ورود به جانویس

یک لیوان آب بیشتر، یادگیری بهتر!

یک لیوان آب بیشتر، یادگیری بهتر!
یک لیوان آب بیشتر، یادگیری بهتر!

چه مقدار آب در روز می‌نوشید؟ آیا فقط زمانی که تشنه یا سردرد باشید؟ اگر جواب بله است بدانید که در حال حاضر بدن شما کم آب است!

به طرز عجیبی در مراحل اولیه کم آبی بدن، ممکن است احساس گرسنگی کنید تا تشنگی. پس قبل از خوردن هرچیزی اول آب را امتحان کنید. کمبود آب بدن می‌تواند به ۷ طریق بر یادگیری شما تاثیر بگذارد و سرعتتان را کم کند..

۱- سردردهای بد

کمبود آب در بدن می‌تواند باعث آسیب مغزی و سردرد شود. همچنین باعث می‌شود جریان اکسیژن به مغز کاهش یابد؛ چراکه کمبود آب منجر به کاهش خون‌رسانی می‌شود. این امر تمرکز و پردازش اطلاعات جدید را دشوارتر می‌کند. آیا قانع نشدید قبل از خواندن ادامه‌ی این مطلب یک لیوان آب بنوشید؟

۲- ضربان قلب سریع‌تر

وقتی بدن کمبود آب داشته باشد، قلب برای پمپاژ خون باید اضافه کاری کند؛ به عبارتی سریعتر بتپد. این مسئله می‌تواند منجر به حمله‌های عصبی شود. یادگیری مهارتی جدید در این وضعیت سخت خواهد بود، اینطور نیست؟

۳- به راحتی اذیت می‌شوید

دقت کرده‌اید زمانی که گرسنه باشید، کلافه‌اید؟ خب فقط کمبود غذا نیست که می‌تواند ما را تحریک کند؛ کم‌ آبی نیز می‌تواند بر روحیه و قدرت تفکر ما تاثیر بگذارد. اگر فکر کنید، منطقی‌ست چراکه بیش از ۷۵٪ از مغز ما آب است! پس این مطلب می‌تواند بر روی تمرکز شما تاثیر بگذارد.

۴- احساس خواب آلودگی

انرژی کمی دارید و احساس خستگی و بی‌انگیزگی می‌کنید؟ همه‌ی این‌ها می‌توانند نشانه‌ کم آبی بدن باشند. چگونه می‌توانید فکر و تمرکز کنید، در حالی که با انرژی کمی مشغول به کار هستید؟

۵- تنفس بدبو

بزاق دهان حاوی خواص ضد باکتری است. با این حال در صورت کمبود آب ممکن است نتواند به درستی کار کند و منجر به تجمع باکتری در دهان شما شود. این اتفاق باعث ایجاد تنفسی بدبو و ناخوشایند می‌شود. شاید بپرسید چه تاثیری در یادگیری دارد؟ خب احتمالا مجبور می‌شوید با یادگیری رو در رو خداحافظی کنید؛ مگر اینکه آنلاین باشد!

۶- تاثیرات منفی کمبود آب بدن بر عملکرد کلیه

بدن شما قادر به از بین بردن تمامی سموم موجود در آن نخواهد بود و این می‌تواند باعث بروز مشکل در کلیه‌ها شود. بدن انسان هنگام کمبود آب، خون را به مهم‌ترین اندام‌ها مانند قلب، ریه‌ها و مغز هدایت می‌کند. در نتیجه از دیگر اعضای بدن که برای سلامت عمومی ما ارزشمند هستند، غافل می‌شود.

۷- مشکلات تنفسی

شما حتی با نفس کشیدن نیز می‌توانید مقداری از مایعات موجود در بدن خود را از دست بدهید! هنگامی که بدن کم آب است، راه‌های تنفسی به منظور حفظ آب باقی‌مانده در بدن، محدود می‌شوند. بنابراین ممکن است کمی تنگی نفس داشته باشید و این می‌تواند مشکلاتی مانند آسم را تشدید کند. این موضوع همچنین بر تمرکز کردن نیز تاثیر خواهد داشت؛ زیرا مغز شما انرژی کافی برای کار کردن را دریافت نمی‌کند.

کدام دلیل بیشتر شما را قانع کرد؟ هر کدام از موارد گفته شده می‌توانند باعث ایجاد مشکل در زندگی ما شوند. اگر در حال یادگیری مهارتی جدید هستید و می‌خواهید تمرکز و دقت خود را بهبود ببخشید یا به فکر سلامت‌تان هستید، همین الان خود را به یک لیوان آب مهمان کنید!

منبع: medium.com

حانیه خانی

من حانیه خانی هستم. خواندن و نوشتن در زندگی‌ام نقش پررنگی دارند. اگر در این مسیر به یک سوال از ذهن‌تان پاسخ دهم برای من کافی‌ست..

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها