ورود به جانویس

چگونه در Google Sheets عدد تصادفی بسازیم؟

آیا می‌خواهید مجموعه‌ای تصادفی از اعداد را با استفاده از یک تابع در Google Sheets ایجاد کنید؟ با جانویس در آموزش نحوه‌ی انجام این کار همراه باشید.

اغلب کاربران نیاز به تولید مجموعه‌ای از اعداد تصادفی دارند. چه برای ایجاد داده‌های نمونه یا فقط برای آزمایش یک اسکریپت، نوشتن اعداد تصادفی به صورت دستی در داخل یک دسته سلول می‌تواند زمان‌بر و خسته‌کننده باشد. این مرحله جایی است که تابع RAND در Google Sheets وارد میدان می‌شود. این تابع به شما این امکان را می‌دهد تا با استفاده از یک فرمول ساده یک عدد تصادفی تولید کنید.

در ادامه نگاهی جامع و کامل به نحوه انجام این کار در صحفات گسترده Google Sheets خواهیم داشت. با جانویس همراه باشید

تابع RAND و RANDBETWEEN

تابع RAND یک عدد اعشاری تصادفی بین ۰ و ۱ ایجاد می‌کند؛ به همین دلیل است که می‌توانید از آن به عنوان یک تولیدکننده اعداد تصادفی در صفحه‌گسترده خود استفاده کنید. در زیر می‌توانید نحوه استفاده از آن را مشاهده کنید:

=RAND()

این فرمول هیچ استدلالی ندارد. اگر چیزی در داخل براکت نوشته شده باشد، فرمول خطای #N/A را برمی‌گرداند.

تابع RAND فرار است؛ این بدان معنا است که هر بار که تغییری در صفحه‌گسترده ایجاد می‌کنید یا اگر برگه Google Sheets را دوباره بارگیری کنید، مقدار را دوباره محاسبه می‌کند. از آن‌جایی که تابع هر بار دوباره محاسبه می‌شود، این موضوع می‌تواند منجر به کاهش سرعت صفحه شود؛ به خصوص اگر نمونه‌های زیادی از این تابع داشته باشید.


شما هم‌چنین می‌توانید از تابع RANDBETWEEN با استفاده از دستور زیر استفاده کنید:

=RANDBETWEEN(lower, upper)

فرمول دو متغیر متفاوت دارد:

 • low: این عدد صحیح، حد پایین یک محدوده را تعریف می‌کند. عدد تصادفی تولید شده برابر یا بزرگ‌تر از این پارامتر خواهد بود.
 • upper: این عدد صحیح، نشان‌دهنده حد بالایی محدوده است. عدد تصادفی تولید شده برابر یا کم‌تر از این پارامتر خواهد بود.

به خاطر داشته باشید که مانند RANDBETWEEN در اکسل، هر دوی این آرگومان‌ها باید دارای یک عدد صحیح باشند که می‌تواند آدرس سلول یا مقدار داشته باشد. هم‌چنین توجه کنید که عدد صحیح پایین باید از عدد صحیح بالا کم‌تر باشد.


تفاوت بین RAND و RANDBETWEEN

برای کمک به شناسایی تمایز بین این دو تابع، در ادامه به چند تفاوتی که بین RAND و RANDBETWEEN وجود دارد اشاره می‌کنیم:

 • تابع RANDBETWEEN نسبت به تابع RAND احتمال کم‌تری دارد که اعداد تصادفی منحصربه‌فرد با دامنه‌های کوچک‌تر تولید کند.
 • تابع RAND مقادیر اعشاری را برمی‌گرداند، در حالی که تابع RANDBETWEEN مقادیر صحیح را برمی‌گرداند.
 • تابع RAND هیچ متغیری دریافت نمی‌کند؛ این بدان معنا است که براکت‌ها خالی می‌مانند. از طرف دیگر، RANDBETWEEN دو متغیر دریافت می‌کند: حد بالا و پایین.
 • RAND می‌تواند هر عددی بین ۰ و ۱ ایجاد کند، در حالی که RANDBETWEEN می‌تواند یک عدد تصادفی بین حد‌‌های تعریف شده توسط کاربر ایجاد کند.

مولد اعداد تصادفی بین دو مقدار

تولید یک عدد تصادفی بین دو مقدار نیاز به استفاده هوشمندانه از فرمول RAND دارد. ابتدا X و Y را به عنوان مرزهای بالا و پایین فرض می‌کنیم. با در نظر گرفتن این موضوع، فرمول چیزی شبیه به این است:

=RAND() * (X - Y) + Y

با فرض این‌که مقادیر ۱۰۰ و ۱ را دارید، فرمول در عمل به این صورت خواهد بود:

=RAND() * (100-1) + 1

متناوبا، شما می‌توانید از تابع RANDBETWEEN نیز برای هدفی مشابه استفاده کنید. استفاده از فرمول بسیار ساده است. شما باید محدودیت‌های بالا و پایین را در داخل فرمول با رعایت قوانین بنویسید. در این مثال، کران‌های بالا و پایین را در صفحه گسترده و آدرس سلول فرمول می‌نویسیم.

برای این کار باید مراحل زیر را طی کنید:

 • حد بالا و پایین را داخل سلول‌های مربوطه بنویسید. مهم نیست محل سلول کجاست؛ خروجی باید خوب باشد تا زمانی که آدرس‌ها را در فرمول با نحو مناسب بنویسیم.
 • فرمول RANDBETWEEN= را تایپ کنید. ابتدا حد پایین و سپس حد بالایی را که با کاما از هم جدا شده‌اند، وارد کنید. سپس با گذاشتن براکت بسته آن را به پایان برسانید.
 • در نهایت Enter را فشار دهید تا فرمول اجرا شود. در نهایت شما باید مشاهده کنید که یک عدد تصادفی بین حد بالا و پایین ظاهر می‌شود.
 • برای ایجاد عدد تصادفی برای دو سلول دیگر در ستون، می‌توانید از ویژگی تکمیل خودکار استفاده کنید یا روی سلول حاوی فرمول کلیک کنید. سپس روی نقطه آبی در سمت راست پایین سلول انتخاب‌شده ضربه بزنید و به پایین بکشید.

آرایه‌ای از اعداد تصادفی ایجاد کنید

شما هم‌چنین می‌توانید با استفاده از تابع RANDARRAY آرایه‌ای از اعداد تصادفی را در صفحه گسترده خود ایجاد کنید. توابع ARRAY مانند هک‌های کوچک Google Sheets هستند که به شما این امکان را می‌دهند تا فرمول‌ها را به صورت انبوه اعمال کنید. فرمول آن‌ها به شکل زیر است:

=RANDARRAY(row, column)

این فرمول دارای دو متغیر اختیاری است:

 • ردیف: تعداد ردیف‌هایی که می‌خواهید با یک عدد تصادفی نمایش دهید. اگر مقداری را در آرگومان ستون مشخص کنید، این آرگومان ضروری می‌شود.
 • ستون: تعداد ستون‌هایی که می‌خواهید یک عدد تصادفی نمایش دهید.

اگر می‌خواهید یک آرایه با اعداد تصادفی ایجاد کنید، مراحل زیر را باید دنبال کنید:

 • سلولی را که می‌خواهید فرمول را در آن اجرا کنید انتخاب کنید.
 • اکنون فرمول RANDBETWEEN= را بنویسید و تعداد سطرها و تعداد ستون‌های جدا شده را با کاما را تایپ کنید.
 • فرمول را با نوشتن یک براکت پایانی به پایان برسانید.
 • برای اجرای فرمول Enter را فشار دهید.

تغییر نرخ تازه‌سازی برای توابع فرار

هر دو تابع RANDBETWEEN و RAND فرار هستند؛ به این معنی که اعداد تولید شده توسط دو تابع یکسان نمی‌مانند. هر زمان که تغییری در برگه ایجاد شود یا صفحه مجدداً بارگذاری شود، یک مقدار جدید دوباره محاسبه می‌شود.

با این حال، شما می‌توانید تنظیمات محاسبه مجدد را تغییر دهید و آن را با نیاز‌های خود مطابقت دهید. برای انجام این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

 • روی File در نوار بالایی کلیک کنید. با این کار یک منوی کشویی باز می‌شود. در آنجا روی Settings کلیک کنید.
 • در پنجره باز شده بر روی Calculation کلیک کنید تا برگه جدیدی باز شود که به شما این امکان را می‌دهد تا تنظیمات محاسبه مجدد را تغییر دهید.
 • بر روی گزینه Recalculation کلیک کنید. با این کار یک منوی کشویی با چند گزینه باز می‌شود.
 • گزینه‌ای را انتخاب کنید که مناسب کار شماست.
 • برای ذخیره تغییرات روی Save settings کلیک کنید.

روش‌های بسیار زیاد و متعددی برای تولید یک عدد تصادفی در Google Sheets از طریق توابع RAND، RANDBETWEEN و RANDARRAY وجود دارد؛ شما می‌توانید روش‌های مختلف را آزمایش کنید تا در نهایت به شیوه تولید عدد تصادفی مطلوب خود برسید.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها