ورود به جانویس

۸ نکته برای بهبود قدرت تمرکز و بهره‌وری بیشتر

یک رویکرد مهم برای بهبود و بهره‌وری در کار، توانایی تمرکز بر موضوع مورد نظر است. حواسپرتی می‌تواند مانع رشد شغلی شود. اما در عین حال می‌تواند کیفیت کار را نیز افزایش دهد. اگر از تاثیر تمرکز بر شغلتان آگاه‌ باشید، احتمالا نخواهید برای بهبود ظرفیت تمرکز خودتان بیشتر تلاش‌کنید. در این مقاله ۸ نکته برای بهبود قدرت تمرکز را با شما به‌اشتراک خواهیم‌گذاشت.


۱) اراده‌ قوی خود را توسعه‌ دهید و هر بار فقط یک‌کار انجام‌دهید.

با اعمال اراده‌قوی، می‌توانید از وسوسه‌های غیرضروری اجتناب‌کنید. تعیین اهداف مشخص و دقیق، تعهد به اهداف و تمرکز بر یک‌چیز در یک‌ زمان‌ خاص به شما کمک می‌کند اراده خود را تقویت‌کنید. داشتن یک برنامه زمانی دقیق، اختصاص دادن زمان‌های خاص برای تکمیل کارها و یادآوری روزانه چرایی مهم بودن اهدافتان، به شما کمک می‌کند تا قدرت اراده خود را توسعه‌دهید.


۲) مدیتیشن کنید.

هر صبح حداقل ۱۵ دقیقه را به مدیتیشن اختصاص‌دهید تا افکار درهم خود را متوقف‌کنید، افسردگی و اضطراب را کاهش‌دهید و قبل از شروع روز، بینش خود را به‌دست آورید. صاف نشستن، بستن چشم‌ها، دم و بازدم عمیق و تمرکز بر تنفس می‌توانند در این خصوص کمک‌کننده باشند.

علاوه ‌بر این هر زمان که احساس‌کردید تمرکزتان در حال کم‌شدن است می‌توانید از جلسات مدیتیشن سریع در طول روز استفاده‌کنید. مدیتیشن علاوه بر اینکه به شما کمک می‌کند دوباره روی کار خود تمرکز کنید، می‌تواند باعث تقویت‌حافظه، هوشیاری و افزایش آگاهی شما نیز بشود و سطح استرستان را کاهش‌دهد.


۳) ورزش‌ کنید.

با انجام ورزش و تمرینات مکرر، انرژی شما افزایش می‌یابد، حافظه بهبود پیدا می‌کند و توانایی مغز برای نادیده‌گرفتن حواسپرتی، بهبود می‌یابد. با این‌کار شما در حال حفظ وزن‌سالم و بهبود فعالیت ذهنی و بدنی هستید.

از مزایای احتمالی نیز می‌توان به حفظ مزایای‌بالقوه فعالیت‌بدنی، تمرینات، CABG، پیاده‌روی سریع، دویدن، ورزش‌های هوازی، یوگا، کار در باغ یا هر نوع ورزش دیگری که برای شما مفید باشد اشاره‌کرد که همگی گزینه‌های قابل‌قبولی هستند.


۴) به‌اندازه بخوابید.

  • کمبود خواب می‌تواند حافظه، توجه و سایر فرایندهای شناختی از جمله تمرکز را به‌سرعت مختل کند.
  • گاهی اوقات نداشتن خواب‌کافی ممکن‌است برای بدنتان مشکلاتی را به‌بار بیاورد. با این حال نخوابیدن مداوم ممکن‌است بر نگرش و بهره‌وری شما در محل‌کار تاثیر بگذارد.
  • انجام فعالیت‌های بیش‌از حد، ممکن‌است منجر به مختل‌شدن رفلکس‌ها شود و توانایی شما را در انجام وظایف‌روزانه مثل رانندگی کاهش‌دهد. *گاهی اوقات ممکن‌است به‌دلیل مشغله‌های زیاد، نگرانی‌های مختلف و سایر شرایط، خواب‌کافی نداشته‌باشید. با این‌حال بسیار مهم‌است که سعی‌کنید در ساعات مشخص‌شده بخوابید. به گفته بسیاری از کارشناسان، بزرگسالان باید ۷ تا ۸ ساعت خواب در شب را برای بهره‌وری بیشتر داشته‌باشند

توصیه‌هایی که در ادامه آمده‌است به شما کمک می‌کنند خواب بهتری داشته‌باشید:

  • یک‌ساعت قبل از رفتن به رختخواب، تلویزیون را خاموش‌کرده و گوشی موبایلتان را کنار بگذارید.
  • دمای دلپذیر و مناسبی را برای فضای خواب خود آماده‌کنید.
  • قبل از خواب با یک موسیقی آرامش‌بخش، حمام آب‌گرم و یا یک کتاب‌خوب ذهن خود را آماده‌کنید.
  • هرروز و حتی در تعطیلات آخر هفته نیز سعی کنید در یک ساعت‌مشخص بخوابید و بیدار شوید.
  • ورزش منظم ضروری‌است، اما شب‌ها قبل از خواب از انجام فعالیت‌های سنگین اجتناب کنید.

۵) درنظر داشته باشید چه چیزهایی شما را آزار می‌دهد.

دریابید که چرا نمی‌توانید روی کارهایتان تمرکز کنید. مشکل‌اصلی چیست؟آیا افسرده‌اید؟ آیا دچار اختلال‌اضطرابی هستید؟ آیا وقتی رئیستان با شما کار دارد و وظایف زیادی را به شما واگذار می‌کند عصبی می‌شوید؟ اگر اینگونه است فورا از یک درمانگر یا روانپزشک کمک‌بگیرید. گزینه های زیادی برای درمان‌افسردگی و اضطراب وجود دارد و درمانگر شما می‌تواند درمان مناسب با روحیات شما را پیشنهاد دهد. هنگامی که بتوانید علائم‌افسردگی را کاهش‌دهید، می‌توانید به‌راحتی روی کارتان تمرکز کنید.


۶) توجه کنید.

یک تکنیک‌هوشمند برای افزایش‌تمرکز، توجه‌عمدی به ‌محیط، افرادی که با آن‌ها در تماس هستید و فعالیت‌های کاری است. توجه به‌موارد خاص در زندگی روزمره، کمک می‌کند تا دامنه توجه خود را توسعه‌دهید. مثلا ممکن‌است به نام فروشگاه‌هایی که در مسیر رفتن به محل کار از جلوی آن‌ها عبور می‌کنید، نام ایستگاه اتوبوس‌ها و پارک‌ها، طراحی مجتمع‌اداری خود، چیدمان مبلمان اداری و لباس‌هایی که همکارانتان در محل کار می‌پوشند توجه‌کنید. از شاخص‌های کلامی و غیرکلامی استفاده‌کنید تا به دیگران نشان‌دهید که هنگام تعامل با آن‌ها چه در محل‌کار و چه در جاهای دیگر، به آن‌ها توجه می‌کنید. این نشانه‌ها شامل صحبت‌کردن، لبخند زدن و برقراری تماس چشمی است. وقتی کسی که با شما صحبت می‌کند از نگاه‌کردن به اطراف یا گوشی خودداری می‌کند، نشانه توجه‌کامل معطوف به شماست.


۷) عوامل حواسپرتی را از بین‌ببرید.

حواسپرتی عاملی است که باعث می‌شود نتوانید به درستی روی کار خود تمرکز کنید و وقت مفید شما را نیز تلف می‌کند. عوامل حواسپرتی ممکن‌است کاملا قابل اجتناب نباشند اما می‌توانید سعی‌کنید آن‌ها را به‌حداقل برسانید. با کند و کاو بیشتر در خصوص اخلاقیات خود، آنچه که باعث حواسپرتی تان می‌شود را کشف کنید و سپس از آن‌ها دوری‌کنید.

به‌عنوان مثال ممکن‌است به‌طور مرتب و ناخودآگاه ایمیل، پیام‌ها، اینستاگرام یا اخبار را چک کنید. همین ۵ یا ۱۰ دقیقه‌ای که صرف این کارها می‌کنید، زمان مفید زیادی را از شما می‌گیرد که همین زمان را می‌توانستید صرف کارهای بهتر و با معنا‌تری کنید. برای کاهش حواسپرتی، اعلان‌های تلفن‌همراه خود را غیرفعال کنید، گوشی خود را در حین کار کنار بگذارید و از چرخیدن در شبکه‌های‌ اجتماعی غیرضروری خودداری کنید.


۸) یک تایمر تنظیم‌کنید.

یک تایمر را برای ۳۰ یا ۶۰ دقیقه تنظیم‌کنید و در طول این‌مدت، فقط روی کار خود تمرکز کنید. اگر تمرکز در طول این تایم‌ها برایتان دشوار است، تایم‌ها را کوتاه‌تر کنید. مثلا ۱۰ یا ۲۰ دقیقه کار کنید و سپس استراحت کوتاهی داشته‌باشید. استفاده حداکثری از زمان می‌تواند بهره‌وری را افزایش‌دهد و برای پیشرفت شغلی مفید باشد. شما می‌توانید با برنامه‌ریزی و زمانبندی مناسب بر روی کارهای مهم خود تمرکز بیشتری داشته‌باشید که همچنین به شما کمک می‌کند متوجه‌شوید ساعات کاری خود را چگونه و به چه صورت سپری می‌کنید.


سخن‌پایانی

وزن، عادات‌غذایی و مقدار فعالیت‌بدنی شما بر میزان عملکرد و تمرکزتان تاثیر می‌گذارد. به‌عنوان مثال اگر وعده صبحانه را حذف‌کنید، بعید است هنگام‌ظهر به‌دلیل گرسنگی بتوانید به‌طور موثرتری کار کنید. مراقبت از سلامتی، فعال‌ماندن و مصرف غذاهایی که تمرکز را افزایش می‌دهند، می‌توانند تمرکز را بهبود بخشند. می‌توانید از گردو، آووکادو و شکلات در رژیم‌غذایی خود استفاده‌کنید تا ظرفیت‌تمرکز خود را افزایش‌دهید.

سوالات متداول

برای افزایش بهره‌وری در زندگی و محیط‌ شغلی چه‌کنیم؟

با از بین‌بردن عوامل حواسپرتی از جمله کم‌کردن میزان وقتی که برای فضای‌مجازی صرف می‌کنیم، انجام منظم‌ورزش، داشتن خواب‌کافی و... می‌توان بهره‌وری را افزایش‌داد.

الهه مصطفی زاده

سلام!
من الهه هستم...
دختری که عاشق share کردن اطلاعاتشه.
به دنیای پر محتوای من خوش‌آمدید!

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها