ورود به جانویس

افزایش بهره‌وری با نظافت خانه! + ۳ دلیل اثبات آن

نظافت خانه
نظافت خانه

… عکس اینستاگرام خود را می‌گیرد و سپس تمامی وسایل را به حال خود رها می‌کند. در آن لحظه است که سر برمیگرداند و با قسمت آشفته خانه خود مواجه می‌شود.

داستانی آشنا برای بسیاری از ما! عکس‌های اینستاگرام زیبا، شیک و جلیل؛ درحالیکه خانه از شلوغی در حال انفجار است. اما این عکس‌ها چقدر روی زندگی اصلی ما تاثیر می‌گذارند؟ به نظر شما دل ما هم همانند زیبایی عکس‌ها شاد است؟ شاید قبلا زمان کم‌تری را در خانه می‌گذراندیم و حقیقتا کمتر با آشفتگی‌های منزل مواجه بودیم، اما این روزها با افزایش شغل‌های دورکاری و محدودیت‌های کووید-۱۹ ما زمان بیشتری را در خانه به سر می‌بریم و باید بیش‌ازپیش به نظافت خانه اهمیت دهیم.

شما محل دقیق هر وسیله را می‌دانید

اولین مزیت این مورد صرفه‌جویی در وقت است. همینکه برای پیدا کردن یک لنگه جوراب نیازی نباشد ساعت‌های طولانی زیر تخت و اطراف گلدان‌ها و قفسه کتاب‌ها را بگردید! همین موضوع باعث صرفه‌جویی در زمان شما می‌شود. از طرفی اگر تمامی وسایل در جعبه‌های مربوط به خود باشند شما کامل می‌دانید که چه وسایلی دارید و مجبور نمی‌شوید پولتان را برای وسایل تکراری خرج کنید.

اگر دور کار باشید و بخواهید در خانه کار کنید باید فضایی را به کار خود اختصاص دهید. فضایی که در جلسه‌های تصویری مرتب باشد و پس‌زمینه منظمی داشته باشد، ساکت باشد و برای تمرکز کردن به شما آرامش لازم را بدهد. همه این‌ها تنها با یک نظافت خانه به‌صورت روزانه میسر می‌شود. برای مطالعه فواید عادت‌های روزانه می‌توانید از مطالب این مقاله بهره‌مند شوید.

بیایید صادق باشیم. همه ما نقاط کوری در اتاقمان داریم که وقتی به آن‌ها فکر می‌کنیم سردرد می‌گیریم و حتی نمی‌دانیم که چه وسیله‌ای در این نقاط است. شاید وسایل آشپزخانه، لیوان‌های فانتزی و یا خیلی موارد دیگر که وقتی شروع به مرتب کردن این نقاط کنید پیدا می‌کنید!

نظافت خانه بر روحیه ما تاثیر می‌گذارد

در نظر بگیرید که بعد از یک روزکاری طولانی به خانه برمی‌گردید و با کوهی از ظرف‌های شسته نشده، لباس‌های کثیف، کاغذهای تلنبار شده و یک توالت متعفن مواجه می‌شوید که تمام خانه را بد بود کرده است؛ وای چه فاجعه‌ای!

چطور می‌خواهید در چنین محیطی استراحت و تجدید قوا کنید؟؟

خانه‌های ما قرار است یک پناهگاه امن برایمان باشند تا بعد از یک روز خسته‌کننده، با اشتیاق به سمت حریم خود روانه شویم و انرژی و شادیمان را در آن پیدا کنیم، خستگی‌ها را بزداییم و برای آغاز یک روز جدید آماده شویم. این گونه است که در روز جدید ما سرحالیم و بهره‌وری و اعتماد‌به‌نفس لازم را داریم.

حتی اگر دورکار هم باشید باز هم این مسئله حائز اهمیت است. شاید بگویید که به وضعیت اطرافتان اهمیت نمی‌دهید، اما چه کسی دوست دارد در یک مکان آشفته با یک وجب خاک روی هر وسیله کار کند؟ فکر می‌کنید برای چه افراد بسیاری برای انجام کارهایشان به کتابخانه و یا کافه‌ها می‌روند؟ خب قطعا برای آرامش این مکان‌هاست. حال این آرامش از کجا می‌آید؟ از تمیزی و مرتبی آنجا!

افرادی که محرک‌های متعددی میدان بینایی آن‌ها را بپوشاند با احتمال حواس‌پرتی بیشتری مواجه می‌شوند.

موسسه علوم اعصاب پرینستون

در تحقیقی ثابت شد زنانی که خانه‌های به هم ریخته و نامرتبی دارند، سطح ترشح هورمون استرس و کورتیزول در خونشان نیز بیشتر است. خلاصه اینکه با نظافت خانه می‌توانید آرامش را برای خود به ارمغان آورید، حواس‌پرتی را دور کنید و با خیالی راحت از بابت اطرافتان، بر کار و حرفه خود تمرکز کنید.

مهم‌ترین بند؛ سلامتی!

چقدر سوسک‌ها را دوست دارید؟ خیلی زیاد؟ اگر می‌خواهید هر روز سوسک‌های بیشتری را در خانه همدم خود قرار دهید پس اصلا به وضع خانه رسیدگی نکنید! لباس‌ها را هر روز روی هم تلنبار کنید و اصلا خانه را جارو نکنید. مخصوصا سرویس بهداشتی. بگذارید روز‌به‌روز کثیف‌تر شود. با این روش نه‌تنها سوسک‌ها، بلکه جانوران موذی بسیاری همدم شما خواهند شد.

خب البته که ما این شرایط را دوست نداریم و همه مواردی که گفتم تنها برای بیان فاجعه بود. یک خانه نامرتب همیشه صفت «کثیف بودن» را نیز به‌همراه دارد. شما چطور می‌توانید از تمیز بودن یک خانه که هیچ چیز سر جایش نیست مطمئن شوید؟ چطور می‌خواهید آن را ضدعفونی کنید؟ فاجعه اینجا بدتر می‌شود که هر چقدر این کارها را به تعویق بیندازید نظافت خانه سخت‌تر می‌شود. هرچقدر این کوه لباس‌ها و ظرف‌ها و وسایل پخش‌و‌پلا بیشتر شود، جمع‌کردن آن‌ها نیز سخت‌تر می‌شود.

افرادی که خانه‌های تمیزتری دارند در مقایسه با افرادی که خانه‌های آشفته‌ای دارند به‌طور‌کلی سالم‌تر هستند.

محققان دانشگاه ایندیانا

حال که با این حجم از آلودگی‌ها بیمار شدید فکر می‌کنید بتوانید مثل قبل فعالیت‌ داشته باشید؟ می‌توانید هر روز برای بهبود عملکرد و بهره‌وری خود تلاش کنید؟ قطعا جواب منفی است. خود من دو هفته پیش بیمار شده بودم و هنوز پس از دو هفته نتوانستم کارهای عقب مانده را جمع کنم و سر‌و‌سامان دهم. پس تا می‌توانید مراقب سلامتی خود باشید و نگذارید این نعمت ارزشمند به خطر بیفتد.

سخن نهایی

به‌طورکلی بی‌نظمی در تمام روز سطح انرژی شما را کاهش می‌دهد و تکرار این چرخه در درازمدت باعث سرخوردگی و ایجاد بازخوردهای منفی می‌شود. اجازه نمی‌دهد شما به اندازه کافی استراحت کنید و حتی گاهی آرامش را نیز از شما می‌گیرد و پیامدهای جبران‌ناپذیری مانند انواع بیماری را به بار خواهد آورد. پس تا می‌توانید به نظافت خانه اهمیت دهید و مراقب این نعمت باارزش و گران‌بهای خود باشید.

منبع: medium.com

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها