ورود به جانویس

فواید ورزش برای سلامت عقل؛ یک تحقیق جدید!

فواید ورزش برای سلامت عقل
فواید ورزش برای سلامت عقل

اهمیت ورزش و تحرک موضوعی نیست که بخواهیم به اهمیت آن بپردازیم و بگیم که چقدر فاید داره! برای هیچکسی قابل انکار نیست که ورزش اعصاب را تقویت می‌کند، به ما اعتماد به نفس می‌دهد، تناسب اندام را به ارمغان می‌آورد و…

خب قبلا دلایل خوبی داشتیم که مدتی از تفریحات و تخت خود دست بکشیم و به ورزش برویم،‌ اما اگر خودتان را به کوچه علی چپ می‌زدید و می‌گفتید «من اعتماد به نفس نمی‌خواهم» و… دیگر وقت آن تمام شده.

هیچکس نمی‌تواند پیری و زوال عقل را انکار کند،‌ به‌تازگی محققان به این نتیجه رسیده‌اند که ورزش بر روی زوال عقل در سنین بالا تاثیرات منفی دارد. پس در ادامه با ما همراه باشید تا فواید ورزش برای سلامت عقل را با دلایل علمی توضیح دهیم.

اینجا جای داره تقدیر کنیم از کسانی که مغز خودشون رو به دانشگاه راش در شیکاگو اهدا کردند، چرا که دانشمندان با کار روی این مغزها توانستند نتیجه را ثابت کنند.

مطالعه فواید ورزش برای سلامت عقل چطور انجام شد؟

مغزهایی که مورد مطالعه بودند بین ۷۰ تا ۸۰ سال سن داشتند.

مغز سالم مغزی است که سیگنال‌های الکتریکی را بدون زحمت از طریق سیناپس‌های مغز منتقل می‌کند. حالا سیناپس‌ها را به‌عنوان دریچه‌های کوچکی بین نورون‌ها در نظر بگیرید که به سیگنال‌ها اجازه عبور می‌دهند. عنصر اصلی برای نگهداری از این درهای کوچک پروتئین‌ها هستند که حضور آن‌ها به‌شدت ضروری است.

دکتر Kaitlin Casaletto نویسنده این مطالعه می‌گوید:«پروتئین‌های زیادی در سیناپس وجود دارد که به تسهیل جنبه‌های مختلف ارتباط سلول به سلول کمک می‌کند. این پروتئین‌ها باید با یکدیگر در تعادل باشند تا سیناپس به‌طور مطلوب عمل کند.»

به عنوان بخشی از تحقیقات، تیم دکتر Casaletto سطح فعالیت بدنی شرکت‌کنندگان در مطالعه را قبل از مرگ بررسی کردند و دریافتند که افرادی که بیشتر ورزش می‌کردند، پروتئین‌های محافظ بیشتری در مغز خود داشتند.

این تا اینجا!

دکتر کازالتو به Well+Good می گوید: «ما با این مطالعه فهمیدیم که سطوح بالاتر فعالیت بدنی روزانه، در افراد مسن، به سطوح بالاتر این پروتئین‌های سیناپسی در بافت مغز مربوط می‌شود. این مسائل همبستگی دارند، بنابراین جهت‌گیری مشخص نیست، اما نشان می‌دهد که فعالیت بدنی ممکن است حفظ سطح این پروتئین را حتی در سنین بالا افزایش دهد.»

خلاصه مطلب

هر جا که می‌رسیم می‌گویند ورزش کنید و ورزش کنید. پا درد، کمردرد، تناسب اندام و… در اینجا هم که زوال عقل! معلوم نیست این ورزش چه دارد که همه جا سخن از اوست.

پس اگر می‌خواهید پیری و سنین بالای شیرینی داشته باشید و نه‌تنها دستتان جلوی کسی دراز نباشد، بلکه از سلامت مغز نیز برخوردار باشید ورزش کنید. ورزش پروتئین‌های محافظتی بیشتری در مغز شما ایجاد می‌کند و مغزی پویا برایتان پدید می‌آورد.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها