ورود به جانویس

۵ راه برای ساده کردن زندگی؛ ذهنیت‌های قدیمی را دور بریزید!

۵ راه برای ساده کردن زندگی؛ ذهنیت‌های قدیمی را دور بریزید!
۵ راه برای ساده کردن زندگی؛ ذهنیت‌های قدیمی را دور بریزید!

نمی‌دانم «ساده زیستن» شما را به یاد چه چیزهایی می‌اندازد یا اصلا برای شما یک ارزش محسوب می‌شود یا نه. با این حال اگر نظر مرا بخواهید، ساده کردن زندگی می‌تواند لذت‌بخش باشد. البته که منظورم در پیش گرفتن زندگی ساده‌ی اولیا و پیامبران نیست!

می‌توانم در مورد یک لیست بلند بالا از ۱۰۰ روش برای ساده کردن زندگی داد سخن بگویم. ولی همین هم ساده نیست، نه؟ پس حوصله‌تان را سر نمی‌برم و در این مطلب ۵ راه را با شما در میان می‌گذارم. این‌ها «بهترین» یا «درست‌ترین» راه‌ها نیستند، ولی مطمئن باشید از انجام آن‌ها پشیمان نمی‌شوید.

همین اول آن‌ها را به صورت تیتر وار بخوانید تا اگر خوش‌تان نیامد صفحه را ببندید و خلاص. به هر حال بستن صفحاتی که سودی برای ما ندارند هم فواید خودش را دارد! اگر هم کنجکاو شدید و ادامه دادید که خوشحالم می‌کنید. ^_^

  1. روز خود را خلوت کنید.
  2. در حالت تمام صفحه (FullScreen) زندگی کنید.
  3. مراسم پاکسازی هفتگی داشته باشید.
  4. غذای ساده بخورید و تکانی به خودتان بدهید.
  5. سرعت خود را کم کنید و از سکوت لذت ببرید.

اگر کنجکاوی‌تان تحریک‌شده بیایید به هر کدام نگاهی بیندازیم.


روز خود را خلوت کنید

این فرآیند با شناسایی چیزهایی که در طول روز می‌خواهید شروع می‌شود. گویی که مجموعه‌ای کوچک اما متفکرانه را تهیه می‌کنید.

چه کارهایی اولویت‌تان هستند و از انجام آن‌ها کیف می‌کنید؟ برای من: خواندن، نوشتن، یوگا، پیاده‌روی، مدیتیشن و انجام دادن کارهایم. لیست شما شامل چه مواردی‌ست؟ تا جای ممکن آن‌ها را کم کنید تا روزتان بیش از حد پر نباشد.

سپس شروع کنید به رها کردن هر چیزی که در لیست نیست. رسانه‌های اجتماعی، سایت‌های خبری و سایر عوامل حواس‌پرتی را رها کنید. به طور کلی هر چیزی که با روز انتخابی شما سازگار نیست. البته به شما حق می‌دهم که با شرایط اقتصادی این روزها و دغدغه‌های بسیار زیاد ایجاد شده، نتوانید از خبرها دوری کنید. به هر حال زندگی همیشه به پیاده‌روی و مدیتیشن و رقصیدن و چرخیدن نمی‌گذرد! برای من هم قطعا چنین نیست. اما می‌توانیم تلاش‌مان را بکنیم. انجام دادن بیش از حد یک سری فعالیت‌ها را رها کنید و فضایی بسازید تا فعالیت‌های دوست‌داشتنی‌تان را بدون عجله و با حوصله انجام دهید.

اقدامات/ابزارها: یک دفترچه‌ی کوچک و ساده تهیه کنید و در آن فهرستی از آنچه که در زندگی می‌خواهید را بنویسید. به این موضوع توجه کافی داشته باشید و ۲۰ دقیقه در روز برای این کار وقت بگذارید.


در حالت تمام صفحه (FullScreen) زندگی کنید

هر کار و فعالیتی را در حالت تمام صفحه (FullScreen) انجام دهید. این بدان معناست که اگر به ایمیل‌ها جواب می‌دهید، به جای باز کردن هزار تب، فضای کاملی را برای خواندن و پاسخ به هر ایمیل به خودتان بدهید. اگر می‌نویسید، فقط بنویسید. اگر غذا می‌خورید، فقط غذا بخورید.

البته من هم همیشه نمی‌توانم این کار را بکنم، اما وقتی انجام می‌دهم زندگی‌ام بسیار ساده‌تر به نظر می‌رسد. پس به هر فعالیت زمان و فضای مخصوص به خودش را بدهید تا از انجام هر کدام لذت ببرید. برای هر فعالیتی از مسواک زدن گرفته تا شستن ظرف و خواندن کتاب، تمام و کمال حضور داشته باشید.

اقدامات/ابزارها: می‌توانید افزونه‌ی Onetab را به مرورگر کروم اضافه کنید تا همه‌ی صفحات اضافی را پاک کند و اجازه دهد به یک مورد توجه کامل داشته باشید. وقتی در حال انجام کاری آنالوگ هستید، بقیه‌ی دستگاه‌ها را خاموش کنید و گوشی تلفن را از خود دور نگه دارید.


زندگی دیجیتالی و فیزیکی خود را پاک و مرتب کنید.

مراسم پاکسازی هفتگی داشته باشید

یک روز در هفته را انتخاب و مراسمی برگزار کنید که در آن همه چیز را پاک کنید. پنجشنبه یا جمعه می‌تواند زمان خوبی باشد.

زمان کوتاهی را صرف پاک کردن صندوق‌های ورودی (inbox) مختلف خود کنید و آن‌ها را به صفر برسانید. پوشه‌ی دسکتاپ/دانلود کامپیوتر خود را پاک کنید. فهرست کارها و تقویم خود را سر و سامان دهید. به هم ریختگی‌ها را مرتب و کاغذهای اضافی را دور بریزید.

این مراسم پاک‌سازی احساس فوق‌العاده‌ای دارد. مطمئن باشید که بعد از این کار آماده‌اید دنیا را به دست بگیرید!

اقدامات/ابزارها: هر هفته یک ساعت را در تقویم خود به مراسم پاکسازی اختصاص دهید. به سراغ همه چیز بروید و زندگی دیجیتالی و فیزیکی خود را پاک و مرتب کنید. حتی می‌توانید برای امور مالی هم مراسمی داشته باشید.


غذای ساده بخورید و تکانی به خودتان بدهید

برای پیاده‌روی یا دویدن بیرون بروید. در حالت اسکوات قرار بگیرید. دراز بکش، آویزان شو، خودت را بالا بکش. کمی وزنه بردار، ورزش کن، با بچه‌های بیرون از خانه بازی کن. شما می‌توانید از کارهای ساده‌ای که نیازی به تجهیزات زیادی ندارند لذت ببرید.

بعد از تحرک بدن نیاز به سوخت با غذاهای ساده دارد:

  • عدس و کلم پیچ (با آبلیمو، سس سویا، روغن زیتون و فلفل)
  • لوبیا و برنج قهوه‌‌ای و انواع سبزیجات
  • جو و انواع توت‌ها با آجیل و دارچین
  • نارگیل، آووکادو، شکلات تلخ، چای

این موارد می‌توانند غذایی ساده، کامل و خوشمزه باشند. به بدن شما سوخت کافی می‌رسانند، روی زمین تاثیر زیادی نمی‌گذارند و به حیوانات آسیب نمی‌رسانند.

اقدامات/ابزارها: فهرستی از غذاهای ساده‌ای که از خوردن آن‌ها لذت می‌برید، تهیه کنید و بر اساس آن‌ها برنامه غذایی خود را تنظیم کنید. در مورد آن‌ها سخت‌گیر نباشید. تحرک و پیاده‌روی روزانه را فراموش نکنید.

در این زمینه خواندن مقاله‌ی «سبزیجات غنی از کلسیم که باید در برنامه‌ی غذایی خود جای دهید» می‌تواند بسیار مفید باشد.


سرعت خود را کم کنید و از سکوت لذت ببرید

بگذارید برای مورد آخر گریزی بزنیم به کتاب «پیاده‌روی و سکوت در زمانه‌ی هیاهو». پیشنهاد می‌کنم حتما آن را بخوانید. این کتاب نوشته‌ی کسی‌ست که تنها به سوی قطب جنوب روانه شده است. در آن پهنه‌ی بی‌کران و ممتد، صدای هیچ بنی‌بشری جز خودش را نمی‌شنیده است. این شاید برای عده‌ای ترسناک به نظر برسد، اما در دنیای شلوغ امروز که همه چیز به سرعت در حال تغییر است همه‌ی ما به این سکوت نیاز داریم.

نویسنده، ارلینگ کاگه، می‌گوید: «راه ندادن دنیا به درون به معنی پشت کردن به فضای پیرامون‌مان نیست، بلکه برعکس این‌جور کناره‌گیری از دنیا موجب می‌شود آن را کمی شفاف‌تر ببینیم، ثابت‌قدم‌تر باشیم و سعی کنیم زندگی را دوست بداریم.»

البته قرار نیست همه‌ی ما شال و کلاه کنیم و راهی قطب جنوب شویم. «من برای کشف سکوت چاره‌ای نداشتم جز این که پاهایم را برای رفتن به دوردست‌ها به کار بیندازم. اما حالا می‌دانم سکوت همه جا دست‌یافتنی‌ست. باید قطب جنوب خودتان را پیدا کنید

برای این کار نیاز به چیزی ندارید. شلوغی‌های اطراف خود را کمتر کنید، کمی نفس بکشید و فضای بیشتری به خودتان بدهید. در بین فعالیت‌های مختلف لحظاتی وجود دارند که می‌توانید از سکوت لذت ببرید. در صورت نیاز حتی می‌توانید خودتان آن لحظات آرام را ایجاد کنید.

اقدامات/ابزارها: در هفته‌ی پیش رو یک یادداشت برای خود بگذارید تا به شما یادآوری کند که سرعت خود را کم کنید. ببینید این تمرین چه فوایدی برای شما دارد و چگونه خواهد بود.


پس..

یاد گرفتیم که ساده کردن زندگی یا ساده زیستی صرفا به تعابیر گذشته نیست. این می‌تواند گذراندن روزها را آسان‌تر و دلچسب‌تر کند. با کمی برنامه‌ریزی، لذت بردن از سکوت، خلوت کردن روز و مرتب کردن کارها و فعالیت‌ها، خوردن غذای ساده و تحرک و جنب‌وجوش می‌توانید کمک زیادی به خودتان بکنید.

برای انجام دادن موارد گفته شده خود را تحت‌ فشار قرار ندهید. فکر کنید و ببینید چه کارهای دیگری می‌توانید انجام دهید. ریش و قیچی دست شماست!

حانیه خانی

من حانیه خانی هستم. خواندن و نوشتن در زندگی‌ام نقش پررنگی دارند. اگر در این مسیر به یک سوال از ذهن‌تان پاسخ دهم برای من کافی‌ست..

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها