موهایتان را تغییر دهید یا با مشورت آرایشگرتان، حالی تازه به آن‌ها دهید! خلاصه که بگذارید ظاهر جدید کار خودش را بکند.

کمد لباس هم یکی از قسمت‌هایی است که باید به آن رسیدگی شود. خیلی از لباس‌هایی که بی‌دلیل در کمد شما وجود دارند، برای برخی افراد، لباسی مجلسی و شیک محسوب می‌شود. پس اگر واقعا می‌دانید که از آن‌ها استفاده‌ای نمی‌کنید برخی از وسایلتان را به افرادی که نیاز دارند ببخشید و خودتان لباس‌های جدید تهیه کنید.

اگر هم این مورد پیشنهاد خوبی برایتان نبود،‌ می‌توانید برخی وسایلتان را در اپلیکیشن‌های فروش وسایل دست دو خلاص کنید و با پولشان وسایل و لباس‌های جدید بخرید. 😀

آهان یک نکته دیگر؛ لوازم آرایشی قدیمیتان را بیرون بیندازید، بدون تردید! 😣

پوست شما مهم‌ترین قسمتی است که همیشه در معرض دید قرار دارد. اجازه ندهید با لوازم آرایشی خراب و قدیمی پوستتان آسیب ببیند.

۵- از همه چیز لذت ببرید

بهار واقعا فصل زیبایی است. درسته که ممکن است تعادل هوایی نداشته باشد و هر دم از این باغ بری برسد! اما زیباست. پس لبخند بزنید، وقتتان را در خانه و چهاردیواری هدر ندهید،‌ بیرون بروید همراه با طبیعت رشد کنید.

۶- به باغچه‌تان رسیدگی کنید

هر باغ و باغچه‌ای بعد از زمستان به مراقبت و محبت نیاز دارد. گیاهانتان را هرس کنید و اجازه دهید باغچه نفسی تازه کند. کوددهی، قلمه زدن، انتقال نهال و… هر چه که به ذهنتان برسد، الان بهترین موقع برای انجامش است.

زمستان‌ها عموما باغچه‌ها افسرده می‌شوند و در فصل بهار به محبت بیشتری احتیاج دارند. گلدان‌های جدید تهیه کنید و اگر نمی‌خواهید زیادی خرج کنید می‌توانید از بذرهایی استفاده کنید که در خانه دارید. مثل بذر گل آفتاب‌گردان و…

۷- در باغچه‌تان سبزیجات بکارید

سبزیجاتی که در کوتاه‌مدت بار می‌دهند و با اکثر آب‌وهوا سازگار هستند را انتخاب کنید و بذر آن‌ها را در باغچه‌تان بکارید. بذر را می‌توانید از خود میوه‌هایی که نوش‌جان می‌کنید هم درآورید. مثلا بذر گوجه، خیار، بادمجان و… 🍅

اینکه هر روز شاهد روییدن و سبز شدن گیاهان باشید و ببینید که بار می‌دهند حس خیلی خوبی دارد. 🍀

اگر هم نمی‌خواهید زیادی کار انجام دهید و احیانا خسته می‌شوید، می‌توانید از یک مشاور کاشت و داشت کمک بگیرید تا این کارها را برایتان انجام دهد.

۸- از لذت بردن حیوانات لذت ببرید!

شما تنها کسی نیستید که فصل نوی خود را شروع کرده‌اید! حیوانات هم از خواب زمستانی درآمده‌اند و فصلی جدید و سرسبز را شروع کردند.

دیدن پرنده‌هایی که از این شاخه به آن شاخه می‌پرند و غذا دادن به اردک و مرغابی‌هایی که روی آب شناور هستند واقعا لذت بخش است. با توجه به منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید، حداقل یکی از این گزینه‌ها را انتخاب کنید و نگذارید سختی‌های زندگی این زیبایی‌ها را از شما بگیرد.

۹- فعال باشید

مگه میشه بحث از شادابی و خوشحالی باشد و صحبتی از ورزش و تکاپو نکنیم؟ دوچرخه را بردارید و به دل خیابان بزنید، اگر دوچرخه ندارید با پای پیاده بروید، فقط بروید!

اگر بتوانید به پیک‌نیک بروید که چه بهتر! راکت، توپ، دوچرخه و یا حتی بادبادک هم با خودتان بردارید که دیگر کار تمام است و بهار دیگر چیزی از شما نمی‌خواهد.

اگر به هر دلیلی از گردش در طبیعت دل‌خوشی ندارید پس سالن‌های ورزشی را هم امتحان کنید. این سالن‌ها عموما پر از افرادی است که دنبال هم‌تیمی برای شروع بازیشان می‌گردند؛ هرطور که دوست دارید دست‌به‌کار شوید و نگذارید انرژی بهار و این هوای خوب هدر برود.

۱۰- فصل بهار را به خانه بیاورید

اگر نمی‌توانید یا نمی‌خواهید بیرون بروید، ساده‌ترین کار شاید همین باشد که پنجره‌ها را باز کنید و اجازه دهید نسیم بهاری پوستتان را نوازش کند. ما اینقدر محدود به چهاردیواری‌های خودمان شده‌ایم که گاهی یادمان می‌رود روحمان چقدر به طبیعت نزدیک است.

فصل بهار

گل بخرید، گلدان بیاوید، درختچه‌های خانگی داشته باشید و بهار را احساس کنید.

البته هیچکس منکر این نمی‌شود که بیرون رفتن خیلی بهتر است و اولین پیشنهاد ما هم همین است؛ مثلا کارهای داخل خانه را بیرون انجام دهید!

  • خشک‌کن ماشین لباس‌شویی را خاموش و لباس‌ها را خودتان روی بند پهن کنید.
  • آن میز خاک‌خورده که گوشه انبارتان افتاده را تمیز کنید و شام را در بالکن و یا حیاط سرو کنید.
  • یک صندلی معمولی به حیاطتان ببرید و مطالعه عصرگاهتان را آن جا انجام دهید.
  • برای آفتاب‌گرفتن کمی به پشت‌بام بروید.
  • به آواز پرندگان گوش کنید و از زیبایی شکوفه‌های بهاری لذت ببرید.

خلاصه اینکه…

بهار و تابستان در یک چشم به هم زدن تمام می‌شوند و باز هم پاییز و زمستان می‌آیند و روزهای کوتاهی که به شما مهلت هیچ کاری را نمی‌دهند، پس تا می‌توانید از این روزها لذت ببرید، از طبیعت عکس بگیرید، گشت‌وگذار کنید و خلاصه که خودتان را با چیزهای کوچک هم شاد کنید.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها