ورود به جانویس

۲۵ نکته ساده برای بهبود صدای آواز در خانه

25 نکته ساده برای بهبود صدای آواز در خانه
25 نکته ساده برای بهبود صدای آواز در خانه

صدای انسان ساز زیبایی است که هرکسی می‌تواند به آن مسلط شود، اما سوالی که پیش می‌آید این است که آیا برای بهبود صدای آواز نیاز به معلم یا مربی آواز هست؟ درواقع راه‌های بسیاری وجود دارد که می‌توانید به‌تنهایی در خانه با کمک آن‌ها سبب بهبود صدای آوازتان شوید. در این مقاله هم قصد داریم با توصیه‌هایی که از متخصص دریافت کرده‌ایم شما را برای رسیدن به صدای منحصربه‌فردتان راهنمایی کنیم و بهترین گرم کردن‌ها و اصول اولیه برای ارتقای صدای آواز را نشان دهیم.
اگر آماده شروع شگفت‌انگیز و سریع برای بهبود صدای آوازتان هستید به خواندن این مقاله ادامه دهید.
مواردی که دانستنش جزو واجبات است:

۱- صدایتان را بشناسید

حتی می‌توانید آن را ضبط کرده، محدوده‌تان را کاوش و درنهایت آهنگ‌های مورد علاقه‌تان را زیرورو کنید تا بالاخره متوجه شوید به‌عنوان یک خواننده چه کسی هستید و اصلا سلیقه شما چیست؟

چند نکته ساده برای بهبود صدای آواز در خانه

۲- بلند بخوانید

با حالت بلند آواز بخوانید و با نفس‌های عمیق از صدای زیبا و قشنگ‌تان حمایت کنید، درواقع می‌خواهیم هر چه تنش در شانه‌ها، سینه، گردن، فک و زبان دارید را به بیرون رها کنید و حسابی ریلکس باشید.

۳- اول گرم کنید

حداقل ۱۰ دقیقه گرم کنید تا صدایتان به اوجش برسد. سعی کنید روزانه تمرین کنید، اما زمانی که احساس خستگی می‌کنید استراحت کنید تا صدای شما آسیب نبیند. دقت کنید این مورد را پشت‌گوش نیاندازید.

۴- قابلیت‌های صدا‌یتان را کشف کنید

تا جایی که ممکن است به صدای آوازتان که ضبط کردید گوش بدهید، نگران نباشید قرار نیست به تجهیزات فانتزی احتیاجی داشته باشید، فقط کافیه از برنامه یادداشت صوتی گوشیتان استفاده کنید یا یک ویدیو ساده از خودتان که درحال آواز خواندنید، بسازید. گوش کنید، نقاط قوت و ضعف شخصیتان را پیدا کنید تا جلسات تمرینی به بهبود صدای آواز شما کمک کند.

چند نکته ساده برای بهبود صدای آواز در خانه

۵- صدای‌تان را چک کنید

مواردی مثل زیر و بم صدا (آیا نت‌های درست را زدم؟)، حمایت (آیا عمیق نفس کشیدم؟ یا از لحن کامل استفاده کردم؟) و ریتم (آیا کلمات را به‌موقع خواندم؟) ارزیابی کنید.

۶- مقایسه را فراموش نکنید

صدایی که از خودتان ضبط کردید را با یک فرد حرفه‌ای مقایسه کنید و از خود بپرسید که چه چیزی در مورد نسخه آن فرد دوست دارید؟

۷- استفاده از میکروفون USB برای بهبود صدای آواز

اگر برای جلسات ضبط آماده می‌شوید بهتره که از میکروفن USB کمک بگیرید.
یک نکته که نباید فراموشش کنید: اگر ضبط صدایتان را دوست ندارید، هیچ اشکالی ندارد، چون این فقط یک لحظه کوتاه است و قرار نیست مهارت واقعی شما را خدایی نکرده زیر سوال ببرد. خب ادامه می‌دادیم…

۸- با آشنایان شروع کنید!

آهنگ‌هایی را شروع به خواندن کنید که به آن‌ها آشنایی دارید تا به‌راحتی در قلمرو آوازی شما قرار بگیرند و مطمئن شوید که در محدوده پایین یا میانی (صدای قفسه سینه) قرار دارند.

۹- صداهای ضبط‌‌‌‌‌‌ شده گزینه‌های خوبی هستند

اول همراه با صداهای ضبط شده آواز بخوانید، سپس به‌تنهایی شروع به خواندن کنید تا ببینید صدای شما به موسیقی چگونه پاسخ می‌دهد؟ کدام نت‌ها بهترین صدا را دارند؟ چه احساساتی را فرافکنی می‌کنید؟

۱۰- آهنگ‌هایی که در ذهنتان‌ دارید گزینه‌های خوبی برای شروع هستند

با آهنگ‌هایی که خیلی خوب می‌شناسید شروع کنید تا اعتمادبه‌نفس شما زنده شود و احساس بهتری نسبت به قابلیت‌های صدایتان پیدا کنید.
نکته‌نکته: از تمام قسمت‌های مختلف سیستم صوتی‌تان برای بهبود صدای آوازتان استفاده کنید. در آواز، گروهی از نت‌ها ‌وجود دارند که در قسمت‌های مختلف بدن مانند سینه، گلو، بینی یا سر طنین‌انداز می‌شوند، به این گروه از نت‌ها ریجستر می‌گویند و برای بهبود صدای آواز خواندن گزینه بسیار خوبی هستند.

۱۱- از صدای سر و سینه‌تان استفاده کنید

صدای سینه: پایین‌ترین و راحت‌ترین نت‌هایی که در سینه شما طنین‌انداز می‌شوند. صداهای پایین عموما گرم هستند.
صدای میانی: حد وسط صدای سینه و سر صدای میانی نام دارد که مجموعه‌ای از نت‌های روشن در گردن و دهان شما را شامل می‌شود.
صدای سر: این نت‌ها در سر شما طنین‌انداز می‌شوند و به‌راحتی به سمت صداهای بالاتر می‌آیند. بیشترین فشار و تنش در اینجا رخ می‌دهد.

چند نکته ساده برای بهبود صدای آواز در خانه

۱۲- تزریق احساس و بیان

شاید اصلی‌ترین رمز بهبود صدای آواز، تزریق کردن احساس و بیان به آوازتان است؛ پس به شعر و سبک آهنگی که قصد خواندنش را دارید خوب فکر کنید، چه احساسی به شما دست می‌دهد؟

۱۳- عجله نکنید

در حین آواز خواندن، کنترل صدای‌تان را حفظ کنید. مخاطب می‌خواهد حرف‌هایتان را به‌وضوح درک کند، پس اصلا در خواندن عجول نباشید.

۱۴- ظاهرتان را چک کنید

تمرین کردن شاید مهم‌ترین قدم در هر کاری باشد، اما اینجا می‌خواهم بگویم که حتی برای ظاهرتان هم تمرین کنید! مخصوصا جلوی آینه تمرین کنید تا ببینید چه ظاهر و صدایی برای مخاطب‌تان قرار است به نمایش بگذارید؟!

۱۵- اعتماد به‌نفس داشته باشید

با اعتمادبه‌نفس بخوانید. وقتی می‌خواهید آواز بخوانید، نفس عمیقی بکشید و بعد از شل کردن شانه‌ها، به بقیه لبخند بزنید. (این موضوع را اصلا فراموش نکنید.)
رازی که خیلی‌خیلی مهم است: وقتی استرس گرفتید حتما کمی قدم بزنید. این کار استرس‌تان را پنهان می‌کند.

البته شما اصلا در حال گول زدن بقیه نیستید! این فقط یک فوت کوزه‌گری می‌باشد! بله کنترل وضعیت بدنتان خیلی موضوع مهمی است.

۱۶- استایل بدنی‌تان را حفظ کنید

هر زمان که قرار بر آهنگ خواندن شد حالتی شیک و آرام داشته باشید، مستقیم به جلو نگاه کنید و چانه‌تان را موازی با زمین نگه دارید. شانه‌هایتان را شل کنید، آن‌ها را پایین و کمی عقب نگه دارید تا سینه شما باز شود.
سپس شکم‌تان را محکم نگه دارید و اجازه دهید هر زمان که نفس می‌کشید به سمت بیرون منبسط شود؛ این کار به بهبود صدای آواز شما خیلی کمک می‌کند.

۱۷- تنفس دیافراگمی داشته باشید

با عضله دیافراگم نفس‌ عمیق بکشید، دیافراگم در زیر ریه‌هایتان قرار دارد و کنترل‌کننده تنفس شماست. درست مانند نوزادان سعی کنید طوری نفس بکشید که شکمتان بالا و پایین برود، نه سینه‌تان. برای آشنایی بیشتر با این نوع تنفس می‌توانید سایت ویرگول را مشاهده کنید.

چند نکته ساده برای بهبود صدای آواز در خانه

۱۸- کنترل حنجره‌تان را یاد بگیرید

با رسیدن به نت‌های بلندتر، حنجره‌تان را پایین و آرام نگه دارید. هنگام آواز خواندن، انگشتتان را روی حنجره بگذارید تا موقعیت آن را بررسی کنید. وقتی بلند آواز می‌خوانید، فکر کنید. این کار به حنجره کمک می‌کند در جای خود بماند و وزن بیشتری به نت‌های بلند شما می‌دهد تا نفس‌گیر یا کشیده به‌نظر نرسند.

۱۹- تنش و استرس‌تان را کم کنید

برای از بین بردن این تنش، عضلات صورت، فک و زبان‌تان را شل کنید. می‌توانید از ۲ یا ۳ انگشتتان برای ماساژ دادن پیشانی، گونه‌ها، بینی، چانه و فک‌تان استفاده کنید.

۲۰- خمیازه بکشید

یکی از بهترین راه‌ها برای بهبود صدای آواز، کنترل صدا و جلوگیری از آسیب آن است. برای این کار و فعال کردن ماهیچه‌ها، تارهای صوتی و ریه‌هایتان می‌توانید خمیازه و نفس عمیق بکشید.

۲۱- حتما تمرین روزانه داشته باشید

سعی کنید هر روز حداقل ۳۰ دقیقه تمرین کنید، اگر تازه‌کار هستید با جلسات تمرینی ۱۰ دقیقه‌ای شروع کنید تا زمانی که استاد این کار شوید.
مراقبت از صدا بسیار تا بسیار مهم است.
برای رسیدن به بالاترین کیفیت صدای آواز بهترین گزینه‌ مرطوب نگه داشتن دائم گلو است. به‌خصوص اگر در آب‌وهوای خشک یا در ارتفاعات بالا زندگی می‌کنید. البته که نمی‌توان تارهای صوتی را مستقیما مرطوب کرد، اما هیدراته نگه داشتن بدن، قطعا به بهبود صدای آواز کمک می‌کند.

اگر قرار است بیشتر از ۳۰ دقیقه یا بیشتر آواز بخوانید، آب گرم با عسل خالص یادتان نرود.

چند نکته ساده برای بهبود صدای آواز در خانه

۲۲- رطوبت خانه را بالا نگه دارید

رطوبت خانه هرگز نباید فراموش شود، پس هرگز هوای خشک تنفس نکنید. برای این کار می‌توانید از انواع دستگاه‌های رطوبت‌ساز استفاده کنید.

۲۳- از نوشیدن آب سرد خودداری کنید

آب سرد تارهای صوتی را حساس و سفت می‌کند. دمای اتاق یا آب گرم به آن‌ها کمک می‌کند تا آرامش داشته باشند و بهترین صدا را نشان دهند.

۲۴- خوب بخوابید

از خواب نباید غافل شد. سعی کنید در طول شبانه‌روز ۸ ساعت یا بیشتر بخوابید، چراکه خستگی باعث می‌شود تارهای صوتی آسیب ببینند. پس به خوابتان بیش‌تر از حدمعمول بها دهید، مخصوصا اگر تست یا مصاحبه خاصی در پیش دارید.

۲۵- رژیم غذایی داشته باشید

سعی کنید رژیم غذایی سالمی داشته باشید، از سیگار و الکل خودداری کنید و از خوردن غذاهای تند، اسیدی، لبنیات و کافئین فراوان دوری کنید، یا تا می‌توانید مقدارش را کاهش دهید.
امیدوارم با خواندن این مقاله به بهبود صدای آواز شما کمک کرده باشیم، تا با صدای زیبایتان روح افراد را نوازش کنید. اگر شما هم موارد خاصی را می‌شناسید حتما آن‌ها را با ما درمیان بگذارید.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها