ورود به جانویس

خود را برای یک خواب شیرین آماده کنید!

خود را برای یک خواب شیرین آماده کنید!
خود را برای یک خواب شیرین آماده کنید!

اگر تا به حال لذت یک خواب شیرین را نچشیده‌اید این مطلب مخصوص شماست. یک خواب بی‌کیفیت می‌تواند بر سلامتی ما تاثیر منفی بگذارد. بیماری‌های قلبی عروقی، افزایش هورمون‌های استرس و کاهش ایمنی بدن تنها نمونه‌هایی از این موارد هستند.

برای‌تان پیش نیامده در طول روز انرژی کافی نداشته باشید، نوشیدن هیچ مقدار قهوه‌ای به شما کمک نکند و برای انجام هیچ کاری تمرکز نداشته باشید؟ برای من بارها این اتفاق افتاده است. می‌دانم بیرون آمدن از این مه خستگی چقدر می‌تواند سخت باشد! وقتی استراحت کافی نداشته باشیم، بهره وری ما کاهش می‌یابد.

به چند ساعت خواب نیاز داریم؟ تقریبا یک سوم بزرگسالان کمتر از ۶ ساعت در شب می‌خوابند. این رقم می‌تواند کمتر هم باشد چرا که ما زمان را از وقتی به تخت‌خواب می‌رویم حساب می‌کنیم، نه زمان دقیقی که به خواب رفتیم. حداقل ۷ ساعت خواب برای ما لازم است؛ اما اگر ۸ ساعت شود که چه بهتر.

عادت کردن به داشتن یک خواب خوب در شب می‌توانند سخت باشد، مخصوصا اگر عادت دارید شب‌ها بیدار بمانید، تلویزیون تماشا کرده و شبکه‌های اجتماعی را درو کنید!

در ادامه ۳ راه‌کار آورده‌ایم تا با کمک آن‌‌ها بر وسوسه‌های خود غلبه کنید و به خوابی راحت فرو بروید:

۱- محیط را آماده کنید

بدن ما از محیط تاثیر می‌گیرد. پس مطمئن شوید که فضای اتاق تاریک است. این یک هشدار برای بدن است که وقت خواب رسیده! یک اتاق خنک هم می‌تواند به شما کمک کند. بستگی به انتخاب شما دارد اما کارشناسان می‌گویند که دمای ایده‌آل برای خوابیدن بین ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد است.

فایل‌های صوتی وایت نویز را هم فراموش نکنید. نویز سفید صداهای بیرون را پوشش می‌دهد و به ما کمک می‌کند خواب آرام‌تری داشته باشیم. حالا اگر از خودتان می‌پرسید «نویز سفید (White noise) چیست؟» باید بگویم که در واقع نویز سفید به صداهای انتخابی با فرکانس و توان یکنواخت گفته می‌شود که اگر در زمان استراحت پخش شوند، شخص احساس آرامش خواهد داشت. اگر به اسپاتیفای دسترسی دارید، به راحتی می‌توانید با سرچ آن به فایل‌های بسیاری دست پیدا کنید و روی موبایل‌تان گوش دهید. برای شنیدن یک مورد اینجا کلیک کنید.

۲- خود را آماده کنید

از خوردن نوشیدنی‌های کافئین‌دار در عصر خودداری کنید. کافئین به صورت یک محرک عمل می‌کند و خواب شب را از شما می‌دزدد. پس نوشیدن قهوه را به زمانی موکول کنید که می‌دانید روی خواب شما تاثیر نمی‌گذارد. با چند بار امتحان کردن می‌توانید زمان‌بندی مناسب خود را پیدا کنید.

علاوه بر این‌ها، ورودی‌های منفی مغز خود را حذف کنید. این کار می‌تواند شامل پرهیز از دیدن اخبار، دوری از شبکه‌های اجتماعی یا عدم پاسخ به تماس‌های کاری در عصر باشد. تلفن خود را در حالت «مزاحم نشوید» قرار دهید و یک ساعت قبل از خواب به آن نگاه نکنید.

۳- سر وقت بخوابید

این ممکن است بزرگ‌ترین مبارزه باشد، اما باید نسبت به خود سخت‌گیر باشیم. همیشه یک کار دیگر برای انجام دادن وجود دارد.. این می‌تواند یک قسمت دیگه از سریال مورد علاقه‌مان باشد یا چند صفحه از یک کتاب. اگر می‌خواهیم روز بعد نقش خود را به بهترین شکل ارائه دهیم، باید در برابر انجام این کارها مقاومت کنیم.

با انجام این ۳ کار به راحتی می‌توانید از فواید خوابی آرام لذت ببرید. خواب باید الویت شما باشد، نه اینکه با بی‌میلی بگویید: «خوبه بخوابم دیگه!» ما باید خواب شب را به عنوان پایه و اساس کار و زندگی هدفمند و پرمحتوا تصور کنیم.

حالا شما بگویید.. چطور می‌توانید خود را برای یک خواب شیرین آماده کنید؟

منبع: michaelhyatt.com

حانیه خانی

من حانیه خانی هستم. خواندن و نوشتن در زندگی‌ام نقش پررنگی دارند. اگر در این مسیر به یک سوال از ذهن‌تان پاسخ دهم برای من کافی‌ست..

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها